ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2011
MAY-2011

Fantastic

Gypsi KINGS - Mix GYPSY KINGS

Despre calatorie:

Am calatorit cu BlueAir, scaune jegoase, un sandwich 4 euro, o bere Carlsberg la 0.5 l la dus si 0.33 l la intors 3 euro.

De la aeroport la hotel si invers am avut asigurat un autobuz corespunzator.

Am calatorit fara incidente, dar unei familii i s-a rupt o roata la un troler, fiind despagubita cu 45 euro (nu am aflat exact de catre cine).

Despre hotel:

Hotelul este o imensitate, construit pe faleza, receptia aflandu-se la etajul 8 din 11 (cu o vedere fantastica spre plaja din fata hotelului), restaurantul pentru servitul mesei la etajul 7 (tot asa cu o vedere fantastica spre plaja chiar cand stateai la masa) iar plaja la etajul 1 (ultimul de jos, parter nu exista).

Exista o piscina exterioara, cu acces numai pentru turistii hotelului, cu multi palmieri si multe sezlonguri, cu jacuzzi separat, cu bazin de copii si cu tobogane acvatice.

Exista o piscina interioara, cu o gradina mica, inchisa, cu palmieri si sezlonguri, cu jacuzzi.

De pe stanca ce acopera partea stanga a fatadei hotelului dinspre mare pana la etajul 4 curge, in anumite intervale de timp, o cascada firava.

La iesirea spre plaja din fata hotelului de afla un teren de minigolf, un sah mare si o portiune cu nisip pentru jocul ala frantuzesc cu bile metalice.

Exista 4 ascensoare de cate 6 persoane, grupate cate doua pe aceleasi butoane.

Din cauza faptului ca se urca spre receptie si restaurant aproape toata lumea apasa pe butonul JOS in loc de SUS, o situatie la inceput amuzanta.

In holul receptiei sunt doua wireless-uri pentru acces la internet, destul de rapide, poate pentru ca in hotel erau putini detinatori de calculatoare portabile, avand in vedere ca majoritatea turistilor erau destul de in varsta (ca si noi, de altfel).

De la receptie se puteau cumpara excursii (pentru cei care cunosc o limba de circulatie europeana: engleza, germana, franceza).

Toate camerele au vedere spre mare si balcon.

Plaja, cu toate ca ni se spusese ca e privata, este publica, in doua golfulete, cu nisip destul de fin si fara pietre in apa.

Un sezlong pe plaja costa 4,5 euro pe zi. Cele aproximativ 100 de sezlonguri erau sub circa 50 de umbrele din stuf.

Restaurantul de pe plaje nu era deschis inca, dar se faceau pregatiri.

Despre cazare:

Camera noastra se afla la etajul 4 si datorita conformatiei falezei dadea jumatate spre o gradina aflata la nivelul balconului si cealalta jumatate spre plaja aflata 4 etaje mai jos.

Dotarea camerei este:

-2 paturi imense de cate 2-1,3 metri fiecare;

-tv CRT destul de mic, dar nu cel mai mic;

-minibar (in care am tinut berea la rece :));

-ventilator in tavan, cu telecomanda;

-safe (4 euro pe zi sau 20 euro pentru o saptamana, firma cu care am fost a negociat 10 euro pe saptamana). Initial platisem 20, dar cand am aflat de oferta am fost la receptie si mi-a fost restituita diferenta. In safe-ul destul de mare mi-a incaput fara probleme netbook-ul dar cred ca incapea si un notebook.

Balconul avea o masa de rafie cu blat de sticla, doua fotolii de rafie si un uscator de rufe pliabil, foarte util.

Baia dotat complet, inclusiv cu bideu si cu dus cu furtun elastic si nu fixat in perete ca anul trecut.

Accesul se face cu cartela cu care, de altfel, poti intra in toate spatiile inchise destinate rezidentilor (piscina, curtea piscinei interioare, curtea interioara in care se aflau terenurile de joaca si chiar bariera catre locul de parcare pentru cei veniti cu masina).

Despre masa:

Sala de mese are ferestre panoramice, de la mesele din apropierea lor peisajul fiind fantastic.

Mesele sunt de 2 persoane dar erau si alaturate cate 2 pentru 4 persoane, 3 pentru 6 persoane si asa mai departe, multumind pe toata lumea.

Daca doreai sa stai la o masa la care se consumase inainte, ospatarii veneau imediat si schimbau fata de masa de deasupra cu una curata si tacamurile, servetelele de hartie si paharele.

3 mese pe zi, toate cu bauturi alcoolice si nealcoolice, dimineata sampanie, la pranz si seara 1/2 litri de vin rosu, roze sau alb si 1 sticla de apa plata la jumatate de litru. Noi am baut rosu, un cabernet deosebit de bun, dar in prima zi le-am incercat pe toate, impreuna cu prietenii cu care am fost.

Bauturile nealcoolice, la dozator, nu le-am incercat dar am vazut ca erau consumete.

Existau 3 plite mari, una pentru peste, una pentru carnuri, ochiuri etc si una pentru clatite, unde comandai ce doreai daca felul respectiv nu era deja facut.

Dimineata am mancat ochiuri si bacon facut pe plita, fructe (ananas in special) si cafea simpla sau cu lapte de la dozator, destul de buna, dar oferta de mancare era variata.

La pranz si seara am mancat foarte mult peste (chiar si somon), creveti, calamar si sepie facute pe plita direct.

Existau si 4 impinge-tava unde gaseai preparate deja facute (paneuri de carne, pui, sunci si chiar si niste chfitelute de crevete pane, cu un clestisor al animalului infipt in ele), vesnica fasole iahnie, tocanite, ardei si rosii coapte, masline, salate, muraturi exotice pentru mine (ceapa, usturoi, andive si o planta pe care n-am reusit s-o identific) precum si multe altele.

Fiecare masa putea fi servita in interval de 2,5 ore.

In zilele in care am fost plecati ni s-a dat asazisul picnic in locul mesei de pranz iar cand am plecat foarte devreme sau am venit foarte tarziu, la 22,45, ne astepta masa de dimineatza respectiv seara deja pusa.

Despre imprejurimi:

Hotelul este situat la oarecare departare de centru Benalmadenei (2-3 km).

In apropiere se afla destul de putine magazine.

Am cumparat de la un magazin aflat la circa 200 m in stanga hotelului bere Skol la 0.33 l cu pretul de 0.35 euro (mai ieftin ca la noi) si alte produse alimentare si nealimentare la preturi mici.

Despre distractie:

Statiunea Benalmadena este foarte frumoasa, cu multe constructii noi. Am batut-o cu pasul si autobuzul (1,20-1,40 euro calatoria pe sens).

M-a impresionat parcul Paloma din centru Benalmadenei, cu un lac frumos si in care umbla liberi, fara nici o constrangere pauni, porumbei, cocosei si gainuse pitice (unele cu cate un pui dupa ele), ratze si chiar iepuri.

Am fost intr-o excursie de 1/2 zile la Malaga (10 euro, cu firma romaneasca) de la 15,30 la 20,00. Excursia a fost destul de anosta, trecut repede pe langa catedrala si museul Picasso, vizitat strada comerciala din centru de unde am facut diverse cumparaturi de la un magazin C&A, am vazut statuile umane si am baut o bere. In rest am vazut orasul prin ferestrele autobuzului.

Am fost intr-o excursie de o zi de la 7,30 la 22,45 la Tanger-Maroc (90 euro, cu firma romaneasca) placuta, despre care o sa scriu un alt post (vezi review aici) .

Am fost intr-o excursie de o zi de la 7,45 la 20,00 la Gibraltar-GB (45 euro, cumparata de la receptia hotelului) foarte placuta, despre care o sa scriu un alt post (vezi review aici).

Una peste alta, pot spune ca a fost cel mai frumos si distractiv concediu pe care l-am facut.

Trimis de nnaaee in 31.05.11 13:43:55
Validat / Publicat: 31.05.11 14:39:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, statiunea Santa Suzanna, hotel TOP ROYAL SUN

VIZUALIZĂRI: 6924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prima poza cu hotelul

olteanul2010
    [31.05.11 19:59:12]

Se pare ca a fost mai bine ca in Mallorca de unde ne-am intors noi si chiar putin mai ieftin. A fost cumva un program de seniori? Poate vom merge la anul.

nnaaeeAUTOR REVIEW
    [01.06.11 07:51:06]

@olteanu2010

Nu a fost "rabla" ci un program "Spania pentru toti". Fata de "rabla" a fost cu 30 euro mai scump, dar am fost in luna mai fata de pana in aprilie.

Rog webmasterul sa modifice pretul la 820 euro.

[01.06.11 08:35:56]

Pretul (din caseta tehnica) a fost modificat la 820 euro, cf solicitarii de mai sus

[01.06.11 09:24:40]

am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala pentru aceste impresii, se poate schimba!

nnaaeeAUTOR REVIEW
    [01.06.11 11:52:25]

@webmaster

Multumesc

anamaria
    [07.06.11 23:57:09]

Plecam pe 11 iunie catre aceeasi destinatie si citind ce ati scris am gasit raspunsul la toate intrebarile si nelamuririle pe care le aveam.

Foarte simpatic si expresiv review. Multumim!!

anamaria, nnaaee, olteanul2010
    Alte impresii din această RUBRICĂPlayabonita Hotel: