ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

4 zile si 3 nopti la Pensiunea Sf Nicolae Alunis

Am fost de doua ori la aceasta pensiune, odata din curiozitate la recomandarea unui coleg de serviciu, a douia oara cu ocazia unui eveniment ce s-a desfasurat la aceasta pensiune, impresiile mele sunt pro si contra (mai ales la capitolul management)

Voi incepe cu impresiile PRO

Intradevar este situata intr-o zona foarte frumoasa, extrem de linistita, departe de orice poluare fonica cu toate ca este situata intr-un sat... seara auzi doar oracaitul broastelor iar dimineata esti trezit de cantatul cocosilor... pentru cei care cauta aceasta liniste este superba zona, dar sa va asteptati si la un pret pe masura... aici linistea "costa". Camerele sunt curate, dotate cu plasme (ma rog -LCD), prosoape curate, pe timpul rece sunt foarte bine incalzite, apa calda in permanenta

Impresii Contra

Camerele in nr de 6 sunt ca spatiu destul de mici pentru pretul cerut, aer conditionat se afla doar la etajul 2 in 2 camere (cam5-6) ambele camere au extensii - o camaruta mica de 1.5m inaltime si un mini sifonier daca pot sa ii zic asa aflat in aceasta extensie in care nu incap mai mult de 3-4 umerase cu haine si o saltea pentru o persoana care se poate dubla la nevoie, baia este mica fara cada, cadita, sau o perdeluta macar sa poti face un dus fara sa stropesti toata baia, vreau sa va spun ca sunt o persoana de 1.80 m inaltime si 115 kg... si va spun ca doi insi in baie nu incap de altfel m-am simtit precum Guliver in tara liliputanilor, la etajul 1 al pensiunii baile sunt mai mari, dotate cu cadite dar... aceeasi problema- nu au nicio perdeluta de baie si nici covorase antiderapante cel putin, Camerele 3 si 4 la fel de mici si au "extensiile" deasupra patului matrimonial ca un pod in care accesul se face cu... ATENTIE!!! o singura scara adusa din curte, care trebuie tinuta pentru ca o persoana sau poate doua (asa cum spune administratorul ca ar incapea) sa poata urca, ulterior ea trebuie luata, pentru ca exista riscul ca lasata acolo sa cada prin alunecare pe cei ce dorm in patul de dedesupt, scara nefiind dotata cu dispozitiv de fixare sau talpi antiderapante, de altfel nefiind conceputa sau destinata pentru acest acces la "extensia" camerei, coborarea din aceasta "extensie" in caz de urgenta de orice fel... o puteti face doar daca cineva este in camera sa va tina scara... sau daca este la indemana pentru ca aceasta scara de acces este folosita pentru doua camere care au aceasta "extensie" respectiv camerele 3 si 4,

Camerele 1 si 2 sunt dupa parerea mea cele mai "serioase" si frumoase camere, au un balcon comun si puteti admira in liniste peisajul extraordinar de frumos... in schimb baile... sunt identice cu cele de mai sus prezentate,

Concluzie: 6 camere cu doua persoane in camera este ok... daca aveti copii si atentie nu mai mult de 2 copii optati pentru camerele 5 si 6, ca sa aveti o vacanta... fara un stress mai mare decat cel cu care ati venit, acum stau si citind impresiile d-lui Robert... nu stiu cum au incaput 21 de persoane adulte in camerele prezentate, daca sunt copii pana in 10 ani... pot sa incapa sa zicem 4 intr-un pat dublu. dar ma rog ei stiu... cum au stat, curios sunt ce pret au platit... ca aici este o mare problema, pe trei site-uri sunt 3 preturi diferite, pe site-ul oficial pe langa pretul camerei duble de 80 ron se mai afla o taxa de utilitati/ sau mic dejun in valoare de 18lei/pers, daca consulti alte site-uri in care este promovata aceasta locatie nu se specifica aceasta taxa, care la drept vorbind nu ii vad sensul mic dejun pe perioadele in care am fost cazat nu am primit si nici altceva in plus la cazare, (si nici toti cei care am fost cazati acolo 6 familii si 4 copii intre 3 si14 ani), oare in pretul format de catre cei ce conduc aceasta pensiune nu a inclus si utilitatile? sau de ce nu au formulat de la inceput un pret in care sa fie inclusa si aceasta taxa de utilitati, deci cum spuneam la inceput LINISTEA DIN ACEASTA LOCATIE TE COSTA, practic platesti camera... iar daca folosesti "utilitatile" apa de exemplu... mai platesti inca 18lei de persoana/zi, la capitolul BUCATARIE, pana pe data de 3 iunie 2011 pe bucatareasa Ionelia eu nu am cunoscut-o decat ca fiind sotia dl-ui Ionut -angajat permanent, alt personal de deservire nefiind angajat permanent ci doar chemat sa gateasca contra cost (costul fiind platit tot de grupul cazat) daca grupul cazat doreste sa serveasca masa, aceasta informatie am primit-o chiar de la conducerea agentiei care administreaza aceasta pensiune, pe perioadele cat am fost cazat la aceasta pensiune respectiv martie 2011 si iunie 2011 am cunoscut un bucatar pe nume GIGI, care pot spune ca este un maestru bucatar pentru acest om toata lauda, singur gateste neavand nevoie de niciun ajutor iar despre bucatele gatite de dansul pot folosii superlativul absolut.

Concluzie: este o pensiune cocheta, fara personal angajat permanent - in afara D-lui Ionut, cu camere bune pentru cei care nu au niciun fel de pretentie la capitolul pret/calitate, nu stiu daca cele scrise vor "entuziasma" proprietarii dar poate vor gasii cu aceasta ocazie si o modalitate REALA de a atrage turisti. La preturile practicate, la fel de mari ca pentru un hotel de 3 stele pe Valea Prahovei, conditiile de cazare nu reflecta deloc pretul platit,

Trimis de Patrascu in 13.06.11 22:45:31
Validat / Publicat: 13.06.11 23:05:43

VIZUALIZĂRI: 2890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrascu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Sfantul Nicolae in Martie 2011 (data de pe poza nu este reala nu a fost setat aparatul foto)

webmaster15 [14.06.11 06:22:16] »

@Patrascu

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo.

Ca orice comunitate, si a noastra are un set de reguli ce-i guverneaza bunul mers. De aceea te rog sa citesti/intelegi/aplici Regulamentul saitului, pe care-l gasesti daca dai click aici.

Dupa aceea, vei intelege de ce am sters in cadrul procesului de validare cateva fotografii incarcate de tine, ce nu aveau nici un fel de relevanta turistica. Nu de alta, da AmFostAcolo este un sait de impresii turistice.

Multumesc

RobertCodescu [27.06.11 16:24:56] »

NU ŞTIU şi sincer NU m-a interesat câţi angajaţi permanenţi are această pensiune însă pot să spun de cina şi Micul Dejun servite aici că au fost îndestulătoare.

Mai menţionez că la 189 cm ai mei am avut loc cu un coleg într-un "pod" cum îi spuneţi şi NU ne-am înghesuit aşa cum se sugerează. Apă caldă & rece am avut în permanenţă fără să plătim vreun supliment!!!

Pot să spun că pentru ce-am avut noi nevoie, a fost soluţia PERFECTĂ şi avantajoasă pentru toţi.

Aha şi încă ceva NU eu a fost "organizatorul" acestei acţiuni aşa că... staţi liniştiţi momentan NU lucrez pentru nicio agenţie!!!

Patrascu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sfântul Nicolae [Aluniș]: