ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2011
ÎNSCRIS: 06.11.08
MAY-2011

Turul insulei in varianta noua

Songs from CORFU - Traditional

In ziua in care-am ajuns in Corfu, am avut intalnirea cu ghida Oana Craciunescu, la piscina hotelului Panos la care-am stat, seara la 20. In fiecare camera pe un panou, sta afisat si numele dansei de telefon, in eventualitatea vreunei probleme ivite pe parcursul sejurului. Stiam deja ce excursii doream sa luam, asa ca ne-am grabit sa platim ''Turul Insulei'' si ''Paxos-Antipaxos''. Am beneficiat de-o mica reducere, deoarece in functie de numarul excursiilor cumparate, reducerea era din ce in ce mai substantiala.

Dezamagirea a venit odata cu aflarea traseului excursiei, dar ne-am conformat. Stiind din anii trecuti ca se viziteaza Palatul Achilion si se face oprire la Bellavista, am fost dezamagiti sa aflam ca palatul se face separat si costa 45 de euro, sper ca n-am inteles gresit. Este adevarat ca se merge cu ghid si se explica tot ce trebuie, se sta in jurul a trei ore, dar am zis ca data viitoare poate, sa dam 90 de euro si pentru asta. In schimb, ne-am bucurat ca a fost inlocuit cu Benites si muzeul scoicilor pe care de altfel nu aveam cum sa ajungem acolo, si de la Vlaherna se ia o barcuta care costa 2,5 euro de persoana si se merge pe-o insulita foarte mica si apropiata, pe care se afla o manastire si doi pauni. Plimbarea cu barcuta la manastire este optionala.

Noi, cei din Acharavi ne-am tot plimbat spre Paleokastritsa ca sa luam turistii cazati acolo. Si la venire, si la plecare, si-n excursii. Asa ca drumul nostru in excursie a pornit bine-nteles spre Paleokastritsa, drum frumos de altfel, cu serpentine si maslini peste tot, cu plasele asezate sub ei, chiparosi si flori la tot pasul. Prima oprire s-a facut la Manastirea Paleokastritsei. Un drum ingust, serpuit, care oferea ochilor o priveliste minunata a marii de smarald, in acea zona. Am urcat bucurandu-ne de peisaje si-am ajuns parca prea repede. Intampinati la intrare de doua fete costumate frumos si cu care ti se face o poza, iar la iesire daca vrei o cumperi sau nu. Noi nu am luat-o, era destul de uratica poza si cerea trei euro. Mare, mata si neclara. Manastirea plina de flori, iar peisajul mirific. Voi posta poze, caci nu pot exprima in cuvinte...

De acolo am coborat spre port si optional contra sumei de 10 euro de persoana, se face plimbarea cu submarinul care dureaza aproximativ 50 de minute. Nu ni s-a parut mare lucru, asa citisem undeva, asa ca era gata sa renuntam, dar in ultimul moment am zis, fie... Si nu am regretat. Ori ziua superba si culoarea marii, atmosfera, vocea ghidei care rasuna printre stancile acelea, nu stiu... Era atat de frumos incat, tot filmand si pozand, nu ne-am data seama si-am intrat in submarin cu ochelarii de soare la ochi. Poate parea caraghios, dar asa a fost. Ne-am mai si pozat unul pe altul si nici macar nu ne-am dat seama decat foarte tarziu. Pestisori, stanci, frumos. Noua ne-a placut foarte mult.

A urmat scurta oprire la kum-koat (sper ca am scris corect). Ne-au fost prezentate de catre ghida produsele de acolo, dar ne-au parut cam scumpe. Nu s-a stat foarte mult aici.

Dupa ce-am trecut prin Ipsos si-am mai luat cateva persoane, am pornit spre Kerkyra. Sfantul Spiridon si Sfanta Theodora au fost vizitate. La Sf. Theodora, ghida a rugat preotul sa deschida moastele, iar cine a dorit s-a rugat la moaste. Ne-am plimbat pe stradutele intortocheate si pline de souveniruri de tot felul, cu rufe atarnate si-un farmec italian si ne-am intors la autocar. Nu pot spune exact cat am stat, dar suficient cat sa-ti faci o parere, doar. De vizitat iti trebuie timp, mult timp. Ne-a placut si ne-am dori sa mergem data viitoare cu primul autobuz, sa ne intoarcem cu ultimul si sa vizitam cat mai mult.

Benites si muzeul scoicilor... 2 euro de persoana si patrunzi in frumusetea marina oferita de-un australian care si-a cheltuit averea cumparand toate minunile subacvatice si oferindu-le privirii noastre, ne-a facut o mare bucurie.

Acum, atentie. Dupa muzeu, se ia masa optional la o taverna. Noi aveam mancare in rucsacul frigorific, dar am zis ca o ora si jumatate e prea mult sa stam pe banca-n parc, caci zona era destul de saraca-n atractii. In afara de-un parculet si cateva magazine si taverne nu erau in zona respctiva, iar de indepartat prea mult nu aveam timp.

Am zis sa mergem si noi la acea taverna la care ni se tot spunea ca exista un meniu special de 13 euro sau cine nu-l dorea, servea ce dorea din meniu. Cand a facut traducerea de la ospatar, a inceput cu ,,salata de doua persoane'', care nu parea chiar de doua. Atata ne-a fost. Majoritate am crezut ca meniul este pentru doua persoane si-am comandat. O salata de rosii cu branza, una tzatzicki, o friptura de pui, una de porc, iaurturi cu miere in boluri foarte mici si vin la carafa ce culoare dorea fiecare. Crezand ca santem grup si face o reducere, am zis ca e ok 13 euro doua persoane. Greseala... Era meniu de persoana. Asa ca am dat 26 de euro pe-un vin pe care nu l-am baut ca era foarte parfumat, (am incercat sa-l schimbam cu bere, dar n-a mers) si tot ce-am enumerat mai sus. Voi pune poza. Friptura a fost buna, dar cantitativ puteam lua altceva pe banii astia si alegeam noi ce ne doream sa bem. A fost greseala noastra, asa ca fiti atenti cand veti auzi salata de doua persoane, nu faceti confuzia pe care-am facut-o noi. Ne-a fost jena sa anulam si sa comadam altceva.

Dupa o ora si jumatate de stat la masa, am pornit spre Kanoni, am traversat spre Vlaherna si-am vizitat-o, apoi cine a dorit a luat barcuta spre micuta insula cu o manastire pe ea. Noi am ales ca sotul sa mearga cu barcuta, platind 2,5 euro, iar eu sa merg pe terasa de sus si sa ,,vanez''aterizarea si decolarea avioanelor. Intr-adevar, terasa ofera o panorama deosebita si am filmat decolarea a doua avioane si-o aterizare.

Spre seara ne-am intors la hotel destul de obositi, dar doldora de amintiri. Este destul de ciudat sa-ti faci un traseu si sa te abati de la el. Mica dezamagire a fost legata de palat si de privelistea pe care-am ratat-o, de la Bellavista. Eu personal sant foarte organizata si cand plec undeva stiu exact ce vreau sa vad, iar schimbarea asta nu mi-a fost chiar pe plac. Dar asta e. Vom lua excursia la palat data viitoare.

Una peste alta a fost frumos, as fi dorit ca ghida sa aibe mai multe informatii si sa ne vorbeasca mai mult despre insula. Un loc atat de incarcat de istorie... Vedeam si noi chiparosii si plasele de maslini, dar informatiile... A compensat in schimb prin purtarea frumoasa si atenta, mai ales fata de-o batranica de 83 de ani pe care-a tot ajutat-o si i-a purtat de grija. Frumos din partea ei. Poate ca mergand in excursii am inceput sa fac comparatie intre ghizi. Anul trecut in Thassos, ghida a vorbit continuu, a fost la inaltime, dar nu ne-a intrebat nimic, daca ne simtim bine, e. t. c. , asa cum a procedat Oana. Toate filmarile din autocar sant pe fondul vocii ei, povestind. Aici, mai putin. Dar punand cap la cap, a fost o excursie frumoasa. Voi posta cateva poze, sper sa placa. Concedii frumoase!

Trimis de sniga in 07.06.11 11:33:45
Validat / Publicat: 07.06.11 13:14:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 drumul din Acharavi spre Paleokastritsa

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[08.06.11 00:07:25]

Kumquat sau denumirea latina Fortunella SPP face parte din familia citricelor caracteristic este ca se mananca cu coaja cu tot aceasta fiind si partea dulce si aromata a fructului miezul este destul de acru, in Corfu Town se gaseau aceste fructe confiate 12 bucati 2 euro, sunt chiar foarte aromate!

[08.06.11 08:17:26]

Multumesc.

alinschumi
[12.06.11 11:00:03]

buna! doresc si eu mai multe informatii daca, se poate programul autobuzelor pe insula, cam ce preturi sunt pe la mag. alimentare, la taverne, etc.

multumesc anticipat!

[12.06.11 11:05:34]

Buna, despre preturi tocmai am dat un raspuns la postarea despre Panos, iar despre programul autobuzelor nu te pot ajuta prea mult, deoarece ele difera in functie de zona si perioada. Ca un exemplu, iti pot spune ca din Acharavi se putea merge cu autobuzul local doar in Sidari, Roda si Kassiopi, doar o data pe zi dus si odata intors (asta in luna mai). In Kerkyra in ziua de sambata doar. Erau mai dese, dar nu am putut merge, caci in acea zi a fost turul insulei. Poate ca inaintand in sezon se schimba si programul.

coles.alina
[16.06.11 16:28:45]

Buna! Mai am si eu nevoie de o informatie (incerc sa imi organizez programul de vizitare pentru vacanta...) - in ce zile sunt excursiile optionale? Mai ales Paxi/Antipaxi ma intereseaza.

Multumesc mult,

Alina

[16.06.11 16:39:59]

Nu stiu daca se organizeaza in aceleasi zile si pentru turistii veniti cu alte agentii. Noi am facut turul insulei sambata si Paxos-Antipaxos, martea... De exemplu, am sosit in Acharavi joi. Vineri am ales sa mergem cu autobuzul local in Sidari, iar seara am mers la Lemon Garden pentru seara de muzica live greceasca. Sambata am avut turul insulei, duminica am mers in Roda pe jos, apoi am facut plaja. Luni am luat autobuzul local si-am vizitat Kassiopi, marti a fost Paxos, iar miercuri am plecat spre casa.

S-au dus zilele precum un vis frumos, prea repede au zburat.

Concediu frumos va doresc!

[05.07.11 18:30:22]

Va invit sa (re) cititi aceste randuri de data aceasta acompaniati de aceste melodii traditionale din Corfu, o muzica cu influente italiene insa foarte frumoasa, sper sa aveti rabdare sa le ascultati pe toate... merita!

[06.07.11 08:20:49]

Superba muzica, multumim!

Cecherel
[23.02.12 10:46:24]

buna/salut, as vrea sa stiu si eu cam pe ce data ai fost plecat/a. Eu voi pleca pe 1 mai si sa stiu la ce sa ma astept in privinta vremii, preturi etc.

[23.02.12 13:06:58]

Buna, am luat ultimul sejur din luna mai, deci la sfarsitul lunii. Am fost norocosi, am avut o vreme excelenta, chiar foarte cald, am facut plaja fara probleme. Citisem ca in Corfu este apa rece, in unele locatii chiar si vara, mai ales in Paleokastritsa. Plecasem fara prea mari sperante in prvinta baii in mare, dar se pare ca in Acharavi apa este calda. Asa a fost la sfarsitul lunii mai. Eu sant mai friguroasa si nu m-as fi bagat in apa daca ar fi fost rece. Nu stiu ce sa spun despre inceputul lunii mai. In Acharavi preturile nu sant nici mici, nici mari, te descurci cu mancarea. Singurul loc in care preturile mi-au parut mici, a fost pe Riviera Olimpului (Paralia Katerini, Olimpic Beach), in rest, cam la fel, diferenta de 1-2 euro la portia de la taverne, iar in market destul de mari, un iaurt un euro si ceva, painea de la 2 in sus. Dar asa preturi am intalnit si-n Thassos, si-n Halkidiki, asa ca nu ne-am speriat, noi mai luam si-n geanta frigorifica ceva din tara. In Acharavi, ceva mai scumpa este taverna Lemon Garden, dar noi am mers de doua ori. Intr-o seara pentru ca avea muzica greceasca live, am luat doua prajituri si doua sucuri si ne-au costat 15 euro cu tot cu bacsis, iar in alta zi am mers ziua pentru a bea ceva racoritor in livada superba de lamai. Erau toti plini cu lamai cat pumnul, puteai sa stai intr-un hamac la umbra lamailor, era superb, merita banii. Sper sa aveti vreme frumoasa si sa va bucurati din plin, de vacanta.

Apropo,nu sant sigura,dar se pare ca au renuntat la aceasta varianta a excursiei.Am citit,imi pare tare rau ca nu mai stiu exact unde,o poveste despre excursia aceasta,in vechea varianta care includea si palatul Achileon,facuta in acest an.Probabil pentru ca n-ar fi dat nimeni 45 de euro doar pentru palat,nici nu a povestit nimeni pana acum sa fi fost cineva in acea excursie.Prin urmare,este posibil ca aceasta varianta pe care eu am povestit-o sa nu mai existe,ci sa fi revenit la vechiul traseu care nu include muzeul scoicilor din Benites,dar are palatul si privelistea de la Belavista.Oricare ar fi varianta,Corfu este o insula care mi-a ramas la suflet.

alinschumi, Cecherel, coles.alina, sniga
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opţionale': [Alte] Excursii cu plecare din Corfu: