ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
MAY-2011

O zi la VARNA

După cum v-am povestit deja anul acesta (în mai) am fost în Bulgaria şi în pachetul turistic era inclusă (printre altele) şi o excursie la Varna. Aşa că în acest review am să vă povestesc despre Varna.

Aflată la numai 120 kilometri distanţă de Mangalia, Varna este un oraş bulgăresc aflat la malul Mării Negre. Cu cei 330.486 locuitori ai săi este al 3-lea oraş ca mărime după capitala Sofia şi Plodvid.

Această excursie am făcut-o la Catedrala Mitropolitană, (ce are hramul Adormirii Maicii Domnului), poate cea mai frumoasă biserică de aici din oraş. Fiindcă timpul ne-a permis (cât să adimiri o catedrală! ?) am decis să mergem şi spre piaţă (sau zona pietonală cum îi spun ei) unde se află şi Teatrul Dramatic de aici din oraş. Catedrala este într-adevăr una impozantă şi principala atracţie turistică de aici din Varna şi poate de aceea este frecventată de “binevoitorii” care-ţi vor schimba banii în leva “at the best deal in city! ”. MARE ATENŢIE la portofele, o fată din grupul nostru a fost uşurată de portofelul ei cu bani şi acte şi-am stat tot autocarul cu morcovul înfipt adânc când a trebuit să trecem graniţa spre România.

De mâncat am mâncat (fiindcă ştiam că au PEPSI) la un restaurant KFC aflat chiar lângă intersecţia de la Catedrala Metropolitană din Varna, iar preţurile le ştiţi cu toţii fiindcă sunt aceleaşi ca la KFC România (doar că erau în leva).

Pot să recunosc că eu unul NU am fost aşa impresionat de Varna dar cine ştie poate dacă ar fi fost o înnoptare aici este foarte posibil altfel s-o fi stat lucrurile.

Pentru cei dornici de date statistice actualizate pot să-i informez că Varna are şi site oficial aici, unde puteţi să aflaţi mai multe detalii. Oricum NU uitaţi de alternativa numită Varna pentru concediile şi vacanţele dumneavoastră.

Trimis de RobertCodescu in 13.06.11 20:31:45
Validat / Publicat: 13.06.11 21:57:08

VIZUALIZĂRI: 3302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Catedrala din Varna
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -4 PMA (din 6 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Admin [13.06.11 21:44:17] »

Un alt din seria 'de productie industriala' cu care ne-a obisnuit, mai demult, autorul cadrul unor alte tentative de a se impune in concurs cu reviews-uri 'la kg' ori chiar contrafacute complet; nu se califica, in aprecierea-mi personala, pentru concurs. Poate fi insa votat cu voturi simbolice.

RobertCodescu [03.07.11 07:20:21] »

Mă întreb oare ce ar fi trebuit să povestesc dintr-o excursie de câteva ore în Varna pentru ca reiewul săfie admis în opinia dumneavoastră! ? ! ? ! Sunt reviewuri de câteva rânduri care au primit OK-ul dvs!!!

Poate trebuiau inserate remarcile deocheate din autocar sau Dumnezeu ştie ce anume ar fi trebuit!!!

Dragoș_MD [03.07.11 09:10:36] »

non multa, sed multum, ziceau strămoşii noştri...

Apropo, unde e oraşul Plodvid, că n-am auzit de el?

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Varna și împrejurimile: