ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2011
MAY-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4.5 [ani]

ARTICOL ARHIVAT

De neuitat

Nici nu stiu de unde sa incep sa va povestesc.

Tot ce pot sa spun este ca am avut 8 zile de vis si recomand celor care nu au incercat acest hotel sa mearga fara nici un fel de retinere. Cei care au descris hotelul in postarile anterioare acordandu-i note foarte bune au perfecta dreptate. Este un sistem (si spun bine sistem) in care clientul este prioritatea tuturor, de la cameriste pana la manageri.

Serviciile sunt excelente si nu vreau sa supar pe nimeni dar in comparatie cu Delplin-ul din Lara unde am fost in 2008 (click aici) vreau sa spun ca sunt mult mai bune.

Hai sa incep sa va povestesc, apoi astpet sa ma intebati voi tot ce va trece prin cap.

Am plecat din Suceava pe la 12:00 iar la 6:00 eram deja in vama Ruse. Va recomand sa alimentati in Bulgaria pentru ca motorina este undeva pe la 4.6 lei/litrul. Am alimentat cu cardul ca sa nu fiu obligata sa schimb. Cursul este undeva la 2 - 2,2 leva 1E.

Dupa vama din Hamzabeyli am oprit la un magazin tip Metro de unde am cumparat rahat foarte bun. Deschideti bine ochii cand cumparati rahat. Cutiile sunt mari dar gramajul este foarte mic. Cel mai mult mi-a placut cel cu fistic si cel cu alune de padure.

Cand faceti plinul la turci intrebati daca nu va spala masina gratuit. De obicei te servesc cu o cafea sau un ceai in timp ce ei se ocupa de masina

Am oprit in Bilecik la primul hotel de pe partea dreapta (nu Eronur) unde am negociat cu turcul si am primit doua camere foarte frumoase si foarte mari la 40 E/ camera. Recomand celeor care se cazeaza sa negocieze la sange nu cum am facut noi. Initial ne-a cerut 50 E dar sunt convinsa ca puteam obtine chiar cu 30E camera. Micul dejun a fost inclus si destul de bogat undeva la mezanin.

Dimineata la ora 8.30 am pornit spre Alanya si la ora 14 eram deja la receptie. Daca doriti sa vorbiti cu cineva in limba romana intrebati la recpetie de Andrei un modovean din Rep. Moldova, la SPA este o tipa romanca Lili casatorita cu un neamt si o tipa (nu am retinut numele) manager. Limba engleza va scoate din orice problema. 10 S in pasaport a facut posibila schimbarea camerei din LW in SSW.

Camera. Spatioasa (mai mare decat cea din Lara), cu balcon (uscator de rufe, 2 scaune si masuta rotunda), curata, baie moderna, lenjerie impecabila, tv CRT, minibar gratuit (2 pepsi, 2 mirinda, 3 beri Efes, 2 cioco mici, 2 sucuri cutie mici, 1 punga alune, 2 apa min, 2 apa plata), cafea ness, lapte condensat, fierbator, canite, lingurite, pahare, zahar, seif gratuit. In camera mai erau 2 scaune tapitate si o masa din lemn ca loc de fumat. Curatenie in fiecare zi, la ore foarte potrivite- 2E la loc vizibil- schimbat prosoape zilnic, rezervele de toaleta (sampon si balsam) la fel. Alimentarea barului din camera pana in 12.

Restaurantul. Spatios, cu bun gust, mese pentru 4,6, 8 10, persoane, liniste, seara o tipa canta pe terasa la saxofon, mancare intr-o veselie, gratare de vita miel, pui, scoici, calamari, creveti ardei umpluti, sarmalute, f. b. , suc portocale proaspat gratuit (dim, pranz, seara), salate de tot felul, branza, cascaval fb, unt, dulceata, compot, miere in fagure delicioasa, supe, paine de toate felurile, si baclavale... o minunatie de baclavale care chiar daca le-am face aici nu au gustul acelora - cu fistic mmm... , cu alune, cu migdale, cu arahide, rulate, impachetate in toate felurile posibil. Recunosc ca m-am indragostit de aceste dulciuri si nu prea am luat seama de celelalte cu toate ca mesenilor nostri le placeau torturile, eclerele, fursecurile, negresele, etc... Fructe: pepene rosu din belsug, la fel mere, portocale, capsuni, smochine, alune de padure, arahide, fistic, si multe altele pe care nu am apucat macar sa le gust. Compoturile de vreo 4-5 feluri nici macar nu m-am uitat la ele. Pizza excelenta - printre cele mai bune pe care le-am mancat vreodata, se servea mai ales la snack barul de langa amfiteatru fiind nelipsita din meniu (deschis intre 12.30 16.30). Terasa, foarte curata, mare, cu loc de joaca in drepata pentru copii, oferea in timpul orelor cu soare, protectie cu ajutorul unor umbrele imense care se puteau regla. Nu am vazut aglomerat niciodata, cu toate ca hotelul era plin de turisti, chiar daca erau foarte multi copii iar unii dintre ei plangeau, zgomotul nu era deranjabil (la Aquafantasy in Kusadasi trebuia sa vorbesc destul de tare ca sa ma inteleg cu sotul si copilul la masa fiind un zgomot de nedescris).

Piscina. Cel mai mult am stat la cea principala, deoarece puteam supraveghea pustiul care statea in cea pentru copii. Adancimea este undeva la 1,40m -1,50 m, maxim. Curate, intretinute bine, aspirate in fiecare seara, sezlonguri dezinfectate in fiecare dimineata de o armata de ingrijitoare. Baldachine pe langa piscina si pe plaja. Pentru copii mai era o piscina cu apa mica cu doi elefantei rosii si loc de joaca undeva in partea stanga a hotelului.

Revin maine. Vine sefu!

Trimis de angi73 in 07.06.11 14:44:21
Validat / Publicat: 07.06.11 15:47:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Delphin Palace de Lux Collection

VIZUALIZĂRI: 3262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angi73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Michel - animator "SEF"

[07.06.11 15:48:02]

@angi73: pentru completari poti folosi rubrica Ecouri.

Deasemenea, speram sa ne delectezi (cand ii gasi timp) si cu cateva poze...

cosminp
    [07.06.11 16:16:35]

cum se numeste hotelul din Bilecik la care ati stat?

este inainte sau dupa Eronur?

cristianford
    [07.06.11 16:48:35]

care a fost traseul dus/intors prin Bulgaria? dar in Turcia?

multumesc

sens
    [07.06.11 18:47:10]

buna ziua, angi73, ma bucur ca ai venit asa de incantata! ne-ai facut mai mare pofta de vacanta, mai avem si noi un pic si plecam, in 20 iunie avem check-in-ul, stam acolo 9 nopti!

deci scap de cosmarul cu "imbacseala"... (despre care spuneau unii!)

zi-mi, te rog, daca plaja marii este imposibila pt familie cu copii (2 ani si 9 ani)...

multumesc! postezi si cv poze?

cristinaioana
    [07.06.11 21:09:50]

Buna,

As vrea sa te intreb daca erau multi rusi in hotel, cam care era procentul?

celeste
    [07.06.11 22:08:34]

angi73, chiar trebuia sa vina sefu? ...

nu de alta dar din 18 iunie voi merge si eu la... Delphin, dupa o oprire de 3 zile in Oludeniz... astept continuarea si poate atasezi si ceva poze... please.

[08.06.11 11:00:47]

cosmin p

Este primul hotel pe dreapta dupa ce intri in Bilecik. Initial, am parasit autostrada si am dat de niste case darapanate, pe o straduta ingusta ca abia incapeau 2 masini - era cat pe ce sa ne intorceam inapoi, dar dupa 4-5 km este de fapt intrarea in Bilecik.

Nu stiu cum se numea hotelul la care am stat in Bilecik. Pur si simplu nu m-am uitat. Eram atat de obositi incat atunci cand am coborat jos din camera sa vedem unde ne-au parcat masina, nu mai stiam care era numarul camerei.

Insa conditiile au fost foarte bune. Trebuie negociat cu turcul neaparat, dar fiind atat de obositi nici nu am avut chef de asa ceva. Si inca ceva - lasati femeile la negocieri - obtin un pret mai bun.

cosminp
    [08.06.11 11:11:17]

@angi73, multumesc dar neelocvent. daca primul hotel pe care-l vad eu este de fapt al doilea?

pentru orice eventualitate, am facut rezervare la Eronur cu 65 euro/tripla. scump dar nu am incotro.

trebuie sa ne odihnim peste noapte.

[08.06.11 11:24:30]

cristianford

Traseu Bulgaria dus:

Ruse, Razgrad, Targoviste, Yambol, Elhovo, Hamzabeyli - drum ingust, pe alocuri pe cateva portiuni cu denivelari. Nici urma de politie. Taxa de drum 5E (7 zile)

Traseu Turcia: Erdine, Istambul (ora 15 - numai intrarea pe o portiune de 2 km era foarte aglomerata nu puteai merge mai mult de 20-40 km/h, dupa aceea la fel de aglomerat dar 120-140km/h lejer), Bilecik (ora 18 -oprire, dimineata ora 9 plecare) Kutahya, Afyon, Burdur, Antalya, Alanya

Traseu intoarcere Turcia: Alanya, Antalya, Marmaris (oprire 1 noapte 20$ pe camera), Kusadasi (3 nopti cazare la Aquafantasy), Izmir, Canakkale - bac 23 lire cash (nu se poate plati cu KGS asa cum spunea cineva) - Eceabat, Gelibou, Kesan (oprire 1 noapte 45E/camera -firar sa fie de turci ca mirosea in camera a oi plouate ca a trebuit sa stau toata noaptea cu geamurile deschise si cu aerul conditionat pornit si tot nu era aerisit- crunt!!!), Erdine.

Traseu intoarcere prin Bulgaria: Erdine (in loc sa iesim prin Hamzabeyli am iesit prin Kapikule si am ocolit destul), Svilenigrad, Topolovgrad, Elhovo, Yambol, Ormutag, Razgrad, Ruse.

[08.06.11 11:37:43]

sens,

Draga mea nu stiu despre ce imbacseala vorbesti - eu nu am simtit-o nicaieri la Delphin, din contra chiar am fost incantat sa descopar ca foloseau acelasi tip de odorizante pentru camera si toaleta ca la Delphin-ul din Lara. Dispre partea asta stai linistita, chiar nu-ti fa probleme.

Plaja. Da, este o problema pentru unii care nu sunt obisnuiti cu pietrele. Nu mi-a trebuit incaltaminte speciala dar cei cu care am fost sa stii ca nu se descurcau. Apa marii se adanceste brusc dupa 2-3 m si nu cred ca vor rezista fara acele incaltari.

Plaja este impartita in zona cu sezlonguri unde este nisip fara pietre, cu un spatiu de joaca acoperit pentru copii de 2*4 m, urma o zona cu pietre rotunjite de aprox. 10m, intrarea in mare pe o portiune de 2-3m iar pietre, apoi nisip. Existau si "treceri" adica gratare din lemn acoperite cu covor antiderapant pentru accesul pe plaja si aproape de malul marii.

[08.06.11 11:41:29]

cristinaioana,

Da erau rusi in hotel, dar mai multi nemti. Zilnic se afiseaza undeva pe o plasma in apropierea receptiei si intrarea in restaurant procente al fiecarei natii care se cazeaza in Delphin. Majoritari erau nemtii: 65%, rusii 20%, romani 3%, restul alte natii.

[08.06.11 13:12:11]

Continuare,

In partea dreapata a hotelului era "silence pool" unde copii nu aveau voie, unde seara se puteau viziona filme pentru copii sau se organiza seri dansante.

Animatia.

Mai putin interesanta ziua, in ultimele zile aquagym, darts, volei in apa, tir. Aveau un program afisat dar niciodata nu era respectat. Seara, in schimb erau spectacole diverse, chiar amuzante, bingo (5E biletul) mini disco pentru copii.

Mini clubul se deschide la ora 10 si este organizat pe 2 nivele: la parter spatiul de joaca (desen, pictura- intrebati care din activitati sunt free pentru ca am avut surpriza sa achit 15E pentru un tricou pictat de baietelul meu, fara sa mi se spuna in prealabil acest lucru): la etaj erau 5 patuturi in care copii se puteau odihni la pranz, si in coltul opus masinute, tractorase, bicilete pentru copii mai mici.

A la Carte - se poate face rezervarea direct din camera, de pe telefon (veti gasi un pliant in limba romana despre modul de rezervare, intr-o mapa) pentru ziua urmatoare, in intervalul 9-17.

Mediteraneean (in incinta snack bar-ului la etaj) - supa de peste fb, creveti, melci, peste, etc, asezate foarte elegant si grozav de bune. Baiatul meu nu a vrut cu nici un chip sa manance ce se servea pe masa si stiind ca acolo se servea pizza a inceput sa ne ceara insistent. Chelnerii de acolo cred ca au auzit aparand repejor cu o pizza mare cu ketchup.

Despre plaja v-am povestit. Ce nu v-am spus este pontonul care nu era la fel de frumos cu cel din Lara, dar curat si ingrijit. Dimineata la ora 5:30 ieseam pe plaja la aerosoli in timp ce sotul pescuia.

Pentru prosoape se plateste o garantie de 1 $/prosop, bani care se returneaza la check-out.

Una peste alta a fost o vacanta pe cinste.

adina11m
    [08.06.11 13:33:13]

buna ziua Angi,

pentru ca ai fost recent acolo si merg si eu in Alanya in scurt timp, as dori daca ai sa-mi spui cateva sfaturi de calatorie pentru aceasta zona, de exemplu: ai fost in oras la cumparaturi, gasesti de cumparat haine, incaltari etc? cum este mai bine sa ai bani la tine: lire turcesti/ euro/ dolari? se gasesc atm-uri usor? este de recomandat sa incerci sa mananci si ceva in oras? ce preturi sunt la bauturi, tigari? si cam atat. daca ma mai gandesc, mai scriu.

multumesc anticipat

[09.06.11 09:50:29]

Buna adina11m,

Am fost in bazarul din Alanya, undeva pe stanga la 8-900m de Delphin. Hainele sunt scumpe, dar de buna calitate, in general copii ale unor marci celebre trebuind sa te targuiesti foarte bine ca sa obtii un pret bun. pentru sotul meu am cumparat o pereche de blugi 40$ si un tricou la 20E. Cel mai indicat este sa ai bani turcesti - lire. Celelate cumparaturi le-am facut din bazarul din Kusadasi, unde am avut la dispozitie cateva ore de shopping. Poti sa iei euro sau dolari sunt aprox. la fel: 1E = 2.2 lire ,,1$ = 1,55 lire. Peste tot am alimentat cu cardul la benzinarii (comisioane destul de mici - daca doresti peste 2 zile iti pot spune ce comisioane am platit) tocmai ca sa nu-mi mai bat capul cu schimbul valutar. daca vrei sa faci cumparaturi ori iti schimbi o suma mai mare la o casa de schimb, ori scoti de pe card o suma mai mare in lire pentru cheltuieli. Am remarcat ca gasesti foarte usor ATM-uri Garanti Bank cam peste tot in Turcia si chiar in Alanya.

Cumparaturi am mai facut si vis-a-vis de hotel unde intr-o dimineata s-a organizat un targ de o zi cu posete (20$- negociat dur), haine, incaltaminte, suveniruri, ochelari.

Am mancat cate ceva numai in Kusadasi si Marmaris dar nu-mi inspira incredere terasele din afara hotelurilor sau poate am nimerit eu unde nu trebuie. Tigari a luat sotul meu si-mi zicea ca sunt cu 1 leu/pachet mai mult decat in Romania (Winston). La bauturi nici nu ne-am uitat sa-ti spun drept.

[09.06.11 12:32:06]

si acum fotografii, fotografii...

sens
    [10.06.11 20:57:26]

suntem nerabdatori sa ajungem! multumim pt poze, f frumoase!

veronica1
    [11.06.11 13:38:16]

foarte frumoase poze, dar am mai citit pe net, ca se punea in camera fructe e adevarat?

celeste
    [11.06.11 21:23:00]

@angi73, tigarile la turci sunt mai scumpe decat la noi dar nu cu mult... eu mi-am luat anul trecut din duty-free de la Hamzabeyli... Winston cu 15 E cartusul.

lidiadanaila
    [13.06.11 20:05:42]

Ce pofta de vacanta ne faci!!! Si apropos de shoping, cica s-a deschis cel mai mare mall din Antalya, presupun ca in oras... stiti ceva??

Gealy
    [29.01.12 00:29:40]

Buna Angi,

In ce perioda mai exact ai fost la Delphin in luna Mai. Eu vreau sa merg anul asta intre 19 si 27 Mai si sunt curios cum sunt temperaturile. Anul trecut am fost la inceputul lui Iunie si a fost foarte cald in sensul ca daca erau 2-3 grade mai putin era perfect.

[03.02.12 21:56:13]

@lidiadanaila:

Nu stiu nimic. Dar anul acesta am luat bilet la Delphi-ul din Lara in perioada 18.05-28.05 si voi avea timp sa arunc o privire prin mall. Daca ai rabdare pana vin eu pe 31.05 pot sa-ti spun.

[03.02.12 22:11:17]

@Gealy:

21.05-28.05.2011

Temperatura foarte placuta, dar in timpul pranzului noi ne faceam siesta in camera pana pe la 15:30-16:00. Era foarte cald iar copilul trebuia sa se odihneasca.

Apa marii era potrivita, nu prea rece -cel putin asa spunea sotul meu. Eu nu am facut baie deloc in mare, am folosit numai piscina.

Nu am prins nici o zi innourata sau cu ploaie.

Dupa amiaza te ardeau talpile prin slapi daca trebuia sa parcurgi distante mai mari (noi am fost pe jos pana in bazarul din Alanya - DESTEPTII! -) in loc sa folosim masina. Am zis ca uite acolo e bazarul - si parca era Fata Morgana.

[03.02.12 22:28:01]

@veronica1: Da, e adevarat. Am primit in camera fructe si o sticla de vin rosu la o, 5 l (pe care o avem si acum), 2 pahare pentru vin tote puse pe o tava in camera.

adina11m, angi73, celeste, cosminp, cristianford, cristinaioana, Gealy, lidiadanaila, sens, veronica1
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: