ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2011
    ÎNSCRIS: 28.03.10
    MAY-2011
    2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Poate fi foarte bine... daca...

O locatie exceptionala dpdv al naturii inconjuratoare; o curte mare si bine ingrijita ce se intinde in sus pe deal, spre o padure, plina de flori si iarba verde. Am fost un grup mare cu multi copii mici ce au gasit multe lucruri de distractie si joaca desi un spatiu, cat de mic, amenajat pt joaca (un leagan si un tobogan acolo) n-ar fi greu de realizat si ff binevenit pentru turistii cu copii.

Pensiunea e curata, cu camere destul de mici dar confortabile.

Are, pe langa bucataria proprie o bucatarie de vara pentru turisti, alaturi de un gratar, bucatarie ce AR FI TREBUIT sa fie dotata cu tot ceea ce e necesar dar nu este, sub pretextul ca... au furat turistii (cutite/lingurite/farfurii etc). Exista pretentia proprietarilor ca gazul de la butelie utilizat pentru autospodarire sa fie platit (10 ron/zi), asemeni si lemnele pentru gratar (5 ron/zi) si in rest oricum trebuie totul autoprocurat (de la carbuni pana la un varf de sare). In toata pensiunea exista un singur frigider, al lor, in care... "hmm, asta e" te lasa sa-ti pui si mancarea proprie daca ai unde! (va dati seama ce inseamna asta la un grad de ocupare de 100% al celor 14 camere!).

Ideea este ca totul e gandit sa te oblige sa mananci numai si numai ceea ce gatesc proprietarii iar daca nu o faci, pur si simplu expresia fetei li se schimba, la fel si tonul vocii... Orice tentativa de negociere in acest sens se soldeaza cu raspunsul ferm: "Astea sunt regulile pensiunii Domnescu, nu conteaza cum e la alte pensiuni". Am mancat si de la ei, 2 ciorbe la pranz si o cina, mancare f buna si destula desi nimic iesit din comun, preturile fiind insa extrem de piperate.

Prin urmare, o pensiune ce ar putea fi de exceptie daca atitudinea gazdelor nu ar lasa destul de mult de dorit... Fiind insa intr-un grup bine sudat de prieteni si inconjurati de dragalasenia copiilor zburdand i aer liber, noi am trecut peste toate aceste minusuri...

Trimis de natypatras* in 29.05.11 17:25:06
    Validat / Publicat: 29.05.11 19:08:29

VIZUALIZĂRI: 2362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (natypatras*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

Michaell
    [29.05.11 20:09:50]

@ natypatras

scuze, dar dupa mai multe relatari asemanatoare, citite chiar pe acest site dar si din alte relatari, nu ma pot aptine sa pun intrebarea urmatoare: care este motivul - in ciuda incovenienentelor intilnite deseori - ca lumea, ca defapt si voi, prefera pensiuniile agroturistice inaintea hotelurilor? este pretul motivul adevarat sau atmosfera mai familara... ? in schimb mie, chiar ultimul punct, deci faptul ca stai practic calare unul peste altul intr-o casa ceva mai mare, ar fi ceea ce m-ar deranja. sau sa-mi pun alimentele proprii in frigiderul gazdelor si sa fie nevoie sa ma rog de o furculita sau un cutit... nu-mi pot imagina.

recunosc ca, pe vremea mea, deci pina in 89, inca nu exista aceasta modalitate de cazare si poate din aceasta cauza imi este atit de straina si necunoscuta.

este adevarat ca exista si in occident posibilitati asemanatoare, defapt cu ani in urma am si stat de citeva ori (in elvetia) in locatii care s-ar putea compara, dar dupa cite imi amintesc, totul este despartit mai exact, deci nu prea dai ochi cu propietarul, nu patesti deci nici pe departe lucruri asemanatoarea celor descrise de tine.

cosminp
    [30.05.11 08:36:51]

pentru mine este util acest rw. sigur nu voi calca pe acolo.

as intreba totusi autorul: "chiar ai recomanda pensiunea unui prieten? " asa cum scrie in subsolul notelor acordate?

@Michaell, nu conteaza ce ne place noua, pensiune cu restaurant unde mananci ce ti se gateste, ca la hotel, pensiunea unde iti gatesti singur si folosesti dotarea casei sau hotel cu tot confortul (acolo unde il gasesti). in Romania zilelor noastre exista si acest gen de pensiune.

important este ca avem informatii despre acel loc in care eu, daca imi place, ma duc, daca nu imi place, caut altceva.

de exemplu, mie nu-mi place sa merg cu cortul, tocmai din lipsa unui anume confort, dar apreciez informatia ca atare si caut elemente care sa ma ajute intr-o eventuala calatorie in acea zona.

o pensiune civilizata, dotata, cu acces la dotare, cu proprietari cu bun simt si care inteleg ca ceea ce fac este o afacere de familie, cu zona verde, loc de joaca pentru copii, etc. , este o adevarata relaxare la munte.

ai dreptate ca este mult mai civilizat ca pensiunea sa fie impartita astfel incat sa ai parte de mai multa intimitate, dar daca turistii nu sunt multi, nu este deranjant. depinde ce-ti doresti de la (mini) vacanta.

natypatras*AUTOR REVIEW
    [30.05.11 20:51:42]

As recomanda pensiunea pt toate "plusurile" mentionate, evident informand prietenul, ca sa fie in deplina cunostinta de cauza. Sunt convinsa ca, mancand numai de la ei, proprietarii au complet alta atitudine. A, ca asta nu inseamna sa stii sa faci turism cu adevarat e o alta poveste...

natypatras*AUTOR REVIEW
    [30.05.11 20:56:05]

Pai alegi pensiune sau hotel in functie de ce cauti la acel sejur si de compania in care te afli de exemplu... Daca esti doar tu sau cu propria familie sigur ca hotelul poate fi in multe privinte o optiune mai bune si nu neaparat mult mai scumpa... Daca te duci insa intr-o gasca mare de prieteni, cu care vrei sa stai la taclale, sa incingi seara un gratar, sa razi la un pahar sub cerul liber, intr-o curte cu verdeata, e cam greu sau aproape imposibil sa o faci la un hotel, nu?

cosminp, Michaell, natypatras*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Domnescu [Săliște]: