ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2011
DIN: Covasna
ÎNSCRIS: 24.10.09
MAY-2011

Vacanta de 4 stele

Cu toate ca anul acesta am vrut sa mergem in Hotelul Adakule din Kusadasi in loc de Ephesia, pana la urma nu regret ca am ales pe acesta din urma.

Prima impresie nu a fost cea mai buna, intrucat nu am putut rezolva in nici un fel sa avem o camera cu vedere la mare. Ne-au dat o camera cu vedere la o cladire alaturata, care dupa cum am inteles a fost construita chiar anul acesta.

Am incercat faza cu banii bagati in pasaport, dar ne-au zis sec, ca o camera sea view costa 5 euro/persoana pe zi, problema era ca din camera sea view pe care ne-au aratat, tot se vedea acoperisul hotelului de alaturi.(Batihan Beach Resort)

In fine, am stat mai mult pe afara, deci dupa o zi nu mai conta acest aspect, dar eu m-am uitat urat tot sejurul la fata de la receptie :) Si daca doream sea view urcam pe acoperisul hotelului. :)

In camera se facea curatenie zilnic, se schimbau si prosoapele din 2 in 2 zile, mobilier nou nout, cu aer conditionat pe care nu a trebuit sa folosim.

Hotelul este pe Long Beach si in 10 minute se ajunge in centrul orasului cu dolmuş-ul pentru 2,5 lire turcesti. Ephesia are atat piscina interioara, cat si exterioara, noi nu am intrat in piscine, am preferat sa facem baie in mare, sa stam pe plaja, iar dupa masa in gradina hotelului. Nu conta unde stam, gaseam mereu sezlonguri libere.

De mancare nu va spun nimic, era suficienta si gustoasa, (pentru mine multa carne si cartofi :) pentru prietena mea multe legume si fructe), personalul era amabil, seara spectacole la amfiteatru, nu duceam lipsa de nimic.

In excursii organizate nu am fost, insa intr-o zi am mers in Milli Park, tot cu dolmuş-ul. Am vazut pe net, ca are 4 plaje superbe. Noi am ajuns doar la prima, murdaraaaaaa :) intrucat distanta dintre plaje era de cca. 7-10 km-i, dar a meritat si asa, ne-a parut rau ca nu am vazut mistretii care vin pe plaja dupa mancare.

Mai multe vedeti in poze, va mai spun ca in procent de 80 % hotelul era ocupat de turisti mai in varsta, majoritatea germani, dar am vazut si cupluri cu copii mici, deci daca doriti liniste aici veti gasi. Inca ceva. Cand am intrebat, la receptie ne-au spus din start ca nu putem sa beneficiem de facilitatile Hotelului Ephesia Holiday Beach Club (s-au schimbat regulile). Pe noi, totusi, ne-au lasat paznicii sa intram si acolo. :)

Va raspund la intrebari si Va doresc multe zile insorite asa cum am prins si noi in Turcia. :)

Trimis de ezüst in 06.06.11 22:41:37
Validat / Publicat: 07.06.11 05:47:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ezüst); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera nr.414.

[07.06.11 07:20:22]

@ezust,

te-am votat, mi-a placut review-ul tau, dar te-as ruga daca ai timp sa dezvolti putin descrierea despre Milli Park.

Aveam de gind sa -l vizitez anul acesta, dupa ce am citit multe despre el si dupa sugestia managerului de la hotelul la care merg eu de obicei. Chiar este mizerie? N-as vrea sa-mi irosesc nici banii si nici timpul pt un drum la Milli!

Distanta dintre plaje este chiar asa mare?

multumesc mult, maria

[07.06.11 17:56:33]

Draga Maria. Multe nu pot sa-ti spun despre parc. O sa mai pun poze eventual.

Dolmus-ul ne-a dus doar pana la intrarea in parc, accesul costa 4 lire turcesti / persoana si din Kusadasi am ajuns acolo in 30 - 40 de minute.

Mare teapa, poate daca stiam, puteam sa rugam soferul sa ne duca direct la plaja a doua.

Prima plaja chiar era foarte murdara, nimic interesant de vazut acolo, apa murdara. Noi am intrebat o turista si ea ne-a zis ca urmatoarea plaja este la 7 kilometri distanta de prima.

Daca mergi cu masina este bine, dar pe jos, in caldura, noi nu am ajuns departe. Am mers si asa vreo 2-3 kilometri dar nici urma de plaja urmatoare.

Am primit o carte despre parc, de la soferul dolmus-ului, la intoarcere, coasta marii se intinde pe 30 de km. Na, aici scrie, acum scot cartea din bagaje. Scrie in felul urmator: prima plaja la km. 1, a doua la km. 5, deci la 4 kilometri distanta fata de prima, plaja a treia la km. 10, iar ultima plaja la km. 18. Deci turista nu a avut dreptate.

Parcul se intinde pe o suprafata de 27.000 hectare, poti sa faci safari, sa calaresti, undeva sunt si mistreti, veverite noi din toate acestea nu am vazut nimic. Am mers pe drum, privelistea a fost frumoasa si cu toate ca am gasit binevoitori care sa ne duca cu masina mai departe, noi nu am urcat. 2 fete, iti dai seama, suntem noi curajoase, dar nici chiar asa. Daca primeam cartea la intrarea in parc, poate mai faceam acele 2 kilometri pe jos.

Eu totusi iti recomand sa mergi si acolo. Uite, noi nu am mers la Pamukkale, fiindca am citit ca numai in poze arata bine, in realitate si acolo este mizerie. Dar in parc, in afara de plaja aceea, a fost curat, liniste si frumos. (nu se inghesuie turistii, dar este mai bine asa )

Altceva nu pot sa-ti scriu. Decideti voi cand ajungeti, nu veti regreta oricum. Daca aveti masina, atunci totul va fi bine, daca mergeti pe jos si sunteti in forma, atunci se pot parcurge si asa acele 20 de kilometri. Noua ne-a ajuns ce am vazut si ne bucuram ca am vizitat parcul Güzelçamlı (Milli).

Vacanta frumoasa, daca mai ai si alte intrebari, iti raspund cu drag.

[07.06.11 19:25:13]

@ezust,

te salut si-ti multumesc mult pt promtitudinea si compexitatea raspunsului tau!

Cred ca doar Milli mia mai ramas de vazut pt acest an, insa se pare ca 'mergi la pomul laudat cu sacul'. Desi mergem cu masina nu stiu daca ma voi incumeta... In schimb, te rog eu, daca mai ajungi in Kusadasi, sau chiar Marmaris (distanta fiind aprox. aceeasi) nu mai rata Pamukkale-ul! Eu merg de 4ani in aceasta statiune si deabia anul trecut am vizitat acest minunat loc de pe Pamint; Pamukkale! Anul acesta voi merge intr-un grup mai mare, grup din care vor face parte si baiatul, nora si nepotica si care la rindul lor ca si tine nu s-au incumetat. PT ei dar si pt mine voi mai merge odata!

Crede-ma este Raiul pe pamint, fara sa exagerez! Biletele le-am luat de la o agentie de la Ladies Beach cu 24/E/pers si noi am fost 4 doamne. Am avut si un prinz inclus la un complex in Pamukkale.

Toate cele bune, servus, Maria

P. S. sunt si eu ardeleanca, din Tg. Mures

[07.06.11 19:39:53]

Am renuntat la excursia in Pamukkale si din cauza banilor, pentru noi se oferea excursia de la agentie cu 50 euro/persoana, dar o sa mergem si acolo, candva. Acum ca am aflat, ca o sa mergeti cu masina, chiar Va rog sa nu ratati Milli Park, macar vedeti Dvs. ce nu am avut ocazia sa vad eu. Mai pun poze, special pentru a Va face chef de Milli si promit si eu solemn ca data viitoare nu voi rata Pamukkale. Deal?

soreno29
    [07.06.11 20:16:44]

am oscilat intre ephesia si tusan pentru anul acesta dar vad ca nu se mai pot folosi facilitatile de la ephesia beach club asa ca ma felicit ca am ales tusan

[07.06.11 20:47:04]

dar eu m-am uitat urat tot sejurul la fata de la receptie Si daca doream sea view urcam pe acoperisul hotelului.

Surprinzător pentru o țară cum e Turcia, dar recepționera a procedat mai mult decât corect. Vrei să ai sea view, plătești în plus pentru asta, la agenția din țară sau la recepție. Recepționera merită toate felicitările din partea mea. Dacă toți angajații de la recepțiile de la toate hotelurile ar proceda la fel de corect, atunci poate ar dispărea prostul obicei al șpăgii în pașaport pentru obținerea unui serviciu suplimentar nemeritat.

Același raționament ca mai sus. Eu dacă vreau condiții și facilități de 5 *, imi aleg și plătesc un hotel de 5 *. În nici un caz nu încerc să mă furișez sau să mă milogesc de paznici ca să intru. Ephesia este un hotel de 4 * pe care chiar și le merită. Consider că îți oferă oricum mai mult decât ai plătit, însă dacă vrei mai mult, plătești mai mult și te duci direct la un hotel de 5*.

Eu am fost în Turcia doar cu mașina personală și, ca o paranteză, am plătit pentru benzină mai mult decât întreg sejurul tău la Ephsia cu all inclusive și transportul cu autocarul. Fiind cu mașina, am vizitat și Milli-parkul. Mie mi-a plăcut foarte mult. Nu îmi amintesc exact pe care plaje am fost, însă nu am văzut nici un fel de mizerie, totul era curat, sălbatic (multă liniște), iar apa mării a fost absolut superbă. Recomand oricui această experiență.

[07.06.11 20:49:44]

Vacanta placuta!

[07.06.11 21:09:16]

Draga Nicole. Iti doresc, sa ai parte de hoteluri de 7 stele, Burj al Arab de exemplu.

Daca erai atenta, am mentionat, ca eram dispusa sa platim pentru sea view, dar camera pe care ne-au aratat, nu avea vedere la mare, asa cum ne doream noi. Deci, aveam motive sa ma uit cum doream la receptionera care proceda mai mult decat corect.

In legatura cu Milli Park, pe prima plaja chiar era mizerie, poate ca pentru tine o plaja plina de hartie, de mucuri de tigara si alte ciudatenii, inca nu inseamna mizerie. Pentru mine insa da. Daca erai din nou atenta, observai, ca recomand din tot sufletul Milli Park. Interesant este, ca nu-ti mai aduci aminte pe care plaje ati fost. Sunt doar 4, le retine si un minor. Dar pui si tu poze daca ai si vom vedea si noi exact acele plaje.

Iar in legatura cu intrarea la Ephesia Holiday Beach Club, nu ne-am furisat, a fost de ajuns zambetul nostru fermecator si o simpla rugaminte, iar paznicii ne-au lasat sa intram.

Scuze, dar nu am timp pentru tine, eu am scris impresiile mele, tu sa le scrii pe ale tale, pacat ca unii se leaga de ceilalti utilizatori, in loc sa dea sfaturi utile. In orice caz, din fericire nu sunt multi de acest gen printre noi.

Vacanta placuta si tie si inca un sfat: data viitoare alege si tu calatoria cu autocarul, ca sa nu platesti chiar asa de mult pe benzina. Norocul meu, sau actiune desteapta, ca am platit mai putin pe intreg sejurul, decat voi pe benzina. Daca o sa ai noroc si tu, o sa fiti doar 17 persoane in autocar, cum am nimerit noi si va fi mai comod calatoria, decat cel cu autoturism.

[07.06.11 22:51:25]

@ezust,

te rog nu te necaji pt ecoul unor **** precum'33', care uita probabil ca menirea acestui site este de a ne ajuta reciproc printr-o informare cit mai corecta, prin impartasirea impresiilor s. a. m. d. si nu pt impunsaturi de 5*

Rationamentul ei este gresit, iar mie mi-ai fost de ajutor, crede-ma!

Daca discutiile unora se invirt in jurul 'stelelor' atunci sa o faca la acel nivel! Eu, pina mai-ieri am fost bugetara si merg de citiva ani buni pe litoralul Turciei si o fac cu bani putini pt cazare (sunt fidela unui hotel, in plin centru, cu 18/e/zi alli.) insa prefer sa aloc bani mai multi pt excursii!

Acum am atras asupra mea oprobiul lui '33'.

Te rog nu pune la suflet!

[07.06.11 22:54:51]

maria55: atentie la limbaj, astfel de derapaje precum cel cenzurat mai sus iti pot atrage si sanctuni, nu doar oprobii

[07.06.11 22:55:07]

Ai platit atit de mult pt benzina pt ca probabil ai gresit drumul!

[07.06.11 22:57:49]

Inteleg regulamentul, ma comformez, insa totusi nu-i inteleg pe altii! Scuze!

[07.06.11 23:01:05]

Draga Maria. Mersi mult pentru incurajari, nu am pus la suflet. Daca e vorba de aroganta, se gaseste si in mine o doza si raspund cu moneda ce li se cuvine celor care merita.

Sunt si eu impotriva ecourilor de genul nicole33. Sa-i dam un sfat, scrie exact pe aceasta pagina

!! ROG RETINETI:

Daca ati fost si dvs acolo si doriti sa ne povestiti experienta dvs, folositi mai bine linkul ADAUGA IMPRESII NOI.

Asteptam cu interes un nou review de la nicole33, iar noi ne vedem de ale noastre, cu buget mai redus, dar cu experiente foarte placute.

[07.06.11 23:05:58]

nici eu nu am timp sa caut printre sute de poze din 2007 doar pentru a sustine cele afirmate in ecoul anterior. as fi facut acest efort, dar nu pentru tine, ci pentru a o convinge pe @Maria55, ale carei reviewuri pline de bun simt m-au impresionat de fiecare data, ca merita sa faca si excursia la milli-park pentru a avea o imagine completa a kusadasi-ului pe care simt ca il iubeste mult.

acum ma pregatesc pentru o vacanta in antalya, dar iti promit ca vin cu poze calde de la milli-park in septembrie.

iti puteai foarte bine folosi farmecul sau zambetul personal pentru a solicita la receptie o alta camera care sa aiba o vedere la mare mai buna, evident dupa ce achitai diferenta de pret. probabil ca nu ma vei crede daca iti voi spune si dovedi cu poze ca anul trecut am reusit (fara spaga) sa obtin singura camera cu sea view dintr-un hotel tot din kusadasi. poate am avut si eu noroc o data.

si ca sa nu mai zici ca nu ai primit si un sfat util de la mine, o regula de baza in turcia (dar si in grecia) este de a nu cumpara niciodata excursii optionale de la hotel de la reprezentantul agentiei prin care ai cumparat sejurul, pentru ca sunt cu cel putin 30% mai scumpe. singurul avantaj al acestor excursii este acela ca beneficiezi de ghid vorbitor de limba romana si unii chiar au nevoie de asa ceva. pentru ceilalti, recomand agentiile de pe strada, unde preturile sunt sensibil mai mici si, in plus, negociabile. dar ghidul va prezenta excursia in engleza, franceza, germana sau rusa.

aici nu mai poate fi vorba de noroc. este absurd sa afirmi ca o calatorie de minim 16 ore (habar nu am cat dureaza sa parcurgi 1100-1200 km din bucuresti) cu autocarul poate fi mai comoda decat una cu autoturismul, chiar daca ai fi doar tu si soferul in autocar. recunosc ca este mult mai ieftin cu autocarul, mai ales ca noi nu am fost decat 2 persoane in autoturism, dar pentru mine aceasta varianta practic nu exista din cauza unor probleme de sanatate. am rau de miscare si nici in bucuresti nu pot merge cu autobuzul nici macar cateva statii fara a-mi fi rau.

[07.06.11 23:07:18]

"Derapaj" este ecoul utilizatoarei nicole33. Ma scuzati, nu sunt webmaster, nu vreau sa ma bag, dar cand bunavointa unora este rasplatita cu ecouri de genul utilizatoarei de mai sus, este normal sa-i dam un raspuns. Daca o atentionati pe ea, nu se ajungea aici. Seara frumoasa Va doresc.

[07.06.11 23:16:13]

Bine, Nicole. Eu nu mai am nimic de adaugat, "discutia" de aici, se poate face prin mesaje private, (optiunea exista) fiindca sincer nu cred, ca cineva este interesat de aceste schimburi de idei. Nu are nici o legatura cu Hotelul Ephesia. Noi am solicitat camera sea view, ei nu au avut ce sa ne ofere pe placul nostru, pe banii nostri, dar am si scris, asta nu ne-a distrus sejurul. De pe acoperis aveam si sea view.

In Grecia, nu a trebuit sa oferim spaga, am avut o camera frumoasa si cocheta, in Tunisia am oferit spaga si am primit ce vroiam. Eu vroiam in camera 1329 (m-am documentat de pe un alt site de specialitate) si am stat alaturi, adica in camera 1327. Cum obtin ce doresc, ma priveste numai pe mine, nu este obligatoriu spaga.

P. S. Distanta intre Bucuresti si Kusadasi este de 1324 km din care 396 km pe autostrada.

[07.06.11 23:17:15]

@nicol33,

da, iubesc f mult Kusadasi-ul, esti o buna observatoare, insa eu nu am vrut sa supar (deranjez) pe nimeni. Reactiile sub impulsul momentului duc la sanctiuni, si chiar nu mi-am dorit asta!

Tot ceea ce i-mi doresc este ca toata lumea sa beneficieze de un concediu cit mai placut si de multa sanatate.

Maria

[07.06.11 23:36:30]

chiar nu ma asteptam la reactia userului maria 55. sincer, ma dezamagesti. citind impresiile tale de pana acum se pare ca mi-am format o parere gresita despre tine si e doar vina mea. am vrut nu o data sa-ti recomand plaja de la davutlar, la 13-14 km de kusadasi, ca fiind de departe cea mai frumoasa plaja din zona, foarte lata, curata si cu nisip fin, intrare lina in apa, apa curata, intr-un cucant excelenta, inclusiv pentru nepotica ta. in davutlar poti ajunge foarte usor cu dolmusul din centrul orasului (scrie pe el davutlar) contra sumei de 3,5TL/sens.

ai inteles gresit replica mea. nu laudam in mod special hotelurile de 5*. eu am afirmat ca Ephesia este un hotel foarte bun de 4*, mai bun decat multe altele din aceeasi categorie. categoria hotelului ales este o optiune personala, tine in primul rand de bugetul alocat, dar si de pretentiile si asteptarile fiecaruia. nu cred ca este de condamnat faptul ca o persoana incearca sa-si petreaca vacantele in hoteluri din ce in ce mai bune. invers, ar fi neplacut.

pe mine m-a deranjeaza foarte tare faptul ca se inoculeaza celorlalti membri ai acestui site ideea ca este obligatoriu sa dai spaga la receptie pentru a obtine o camera mai buna, eventual de o categorie superioara celei achitate.

daca faptul ca sunt contra spagii este considerat atac la persoana, rog administratorul sa-mi stearga posturile.

PS fara a gresi catusi de putin drumul, am facut 1150 km plecand din bucuresti. pot posta traseul urmat cu alta ocazie.

[07.06.11 23:42:57]

@nicol33, nu am sa incerc sate conving sa-ti schimbi parerea abia formata, doresc insa inchiderea discutiei! Mi-am cerut scuze, mai mult de atit nu cred ca ar fi necesar!

Nu am facut acest gen de discutie pina in aceasta seara si nici nu-mi doresc sa continui! Ma retrag!

eleo
    [14.06.11 11:58:56]

Am votat review-ul tau pt ca mi s-a parut util, in cateva zile vom merge si noi la Ephesia. deci sa inteleg ca nu are rost sa punem bani in pasaport... intentionam si noi asta mai mult pentru a primi o camera mai aproape de mare decat cu vedere la mare din ce am citit despre hotel ei spun ca toate camerele au vedere la mare datorita pozitionarii aproape perpendiculare pe plaja, am inteles ca in spatele hotelului ar fi un alt hotel mai zgomotos si de asta ne gandeam la o camera cat mai departe de el...

Alte atentii ati mai lasat, cameristei, ospatarilor?

Vre-un pont pentru un loc de cumparat suveniruri?

Minibar-ul din camera este contra cost sau ofera ei apa?

Multumesc anticipat pt raspunsuri

Cris
    [14.06.11 13:02:21]

@eleo minibarul din camera este contra cost, aveti 2 sticle de apa de 0,5 gratis doar in prima zi.

[14.06.11 17:21:11]

Buna, chiar nu are rost sa puneti bani in pasaport. Am incercat si eu, dar de data aceasta nu a mers. O sa descarc o poza, in care o sa vezi building-view-ul nostru, si cum am mentionat mai sus, chiar daca eram dispuse sa platim pentru sea-view, nu puteau sa ofere camere pe placul nostru, adica pe partea aceea a hotelului unde se afla piscina. Noi am stat pe partea hotelului "zgomotos", dar din cauza cladirii, chiar nu am fost deranjati de nici un fel de zgomot, seara. Acest aspect, cu sau fara sea-view, nu ne-a deranjat, dupa o zi. Minibarul din camera este contra cost, exact cum a descris user-ul pacurarcris mai sus. Noi alte atentii nu am dat, ne-au curatat, aranjat camera, au schimbat prosoapele si fara bacsis. Nu stiu de unde poti sa cumperi suveniruri, in centrul orasului sunt mii de magazine. Iti spun totusi, ca eu nu am gasit nimic pe placul meu. Suvenirurile, ca la noi la mare... numai ca in loc de Costinesti erau trecute pe ele Kusadasi. M-a mai deranjat, ca nu am gasit un magazin unde sa fie afisate preturile. Si in Tunisia trebuie sa negociezi, dar acolo totusi au fost cateva magazine (de stat, nu privat) unde se afisa pretul fiecarui produs. Aici se uitau la mine si cereau cat nu le era rusine. Eu blonda fiind, am fost confundata cu una din Suedia... suedezii au bani iti dai seama. Vacanta frumoasa, daca mai ai si alte intrebari... da-i drumul Descarc poza cu sea-view-ul nostru.

[15.06.11 13:01:09]

Hotelul Ephesia este chiar perpendicular pe mare, insa vad ca intre timp (din august de cand am fost eu si pana astazi) "a rasarit"o alta cladire. Probabil ca zgomotul de la Batihan va fi atenuat de aceasta cladire.

Referitor la spaga, pt cameriste se impune, in ceea ce priveste minibarul este free deoarece este gol (sau cel putin asa era anul trecut). Exista safe in camera, este in dulapul de haine, insa este contracost (3 euro/zi).

Suveniruri de cumparat gasiti intr-un bazar la cca 800-1000m de hotel (dupa ce treceti de intrarea in Ephesia Beach Resort mai sunt vreo 300 de metri pana la acel bazar). Mai multe de vizitat sunt in bazarul din oras-unde ajungeti cu dolmusul, daca retin bine este nr. 6 care va ia de langa hotel si va lasa chiar la statia de langa bazar. Mai este de vizitat in Kusadasi portul si zonele adiacente portului din Kusadasi.

Una peste alta, nu o sa regretati ca ati ales acest hotel, raportul calitate/pret fiind pe masura. Mai sunt cateva boutiquri care merita sa le vizitati, imediat cum iesiti de pe aleea de la hotel faceti dreapta si mergeti cativa zeci de metri.

Ca o parere personala, din ce spune Ezust ca turistii cazati la Ephesia nu mai au acces la Ephesia Beach (care tot 4 * are, fiind sora mai mare a Ephesiei), nu este cine stie ce pierdere, in afara toboganelor si a celor cateva piscine care sunt acolo-care oricum sunt full all day, neavand amenajata decat o portiune foarte mica de plaja si aceea cu pietre, si a celor cateva magazine care sunt in interior nu aveti dupa ce regreta.

Vacanta placuta si asteptam impresiile voastre.

[15.06.11 13:14:17]

Referitor la camerele primite, ele se distribuie in functie de cat de devreme s-au achizitionat pachetele turistice, regula fiind ca peste tot, primul inscris, primul servit (cu camerele bune). Eu am achizitionat pachetul la Ephesia pentru sejur din 9-16 August, inca din data de 21 februarie 2010, ca sa nu mai spun ca am ajuns la hotel pe la ora 17, probabil ultimul care aveam sejur din data de 9 August, receptionera spunandu-mi direct pe nume, dandu-mi plicul cu informatiile necesare sederii, ce inseamna conceptul all inclusive, cardurile de la camera si cardul pentru prosoape si mi-au repartizat camera 439 pozitionata exact pe mijlocul piscinei cu o larga vedere catre mare.

Ah, da, acum imi dau seama ca am produs o dezinformare cand am spus ca minibarul era free datorita faptului ca era gol. Mi-am adus aminte ca in plicul care mi s-a inmanat de la receptie in momentul cazarii, erau si preturile bauturilor din minibar, dar nefolosindu-l pur si simplu am uitat.

De apa nu trebuie sa va faceti probleme, cereti la restaurant ca si cand doriti sa serviti apa la masa si puteti pleca cu ea in camera fara nici un fel de problema. Anul trecut de cate ori ceream apa ne dadeau numai sticle de 1,5 l. dar si cand plecam din restaurant mai ceream apa si ne serveau fara probleme.

eleo
    [15.06.11 13:34:57]

Multumesc tare mult pentru informatii! foarte utile.

Sper sa revin cu pareri la fel de pozitive ca si ale voastre.

M-ar fi interesat daca exista scaune de masa pt copii in restaurant sau daca se pot inchiria carucioare dar nu ati fost cu copii @ezüst, sau copii asa de mici (2ani) @florin_mch

oricum ne descurcam si fara, ne-am hotarat la acest hotel pentru plaja frumoasa si liniste. tinand cont ca am luat biletele la sf lui mai presupun ca nu vom avea camera cu cea mai grozava vedere dar asta sa fie cea mai mare problema

Revin cu detalii!

[15.06.11 14:39:05]

Buna,

Nu ai pt ce sa-mi multumesti, daca pot ajuta fie si cu o informatie o fac cu cea mai mare placere.

Daca fac apel la memoria mea, cred ca am vazut si scaune pt copiii foarte mici. Nu cred ca asta ar fi un impediment, la conditiile pe care le vei gasi acolo, in cazul in care nu au scaunele pt copii, asta ar fi ultimul lucru la care te vei mai gandi.

Nu-mi vin in minte acum lucruri care sa prezinte interes, insa daca ma vei intreba iti voi raspunde cu foarte mare placere.

Nu stiu daca pleci cu masina, autocarul sau avionul, insa daca pleci cu masina neaparat sa vizitezi casa Fecioarei Maria de la Efes si siturile romane. La situri intrarea este 20 de lire de persoana (se plateste numai cash) iar la Casa Fecioarei Maria este 7 lire de pers + parcarea.

Astept intrebari.

O zi buna!

Cris
    [15.06.11 16:56:16]

@eleo

Cladirea respectiva este un nou corp al hotelului Batihan, care este foarte aproape de hotelul Ephesia.

Daca puteti eu va sfatuiesc sa incercati sa obtineti o camera la un etaj superior sau macar pe partea opusa Batihanului.

[15.06.11 19:36:30]

eleo,

este 100 % sigur ca exista scaune de masa pentru copii

In legatura cu camera, hotelul are 7 etaje, ultimul etaj este rezervat pentru personalul hotelului. Noua ne-au aratat o camera la etajul 6, dar cu vedere spre acoperisul noului corp al Hotelului Batihan. Crede-ma, noi nu am regretat pana la urma ca nu am avut sea-view, macar, cand doream liniste, aveam. Ce mai conteaza vederea din camera, cand oricum nu mergem in vacanta sa stam in camera.

Vacanta placuta si cu siguranta o sa reveniti cu impresii placute.

[15.06.11 22:44:35]

Buna ziua

Citesc cu mare placere tot ceea ce se scrie despre acest hotel deoarece urmeaza sa ne petrecem si noi acolo 11 zile in august si parca nu mai vrea sa treaca timpul deloc.

Toate infomatiile postate sunt utile si mai asteptam si altele cu mare interes.

As fi vrut sa o intreb pe Ezust despre traseul urmat din Covasna, dar vazand ca drumul l-ai facut cu autocarul probabil nu prea te-a interesat pe unde ati tranzitat Bulgaria si restul drumului.

Probabil puiul meu va fi necajit ca nu mai are voie la tobogane dar o sa-si umple el timpul altfel.

[15.06.11 23:26:50]

Draga Corinutza,

uite traseul: Brasov, Bucuresti, Giurgiu, Ruse – am traversat Bulgaria prin Munţii Balcani - Edirne (Turcia), am traversat cu feribotul Strâmtoarea Dardanele si asa am ajuns în Asia unde am fost cazati intr-un hotel din Canakkale, chiar in port. Dimineata traseul continua prin Edremit, Ayvalik, Izmir, Golful Izmir, Selciuk si Kusadasiiiiiii.

Iar cu puiul tau in cca. 30 de minute ajungeti cu dolmusul nr. 6 in Adaland si acolo va avea parte si de tobogane!

Vacanta placuta!!!

[16.06.11 08:43:25]

Iti multumesc pentru raspuns si daca imi mai vin si alte intrebari in minte, o sa te mai deranjez.

Apropo, asigurare medicala ati avut si daca da unde ati incheiat-o si cam care este pretul?

[16.06.11 09:12:45]

Am avut asigurare medicala facuta online la Allianz si in functie de modalitatea de plata (card, transfer bancar sau cash) dupa intrarea banilor in cont o poti printa. Din cate imi aduc aminte am platit in jur de 80 de lei (2 adulti si un copil de 15 ani). Pentru copii, valoarea politei de asigurare medicala este dubla fata de a unui adult. Acum depinde si de asigurator, ca luna trecuta am fost cu sotia si fiica intr-o vacanta de o saptamana la Budapesta si Viena si asigurarea medicala am facut-o aproape de Nadlac si am dat 25 de lei/pers.

Pentru Turcia este recomandabil sa se faca la Allianz deoarece este recunoscuta la ei, la alte societati de asigurare s-ar putea sa iei tzeapa (in caz de Doamne fereste sa ai vreo problema).

[16.06.11 09:30:22]

Multumesc pentru raspuns, dl. Florin.

[16.06.11 10:04:28]

Cu multa placere dna Corina

alessia-diana
    [25.06.11 11:46:26]

la pisina sunt topogane? Plaja este privata?

[25.06.11 11:47:59]

Nu sunt tobogane, iar plaja este privata

arin
    [13.07.11 17:48:43]

mi-a placut si mie review-ul si mai ales poza cu tine pe scari

[15.07.11 17:08:32]

mersi

arin
    [26.07.11 17:43:27]

Mai mergi an Turcia an vara asta sau ai fost?

[07.08.11 15:49:08]

Buna, chiar ieri m-am intors dintr-o excursie de 3 saptamani, care a inclus Cehia, UK, Franta, Monaco, Italia si Croatia. Anul acesta nu voi mai avea vacante

alessia-diana, arin, corinutza, eleo, ezüst, florin_mch, maria55, nicole33, soreno29
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Hotel [Long Beach]: