SUS

MEMBRU: PREMIUM
MAY-2011

ARTICOL ARHIVAT

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Bon zour Seychelles! Moi kon tan ou!

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
la compagnie creole- collè, collè

Cuvintele de mai sus inseamna in dialectul creol vorbit in Seychelles: "Buna ziua Seychelles! Te iubesc!"

Dupa ce Dumnezeu a creat lumea, a ramas cu o mana de diamante. Si-a indreptat privirile catre estul Africii si s-a gandit :"Aici as putea crea ceva minunat!". A aruncat diamantele in ocean si astfel s-au nascut Seychelles.

Acesta este mitul nasterii acestor insule, inca viu in memoria bastinasilor.

De cate ori n-am visat sa ajung in aceste insule!

De cate ori, citind dspre acest loc paradisiac, nu mi-am imaginat sunetul marii, mirosul plantelor exotice si zambetul cald al localnicilor!

Este o destinatie superba, indepartata, exclusivista si deloc ieftina, dar mi-a fost dat sa o vad si sunt recunoscatoare!

Situat nu departe de coasta de est a Africii, Seychelles este un arhipelag cu peste 100 de insule. Insula principala, Mahe, gazduieste capitala Victoria (denumita astfel dupa Regina Victoria a Marii Britanii).

Cucerite in sec. XVIII de francezi, Seychelles au trecut sub ocupatie britanca dupa Razboaiele Napoleoniene. Seychelles si-au castigat independenta fata de Coroana Britanica in sec. XX.

Populatia este de rasa africana, inatalnindu-se si mulatrii.

Limbile oficiale sunt creola, franceza si engleza. Religia majoritara este cea romano-catolica si cea anglicana.

In ceea ce priveste economia Seychelles, turismul este principala sursa de venit.

Aeroporul International aflat pe insula Mahe a fost construit de britanici, in timpul ocupatiei.

Agricultura, principala sursa de venit din trecut, nu mai ajunge in prezent pentru subzistenta populatiei aflata in continua crestere. Se cultiva, totusi scortisoara, vanilie, tutun si nuci de cocos, majoritatea pentru export, in timp ce alte tipuri de alimente sunt importate. In Seychelles exista o excelenta retea medicala iar invatamantul este gratuit, accesibil tuturor copiilor.

Eu am fost pe insula Silhouette, a treia ca dimensiuni, cam 6 km lungime si cam 3 km latime.

Aceasta insula este recomandata in special iubitorilor de natura si amatorilor de drumetii.

Are plaje minunate iar in centrul insulei se afla un munte de cca. 800 m inaltime, impadurit, care poate fi urcat, existand carari, putandu-se ajunge pe plajele de pe cealalta parte a insulei.

Pe insula Silhouette se poate ajunge de pe insula principala, cu barca sau elicopterul. Pe aceasta insula, ca de altfel peste tot in Seychelles, nu se practica sporturi nautice motorizate, fiind declarata Rezervatie Naturala UNESCO. Este recomandata de aceea, doar scufundatorilor, singurul sport acvatic permis aici. Viata subacvatica din Seychelles iti taie rasuflarea.

Pe insula Silhouette nu exista drumuri asfaltate, doar doua drumuri de tara, prafuite, care strabat insula de la nord la sud.

Fiind o insula protejata, aici nu exista decat un singur hotel, mai exista un sat de bastinasi de cca. 100 de suflete si o ferma de broaste testoase uriase, "The Tortoise Sanctuary". Exista si un medic, disponibl 24h din 24.

Arhipelagul Seychelles este situat la sud de Ecuator, are un climat evident tropical, umed, cu temperatura aerului constanta tot timpul anului, intre 25-30 grade C. Diferentele de temperatura dintre zi si noapte sunt mici, 1-2 grade. Fiind extrem de aproape de Ecuator, ziua este aproape egala cu noaptea tot timpul anului. Astfel, soarele rasare in jur de ora 6 a.m. si apune la ora 6 p.m. Temperatura apei este cuprinsa intre 25-30 grade.

Fiind situate in emisfera sudica, pe timpul noptii cerul din Seychelles este total diferit de cel cunoscut de noi, din emisfera nordica. Adica, exista alte constelatii care se vad din aceasta parte a Pamantului (nu se vede Carul Mare, nici Luceafarul), singura stea pe care am putut-o idenifica a fost Steaua Sudului (echivalentul Luceafarului nostru, o stea la fel de stralucitoare ca acesta).

Musonul de nod-vest, sau sezonul ploios, cand nu este recomanadat sa calatoresti aici, pentru ca ploua zile in sir, este intre lunile noiembrie-aprilie. In schimb, musonul de sud-vest, din mai pana in octombrie, aduce zile insorite, dar si vant puternic si mare agitata.

Considerate de multi drept cel mai romantic loc de pe Pamant, Seychelles accentueaza in mod perfect cuvantul "paradis".

Cu "colectiile" lor minunate de recifuri de corali, plaje cu nisip alb, ape turcoaz si relief muntos, Seychelles te poarta cu gandul la brosura de vacanta cu ilustratii perfecte, locul unde oricine si-ar dori sa ajunga.

Impresii încărcate de mariarosa in 03.06.2011 18:09:32

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 03.06.11 / 19:22:27

articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo
VIZUALIZARI: 8513

A fost prima sa vizită/vacanţă în SEYCHELLES

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 4 useri
NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  22700 PMA (din 25 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de mariarosa? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

- Admin
[03.06.11 20:18:09]

Articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

- magdalena
[03.06.11 20:24:32]

Par niste secvente de film acolo... Superb! Pretul e in euro?

- nicoletass
[03.06.11 20:36:05]

Paradisiac loc si frumos descris, dar parca as fi vrut mai multe amanunte.

Spui ca pe insula exista un singur hotel, bungalowul in care ati stat apartine de el, sau este o alta forma de cazare? Ai de gand sa mai scrii un review separat despre aceasta destinatie sau ne mai povestesti aici ceva?

Cum a fost mancarea, cum v-ati inteles cu localnicii si alte amanunte care ar putea fi interesante pentru cei nestiutori ca mine.

Felicitari pentru review!

[03.06.11 21:16:33]

da, magdalena, pretul e in Euro/cuplu.

[03.06.11 21:25:50]

nicoletass, bungalowul in care am stat apartine de resort, am spus din greseala hotel, imi cer scuze, e de fapt resort. E intins pe cca 7ha si e format exclusiv din bungalowuri de mai multe tipuri, beach, garden, mountain view (pe plaja, in gradina, cu vedere la munte). Nu exista o cladire mare ca un hotel... si receptia e tot tip bungalow, la fel si restaurantele, spa-ul, etc.

Cand ma intrebi cum m-am inteles cu localnicii, ce vrei sa spui? Nu am interactionat prea mult cu ei, o parte sunt chelneri in resort, altii gradinari in resort... , altii pescari. Ne spuneau "Good morning" sau "Good evening", ne zambeau frumos si cam atat. Satul in care traiau era la 500 m de resort. Nu sunt aborigeni pictati pe fata, din nu stiu ce triburi, sunt oameni civilizati care traiesc in case cu televizoare si tot confortul. Si copiii lor au o scoala acolo pe insula.

[03.06.11 21:49:29]

admin, multumesc. as dori o mica rectificare, nu e vorba de insula Mahe, ci de silhouette. cred ca ar trebui facuta o noua rubrica...

- Admin
[03.06.11 22:10:05]

@mariarosa: da, era cvasi-improprie localizarea rubricii 'Excursii Seychelles' (unde ai postat si tu) in sectiunea MAHE; probabil ca a fost initiata aici pentru ca nu exista in acel moment o sectiune de 'Calatorii', ci doar cateva sectiuni dedicate insulelor.

Am crreat o rubrica noua, 'EXCURSII si CALATORII' si am mutat aici intreaga rubrica (redenumita 'Descopera Seychelles')

[03.06.11 22:12:24]

multumesc, admin

[03.06.11 22:58:25]

exista si romani fericiti... :))

sper sa placa melodia postata, se poate schimba!

- adrianag
[22.07.11 18:53:56]

Exista si romani foarte, foarte fericiti, superbe locuri nu stiu daca am sa ajung candva aici, dar pana una alta ramane sa visez!

- guesswhoo*
[27.08.11 01:22:17]

buna! foarte frumoase pozele!! spune-mi te rog, ati luat biletele prin agentide turism sau individual?

[27.08.11 11:17:54]

De obicei de facem rezervarile individual, de data asta am apelat la o agentie (din Londra), fiindca aveau oferta in acea perioada (cam cu 40% mai ieftin) pachet zbor+hotel.

[17.09.11 23:20:30]

Cautam detalii exact despre acest resort si ma bucur sa vad ca sunt si romani care au ajuns acolo. Am citit mult despre tot ce inseamna Seychelles, iar acest resort pare a semana foarte mult cu un altul din Pangkor- Malaysia.

Acolo era superb sa vezi foarte multe pasari exotice (hornbill, pauni.), maimute, crabi... Poti sa-mi spui daca pe Silhouette am putea vedea ceva de genul??

Sincer suntem putin nesiguri de ce vom gasi comparativ cu ce ne asteptam.

[18.09.11 08:23:45]

oalistar, Seychelles e Africa. Malaezia e Asia.

Nu seamana, crede-ma. Am fost si eu in Malaezia. Sunt diferite. Si in privinta faunei. Seychelles se aseamana mai mult cu celelalte insule de pe langa coasta Africii (Zanzibar, de pilda).

Seychelles sunt mult mai salbatice, sunt rezervatie naturala si sunt cu totul si su totul aparte, superbe...

Nu stiu daca ai fost in Maldive. Se aseamana putin cu acestea.

Si in Seychelles sunt pasari, crabi. Nu am vazut pauni...

Si inca ceva: Seychelles e mult mai scump decat Malaezia si decat Asia in general.

[18.09.11 13:59:58]

Multumesc mult de raspuns, ma asteptam oarecum sa nu fie ca in Asia.

Da am fost si in Maldives in februarie si a fost absolut superb. Acum nu stiam daca mergem acolo unde ne-am petrecut o vacanta de vis sau schimbam destinatia.

In Maldives am fost in acelasi lant hotelier ca si cel din Silhouette si presupun ca preturile sunt sensibil apropriate. Daca in Maldives am putut vedea meniurile online, aici se pare ca nu e inca posibil, dar cred ca merita vazuta o locatie noua.

Iti multumesc inca o data pentru ajutorul acordat in luarea unei decizii!

[02.04.12 10:56:43]

Foarte interesant review-ul tau. Resortul facea parte din grupul Hilton in perioada sejurului vostru?

[02.04.12 23:26:36]

@ion. milion:

Am ajuns pana la urma in Seychelles in Octombrie. Nu am revenit cu pareri pentru ca a fost asa de bine descris totul de catre Mariarosa ca nu prea stiam ce sa mai adaug.

Sincer si acum visam sa ne intoarcem in acele locuri.

Da, Hilton a preluat acel Hotel si in Octombrie erau in plin proces de renovare, din acest motiv am fost privati de anumite servicii, dar tot a meritat orice minut petrecut pe Silhouette.

De altfel si Hilton Labriz ne-a impresionat foarte mult. Desi mai micut, e foarte cochet.

Daca inainte sa plec intrebam destre vietatile din zona, si ma gandeam ca poate nu voi fi surprinsa atat de placut ca in Malaysia, la intoarcere pot spune ca exista specii de pasari absolut superbe. Cu un colorit al penajului deosebit, cu forme interesante.

Ne-am intoarce in Seychelles in orice vacanta, dar am prefera sa descoperim si alte zone.

[03.04.12 09:31:25]

@oalistar: Ceva nu inteleg, Hilton Labriz 5* e singurul de pe Silhouette, nu? Eu stau saptamana viitoare acolo, si din cate am inteles de la turistii de pe tripadvisor, e complet renovat, si se intinde pe vreo 4 hectare, 3 km de plaja. Nu mi se pare micut deloc.

[03.04.12 11:53:20]

@ion. milion: Da, Labriz e singurul resort de pe Silhouette Island. Si anul trecut in mai cand am fost eu facea parte deja din chain-ul Hilton. Tocmai fusese preluat de vreo luna. Ai dreptate, nu e mic, e chiar foarte intins. De exemplu, intre bungalow-ul nostru si restaurantul creol era cam 1,5 km. Practic, acel restaurant, situat intr-o superba cladire coloniala franceza (dupa modelul celor din New Orleans), acel restaurant ziceam, se afla in afara resortului, dar apartine de el. Pt cei care n-au chef de plimbari, e suficient sa suni la receptie si iti trimit un buggy in 2 minute. Serviciile sunt super, mancarea f buna, preturile... ma rog, mari. Ai sa vezi! Vacanta placuta!

[03.04.12 12:01:07]

@oalistar: Ma bucur ca ai ajuns acolo si mersi de compliment. Dar cred ca review-ul meu despre Seychelles e departe de a fi exhaustiv si ai putea sa scrii si tu unul, sa impartasesti lumii din experientele tale frumoase... :) Am vazut ca ai incarcat si niste poze.

[03.04.12 12:26:52]

@mariarosa: Multumesc frumos pentru informatii! Stiu ca e scump, din acest motiv am luat demipensiune. Daca ai timp da-mi ceva ponturi, legate de restaurante, vaccin (nu e necesar, nu?), insecte (tzantzari), excursii (daca ati facut si a meritat), etc. Eu voi sta la o Garden Villa tip A, crezi ca as putea-o schimba cu o Beach Villa la receptie, sau nu se merita deranjul? Sunt lucruri pe care nu ai voie sa le faci acolo (am citit ca e interzis si sa iei scoici... ?!) ?

[03.04.12 14:08:43]

@ion. milion: Noi am avut beach villa, e direct pe plaja, eu zic ca merita... Da, pai preturile sunt mari mai ales la alcool, dar si la mancare, inclusiv berea si apa din minibar, cam 20 de Euro o bere la 0,33 l... Noi am avut zbor prin Dubai si am luat din duty free-ul de aici o sticla de whisky si niste sampanii, au prins tare bine, daca poti si vrei, ia-ti niste alcool cu tine din duty free. Cel mai banal vin e 100 Euro butelia.

Restaurantele sunt bune toate, daca ai demipensiune, atunci mananci la restaurantul principal, tip bufet, mancarea e buna aici (noi am avut doar mic dejun dar am fost de 2 ori la cina la acest restaurant). Mai au un restaurant italian f bun, cel creol de care-ti vorbeam, mancarea de la acesta nu mi s-a parut nemaipomenita, mi-a placut mai mult locatia in sine. Apoi mai au 2 rest japoneze, unul de sushi, unul teppaniaki si un restaurant la piscina deschis doar la pranz (parca) unde au o pizza delicioasa dar si sandvisuri si salate...

Piscina era mereu pilna, asta si pt ca fluxul era puternic (cel putin cand am fost noi, nu stiu daca e asa tot timpul, spre dupa-amiaza marea invada toata plaja).

Exista un internet cafe, extreeeem de incet merge internetul, doar de enervezi...

Excursii noi nu am facut, exista, evident; sotul meu face diving de multi ani, eu mai rar... Daca esti pasionat de drumetii, poti traversa muntele din mijlocul insulei si ajungi pe partea cealalta unde am inteles ca sunt niste plaje minunate. Era un tip la vreo 50 de ani care in fiecare zi numai asta facea :)

Despre scoici nu stiu, probabil e interzis sa le iei acasa, oricum Seychelles sunt rezervatie naturala, nu exista nici sporturi de apa motorizate... Spa-ul e minunat, masajele scumpe, cam cu 50% mai scumpe ca in Maldive. Luati-va crema cu factor mare de protectie (cam SPF 30), deoarece nisipul e alb si reflecta lumina, te prajesti in no time, fara macar sa-ti dai seama. Au si aici crema de soare dar e mult mai scumpa. Tantari nu am vazut, vaccin nu e necesar...

Perioada cand am fost noi a coincis cu luna de miere a cuplului princiar britanic (erau chiar pe North Island), insula ce se vede de pe Silhouette. Am stat la frontiera de ne-a venit rau, am inteles ca in general merge mult mai repede...

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[38] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [MAY-2011] Dimineata citeam pe plaja

P02 [MAY-2011] ...sau zaceam in hamac

P03 [MAY-2011] Stanci de granit specifice Seychelles-ului

P04 [MAY-2011] Seychelles...ape turcoaz si stanci de garnit

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P05 [MAY-2011] Fantani arteziene in resort. In spate se vede cat de muntoasa e insula

P06 [MAY-2011] Lacul situat in mijlocul resortului

P07 [MAY-2011] Bungalowul nostru situat direct pe plaja

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P08 [MAY-2011] La plimbare pe plaja dint-un capat in altul al insulei, atat cat mi-au permis-o stancile

P09 [MAY-2011] Dupa plimbare am facut o baie

P20 [MAY-2011] plaja paradisiaca
# [50 PMA, fara bonus]

P22 [MAY-2011] Bastinasi mergand la pescuit

fotografii din vacanta la Vacanţa în SeychellesFoto VOTATĂ de mine!
P23 [MAY-2011] Baiatul acesta ne-a facut un barbecue de peste&homar, cina romantica la lumina facliilor

P24 [MAY-2011] bungalowul nostru vazut din spate

P25 [MAY-2011] drumul spre restaurantul principal