ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2008

Ulcinj in extrasezon

La sfirsitul lui octombrie am fost la _Ulcinj_ pentru citeva zile, un loc deosebit, mai putin frecventat de romani. Am fost pe cont propriu si am gasit cazare pe plaja (Mala plaja) fara probleme tinind cont de faptul ca era final de sezon

In Ulcinj este o plaja mica in centrul statiunii care este deschisa pina tirziu in toamna. Se numeste... Mala plaja (se facea baie) iar pentru sezon sunt mai multe plaje la iesirea din Ulcinj, spre sud, ex_Velica plaja... Copacabana de Ulcinj care are 10 km si e cea mai mare plaja din Muntenegru.

Zona e locuita majoritar de albanezi musulmani, dar din aceasta cauza nu sunt nici un fel de probleme (eu am fost cazat la o pensiune unde proprietarul si toata familia erau musulmani albanezi).

Zona merita vizitata, dar in sezon plaja mica din centru e foate aglomerata si ramine varianta pentru celelalte plaje la iesirea din oras spre sud, care sunt la 2 km si 10 km, unde sunt si hotelurile.

Trimis de Nicu in 14.04.09 10:01:20

VIZUALIZĂRI: 4450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Mala plaja__plaja mica din centru

chrismo
[09.06.09 21:47:24]

Ce temperaturi erau la data cand ai fost (se mai putea face o bruma de plaja si mai ales o baie) si cat te-a costat cazarea?

[10.06.09 13:00:23]

Se facea plaja si baie __ temperatura era in jur de 20 grade. Cazare chiar linga plaja, tinind cont ca era final de sezon am gasit cu 25 euro camera dubla (vezi poza nr. 2) asta era valabil pt plaja din oras, care era deschisa in perioada respectiva, in zonele cu plajele mari din afara orasului nu mai era nimeni.

chrismo
[10.06.09 19:23:03]

Multumesc pentru raspuns!

iulian
[09.07.09 14:55:11]

Doresc sa plec la sf. lui august in Ulcinj inpreuna cu sotia si ne cazam la hotel Albatros. Noi suntem amatori de nudism si asi dori niste informatii pe acasta tema de la cei care au fost in aceasta statiune.

[09.07.09 21:11:42]

Plaja pt nudisti e linga hotel Albatros..femei separat, barbati separat, nu e plaja cu nisip e alceva dar peisajul e deosebit.

iulian
[10.07.09 12:08:45]

Mersi Nicu. Dar nu prea inteleg cum adica femeile separat si barbatii separat. Nu exista plaja ptr. cupluri?

[10.07.09 14:02:15]

Linga hotel Albatros (unde e f aproape) e separat, celelalte plaje pt nudisti sunt departe pe plajele din afara orasului.

bose
[24.08.10 11:22:54]

Ce se mai poate face prin zona? Unde se poate minca? Ce restaurante sau terase sunt mai rentabile in ceea ce priveste raportul pret - calitate? Cum sunt preturile la mincare in supermarketuri?

[24.08.10 13:29:08]

E ceva mai ieftin fata de Budva unde cam merge multa lume.

La Ulcinj unde ma fost eu adica in centru chiar linga plaja cazat ( nu in afara orasului unde sunt statiunile cu km de plaja ) sunt destule locuri bune de luat masa. Chiar acolo adica la Mala plaja e si un mini supermarket un fel de profi unde preturile sunt acceptabile putin mai mari ca la noi dar nu cu mult.

Am mai mincat si in oras unde preturile sunt ceva mai mici.

Ce se poate face--baie pina in octombrie ca e mai in sud, vizitat orasul e destul de mare si o vizita in Albania la Skhoder care e aproape.

Pentru vizita in Albania la Skhoder se poate merge

-cu masina proprie

-cu minibus din centrul orasului

-cu taxi

Albania suna periculos , am plecat pt o zi si s-au facut mai multe

Ce mult semanam noi romanii cu albanezii la multe si bune si rele dar uni nu vor sa recunoasca.

Cum adica noi suntem in UE suntem civilizati !

bose
[24.08.10 19:18:58]

Semanam bine cu ei. Eu sunt convins. Undeva in zona Albaniei au fost citeva regiuni cu populatie majoritar romaneasca, regiuni recunoscute de lumea civilizata la inceput de secol 20. Dar nu li s-au recunoscut nici etnia si nici drepturile de catre regimul de atunci. Acum sunt ca si asimilati.... Miorita bat-o vina ... a fost si pe acolo...

relu 52
[10.01.11 21:17:12]

sunt relu 52 si doresc ajutorul tuturor celor care au fost in Ulcinj. vreau sa merg la inceputul luni septembrie. M-ar tenta hotel Albatros sau opensiune. De asemenea as vrea sa stiu cat ma costa taxele ptr. autostrada poduri, tunele, etc. Va rog recomandati-mi o pensiune nu f. scumpa.

[10.01.11 22:44:38]

Vezi poza 1, in capatul falezei chiar pe plaja sunt citeva pensiuni. La inceput de septembrie acolo e inca sezon.

Daca nu te descurci intri in barurile (terasele) de pe plaja si intrebi de cazare... se spune sobe... si gasesti sigur. E vorba de cazare aici chiar pe faleza.

Hotel Albatros e mai departe mergind tot pe faleza aia din capat cam 1 km, dar pt baie tot aici vii.

Zona e locuita majoritar de albanezi (e un fel de Harghita-Covasna de la noi) dar nu sunt probleme.

Aici e plaja cea mica din oras, celelalte plaje mari cu hoteluri sunt mult afara din oras.

bose, chrismo, iulian, Nicu, relu 52
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ulcinj: