ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2011
APR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Toscana, speciala, merita

Am fost in Toscana si m-am intors foarte incantata, poate mai mult de toata Toscana decat de Florenta propriu-zisa.

Am aterizat la Pisa si ne-am grabit sa vedem cele mai importante obiective de aici, inainte de a porni spre Florenta (la sub 100 km departare). Inchiriasem on-line o masinuta care ne-a purtat prin toate imprejurimile, si-a meritat toti banii. Aveam doar 3 zile de stat si trebuia sa ne grabim. Cazarea a fost in Florenta, la un hotelut foarte ok.

In Florenta a fost un iures sa vizitam tot, ceea ce chiar n-am reusit intr-o zi. Era duminica, poate si asta era un motiv, sau poate pentru ca erau niste zile de intrari gratuite la muzeele de stat, dar erau cozi foarte lungi la intrare la toate obiectivele. Am facut noi la cateva din ele niste rezervari (contra cost rezonabil) pentru momente ulterioare, dar asta a presupus sa alergam de colo colo ca sa nu pierdem rezervarea. In fine, a fost foarte frumos, culturalizant... Italia. Dar trebuie alocat mai mult timp pentru Florenta. La sfarsitul zilei am concluzionat ca celebrul Dom se inchisese parca la 17.00 si noi nu reusisem sa-l vedem. Am ales sa vizitam duminica pentru ca de la hotel ni se spusese ca luni sunt toate inchise de tot.

Ziua urmatoare a fost insa pe sufletul meu cap-coada: am plecat cu masinuta prin Toscana. Stiam din ghid cem ce avem de facut, ne-a mai zis si doamna de la hotel cate ceva, si intentionam sa ne plimbam pur si simplu prin sate, sa oprim unde ne place, sa savuram... Am avut si parte de vremea perfecta: era 10 aprilie si vremea era de maneca scurta sau jacheta peste, soare, senin, frumos... dar nici prea cald.

Am inceput dimineata cu dreptul, la un loc situat deasupra orasului, un pic amonte de Uffizi, scuze ca nu stiu cum ii zice locului, dar acolo era un cartier foarte dichisit si un “belvedere” superb asupra Florentei. Si am pornit mai departe, catre Siena, pe drumuri normale, nu autostrada... ca sa simtim regiunea. Splendid: dealuri peste dealuri, vii perfect aliniate, maslini, cate un conac in varful dealului, conac strajuit de chiparosi (expresia extrem de uzitata se potriveste la fix), case mai vechi, mai noi, toate respecatand stilul, curat, dichisit... Si asa am ajuns intr-un orasel caruia ii zice Certaldo si am vazut o cetate in varful dealului si ne-am dus s-o vedem si am descoperit o bijuterie: burg medieval locuit, extrem de bine prezervat si aranjat si nici macar nu l-am gasit pe vreo informare turistica. Cum a fost cazul ceva mai tarziu cu San Giminiano care e un frate mai mare al celui de mai devreme, si mai frumos, si mai turistic. Acolo merita sa stam macar o zi daca nu sa venim o data special sa stam o vreme. Ziua s-a terminat la Siena, iar catedrale, iar frumos, o alta minunatie...

De subliniat cate magazine de suveniruri absolut superbe... mie mereu imi pare rau ca suntem pe fuga si n-am timp sa stau, sa admir fiecare farfurioara in parte (ceramica pictata din plin in zona).

Si ne mai ramasese o dimineata pana sa plecam spre Pisa la aeroport si am fugit devreme sa vizitam totusi domul... si era inchis, deschidea la 10.00... si era sa plecam, dar am descoperit ca se vizita totusi cupola... Si asa am vazut iar Florenta de sus si a meritat fiecare din multele trepte pe care le-am urcat pana sus... si am vazut si domul de sub acoperisul lui, doar de sus in jos

Altfel, de mancat n-am mancat memorabil, poate doar cateva chestii... dar chiar cred ca am avut ghinion...

Ce sa mai zic? Nu stiu. Voi raspunde la intrebari.

Concluzia mea e ca 3 zile au fost prea putine, chiar si pentru o vizita pe fuga. N-am vazut nici macar top 10 atractii in Florenta, a ramas de vizitat Chianti, Lucca, Livorno si cine stie cate alte am pierdut...

Trimis de Rila in 26.05.11 13:32:00
    Validat / Publicat: 26.05.11 14:35:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Venetia

VIZUALIZĂRI: 5814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piata din Pisa unde este turnul si unde merita sa petrecei o vreme
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

dorgo
    [27.05.11 06:37:40]

@Irina... o fotografie-doua, macar, mai ales cand e vorba de o tara ca Italia, face uneori cat toate cuvintele scrise intr-un review

RilaAUTOR REVIEW
    [27.05.11 08:33:18]

ok, ok, scuze, dar nu le aveam si nu le am la mine. Promit pentru luni

San Giminiano e un burg medieval, locuit, cu scoala, politie, ambulanta, evident biserici si tot ce trebuie... doar ca sunt zidurile alea de caramida, usi masive de lemn, arcade... totul vechi, dar nu ruinat... daca n-ar fi fost vreo masina (am eu o poza cu una de teren nissan, parca din alt film) ai fi zis ca esti in vremurile alea. Unele chestii probabil ca au fost renovate, sigur le-au modernizat pe dinauntru, dar le-au facut atat de autentic... Si pe straduta de la intrare, magazine deosebit de cochete de suveniruri si artizanat si vinuri... splendid... Si carciumioare... si flori la ferestre... E si un parc intr-un colt, acolo erau vreo 2 pictori si o domnisoara care canta la harfa cantece medievale... de acolo, prin creneluri, vedeai Toscana asa cum e ea, repetitiv, dealuri, vii, maslini, chiparosi... Cred ca seara acolos e intampla lucruri minunate, focurid e tabara, spectacole... Din nefericire am petrecut pe acolo doar vreo ora si ceva... am parcurs tot, dar n-am avut timp sa stam asa, pur si simplu, sa savuram...

[27.05.11 14:42:51]

in asteptarea pozelor va propun sa vizionati imaginile atasate mai sus... enjoy!

Diaura*
    [29.05.11 08:53:56]

Am fost anul trecut in Toscana si am vizitat San Gimignano (vezi review aici) si Siena (vezi review aici). Amandoua mi-au ramas in suflet. Spre deosebire de voi, eu am mers intr-o excursie cu autocarul si desigur cu ghid, asa ca am avut parte de multa informatie pretioasa.

San Gimignano sau Manhattan-ul medieval cum este denumit, este o cetate medievala ce este locuita fara intrerupere de peste 500 de ani. Numele sau este un omagiu adus preotului care a condus lupta de aparare impotriva hunilor.

In perioada sa de maxima prosperitate, aproape fiecare palat avea cate un turn, un fel de seif al familiei, in care sus de tot se pastra averea. Marimea si inaltimea turnului erau reprezentative pentru rangul familiei. Cei ce locuiesc acum in cetate, desi au tot confortul sec. XXI, ocupa aceleasi case in care au trait str-stra-stra bunicii lor. Acolo in cetate am mancat cea mai ciudata inghetata; o combinatie din lavanda, mure si vin.

Apoi Siena, mi-a placut la fel de mult si am fost impresionata de obiceiurile si traditiile pastrate pana in ziua de azi (desi iti vine greu a crede ca exista asa ceva in Italia zilelor noastre, si nu doar in tarile foarte conservatoare). Citeste tot ce am scris despre Siena si iti vei face o idee si mai frumoasa despre acest oras. (sunt zeci de poze atasate si un filmulet cu Palio)

Vei afla ce nu ai gasit in ghidul de calatorie; sunt povesti picante auzite din gura ghidei si mai ales afli de ce si cand merita sa mai ajungi odata in Siena. Este vorba in primul rand de celebra cursa de cai ce se desfasoara in Piazza del Campo; „ Il Palio di Siena „ sau altfel spus „Festivalul capetelor rupte”. Se desfasoara de doua ori pe an; pe 2 Iunie si pe 16 August. Este ceva unic in lume despre care daca stiai la acel moment, ai fi privit cu alti ochi orasul si mai ales Piazza del Campo.

Si mai ales, daca mai ajungi in Toscana, alatura-te unui grup si mergi la o podgorie sa participi la o degustare de vinuri alaturi de o gustare traitionala. Locatia aleasa de ghida mea a fost la Podgoria Casanova Sant'Agnese (vezi review aici).

RilaAUTOR REVIEW
    [30.05.11 08:43:07]

Foarte frumos din partea ta sa ne dai informatii... Noi am vaut o cartulica-ghid, foarte pretioasa si asta, dar sigur afli mult mai multe de la un ghid local.

Diaura*, dorgo, Rila
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Toscana: