ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2011
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
APR-2011

Deutschmeister sau rigoarea specific germana

Prima data am fost la acest hotel in sejurul de 4 zile din luna iunie 2010 cand am vizitat pentru prima data frumoasa Viena (vezi review aici). Iar daca anul acesta am revenit, consider ca este bine pentru colegii de pe AFA sa intre in posesia unor informatii care i-ar putea ajuta in luarea unei decizii de cazare in eventualitatea unei vizite la Viena.

Deci, sa incepem:

Locatie. Grunentorgasse 30, coordonate GPS: latitudine 48.2209, longitudine 16.3664. Este amplasat la 70-80 de metri de Donaukanal, din fata hotelului iesi in dreapta, peste 50 metri traversezi si ajungi la statia de metrou Rossauer Lande.

Din acest punct de vedere, este excelent amplasat, avand in vedere si faptul ca reteaua de metro din Viena este bine pusa la punct. In 10 minute de aici se poate ajunge in Prater, cam in 20 de minute pe Mariahilffer Str. ! Cartierul e linistit, numai cladiri vechi (dar restaurate -arata traznet!), in apropiere terase, cafenele, trafic mai putin (sensuri unice).

Conditii cazare

Intrarea se face direct din strada intr-o curte interioara (unde am si parcat acum masina). Hotelul are, de fapt doua aripi: una la intrare- sa-i spun aripa veche (pana in parcare) -in care am stat acum, cealalta dupa ce treci de receptie.

In aripa noua (unde am stat anul trecut), am avut o camera tripla, acum am avut un apartament (cum veti vedea din din foto). Deci, apartamentul avea un mini hol la intrare, din care puteai intra in toaleta (atentie, baia nu era comuna cu toaleta -un plus). Tot din hol intrai intr-o bucatarie iar de aici intrai in baie si in apartamentul propriu zis. Bucataria era dotata cu plita electrica, expresor de cafea, ustensile de gatit, etc, cred ca pentru cineva ce sta mai mult si -mai ales cu ceva copilasi - este excelent. Cum spuneam, din aceasta bucatarie intram in living, cu o canapea, masuta mica, o alta mai mare, TV, combina muzicala. De aici se intra in dormitor (curat, luminos, cu tablouri pe pereti). De fapt, mai multe veti vedea din foto. Apa calda a fost la discretie, totul stralucea a curatenie, insa avea un aer auster (poate ca si subconstientul lucra), simplu. Oricum, 4 stele la Viena nu se compara cu 4 stele la Bucuresti de exemplu (si asta o spun in favoarea Bucurestiului), insa, la Viena platesti si pozitia, si orasul. Multi se vor mira, dar pretul platit aici, nu a fost mic. Am vazut si un mic anunt in camera (ca oferta presupun, era in germana, care nu e chiar punctul meu tare): la cazare de o luna de zile, pretul era de 1600 EUR!). No comment! Si inca ceva: nu am avut balcon, asta e minus la conditii!

Receptia si terasa

Receptia este mica, austera (am mai spus ca am avut acest sentiment), oamenii sunt totusi amabili, insa in limitele lor: nu odata am spus ca cei din nord (si aici includ austriecii si germanii), fac lucrurile asa cum le fac pentru ca asa este corect, iar cei din sud (in special slavii, si mai mult croatii), fac lucrurile cum simt ei. E o diferenta de nuanta (nu stiu daca m-am facut inteles). In rest, o mica terasa interioara, unde puteai sa bei o bere linistit sau o cafea, si cu un anunt mare: Bitte PSSST! , aluzie la linistea care trebuia sa fie in hotel

Micul dejun

Totul era destul de bine: de la omleta si oua fierte, mezeluri (nu multe, dar cat de cat bune), croissante, painisoare cu lapte, gemuri, ma rog, cam ce e si prin alte parti, nu ceva extraordinar (cum am intalnit de ex. la Munchen), insa important a fost ca aveau o cafea Ok. (noi suntem mari amatori de cafea buna). ne-a avantajat si ca programul de masa incepea de dimineata de la sapte fara un sfert, in conditiile in care aveam alt drum de parcurs. personalul de la bucatarie, mai mult asiatici, dar dragutei.

Parcarea, am spus ca am avut-o in curtea (mica) interioara a hotelului (acum un an am avut-o intr-un garaj in apropiere si am plati 15 EUR/zi), si am platit suma de 17 EUR pentru o noapte.

Si, ca sa nu mai o lungim, pretul pe apartament a fost de 128,7 EUR.

Total am platit: 128,7 cazare + 17 parcare + 10,5 -3 Heineken =156,2 EUR.

Ca minus din partea lor: desi am achitat suma integral in ziua plecarii, ametitii nu mi-au deblocat suma de pe card (pe care o blocasera cu ocazia rezervarii de pe Booking). a trebuit sa ma intorc in tara (dupa vreo 12 zile), sa merg la banca si sa fac refuz... Un pic neatenti.

Oricum, e unul din hotelurile tipic de excursionist, in nici un caz nu e de mare confort.

Vacante frumoase!

Trimis de johnnyredlabel † in 08.06.11 11:29:39
Validat / Publicat: 08.06.11 13:46:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena, the same hotel

VIZUALIZĂRI: 1536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Strada hotelului Deutschmeister
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 79.00 EUR pe cameră

johnnyredlabel †AUTOR REVIEW
    [08.06.11 13:51:15]

@webmaster: Abia acum am vazut ca am facut o eroare (la capitolul Locatie): la iesirea din hotel, pentru a merge spre Donaukanal faci dreapta, nu stanga! Mea culpa, daca se poate modifica spre a fi corect. Multumesc!

webmaster20*
    [08.06.11 14:29:04]