ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2011
ÎNSCRIS: 11.08.10
APR-2011
single

Un Hotel bun, 3* +

Hotelul Complex Bulevard este un hotel relativ nou construit de 4 stele, la iesirea din localitatea Constanta – la aproximativ 1 km de Mamaia. Am stat in acest hotel pentru prima oara acum in aprilie si am remarcat cu placere conditiile de cazare bune, amplasarea in zona, si un personal amabil si prompt. Hotelul mai detine si Sali de conferinta dotate corespunzator.

Amplasare:

Este un hotel amenajat in stil combinat clasic – modern – dar placut, amenajarea lobby, restaurant si camere fiind armonioase. Pentru cei care doresc un sejur de vacanta Hotelul are dezavantajul de a fi amplasat in afara statiunii Mamaia si destul de departe de plaja, dar aproape de alte obiective de interes din Constanta: la doar 15-20 minute de mers cu masina de centrul orasului, delfinariu, lacul Tabacarie, centrul de “distractii si fitness” Lake View.

Parcare: Accesul in parcarea hotelului se face liber (dar este foarte mica) si este gratuita pentru cei cazati in hotel, insa majoritatea clientilor parcheaza pe strada in fata hotelului (este permis).

Fumatul: hotelul are zone de fumatori in lobby sau in restaurant. In camere fumatul este de asemenea interzis, dar exista si camere pentru fumatori.

Personalul de la receptie a fost foarte amabil dar nu si prompt, check-in-ul fiind fara probleme insa a trebuit sa asteptam cam 10 minute pentru ca acesta sa termine o convorbire telefonica.

Hotelul este dotat si cu SPA (piscina, sauna, tratament anticelulitic, parafina, electrostimulare, jacuzzi, masaj), platit inclusiv pentru clientii hotelului. Pretul este destul de ridicat (tarifele in una din foto)

Camera:

Hotelul are camere de 3 si 4*, eu am fost cazat in camera de 4* (sau cel putin asa se presupune).

Este de destul de mare, ai loc suficient, finisajele sunt de buna calitate (insa se vede trecerea anilor si clientilor) si nu au balcon – iar din camera in care am stat am avut o priveliste minunata spre lac. Camerele sunt impartite pe fumatori sau de nefumatori. Accesul in camera se face pe baza de cartela.

Curatenia este ok. Este un minibar (contra cost – apa, suc, bere, alune etc.) Nu foarte diversificat (comparativ cu alte hoteluri de aceeasi categorie) insa contine cam tot ce ai vrea si pretul potrivit categoriei. Televizorul clasic (au disponibile destul de multe programe), aer conditionat, internet gratuit wireless pe care l-am testat si functioneaza relativ bine (insa au fost si perioade in care nu prea mergea). In camera nu este seif. Are set pt curatat incaltamintea, set ac si ata, patura este in dulap si era destul de grea, etc.

Baia este cu cabina de dus, aici finisajele sunt de calitate medie, sapun crema, dusgel, uscator de par, prosoape de toate dimensiunile - schimbate zilnic, halat, banderola cu dezinfectat la sosire. Robinetii, dusul, scurgerea aveau “mici” probleme, foarte probabil nu au fost schimbate de la inaugurarea hotelului.

Per ansamblu camera si baia sunt mai apropiate de un 3* plus decat de cele 4* care erau afisate.

Restaurant:

Micul dejun - inclus - este bufet suedez, nu foarte bogat, dar cuprinde cam tot ce trebuie - oua ochiuri, omleta, salam, muschi, branza, cascaval, branza topita, unt, gem, miere/dulceata, ceai, cafea, suc, apa, etc. care in general ar satisface orice gust. Oferta mi-a parut adaptata numarului de camere ocupate.

Pranzul si cina se pot servi in regim a la carte, portiile sunt ok si felurile pe care le poti comanda foarte variate: peste, berbecut, miel, vita, pui pregatite in foarte multe moduri si tot ce era afisat in meniu se putea servi (am cerut detalii ospatarului despre multe din felurile din meniu si nu au fost situatii in care sa spuna can u pot fi preparate). Deserturile de asemenea sunt delicioase. Preturile insa sunt un pic cam mari comparativ cu aceeasi clasa de restaurant, dar servirea este prompta, personalul foarte amabil si mancarea gustoasa. Restaurantul merita incercat daca aveti drum prin zona.

Deci, per ansamblu este un hotel bun daca iti este convenabila distanta de statiune sau oras, foarte potrivit pentru sejur de business sau tranzit.

Trimis de C.Todi in 28.05.11 10:22:06
Validat / Publicat: 28.05.11 12:40:11

VIZUALIZĂRI: 2313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C.Todi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul hotelului la etajul unde am fost cazat. Un mare minus: nu exista semnalizare la iesirea din lift pentru camere si nici pentru amplasarea liftului, iar numerotarea camerelor nu prea are legatura cu etajul :))
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

romanitzaa
    [28.05.11 14:30:04]

Imi pare rau sa te contrazic, insa hotelul nu este nou: partea in care sunt camerele a fost un camin de nefamilisti in care locuiau pe perioada sezonului estival, cei care lucrau in turism, dar care veneau din tara.

E adevarat ca locatia a suferit multe modificari in urma cu ceva ani si acum e un hotel destul de elegant si curat.

C.TodiAUTOR REVIEW
    [28.05.11 15:40:01]

Multumesc pentru precizari @romanitzaa. Se pare ca am interpretat eu gresit explicatiile date la receptie referitor la "ciudatenia" numerotarii camerelor

C.Todi, romanitzaa
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Bulevard: