ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2011
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 17.04.11
JUL-2010

Austria, arta de a trai cu bucurie

Viktor Zinchuk - Le Coucou

Austria este intr-adevar extraordinara, ofera fiecaruia ce-i place: natura, sport, relaxare, cultura, civilizatie si muzica. Am constatat acest lucru in vara anului 2010 cand am ales sa mergem intr-un circuit prin Austria si sudul Germaniei.

Am pregatit destul de bine totul din Romania: traseul, opririle pe zile, obiectivele si cazarile.

Drumul obositor prin Romania, din Ploiesti pana la vama Bors, a impus o cazare in apropierea vamii. Am plecat a doua zi dimineata, la ora 6, am achitat taxele de drum pentru Ungaria si Austria si am mers pe drumuri de nu ne venea sa credem: sosele ca-n palma, eoliene svelte pe campuri verzi, bine lucrate.

Melk. Ora 16:30, prima oprire, prima emotie. Ne-am cazat la Hotelul Wachauerhof, pentru doua nopti 200 euro camera tripla, in conditii foarte bune, curat, primitor, cu mic dejun bogat. Oraselul ne-a vrajit pe loc, plin de flori, cu stradute inguste, pavate cu piatra cubica, linistit, chiar daca era plin de turisti. Soarele la apus mangaia uimitoarea abatie, punand-o intr-o lumina deosebita. A doua zi am vizitat abatia Melk, cu adevarat impresionanta, si am hoinarit prin oras.

Dimineata am plecat spre Salzburg, pe A1 si am luat-o putin spre sud in zona lacurilor din Salzkammergut (Wolfgangsee, Mondsee si Attersee). Am vizitat statiunea de vara St. Wolfgang, pe malul lacului Wolfgangsee, apoi am urcat pana in varful Schafberg, la 1782m, cu un trenulet cu aburi. Vremea nu a fost prielnica, era ceata, burnita, asa ca nu am vazut privelistea panoramica a lacurilor. O alta oprire a fost in Mondsee, pe malul lacului cu acelasi nume care inseamna "Lacul lunii". Aici am vizitat minunata biserica St. Mihail - Michaelkirche, renumita pentru decoratiunile baroce si pentru cele doua turnuri gemene. Regiunea este magnifica, cu albastrul misterios al lacurilor si verdele dens si saturat al padurilor.

Salzburg. a doua cazare la Hotelul Turnerwirt, trei nopti, camera tripla, fara mic dejun 255 euro. Aici am luat un card pentru doua zile (33 euro pentru adulti si 16,5 euro pentru copii) si am vizitat tot ce am putut: palatul si gradinile Mirabell, fortareata Hohensalzburg, Domul, casa lui Mozart, palatul Helbrun, gradina zoologica. Un obiectiv deosebit a fost Muzeul de Istorie Naturala si Tehnologie - Casa Naturii, instructiv si interactiv pentru mici si mari. Salzburg-ul mi s-a parut ca o bijuterie perfecta ce m-a fascinat.

Parasim Salzburg, "Scena Lumii", pentru alte scene de poveste in Bavaria, in lumea regelui Ludwig al II-lea. Cazarea pentru doua nopti in camera dubla, cu pat suplimentar si mic dejun inclus, pret 155 euro, a fost la Alpengasthof Geiselstein in localitatea Halblech/Buching. Obiectivele au fost castelele Herrenchemisee, Hohenschwangau, Neuschwanstein si Linderhof.

Pe drumul de intoarcere spre Austria am facut un popas in minunatul Oberrammergau- satul lui Hansel si Grettel- unde am admirat casele pictate cu scene din povesti.

Innsbruck - cazare la Hotel Tauterman, doua nopti, camera tripla cu mic dejun inclus, 200 euro. Un hotel intim, confortabil, mic dejun delicios, foarte aproape de centrul orasului, singurul dezavantaj fiind parcarea foarte mica. Aici am admirat cladirile frumoase din zona pietonala si am savurat minunatele prajituri austriece. Cadou de la sotul meu a fost vizita in lumea cristalelor Swarowschi din Wattens. Urmarea, cardul a avut cel mai mult de "suferit".

Urmatoarea destinatie Ramsau am Dachstein - Hotel Pension Herold- trei nopti, camera tripla, cu mic dejun inclus, 150 euro.

Acum rememorand traseul imi dau seama ca am mers mult, am avut multe opriri dar drumul totusi nu a fost obositor, iar de condus a condus numai sotul meu. Tot traseul dus-intors a fost de 4000 Km.

Am vizitat localitati pitoresti, cochete, moderne dar pastrand traditia locurilor: Kitzbuhel, St. Johan in Tirol, Maria Alm, Hallstadt, Bad Gastein, Bad Hofgastein, Maria Zell, Eisenstadt.

Ultima cazare a fost la Wiener Newstadt - Hotel Orange Wings - apartament, doua nopti, fara mic dejun 118 euro. Aici in apropiere am vizitat fortareata de la Forchtenstein construita pentru apararea Austriei de navalirea turcilor. Fortareata apartine si acum familiei Esterhazy si are una din cele mai imresionante colectii de arme din Europa Centrala. De asemenea am vizitat capitala provinciei Burgenland, Eisenstadt - orasul lui Haydn.

Pur si simplu acesta a fost concediul, nu am facut lucruri inedite, dar am admirat locuri si oameni, am savurat odihna si relaxarea, suficient pentru a ne incarca pozitiv pentru un an de munca.

Trimis de doina_c24 in 12.06.11 23:34:55
Validat / Publicat: 13.06.11 00:44:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 4299 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina_c24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul spre Austria

[13.06.11 00:47:51]

Frumos scris, desi personal as fi preferat o 'segmentare' cu cate un review distinct (si notele aferente) pentru fiecare cazare (desi mai sec, ar fi fost util/reprezentativ pentru media fiecarui hotel/pensiune in parte), este totusi un articol foarte bun de tip 'de calatorie'.

[13.06.11 10:14:17]

sper sa placa melodia atasata!

DoreD
[13.06.11 11:04:33]

Am cochetat cu idea unui concediu ca al vostru (adica o calatorie prin mai multe tari), dar m-a oprit teama ca lungile ore de condus se vor lasa cu dureri de spate si oboseala excesiva. Ati repeta experienta?

Si eu mi-as fi dorit cate un mini-review cu fiecare hote/oras vizitat, dar si asa sunt multe informatii iar pozele sunt excelente!

mariana.olaru
[13.06.11 11:30:31]

Review-ul este scris strict la obiect, ceea ce multora le oferă un confort la citire. Mie mi-ar fi plăcut să citesc mai mult și să aflu mai multe amănunte despre această călătorie, traseul străbătut și obiectivele vizitate, dar asta nu înseamnă că n-am apreciat îndeajuns rândurile tale. Dimpotrivă, cred că meriți felicitări, atât pentru concizie, dar mai ales pentru frumusețea deosebită a fotografiilor.

Și după ce ne-ai făcut părtași pe scurt la concediul tău, sper că te vei mai întoarce în paginile site-ului, spre a ne vorbi mai pe îndelete despre Austria, din întâmplare una dintre destinațiile mele favorite de vacanță.

[13.06.11 11:35:42]

Melodia este vioaie si pe placul meu. Multumesc mult

[13.06.11 12:45:44]

[@DoreD]: Multumesc pentru aprecieri.

Si noi am avut emotii la inceput, dar pe parcurs ne-am dat seama ca au fost nejustificate. Drumul a fost greu pana la granita. Dar atat in Ungaria, Austria cat si in Germania, drumurile nu sunt obositoare, sunt bine semnalizate, este disciplina in trafic, se respecta regulile de circulatie. GPS-ul va scuteste de orice emotie pentru a ajunge la destinatie.

Pentru 4000km facuti dus-intors am consumat motorina de 210 euro, ceea ce nu inseamna foarte mult (trebuie evitate benzinariile de pe autostrazi unde litrul de motorina depasea 1,20 euro).

Repetam experienta si vara aceasta, am facut un circuit similar cu obiective si locuri de cazare.

Eu va incurajez sa mergeti si nu veti regreta.

[13.06.11 12:56:24]

[@mariana.olaru]: Ma bucur de pasiunea comuna pentru calatorie si pentru Austria.

Intr-adevar as fi avut multe de scris pentru ca am trecut prin locuri foarte frumoase si impresionante. Am incercat pe cat am putut sa fiu concisa si sa scriu la obiect, voi reveni insa cu descrieri de unitati de cazare si obiective turistice care m-au impresionat.

Cu mult drag.

DoreD
[13.06.11 12:58:09]

Motorina de 210 euro ~ 4.5/100, ma tem ca la mine ar fi cu 40-50% mai mult, oricum, nimic exagerat avand in vedere ca suntem 4 persoane. Trebuie sa cautam cazari mai ieftine insa . Ma gandesc foarte serios la o excursie cu masina la Paris, combinata cu un traseu turistic placut.

[13.06.11 14:29:54]

[@DoreD]: Se poate ajunge cu masina fara probleme la Paris, trecand prin zone turistice frumoase.

Noi am facut un circuit in Franta in vara anului 2007, cand am stat 2 saptamani la Paris la un prieten. Tot el ne-a ajutat sa inchiriem o masina pentru 8 zile (240 euro). Am trecut prin Normandia, Bretania, Valea Loirei. De mentionat ca in Franta taxa de drum este doar pe autostrazi, pe celelalte drumuri nu. In Franta ne-am cazat in reteaua hotelurilor Etape, convenabile la pret.

In ceaa ce priveste cazarile in Austria si Germania, am cautat ceva mai ieftin.

BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[07.11.11 13:51:43]

Ai ajuns in Ramsau am Dachstein... ai urcat sus pe ghetar?

La localul din poza 2 in Melk am savurat o inghetata... demuuult de tot in 2004.

Nu ai spus nimic de Hallstatt, dar totusi eu cred ca ti-a placut in acel sat cocotat pe coasta muntelui, cu case care parca stau una peste alta.

De asemenea nu ai descris nimic din vizita prin Innsbruck... sper ca ai fructificat la maxim timpul petrecut in acest oras, supranumit si ''perla Alpilor''.

Felicitari pentru traseu... la cat mai multe!

[14.11.11 23:02:29]

@BOGDAN DSN:

De la intalnirea noastra si pana acum, am avut o saptamana plina de evenimente placute, de aceea raspunsul vine cu intarziere.

Avand in vedere ca a fost primul circuit cu masina in Austria si multitudinea posibilitatilor de relaxare a depasit asteptarile noastre, o parte din obiectivele care ne erau la indemana au fost amanate pentru alta ocazie.

Nu am urcat la ghetar pentru ca vremea era urata si am preferat o excursie de o zi la Hallstatt care evident ca ne-a fermecat. Fiul meu a fost marcat de aceasta destinatie.

Cat despre Innsbruck, avand numai o zi la dispozitie, am hoinarit prin centrul vechi si am savurat o inghetata delicioasa.

Sunt atat de multe lucruri frumoase de vazut in Austria incat ar trebui ca circuitele sa fie mai lungi si mai dese sau... sa ne mutam acolo.

O seara buna!

BOGDAN DSN, doina_c24, DoreD