ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
SEP-2010

Evian les Bains

In vacanța din zona Lacului Leman ce aparține de Franța am vizitat in doua zile aceasta stațiune. Am ajuns aici de la Thonon les Bains (vezi review aici) unde aveam cazare, e la aprox 10 km de Evian.

Evian les Bains

Evian les Bains e o renumita stațiune balneara pe malul Lacului Leman (Lacul Geneva) in zona lacului ce apartine de Franța la poalele Alpilor.

Evian e o stațiune exclusivistă renumita în toată lumea mai ales pentru SPA, golf și vechiul cazinou. Totuși renumele acestui loc e dat de... Apa minerală Evian... e considerată număru 1 in lume ca și puritate. Exportată in peste 150 de țări, apa Evian e un produs de marcă care se vinde foarte bine.

Imediat pe locul 2 ca și puritate după apa Evian este o apă minerală din România. Se numește Perenna Premier, izvorul este in Banat în satul Calina aproape de Bocșa. Am băut și apă Evian și apă Perenna și eu nu am văzut nici o diferență. Diferența cred eu e dată de numele Evian și de reclama ce se învirte în jurul acestei mărci de renume. O fi celebră apa Evian dar tot apă e. Preț apă Evian la noi la supermarket--aprox-8 lei la 1,5 litri. Preț apă Perenna aprox 2 lei la 1,5 litri.

Locul cel mai frumos din această statiune e din punctul meu de vedere faleza de pe malul lacului. Port turistic cu multe iahturi si tot felul de bărci, vapoare cu turiști ce mergeau spre Elveția sau spre alte stațiuni din zonă. Aici pe faleză am dat și de o statuie a prințesei... Ana de Noailles (Brâncovan)... cu vechi rădăcini românești.

Lacul Leman e cel mai mare lac alpin din Europa, cea mai mare parte aparține de Elveția dar și Franța are o parte mai mica în sudul lacului, are peste 70 km lungime și peste tot și în Franța și în Elveția in jurul lacului sunt multe stațiuni de renume.

Pe partea franceza mai bine zis partea ce aparține de Franța cea mai cunoscută stațiune este Evian les Bains, valabil pentru turiștii străini fiincă francezii preferă stațiunea Thonon les Bains la 10 km de Evian.

In toată zona din jurul lacului și în Franța și în Elveția se vorbește limba franceză.

În zona ce aparține de Franța am vizitat

-Saint-Gingolph un orășel mic împărțit în două de un mic rîu, pe o parte era Franța pe cealaltă parte Elveția.

Orășelul avea doar un cimitir situat în partea orașului ce aparține de Franța.

O curiozitate-te naști în o țară și poti fi îmmormîntat cînd mori în altă țară fără să părasești localitatea. Despre acest orășel am scris un rewiev.

-Amphion les Bains, intre Thonon și Evian

-Thonon les Bains unde am avut și cazare.

Pe partea aceasta a lacului nu am reușit să vizitez două locuri, adica comuna Meillerie (doar am trecut pe aici fara să opresc) și Yvoire o altă renumită destinație din zonă.

Peisajul in jurul acestui lac e foarte frumos, muntele cu zăpadă pe vîrfuri și jos la lac palmieri și aer ca la mare.

Trimis de Nicu in 29.05.11 00:29:04
Validat / Publicat: 29.05.11 08:55:52

VIZUALIZĂRI: 5025 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Portul turistic, vaporul pleacă spre Elveția

NicuAUTOR REVIEW
[29.05.11 00:36:51]

Rog atașarea acestui videoclip despre Evian. http://www.youtube.com/watch? v=sF_a5KDD6vo&feature=mh_lolz&list=LLEMiGvyVOo-c

[29.05.11 08:14:27]

Done!

NicuAUTOR REVIEW
[29.05.11 12:56:21]

Multumesc pentru atasarea videoclipului.

Recomand vizionarea videoclipului pe ecran complet pentru a va forma o imagine despre Lacul Leman si statiunea Evian.

Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Leman - partea franceza: