ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2011
ÎNSCRIS: 06.06.10
MAY-2011
2 AD. + - COPII -- v: -

Am gasit ce am cautat

Pentru ca nu imi place aglomeratia si pentru ca sunt balai la par si piele prefer in lunile mai si septembrie sa merg la mare. Anul acesta am ales RMP in mai 13-20 si Club Miramar in septembrie 12-19.

Sa incepem cu drumul. Avand in vedere ca eu in fiecare an imi cumpar bulgarovigneta anuala contra a 34euro drumul spre mare si inapoi spre casa il combin cu alte excursii asa ca itinerariile sunt nesemnificative pentru cei care se duc pe drumul cel mai scurt sau cel mai bun.

Am ajuns la Duni la orele 13:30 special pentru a nu fi pusi sa asteptam prea mult ora 14:00 cea oficiala pentru inceperea sejurului. Pana la Duni am facut o oprire in Sozopol la ora 13:00 ca sa mancam ceva pentru ca sotia este insulino dependenta si trebuie sa manance la ora fixa. Decat sa ajungem la Duni prea devreme si sa fim refuzati politicos am preferat sa platim un pranz la care oricum nu aveam dreptul la Duni la inceputul sejurului.

Ajunsi la poarta hotelului gardianul ne-a intampinat amabil si intr-o clipita a verificat biletul nostru si tabelul lui dupa care poarta ni s-a deschis larg. N-am apucat sa coboram din masina ca masinuta electrica a si oprit langa noi sa ne ia bagajele si pe noi.

Ajunsi la receptie am fost intampinati cu un "bine ati venit" perfect rostit in limba romana. Am dat biletul si CI-urile si dupa ce ne-a completat doua cartonase cu datele noastre ne-anuntat ca putem servi pranzul si ca mai este inca o ora deschis restaurantul. Cum mancasem am luat directia spre camera urmati de baiatul cu bagajele.

Camera am gasit-o asa cum cred ca ar trebui sa fie si nu am avut nimic de obiectat. Nu am platit vedere spre mare si nici nu ne-au dat dar aveam o priveliste superba spre piscine si spre toate celelate hoteluri.

Pana ne-am acomodat si am pus lucrurile la locul lor restaurantul a inchis dar noi nu mai aveam treaba cu el asa ca am coborat echipati de plimbare ca sa facem un tur al hotelului si al statiunii.

Nu stiu cum arata hotelul de paste de 1 mai si in full sezon dar acum totul sclipea de curatenie si turistii erau cam 100 de persoane cand am ajuns si cam 150 de persoane cand am plecat adica foarte putini. Ne-au trebuit vreo trei ore bune sa colindam hotelul si statiunea noi fiind mari amatori de plimbari lungi. Ce sa va spun ca peste tot domnea o liniste monumentala iar spatiile verzi m-au coplesit prin marimea lor dar si prin grija cu care erau intretinute.

La intoarcerea in hotel am facut cunostinta cu barul si cu barmanii eu fiind mare amator de calatorii si de degustari de bauturi alcoolice. Cum turistii erau foarte putini bauturile erau servite la masa tuturor fara ca nimeni sa astepte.

Cand a venit seara ne-am echipat elegant pentru cina si am facut inaugurarea restaurantului. Desi am fost putini turisti lista de bucate a fost impresionanta si cantitativ dar si ca numar de specialitati. La gratar afara pe terasa sfaraiau fripturile de toate felurile si la capitolul pesti somonul a fost la discretie dar si alti pesti pe care nu am inteles cum ii chiama chiar daca eu vorbesc binisor limba engleza. Daca la capitolul mancare ne serveam singuri la capitolul bauturi eram serviti la masa daca stiam ce sa cerem daca nu un ochi in bar aruncat si dupa alegere bauturile veneu imediat asduse de ospatari.

Dupa cina barurile erau ale noastre pana la ora 02:00 iar la MP era discoteca langa lobybar si distractie era garantata prin participarea intregii echipe de divertisment. Echipa de divertisment pe intreg parcursul sejurului a cautat sa atraga turistii in diferite activitati dar lumea era pornita pe relaxare.

Piscina interioara superba cu apa calda dar doar cateva persoane au folosit-o cat am stat noi. Baia de aburi daca nu as fi folosit-o eu nimeni nu ar fi intrat in ea. Chiar cred ca singura paguba pe care am facut-o eu hotelului a fost ca am stat zilnic cateva zeci de minute la aburi singur ca dealtfel si la piscina interioara.

La sala de exercitii fizice aparatele stateau nefolosite de nimeni si ca sa nu le tulbur tocmai eu linistea am intrat doar ca sa fac trei flotari si cinci genoflexiuni o data.

Timpul a fost minunat si am avut nori doar in doua dimineti si intr-o dupa amiaza. Asa ca m-am bronzat ca niciodata in viata mea fara sa ma usture pielea. Nordicii faceau baie intr-o veselie la piscinele exterioare insa eu am facut doar la interior ca nu m-a nascut mama la cercul polar.

Per total desi nu imi imaginasem pana acum concediul perfect de data asta l-am avut.

Cateva impresii personale privind lucruri diverse in relatiile cu personalul si ceilalti turisti:

-personalul foarte relaxat avand in vedere numarul mic al turistilor ne-a rasfatat anticipand dorintele noastre.

-avand in vedere ca m-am lasat de fumat in a doua zi a sejurului am dat toate tigarile cameristelor care nu neaparat pentru tigari ne-au facut din prosoape tot felul de chestii interesante si complicate. Cum noi suntem spartani nu am facut nici cel mai mic deranj in camera iar dimininetile ne faceam si paturile cum am facut toata viata. Probabil ca se amuzau cameristele copios cand intrau in camera noastra pentru ca incercam sa recreem aranjamentele cu prosoapele pe paturi. Cred ca asta le-a facut sa ne faca in fiecare zi altfel de aranjamente cat mai complicate ca sa nu ne iasa si noua a doua zi.

-l-am intrebat pe un englrez de ce nu mananca si peste si mi-a raspuns ca nu vrea sa auda de peste pentru ca la ei in Anglia nu exista vreo strada pe care sa nu fie minim o pescarie si ca e satul pana in gat de peste fie el si somon. Eu in schimb cu exceptia micului dejun nu al luat nicio masa fara peste.

-ca numar in ordine descrescatoare au fost turisti din anglia franta germania olanda si romani cinci familii si doua gasti de tineri si tinere carora nu le-am simtit prezenta fiind foarte bine educati si manierati.

-grupele de turisti au fost pensionari consacrati cupluri fara copii de varsta noastra familii de tineri cu copii prescolari si gasti de fete si baieti.

-englezii nu au putut sa monopolizeze barurile intrucat la fiecare bar erau doi barmani si trei ospatarite care ne serveau la mese oricat de departe am fi stat pe terasa.

-singurul lucru care m-a intristat erau bunicutele romance venite cu copii si cu nepotelul sau nepotica pe care trebuiau sa ii supravegheze continuu. Acum oricat ti-ai iubi progeniturile parca tot ai merita o pauza de o zi ca sa stai cu ceilalti pensionari cot la cot ca sa tragi o bauta presarata cu glume si bancuri. Dar la noi va mai curge multa apa pe Dunare pana cand bunicutele vor avea curajul sa inte in baruri cum faceau englezoaicele.

Rog frumos un webmaster sa mai corecteze daca trebuie cate ceva si sa puna si o melodie de cand era lupul catel ceva asa mai de vara ca spritul cu un vin alb!

Multumesc frumos.

Trimis de claudi50 in 01.06.11 18:31:22
Validat / Publicat: 01.06.11 19:40:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: peste tot eu fiind fan BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudi50); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

DoreD
    [01.06.11 20:27:42]

Un review care respira relaxare. Duni ramane Duni. Care a fost cocktail-ul favorit?

indiralisa_26
    [02.06.11 00:08:31]

super fain ai prezentat totul!

felicitari!

claudi50AUTOR REVIEW
    [02.06.11 04:47:31]

Am mai spus nu stiu cum arata Duni in plin sezon dar acum a fost perfect fiind totul la dispozitia turistului. Am prins si o serie de turisti care pur si simplu erau cuminti din cale afara. In primele trei zile nimeni nu s-a atins de torturi. Asa ca am facut pariu cu seful de sala pe o sticla de vin ca nimeni nu va incepe tortul pana la inchiderea restaurantului. Bineinteles ca am castigat pariul si seful de sala m-a dus la bar sa imi aleg ce sticla vreau si pe care pot sa o iau acasa sa o beau in sanatatea lui. Chiar daca gestul lui a fost frumos am luat sticla dar am baut-o imediat pe terasa. De la masa urmatoare torturile erau cu prima felie taiata dar nu luata ca turistii sa nu mai fie timorati ca incep ei tortul. La capitolul bauturi le-am incercat pe toate pe rand metodic si pe blody mary (sau cum s-o scri) l-am baut in trei randuri.

La bar distractia a fost cu un englez de varsta mea care era cu un cap mai scund ca mine si nevasta sa cu un cap mai inalta decat mine dar el nu avea nici o problema. El e ala care nu mananca peste si nu bea blody mary ca cica sunt prea englezesti. Cand l-a intrebat nevasta mea de snooker parca l-a curentat si au descoperit amandoi ca pasiunea vietii lor e snookerul. N-am mai avut ce sa ma amestec in discutie ca amandoi erau enciclopedii ambulante la capitolul snooker (asa se scrie?) Abia dupa mai multe bauturi eu si cu nevasta sa am protestat ca ori inchid discutia cu snookerul ori noi ne mutam la alta masa.

biliboi
    [10.06.11 08:32:22]

Buna, as vrea sa stiu daca in Duni se plateste parcarea?

Multumesc.

ovy2k5
    [12.06.11 19:58:39]

Un review foarte bun, imi place locatia, este deosebita si dupa ce am citit pe aici isi merita toti bani.

Cu primul prilej, cred ca voi incerca aceast hotel.

Nu am inca experienta BULGARIEI, si imi doresc ceva frumos.

Am ramas cu impresii foarte bune din AUSTRIA (iarna la ski) si CROATIA, si vreau sa urmez acelasi trend.

claudi50AUTOR REVIEW
    [16.06.11 13:39:47]

In mini vacanta de paste s-a platit parcarea 5leva/zi. Eu nu am platit nimic si nici nu cred sa se plateasca ceva intrucat pe nicaieri nu scrie ca parcarea ar fi cu plata.

Un lucru bun este ca parcarea a fost mult marita ca fiecare in parte sa poata pleca cand are chef spre casa sau intr-o plimbare scurta inopinanta.

In alegerile pe care le voi face in anii urmatori Duni va cantari foarte greu. Sotia vrea ca la anul sa mergem cate 3 zile consecutiv la 3 hoteluri diferite si in statiuni diferite o data in mai si odata in septembrie adica la 6 hoteluri.

Vom vedea cine va convinge pe cine.

ovy2k5
    [20.06.11 13:23:53]

Buna ideea, asa veti vedea cat mai multe facilitati si ne veti impartasi si noua impresiile.

Roxana C.
    [08.02.12 20:48:02]

Spuneati ca ati mers in primavara la Duni si mai spre toamna, la Club Miramar, in Obzor.

Intrucat anul trecut am mers la Club Miramar, iar anul acesta intentionez sa merg la Duni, la Marina Royal Palace, m-ati putea ajuta cu niste comparatii? Ce v-a placut mai mult?

Multumesc,

Roxana

biliboi, claudi50, DoreD, ovy2k5, Roxana C.
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: