ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2011
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Kaliakra - august 2010

In 2009 am fost pentru prima data cu familia in Bulgaria, in Albena (vezi review aici). Alesesem hotelul alaturat, Arabela, dar pe ultima suta de metri am hotarat sa mergem la Kaliakra, desi era mai scump

Nu am regretat absolut deloc, si ca dovada am revenit si in august 2010.

Am ajuns la hotel dimineata la ora 8 pt. ca noi am calatorit noaptea din cauza copiilor. Ne-au pus bratarile, ne-au dat carnetelul cu nr. camerei urmand ca la ora 14. sa ne cazeze. Ne repartizasera o camera la etajul 9, nu am vrut-o, le-am explicat ca este prea sus pt. gustul meu si daca se poate sa ne dea ceva cat mai jos, chiar 106 cat avusesem cu un an inainte.

Cand au auzit ca am fost si in 2009, au" ciulit urechile"si s-a rezolvat imediat fara sa dam absolut nimic spaga. Apoi am mers la masa, dupa aceea la plaja (eram de ai casei deja) apoi iar la masa si la ora 14 ne-am luat camera in primire. Curata, primitoare, familiara, balcon mare, o priveliste superba: marea

Singurul defect al camerei, de fapt al balconului, consta in uscatorul de rufe care era cam ruginit pe alocüri, dar am rezolvat repede cu niste folie de aluminiu pe care am aplicat-o pe portiunile úrate.

Ca sa nu plictisesc prea tare, am sa incerc sa punctez ce a fost in plus fata de anul trecut. (dar si in minus)

Pe holul de la parter era o vitrina frigorifica tot timpul plina cu apa plata si apa minerala. de 1.5 l sau 2 l.

internet in camera

Curatenie zilnica

pe plaja veneau fetele de la bar, dupa ora 10 cu tavi cu bauturi

spectacolele de seara erau de nota 10 cu plus

La restaurant, fetele de mese se schimbau dupa fiecare" consumator", spre deosebire de anul precedent cand doar se curata masa.

Prajiturile -mai multe feluri ca in 2009,

Mancarea tot la fel de buna cum ne aminteam noi, in plus aveau niste paste cu smantana de te lingeai pe degete. (in ultima zi mi-a luat inima in dinti si m-am dus la bucatar sa-l intreb cum le face, m-a ajutat cu traducerea sefa de sala. Bineinteles ca ale mele nu au iesit atat de gustoase si dulci ca pastele lui, dar prepar in continuare asa ceva si azi).

In 2010 s-au desteptat si cei de la Kaliakra, aveau o garantie pt. prosoapele de pe plaja, sa nu mai plece romanii cu 3-4 seturi acasa.

Plaja curata, apa la fel.

Piscinele curate, dar din pacate apa era mai rece decat cea din mare si le evitam.

Minusuri: sezlongurile de pe plaja-nu m-am putut acomoda cu ele, nu mi-au placut

o parte din personal erau atat de sobru incat te intrebai daca nu cumva a murit cineva.

seara nu mai era programul pt. copii

Daca am uitam ceva, ... sorry!

In orice caz, eu am recomandat din tot sufletul hotelul tuturor prietenilor si unii chiar au ales pt. 2011 Kaliakra.

Probabil vom reveni si noi peste 2-3 ani, anul acesta am ales Sf. C-tin si Elena, ceva de 5 stele, sa vedem ce pot oferi bulgarii comparativ cu 5 stele turcesti.

Va doresc vacante placute!

Trimis de lavis74 in 04.06.11 22:08:04
Validat / Publicat: 05.06.11 06:35:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Kaliakra, Albena

VIZUALIZĂRI: 2391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lavis74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

leonnschi
    [13.06.11 23:02:24]

anul asta merg si eu aici. plec sambata (19.06). Spune-mi te rog cum sa faca sa ma trateze si pe mine ca un client vechi. am notat nr camerei (106), dar daca mai sunt si alte detalii; sa nu ma fac de ras.

lavis74AUTOR REVIEW
    [19.06.11 10:51:46]

[@leonnschi] Imi cer scuze ca am intarziat cu raspunsul!

Majoritatea celor de acolo sunt amabili, mai ales fetele de la receptie, asa ca nu trebuie sa faci ceva anume sa fi bagat in seama mai mult. Eu nu am vrut camera la etajul 9 pt. ca imi era frica de inaltime, desi toti ai mei au fost incantati pt. ca privelistea era superba. Vedeai marea din orice camera, oriunde ai fi fost cazat.

Distractie placuta!

lavis74, leonnschi