ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2011
MAY-2011

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 42 GBP

Peckham Lodge – bun pentru un sejur “low-cost”

Acum o săptămână am revenit din Londra, unde am stat 3 nopti la hotelul Peckham Lodge. Hotelul este amplasat în zona municipalitatea Southwark, districtul Peckham, pe Peckham Road şi am plătit 196 de lire sterline pentru 3 nopţi în cameră dublă cu baie şi mic dejun continental (există şi camere cu baie comună, care erau mai ieftine), rezervarea făcând-o online cu vreo două luni înainte.

Aspecte pozitive:

1. În imediata apropiere a hotelului se află o staţie de autobuz, autobuzele circulând şi noaptea, astfel că se acoperă inconvenientul distanţei mari faţă de centrul oraşului.

2. Preţul mi s-a părut bun, având în vedere preţurile practicate în Londra. Erau şi variante mai ieftine, dar nu am avut curaj să le încercăm, iar Peckham Lodge mi s-a părut acceptabil.

3. Deşi la prima vedere hotelul părea o “gaură” – mă refer la interior, pentru că la exterior era drăguţ, clădire în stil victorian – era curat în cameră şi prosoapele se schimbau zilnic. Noi am venit cu prosoape de acasă şi am folosit numai unul pentru picioare de la hotel, ca să nu călcăm pe jos când ieşeam de la duş, dar îl schimbau zilnic.

4. În rest, camera era ok, curată şi dotată cu plasmă. Nu aveam cablu, dar erau disponibile câteva programe naţionale, mai mult decât suficiente pentru doi turişti care deschideau televizorul doar seara, înainte să adoarmă. Pentru telecomandă a trebuit să achităm o garanţie de 5 lire, care ni s-a restituit la plecare.

5. În cameră aveam uscător de păr şi o tăviţă cu fierbător de apă, câte două plicuri de ceai şi cafea instant şi cutiuţe cu lapte condensat. Dacă le consumam, seara găseam altele, fiind atenţi să le completeze, să avem în fiecare zi ceai şi cafea. Asta mi-a plăcut.

Aspecte negative:

1. Zona în care se află hotelul nu este tocmai una rezidenţială, părea una populată de oameni săraci, majoritatea de culoare, probabil imgranţi.

2. Interiorul hotelului arăta destul de sumbru, ca un internat vechi, fără mochetă pe hol, plus că mai era parţial şi în renovare.

3. Restaurantul amplasat la etajul 1 avea un aspect de sală de lectură, mobilat cu nişte rafturi goale, vechi, care probabil că au servit cândva drept bibliotecă. Nu asta era problema, ci faptul că era destul de mic şi se făcea coadă la bufetul suedez.

4. Micul dejun continental consta în pacheţele de unt şi cutiuţe cu gem, două tipuri de cereale şi lapte, cafea instant şi nişte sucuri de culoare dubioasă, pe care am preferat să nu le încerc. Soţul meu a luat un pahar într-o dimineaţă, dar după ce l-a gustat nu i-a mai trebuit.

5. Zgomotul infernal: orice se întâmpla pe hol se auzea în cameră (de exemplu, în ultima zi, la ora 6 dimineaţa am avut parte de uşi trântite şi dialoguri în limba franceză între o mamă şi copiii ei).

6. Distanţa faţă de centru, compensată, însă, de autobuzele care circulau şi noaptea. Autobuzul era destul de scump, 2,2 £ / călătorie. Nu aveam acces la metrou în acea zonă, dar nu i-am simţit lipsa, pentru că preferam autobuzele.

Clienţii hotelului erau de toate naţiile, rasele, tipurile şi vârstele: englezi, ruşi, olandezi, albi, negri, cupluri, grupuri de prieteni, familii cu copii etc. Per ansamblu, nu regretăm alegerea făcută. Nu am vrut să cheltuim prea mult cu cazarea, mai ales că eram plecaţi toată ziua. Totuşi, dacă am mai face o excursie la Londra beneficiind de un buget mai generos, am opta pentru un hotel mai bun.

Trimis de corinka in 08.06.11 13:24:52
Validat / Publicat: 08.06.11 14:33:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 2907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.75 GBP pe cameră

Dragoș_MD
    [10.06.11 13:27:35]

M-a nedumerit puţin fraza:

Hotelul este amplasat în zona Southwark...

urmată de

inconvenientul distanţei mari faţă de centrul oraşului...

Pai Southwark (districtul, nu municipalitatea/borough)! e la doi paşi de London Brige, chiar pe Malul Tamisei. Iar de acolo până în Charing Cross (centrul geografic al Londrei), iar nu e foarte mult (~2,5 km), se poate ajunge destul de uşor chiar pe jos.

Hotelul descris de tine se afla de fapt în districtul Peckham (scrie şi pe saitul lor). Dacă citeşti ce scrie WP despre el, chiar iţi piere cheful să mergi să stai acolo...

corinkaAUTOR REVIEW
    [10.06.11 14:17:51]

Imi cer scuze pentru dezinformare, vazusem indicatoarele cu Southwark Borough si, nepricepandu-ma la termenii administrativi, am facut confuzia.

De fapt, e la sud de districtul Southwark, in aceeasi municipalitate.

Chiar nu am citit pe WP informatii despre cartier, cred ca daca as fi citit, nu ne-am mai fi dus acolo.

Erau multi negri prin zona si imprejurimile semanau cu ghetourile din filme, dar macar ne putem lauda ca "am luat cu adevarat pulsul orasului", vizitandu-i si zonele defavorizate.

corinkaAUTOR REVIEW
    [15.06.11 16:08:42]

Vad ca un moderator a taiat "zona Southwark", dar cred ca ar fi fost mai bine sa inlocuiasca cuvantul "zona" cu "municipalitate". Peckham este in Southwark, atata doar ca nu in districtul Southwark, ci in municipalitatea Southwark, fiind un district distinct.

corinka
    Alte impresii din această RUBRICĂPeckham Lodge Hotel: