ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2011
ÎNSCRIS: 20.03.08
MAY-2011

A fost frumos

Francis Goya-Gipsy

Fiind cazat in Benalmadena (vezi review aici) am profitat de ocazie sa vizitez Gibraltarul

Am cumparat excursia de la receptia hotelului si am platit 45 euro de persoana.

Excursia a durat de la 7,30 la 20,00.

Autobuzul ne-a luat din fata hotelului, de la statia de autobuz de pe partea cealalta a strazii la 7,45 fix.

A coborat ghidul, un tip cam la 50 ani, care ne-a cerut actele de identitate (pasapoarte pentru mine si consoarta si CI pentru familia cu care am fost). Vazand ca suntem din Romania a facut o mutra cam acra dar nu a comentat.

Ne-am abatut de la autostrada de 4-5 ori pana la Marbela, de la fiecare oprire imbarcandu-se intre 2-6 persoane, pana s-a umplut autobuzul.

Cei aproximativ 100 km au fost parcursi in 3 ore, cu o oprire de 15 minute intr-o parcare cu statie de benzina si bar.

Statiunile de la Mediterana, in special Marbela, sunt fantastice.

Am ajus in vama in jurul orei 11,15, ne-a controlat in fuga un vames din Gibraltar, a dat jos doi turisti canadieni, care am inteles ca nu aveau viza, am stat la stop pana a trecut un avion de pasageri (soseaua trece peste o pista de aeroport sau invers) si am parcat in statia de autobuze.

De la imbarcare si pana la sosire ghidul nostru a turuit in permanenta in engleza, franceza, germana si olandeza aceleasi informatii, repetandu-le dupa fiecare imbarcare de pe traseu.

La coborare am sesizat ca in autobuz era o familie de rusi cu un copil de circa 6 ani, o pereche de tineri din Cehia, 2 frantuzoaice, o familie de olandezi si in rest englezi si germani si noi, 2 familii de romani.

Tot la coborare (pana atunci fusese acoperita de nori) am vazut stanca ce se inalta nefiresc din peisajul relativ plat.

Din statia de autobuz am avut liber 2 ore in care am mers in centru orasului, pe Main Street (o straduta ingusta, numai cu circulatie pietonala, cu multe buticuri si magazine, unele mai luxoase, altele nu) la privit vitrine si cumparat suveniruri (destul de scumpe, ex: un magnet pentru frigider cu Gibraltarul de la 1,5 euro, in functie de cantitate).

Mi-am cumparat un rucsac de la un magazin arabesc (majoritatea magazinelor sunt detinute de straini) pe care am platit 16 GBP cu un card VISA in lei, fara nici o problema, iar consoarta un tricou de 9 euro.

Preturile sunt afisate in general in lire sterline, vanzatori calculand rapid valoarea in euro, dar si in euro la unele buticuri stradale.

Am luat masa pe o banca in piata mare cu ce aveam pentru picnic de la hotel, am baut o bere (4 euro) si am plecat inapoi la statia de autobuz.

De aici la 13,30 am urcat in 2 microbuze in functie de preferintele lingvistice (engleza sau germana) si am plecat pe stanca.

Am avut un sofer, care este si ghid, englez, care ne-a tinut intr-un sir de poante, unele din ele foarte englezesti.

Ne-a spus ca inainte de batalia de la Trafalgar amiralul Nelson a cerut ca, daca este omorat sa fie imbalsamat si trimis in Anglia. Cu toate ca a invins, nu a apucat sa se bucure de victorie pentru ca a fost impuscat de un francez si a murit, astfel ca ostasii l-au bagat intr-un butoi cu coniac si l-au trimis acasa. La destinatei cand au deschis butoiul l-au gasit pe Nelson viu, acesta zicandu-le ca nu poate pleca de pe lumea asta atata timp cat exista un coniac atat de bun.

Cu toate ca sunt sofer cu vechime am strans un pic morcovul la urcare, panta fiind foarte abrupta si drumul foarte ingust.

Am vizitat pestera, micuta, bine amenajata, dar fara nimic deosebit in afara faptului ca la iesire erau macacii, care au dat un spectacol pe cinste. Unul din soferii de microbuz, cunoscut de maimute, a fost asaltat de acestia, unii urcandu-i-se pe umeri.

Toata lumea ii hranea cu te miri ce.

Privelistea de sus asupra orasului si portului este fantastica.

La coborare soferul ne-a mai zis una, ca englezii nu vor fi izgoniti niciodata din Gibraltar cat timp vor exista aici maimute.

Am mai handralit prin oras inca o ora si la 16,30 ne-am urcat in autobuzul nostru si am plecat spre casa.

A fost frumos.

Trimis de nnaaee in 31.05.11 15:35:17
Validat / Publicat: 31.05.11 17:19:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, statiunea Santa Suzanna, hotel TOP ROYAL SUN

VIZUALIZĂRI: 5496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel in Marbella

[01.06.11 09:45:05]

am atasat melodia de mai sus, se poate schimba!

TraianS
[01.06.11 10:32:53]

Povestea cu Nelson si coniacul am auzit-o si eu, doar ca finalul era altul. L-au pus in coniac ca sa fie cadavru intr-o conditie buna, pentru inmormantare. Pe drum, marinarii au gasit o modalitate sa fure din coniac si nu au tinut cont ca era si amiralul prin preajma - victoria trebuia sarbatorita. Cand au ajuns la Londra au gasit butoiul gol si au dat vina pe amiral , cand de fapt marinarii servisera "Cognac a la Nelson", cu amiralul pe post de maslina.

nnaaeeAUTOR REVIEW
[01.06.11 11:55:32]

@traians

Ha, ha, ha, este mai tare si mai plauzibil asa, dar eu am auzit bancul de la ghid.

nnaaee, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Gibraltar: