ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
ÎNSCRIS: 14.06.11
JUL-2009

Vacanta Vourvourou- Panorama Studiou

Ne-am hotarat ca in vara lui 2009 sa mergem in Halkidiki, mai exact, in statiunea Vourvourou. Auzisem ca este cea mai faina statiune de pe al doilea deget al peninsulei, acesta fiind Sitonia.

Cei cu care ne-am hotarat sa mergem vin an de an aici si se cazeaza la aceeasi vila, Panorama Studiou. Bun... si iata-ne ajunsi in ziua de 14 iulie cu toate bagajele facute asteptand sa vina o parte din grup, adica 5 persoane din cele 20, ca sa plecam spre Giurgiu unde urma sa ne intalnim cu ceilalti. am plecat de-acasa la ora 02:00 AM si am ajuns in vama Giurgiu la ora 03:00 AM, asta ca sa traversam Bulgariape lumina si sa fim mai in siguranta.

Dupa cateva cafele consumate de grup in Petromul de langa vama, am pasit cu dreptul dincolo de granita. eram 6 masini, prima si ultima masina din coloana erau dotate cu GPS si cu statie, deci nu era cazul sa ne pierdem sau sa nu oprim toti la semnal. am platit fiecare masina cate 31 lei taxa de pod si 5 euro vigneta la bulgari pentru 7 zile, chiar daca noi stateam 10, nu te mai intreaba nimeni la intoarcere daca o ai sau nu.

Drumul in Bulgaria a fost fara probleme, nu ne-a oprit absolut nimeni. numai la sofia am luat-o pe centura si am pierdut cam 2 ore pentru ca se faceau ceva reparatii. ca sa trecem Bulgaria au durat cam 7-8 ore, dar s-au facut cateva opriri pentru necesitati si pentru cateva cafele. impresia mea si nu numai a mea despre bulgari... amarasteni! case urate si vechi, abia vedeai un termopan pe la unele blocuri, masinile... mai multe jafuri, rar trecea una pe linga noi mai de Doamne'ajuta! cred ca sunt in urma noastra cu 10 ani, cel putin asa mi s-a parut mie.

Eee, acum vine partea cea mai frumoasa. am trecut granita la greci, eheeee, parca intrai in alta lume, diferenta de la cer la pamant. pe tot traseul nostru ne-au insotit leandrii de toate culorile si maslinii, care aveau o culoare argintie. o frumusete! sa nu mai spun ca si mirosul era altul, era un amestec de flori cu fructe.

Primul oras prin care am trecut a fost Salonic. incepea cu cladirile sale albe, frumos asezate pe coline si jurai ca sunt unele intr-altele. dupa toate blocurile si dupa toate vilele pline de flori, palmieri si portocali se vedea Egeea. o minunatie, nu pot sa descriu culorile marii, spre mal era un albasru inchis, apoi mai deschis, si mai deschis, pana unde incepea din nou bleumarinul, superb! imi pare rau ca nu am facut fotografii la acest peisaj, cred ca de incantata ce eram n-am mai realizat sa fac poze sau sa filmez. auzisem de Grecia ca e frumoasa, dar nu m-am agitat niciodata sa merg s-o vad, pentru mine erau prioritare alte orase din Europa. am zis ca... eee, Grecia, ajunge tot omul aici, o sa mergem intr-o zi. dar acum pot sa recunosc, e superba! s-a circulat numai pe autostrada cu 2 opriri pana la Nikiti, o localitate de langa Vourvourou.

Aici am facut cateva cumparaturi pentru noi, adica apa minerala, lapte, suc, paine si cateva fructe. preturile nu erau mari, chiar ca la noi, poate berea mai ieftina, da, stiu ca 6 beri erau 2 euro, vorbesc de berea la doza de 0,33 l. de la nikiti si pana unde trebuia sa ajungem noi mai erau cam 23 km, insa tot timpul admiram peisajul. marea pe stanga drumului, muntele pe dreapta, apoi se mutau invers, ca soseaua era serpuita si in curbe. vilele albe cu gazon verde, leandrii colorati si palmieri.

Vourvorou este o statiune de fite, aici vin mai mult astia cu bani, e select si foarte curat. ce vile am vazut aici... nici in filme nu exista! tipul care a organizat excursia ne-a spusca e mai scump in partea asta a Greciei, dar face toti banii! apoi ne-a spus de panorama pe care o avem de la vila, de conditii si de plajele cu nisip fin si apa curata ca lacrima. ei vin in fiecare vara pentru scufundari, pentru cine servite pe vapor alaturi de ceva orchestra si dansatori greci, deci de tot felul de figuri.

Mai aveam putin si intram in vourvourou, ardeam de nerabdare sa ajungem mai repede, caldura isi spunea cuvantul. nu ma vedeam decat stand pe terasa cu un suc rece in fata si admirand totul din jurul meu. si chiar asa a si fost...

Chircos, proprietarul ne astepta. ne-a predat camerele si apoi ne-a lasat in voia noastra.

Vila era undeva sus, in varfuldealului si era dotata cu parcari acoperite, ca sa nu stea masinile in soare, cu bucatarie de vara, foisor cu loc de joacapentru copii, mese cu bancute, gratar, maslini, leandrii, da, nelipsiti in toata Grecia, portocali, tot ce vroiai gaseai aici. dupa ce ne-am instalat cu totii a urmat o mini petrecere cu gratare, bere si masline din partea casei. maslinele erau puse in casa, ceva reteta proprie. ei pun maslinele in diferite feluri, dar astea erau chiar bune si total diferite la gust de ce mancasem noi pana atunci.

Cam asa a trecut prima zi din Grecia, apoi, pana la culcare ne-am facut planurile pentru a doua zi...

... cafeluta de dimineata si plecat repede la plaja, ca baietii, Bogdi si verii mei dragi, au plecat sa caute GPS. asta ca sa mergem la faimosul mall Cosmos, din Salonic. credeam noi ca ne vom rataci sau ca vom bajbai mult si bine pana gasim intrarea de pe autostrada. ceilalti din grup, adica organizatorul si finul lui aveau GPS, dar vroiau sa ajunga la Marmaris in ziua aia si nu ni l-au putut imprumuta, zgarciti... dar poate a fost mai bine, ca uite asa ne-am ales noi cu un GPS fain mai repede decat credeam.

Au venit baietii nostri direct pe plaja si ne-au aratat jucaria si, ca sa-l testam si sa-i vedem inteligenta, ne-am hotarat sa plecam in Sarti, ultima statiune de pe al doilea deget (Sitonia). Am vazut niste peisaje superbe, am urcat si apoi am coborat ca statiunea era jos, pe tarm. de sus vedeam vaporasele care mergeau la Athos si, cu ocazia asta, ne-am hotarat ca sa plecam si noi a doua zi spre muntele sfant.

Am ajuns in Sarti... caldura mare! primul lucru pe care l-am facut a fost sa ne luam inghetata de la o cofetarie... plina de tot felul de bunatati, numai prajituri grecesti care mai de care! apoi ne-am uitat prin magazine dupa suveniruri. am constatat ca erau mai ieftine ca in Vourvourou, dar tot nu ne-am luat nimic de genul asta. n-am mai rezistat mult din cauza caldurii, asa ca ne-am intors inapoi la munte, adica in statiunea noastra. inainte sa mergem la vila am verificat un alt restaurant, unul mai pompos, langa debarcader. aici fiecare si-a luat ce a vrut, unii... fructe de mare, altii... suflachi, dar eu am mancat o musaca de-mi lasa si acum gura apa, preparata din cartofi, vinete, rosii, ardei, iar pe deasupra o crusta din ou cu iaurt, un deliciu!

din partea casei... apa minerala la 2 L! n-am mai putut lua si desert, au o mancare foarte consistenta, cu portii normale spre mici.

Trimis de DUCESA2009 in 14.06.11 16:49:04
Validat / Publicat: 14.06.11 17:13:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, hotel Esperia din Pefkari si Agorastos din Kinira (Thassos)

VIZUALIZĂRI: 4779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DUCESA2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere din balconul vilei ( Panorama Studiou)

[14.06.11 17:25:21]

Te asteptam cu un review separat despre vila.

Vila o poti adauga aici folosind butonul adauga hotel/pensiune sau daca imi spui cate stele are o voi adauga eu pentru tine.

DUCESA2009AUTOR REVIEW
[14.06.11 17:49:12]

3 stele... multumesc!

[14.06.11 17:52:51]

Gata, dupa ce scrii review-ul il poti posta aici apasand butonul adauga review simplu

DUCESA2009
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Vourvourou: