ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
MAY-2011
single

Constanta, altfel de cum o stiam

Dj.Dado-Desert of Sadness

Constanta pentru mine insemna soare, mare, pescarusi, Acvariu, Delfinariu, plimbare pe faleza Casinoului, de aceea am ajuns aici numai vara.

Acum am ajuns la Constanta la inceput de mai, pe o vreme ploioasa. Citisem cate ceva despre oras sa fac un tur daca tot nu e sezon estival.

Dimineata deschideam larg fereastra si ascultam valurile marii, strigatul pescarusilor, simteam mirosul marii iar cu ochii inchisi imi inchipuiam plaja plina si soarele pe cer. Apoi am zis ca nu trebuie sa ma mint si plecand din hotel Ibis (vezi aici) care era chiar langa plaja Modern am ajuns pe plaja, am adunat scoici, am privit valurile si pescarusii, am ajuns apoi la portul turistic Tomis. Am continuat spre faleza Casinoului trecand pe langa o cladire frumoasa ce adaposteste Comandamentul Marinei apoi pe langa statuia lui Mihai Eminescu (ce frumos sa privesti mereu marea) in spatele careia troneaza Farul Genovez o constructive din anul 1300. Mergand pe faleza Casinoului se deschide o frumoasa priveliste asupra marii si a portului Constanta. Casinoul, candva simbol al Constantei, acum este in paragina iar un afis ne anunta ca e proprietate privata. Vis-à-vis de Casinou este Acvariul pe care l-am vizitat de multe ori. Am vazut catedrala episcopala Sf. Apostoli Petru si Pavel apoi urcand pe strada Arhiepiscopiei pe stanga se vede turnul bazilicii Sf. Anton inghesuit intre cladiri iar putin mai sus pe partea dreapta Marea Moschee sau Moscheea Mahmud al II-lea. Initial s-a chemat Moscheea Carol dupa regele Carol din initiativa caruia s-a construit acest lacas de cult musulman si in prezenta caruia a avut loc inaugurarea. Impresionant este minaretul, inalt de 47m, in varful careia se zareste semiluna. Aceasta a fost prima constructie din beton armat din Romania.

Am trecut pe langa foarte multe cladiri vechi in genul celor din centrul istoric din Bucuresti, foarte multe in paragina.

In Piata Ovidiu nu ai cum sa treci fara sa observi Muzeul de Istorie Nationala si Arheologie si statuia poetului iubirii, Ovidiu. Tot aici putem vizita si Edificiul roman cu mozaic.

Pizzerii si shaormerii intalnesti la tot pasul asa ca nu am putut rezista tentatiei, am oprit si am mancat la pizzeria Cin-Cin, paste pregatite in oala de lut.

Continuand spre bulevardul Tomis am trecut pe langa Muzeul de Arta Populara si statuia Lupoaicei.

In plimbarile de dupa amiaza, de la hotel era foarte aproape Primaria cu Parcul Primariei, Parcul Arheologic si Teatrul Fantasio. Tot in apropiere este Teatrul National de Opera si Balet si Parcul Teatrului. Am vizitat Muzeul Marinei.

Am vazut Constanta altfel de cum o stiam. Un oras plin de istorie, cultura si locuri de relaxare. Si nu am luat la pas decat o parte din acest oras care sunt sigura ca mai are si alte locuri interesante de vazut.

Trimis de Lumis66 in 07.06.11 17:32:10
Validat / Publicat: 07.06.11 18:35:12

VIZUALIZĂRI: 1858 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja Modern - pustie in mai

[07.06.11 20:54:17]

iata fondul muzical propus, se poate schimba!

Lumis66AUTOR REVIEW
[07.06.11 21:12:07]