ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2011
ÎNSCRIS: 21.04.10
MAY-2011

ARTICOL ARHIVAT

We shall return

O sa incep prin a demonta cateva afirmatii negative despre aceasta locatie, pe care le-am citit in posturile anterioare, si care, normal, m-au ingrijorat, mai ales ca deja platisem rezervarea 50%... sunt aici de patru zile, si vom pleca in doua, asa ca impresiile sunt proaspete.

Stam la vila 10, intr-un ap de la ultimul etaj.

Pentru cei care s-au plans ca restaurantul este departe: vila 10 este chiar mai jos decat receptia :), am vrut apartament si era singurul disponibil in perioada acesta.

Deci, din cel mai indepartat punct, pana la resturantul de langa stana, facem 10 minute cu baietelul de mana, care are 2 ani. Pana la urma, am venit la munte sa facem un pic de miscare, sa ne oxigenam. Nici nu as fi vrut sa sar din balconul vilei in restaurant... mai ales dupa masa, acesta plimabare este necesara si binevenita...

Desi sunt vreo trei restaurante in club, doar cel de la stana este disponibil pentru publicul general. Am inteles ca celelalte doua sunt pentru cursuri, sindicate, asa ca o sa ma refer doar la acesta.

Nu poti ajunge cu masina pana in fata restaurantului (doar pana la vila 11).

Am vazut familii cu caruciorul propriu, iar personalul chiar i-a ajutat sa urce pe scari, la etajul 1 al restaurantului; sunt si scaunele de masa pt copii suficiente si destul de "tepene" - nu scapa din ele.

Locul de joaca interior, din restaurant, este plasat chiar in dreapta intrarii si este pavat cu placi de tartan; are jucarii de callitate, cele mari gen casute si tobogane, de la Chico si mai sunt si diverse masinute, cuburi, plusuri, unele mai jumulite, altele in stare mai buna; masute si scaune unde copii au culori si carti/file de colorat; seara sunt animatori care ii picteaza pe fata si le fac baloane (fara numar) cu diverse animalute. sabii, flori etc... Pe scurt, cat vine mancarea, copilul are ce face - un loc de joaca foarte util si potrivit, pereti galben pai cu personaje pictate/lipite; nu mirosea a nimic, poate un pic a plastic, ceea ce este normal, la cate chestii de plastic erau acolo.

Locurile de joaca exterioare - eu am numarat 3; unul de lemn, chiar in fata restaurantului; ok, stare buna, lemn si plastic.

Unul cu tobogan si leagane de metal - cred ca e cel mai vechi, nu ne-am jucat acolo; nu-mi plac toboganele de metal.

Un loc de joaca exterior foarte frumos, din lemn, pe mai multe nivele, ca o casuta in copac, cu mai multe tobogane si foisoare - mai mult decat ok, si care avea si o parte, in lateral, cu un tobogan si leagane din fier - nu aratau rau dar eu le-as ocoli pt un copil sub 5 ani; astea erau la locul cu paunul si iepurii... cotetul de pasari si iepuri ar avea loc de un upgrade la imagine, plasa este foarte deasa si se vede destul de greu inauntru, ce fac animalele...

De asemenea, cerbul si caprioara erau cam jumuliti, dar la propriu - cred ca e perioada de naparlire; era si un puiut mic, frumusel, care ne-a inspirat mila, ca, desi era asa aproape de caprioara, avea un tarc tare mic (cat juma' de sufragerie) si era singurel...

Ma tot intreb ce fac cu puii de caprioara dupa ce cresc - ca ma gandesc ca la fiecare doi ani, mai apre unul... ii fac pastrama sau le dau drumul in padure?

daca stie cineva, mi-ar placea sa aflu...

Apropo de animale, de doua ori pe zi poti sa dai cateva ture calare pe un cal sau un ponei intr-un tarc, langa restaurantul de langa stana.

La piscina interioara nu am fost inca, deci nu va scriu despre ea.

Cele exterioare sunt destul de mici, erau goale. Ma gandesc ca vara, ar fi insuficinete pt toti oaspetii pensiunii.

Din loc in loc, sunt plasate hamacuri si scaune de plaja/piscina pe care se poate sta la soare.

In fiecare zi este program de animatie, partea de luni/joi este aproape identica, dar iti mai ocupa ziua; echipa de animatie e tanara si se straduieste; pt un copil este destul de interesant, in cinci zile nu se plictiseste.

Langa cotetul cu pasari/iepuri si locul de joaca din lemn, este si un loc de joaca interior - o casuta cu doua etaje, si acolo au cu ce se juca, tobogane interioare, masinute, piscina cu bile... Mare avantaj daca ploua, ca nu trebuie sa tii copilul in camera toata ziua.

Mancarea... nu mi se pare mai scumpa decat in alte parti, iar portiile de felul 2 sunt (prea) mari - in fiecare zi am plecat de acolo si cu mancare la pachet...

exista o chestie care se cheama meniul zilei si care costa 25 de lei - fel 1, fel 2 cu o salata, desert - 25 de lei; este mai mult decat rezonabil.

Ciorbele si supele nu m-au dat pe spate dar sunt bune, si se pot manca fara probleme; platourile casei merita incercate dar pt 2 sunt prea mari...

Ce este enervant - pt mine - nu prea exista mic dejun - adica ai totul in meniu la suta sau 50 de grame, si trebuie sa alegi branza si de care, ca sunt 7 feluri, idem la mezeluri, la ceai, cafea etc... puteau sa faca niste variante... e prea greoi sa comanzi asa... drept pt care, la micul dejun noi am mancat in camera...

Laptele era cam scump 4 lei 250 ml, dar apa si berea la 0,5 litri ambele erau 5-6 lei, deci... normal... Una peste alta, se poate manca acolo, destul de decent si nu mai scump decat in alte parti... sau, mancati in alta parte si gata.

A da, si afisele in care scrie ca e strict interzis sa consumi alimente din afara clubului... oameni buni, normal ca scrie, ar fi culmea sa scrie: "Dragi turisti, consumati cu incredere de unde vreti voi... "...

Ca sa fim onesti, cazarea este destul de ieftina si in baza cazarii ai acces la dotarile clubului, nu in baza mesei, asa ca, inteleg dpdv comercial, ca incearca sa recupereze prin restaurant, care asa cum spuneam, nici nu e asa de scump...

Am lasat la sfarsit apartamentul: superb, doua camere, iar deasupra livingului (pe geam se vede castelul Bran), este si o mansarda, in care se urca prin scara interioara a livingului; la mansarda este doar un pat, dar privelistea este superba...

Minusuri la apt: gresie pe jos, foarte frumoasa de altfel dar este rece si da impresie de raceala... iar patul din dormitor cu o saltea destul de proasta si cu pilota de o persoana (avand majoritar paturi single, nu s-au gandit ca la pat dublu este nevoie de pilote mai mari...)

Baie cat o bucatarie mare, cada cu hidromasaj... din loc in loc covorase de lana, mobilat in bej si wenge, lcd in ambele camere, balcoane in ambele camere; minibar (in camere nu este frigider, decat in apartamente - avantaj pt micul dejun: 0)

Si, doua cuvinte despre personal:

samabata la 12, cand trebuia sa ne cazam, ne-au sunat sa ne intrebe unde suntem si cand ajungem... noi citisem ca la ora 16 este cazarea, asa ca am plecat de acasa mai tarziu; foarte dragut din parte lor;

In apt. , asa cum va spuneam este o scara interioara din lemn, pe care fiul nostru s-a cocotat imediat ce a vazut-o; am mers la receptie si in juma' de ora a venit cineva si a blocat-o cu niste scanduri... aviz celor cu copii - in apt de la ultimul etaj este posibil sa fie scari interioare, iar pe jos fie gresie, deci, pt un mormoloc care sta mai mult pe jos, nu e un avantaj, dar, in compensare, i-a placut foarte mult cada cu hidromasaj...

Ca si concluzie, ne vom intoarce cu siguranta - dar nu vom mai sta in apt - vazul, placut, dar o camera e mai buna.

Am stat aici si cu o alta ocazie, camerele sunt mai cosy, tot mari, mochetate iar cele triple au si diverse cotloane si ascunzisuri, interesante pt un copil...

Trimis de emanicolai in 24.05.11 17:53:07
Validat / Publicat: 24.05.11 19:18:42

VIZUALIZĂRI: 2853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emanicolai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Clubul copiilor
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [25.05.11 08:16:55]

@emanicolai

Iti respect opinia, insa te rog sa fii de acord ca putem avea opinii diferite cu privire la calitatea (in ghilimele) serviciilor de la Club Vila Bran!

Si o spun din experienta pe care am capatat-o dupa cel putin 15 trainiguri si/sau sedinte in ultimii 6-7 ani in aceasta locatie.

Bunul simt ma indeamna sa ma opresc aici si am sa mai adaug un singur cuvant: kitch!

Personal NU recomand aceasta locatie.

emanicolaiAUTOR REVIEW
    [25.05.11 20:13:17]

De acord Johnny, parerile sunt personale... pe de alta parte, 15 vizite in orice loc cred ca ii pot stirbi din farmec.

Si eu am servit aici un training in 2009 si recunosc ca nu am fost impresionata, insa atunci fiul meu avea doar cateva luni... si nu ma interesa geografia locului.

Ca si cursant, mi s-a parut ok, desi nu prea am iesit din sala.

Ceea ce am scris eu si sustin este ca pt un copil de 2 ani e minunat si nu am mai gasit in tara un astfel de loc.

Daca vreau sa gasesc nod in papura, pot gasi, dar ce e important pt mine este ca cel mic sa se distreze... si asta se intampla.

O sa va mai scriu niste minusuri, ca sa vedeti ca vad

- sunt zone in baza mai neingrijite, niste hatisuri si hartoape care strica imaginea totala

- locurile de joaca de metal ar trebui sa dispara

- mascotele au costume vechi si obosite

- ciorbele sunt toate la fel - aceeasi zeama in care pun ba taietei, ba galuste... chiar m-au dezamagit cu ciorbele

- nu este internet decat contra cost la receptie cu 10 lei ora sau sus la restaurant gratis; nu crecd ca era asa de greu sa faca o retea wireless, dar noi am venit cu net mobil asa ca nu e mare tragedie... oricum, poate sa fie deranjant.

Astazi am fost si la piscina interioara - mica dar calda, si, binenteles, un loc de joaca interior, pe tartan, mic dar cochet.

Ca o concluzie, as zice ca, desi e loc de mai bine cei de aici in mod clar, se straduiesc.

Am fost si la hoteluri de 5 stele si am vazut mucuri de tigara printre flori si servetele aruncate pe holuri, prin colturi, daca vrei sa gasesti minusuri, le gasesti oriunde.

Ce consider eu ca e important este ok si de aceea am sa mai vin. Veneam daca nu era cel mic? Poate da, poate nu, in mod sigur nu as fi foat asa de impresionata.

Imi mentin opinia si indemnul ca pt cei mici e un loc extraordinar.

Acum o ora ne-au sunat de la receptie ca vor sa ne vada un pic - au venit la apartament si ne-au adus un cadou de plecare - o vaza mai mare decat cea pe care o ofera la venire plina cu dulciuri si un borcan din zacusca lor, care e foarte buna.

Tot acum am aflat ca cei care vin aici, primesc un card de reducere cu 5% pt urmatorul sejur... am inteles ca ai 5 procente, daca in decurs de 12 luni acumulezi 8 nopti de cazare, aflu maine mai multe... interesant.

ciucuadrian
    [21.06.11 12:18:41]

Ati facut cumva rezervare sau cum ati procedat? Se poate plati cu cardul acolo? Va multumesc!

emanicolaiAUTOR REVIEW
    [24.06.11 08:59:41]

se poate plati cu cardul la receptie, insa trebuie sa platesti 50% din val cazare inainte cu minim 24 de ore sa ajungi acolo...

noi am facut rezervarea prin tel si apoi ne-au dat prin email restul de detalii: cont iban, etc.

ciucuadrian
    [24.06.11 09:14:53]