ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2011
ÎNSCRIS: 12.05.11
MAY-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 10/12

Raiul din Kervansaray!

Am promis ca voi scrie si eu despre aceasta locatie si, proaspat ajuns acasa, iata ca, incerc sa o fac!

Pretul de 2000 Euro este cred o aproximatie a sumei de 1853 £ cat m-a costat aceasta saptamana de vacanta, sistem all inclusive, calatorind din Birmingham, UK.

Kervansaray este un hotel/village superb, "agatat" pe coasta muntoasa din preajma Bodrum-ului, la cca 12 km de acesta, un mic "satuc " de fapt, cu un sistem de securitate foarte bine pus la punct, si, de o frumusete rara.

Din start am sa mentionez ca, dpdv al cazarii, casutele sunt departe de 5 stele, chiar si de 4, dar, acesta este un inconvienent minor, important este ca sunt curate, lenjeria/prosoape schimbate zilnic, aer conditionat, apa rece/calda, frigider (gol-la 5 stele nu exista asa ceva), TV si, cam atat.

De mentionat deasemenea lipsa internetului, din nou, un 5 stele nu are voie sa duca lipsa de asa ceva.

Cam asta este tot ce se poate eventual reprosa, in rest, totul este absolut superb.

Unitatea are piscine outdoor cat si indoor, sali de gimnastica, baruri pe unde vrei si pe unde nu vrei, restaurante, din care doua A la Carte, Sultan Restaurant si Restaurantul Chinezesc, la ambele se poate intra doar cu rezervare, facuta cu cel putin o zi mai devreme, datorita numarului mare de cereri.

Piscina principala are si pool bar, unde, relexat, poti servi o bautura, asta a facut deliciul juniorilor mei care, nu mai ieseau din piscina nici fortati!

"Satucul" este strabatut de alei, toate impodobite de flori, extrem de frumoase, totul este verde, racoros, pt zilele toride.

Din cate am inteles/observat eu, toti erau pe sistemul all inclusive, nu intreba nimeni absolut nimic pe nimeni despre cata mancare, cata bautura, cata inghetata, etc/etc.

Mancarea a fost extrem de diversificata, cu multe din feluri fiind gatite in fata clientului, ma refer, de la ouale prajite de la mic dejun, plus clatite, la frigaruile de la masa de seara, totul facut proaspat in fata clientilor.

Staff-ul extrem de prietenos, odata ce au invatat ce servim (bauturi ma refer), imediat cum observau paharele goale, apareau cu altele la masa!

Doar prima zi am stat cu grija copiilor, adica am stat cu ei toata ziua la piscina, de a doua zi insa, am putut pleca pt siesta in camera, staff-ul de la piscina ne-a zis ca sa stam fara grija, vor "keep an eye" pe juniori, bine, sunt si marisori, aproape de 11/13 ani acusica.

De absolut oriunde ai sta la masa, vederile sunt absolut superbe, de apreciat mai ales apusul de soare de pe terasa principala.

Cel mai mult insa, am fost impresionati de divertismentul organizat zilnic, atat la piscina ziua cat, si seara, in amfiteatrul special amenajat!

Dupa asta, pentru doritori, se organizau miniexcursii in discotecile din Bodrum, insotiti de staff-ul din echipa de divertisment.

Intoarcerea era in jur de 4/5 dimineata, nu am fost personal dar, asa am aflat de la persoane ce apareau cu ochii rosii pe la mic dejun!!

Varianta all inclusive merita cu prisosinta, mai ales daca se merge cu copii, am platit in jur de 580£ pt aceste 7 zile deci pt cazare/masa, care, dupa cum deja am specificat, a fost extrem de variata/gustoasa.

In context, intr-una din cele doua iesiri la Bodrum, am servit o masa la un restaurant pe faleza, doi adulti doi copii, garnisita cu o sticla de vin si 3 turkish raki, am scos cam 180 Euro din buzunar! Meritat desigur, calmari la gratar nu savurezi in fiecare zi, dar, 25 de Euro pt o sticla de vin... nu stiu...

A doua iesire a fost o excursie cu barca, aici merita sa aduc din nou multumiri speciale predecesorilor mei ce au postat aici impresiile lor, reusind astfel sa nu ma las "coplesit" de oferta speculantilor de la hotel, care m-ar fi ajuns cam 100 Euro, asadar, in port am gasit cu 30£ pt toti 4, cu o masa inclusa, am plecat la 11:00 si am revenit in Bodrum la 18:00, cu opriri in mici lagune unde se putea inota, intr-o apa extrem de curata!

Per total, a fost o vacanta fenomenala, probabil ca vom mai incerca sa ajungem acolo, btw, prizele sunt sistem european, deci, am folosit adaptoare, recomand cu caldura Bodrum-ul si, Kervansaray-ul!

Voi da doar 90% la servicii generale deoarece, la sosire, am "ratacit" cca 30 de minute, cu bagajele dupa noi, pana am gasit camera!

Trimis de icata24 in 05.06.11 15:30:18
Validat / Publicat: 05.06.11 17:06:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Fotografie facuta de mine in fata casutei unde eram cazati,desigur, am folosit "tubul" cum i-l alint eu!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.06.11 22:45:11]

Bun review.

Se vede treaba ca desi stati de mult in insula, nu v-ati molipsit de 'ifosele' multora dintre bastinasii de acolo

Multi dintre englezi ar fi desfiintat pur si simplu hotelul pentru inconvenientele descrise la inceputul review-ului. Ca sa nu mai amintesc ca nu aveau (probabil) nici fasole cu carnati la micul dejun!

conana
[06.06.11 11:00:26]

Foarte frumosa descrierea!

Ma bucur ca a-ti avut o vacanta minunata!

Si noi de abia asteptam sa plecam pe 11 iunie acolo, m-am linistit dupa ce am citit cele de mai sus, mai ales ca in ultima vreme am tot citit pareri despre hotel pe trip advisor si erau din ce in ce mai rele.

Din fericire noua nu ne pasa ca bem din pahare de plastic la piscina (ar fi si periculos sa fie din sticla si sa se sparga), nici ca bauturile sunt cele locale, si chiar ma bucur ca nu e internetul gratis, doar asa ii mai pot tine pe copii departe de calculator.

Totusi, am si eu o obsesie cu vremea: a fost cald sau trebuie sa iau si un hanorac la noi? Cum era apa marii si cea din piscina (cate grd. avea) ?

Daca aveti timp sa-mi raspunde-ti astept vesti bune.

icata24AUTOR REVIEW
[06.06.11 12:14:49]

[@tm67bru]

Well, vizavi de ifose, daca doresti, gasesti lucruri de facut plangeri oriunde, dar, noi avem alta conceptie despre vacante, incerecam sa cautam ce-i bun/frumos, si nu sa ne plangem de calitate.

Cat despre carnati cu fasole, asa este, m-a amuzat chiar intr-o dimineata un tip care, in sala aceea destul de marisoara, plina cu de toate, intreba nonsalant, unde este sectorul de bacon??? Unul din pustii care se vanturau pe acolo a considerat sub competenta/cunostintele sale sa-l lamureasca pe domnul british cum este cu porcul in Turcia, asa ca, a chemat un superior!

@conana

tripadvisor e bun dar, prea multi "posh" care posteaza acolo.

In seara in care am ajuns am gasit in camera 3 paturi, in loc de 4, imediat sotia a sunat la receptie, aia ne-au spus ca se rezolva in 2 ore, noi am plecat la masa, ne-am intors dupa cca 3 ore, camera, tot fara pat, sotia a plecat imediat la receptie, acolo aia incercau sa -i explice cumva ca poate doi copii, in acelasi pat??? , sotia a spus ca NU, si a cerut (vorbim de ora 21:30approx) sa vb cu managerul, in 15 minute au venit cu patul.

Vremea a fost super, la ora 9 dimineata deja cca 30/34 de grade Celsius, dar inca nu devenise extrem de calda, banui ca, in 11 iunie, poate fi ceva mai cald, oricum, langa piscina adie briza, mai un suc, un ceai turcesc, merge...

La piscina se serveste doar in pahare de plastic, ceea ce este normal cred eu, insa, mai erau care cereau, de ex pt un gin tonic, pahare de sticla, amenintau cu plangere la sef daca nu sunt serviti, chestii din astea.

Apa din piscina este OK, nu stiu in grade dar, odata in apa, nu mai vrei sa iesi. Apa marii insa, poate fi rece, am facut baie in mare doar in excursia facuta, au intrat si copiii, nu a fost nici un fel de problema, dar, mai rece decat in piscina!

Internetul functioneaza doar in holul hotelului, nu este ceva Wi-Fi ci sunt doua computere, vechi, si ala iti ia 3 Euro/jumatate de ora, in care nu am reusit nici sa ma loghez in casuta mea de mail pe yahoo, pierdere de timp/bani.

Sauna deasemenea, exista dar, daca vrei sa intri, esti intampinat de un nene care te pune in fata unor oferte de masaj/uleiurui/etc/etc, cu preturi de cca 60 euro/persoana, pt 40 de minute, m-am lasat pagubas, aia pe acolo cred ca numai nababi ajung pe meleagurile lor.

Atentie si la fotografii profesionisti ce se invart pe acolo, fac poze la intamplare, in special ale copiilor, apoi, daca vrei, cumperi, oferta insa, este undeva in zona ridicolului, dpmdv, mi-au cerut 30£ pe o fotografie printata a fiicei mele, le-am cerut sa imi puna pozele facute (cca 15) pe un CD, mi-au cerut 90 Euro (6 Euro de foto), le-am dorit succes in continuare!

Bauturile sunt doar locale, bere Efes Pilsen, buna si rece, sucuri la dozator peste tot, spirtoase, vodca/gin/ si, favoritul meu, turkish raki, servit pe gheata si cu ceva apa, seamana foarte mult cu Uzzo-ul grecesc.

Mai exista dozatoare de cafea, si, celebrul ceai turcesc, servit in paharele lor speciale, super bun, am si cumparat din Bodrum un set de pahare/ceai sa avem aici.

Cu orice alte info te mai pot ajuta, nici o problema!

conana
[06.06.11 13:05:56]

Multumesc mult ptr. raspuns, am sa-mi scriu si eu parerea dupa ce ne intoarcem, poate va fi de folos cuiva care va merge acolo.

Nici noi nu cautam "nod in papura" cand suntem in vacanta, incercam sa ne bucuram de ce ni se ofera, si oricum asteptam un an de zile vacanta la mare, deci ar fi o prostie sa nu ne distram in ea.

Singura mea nemultumire e ca am luat un sejur de 10 zile si acum 2 sapt. agentia ne-a anuntat ca nu au avion ptr. intoarcere (nu sunt destui turisti) asa ca vom merge iar doar 7 nopti (puteam alege si 14 dar era prea plictisitor ptr. copii).

Copiii mai mari au cu ce se distra pe acolo (13 si 16 ani) ?

Biliardul e contra cost?

Inghetata e gratis?

icata24AUTOR REVIEW
[06.06.11 13:36:29]

@ conana

Wow, 13 si 16, hmmm, sper si 7 sa nu fie prea mult, mai ales ca, e varsta cand sunt cam "lipiti" de net, ai mei s-au balacit in piscina zilnic dar, chiar si asa, (au spre 11/13) au decretat ca cea mai cool day a fost iesirea cu barca.

Biliardul si celelalte jocuri sunt contra cost, cca 1 Euro de joc am impresia, ofera insa la liber jocuri de table, remy, carti pt doritori.

In fiecare seara de la 21:30 se organizeaza in amfiteatru spectacole, gen "Turkish night", sau "Best couple" (am reprezentat sper Romania cu succes, am luat locul 2 din 4 cupluri)

dar, pt 13 si 16 ani, nu stiu, daca vor altceva, ...

Se ajunge la Bodrum cu minibus-urile ce le gasiti, atentie, nu vin pana la receptie ci, trebuie sa mergeti voi la intrarea in hotel, calatoria costa 2.75 TL de persoana, va lasa la autogara, este numarul 2, tot de acolo luati la intoarcere.

Daca aveti all inc inghetata este free, dar se serveste doar intre anumite ore.

Va recomand turtele calde, umplute zilnic cu chestii diferite (carne tocata amestecata cu mirodenii, spanac cu branza, etc/etc), acestea le gasiti imediat langa intrarea in restaurant,

btw, pe orice masa unde se serveste ceva, veti intalni nelipsita "Tip box", noi am contribuit la prima intalnire cu cativa banuti, si asta nu pt a fi serviti mai bine sau mai stiu eu ce ci, pt ca banui ca nu-i umple patronatul de bani pe angajatii de acolo, de fapt, un tip de la barul de la piscina, ne-a spus ca are doua job-uri, ca sa-si poata intretine familia.

Atentie, daca ajungeti la Bodrum si doriti sa luati ceva suveniruri, nu platiti imediat cat scrie pe ambalaj/oferta, mai ales, cautati si pe strazile mai laturalnice, sunt magazine nenumarate, ca idee, in prima vizita, i-am luat Ioanei o bratara cu 5 TL, la a doua vizita, cand vaporasul ne-a lasat undeva in port, si, a trebuit sa ne gasim drumul spre autogara prin orasel, am gasit EXACT celasi tip de bratara la oferta de 6 BUCATI pt 5 TL!

conana, icata24
Alte impresii din această RUBRICĂDuja Bodrum (ex Kervansaray) [HV-1] [Torba]: