ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2011
DIN: Hunedoara
ÎNSCRIS: 10.06.08
MAY-2011

Ghinion sau neseriozitate???!!!!!

Pentru un sfarsit de mai am ales ca destinatie satul Arbanasi si anume Rachev Hotel Residence. Am facut rezervare pe booking.com si la momentul respectiv mai era liber un studio si o camera dubla asa ca decizia am luat-o repede. Rezervarea pe booking este foarte clara, nu poti face incurcaturi – iti cere sa completezi cate persoane vor sta in fiecare camera/studio, daca sunt sau nu fumatori.

Am plecat la drum intro vineri dimineata si dupa 3 ore eram in fata hotelului. Drumul lin, fara peripetii.

Ne-am prezentat la receptie de unde ne-a condus cineva catre camerele noastre.

Studio-ul (cum il numesc ei) este o camera mare – 40 mp, un hol spatios cu un dulap mare, in camera un pat mare dublu (erau 2 saltele lipite), o canapea care se desface, o masuta cu 2 fotolii si un birou. Baia spatioasa (7 mp), cu cada si o terasa cu mobilierul adecvat. Totul arata impecabil.

Prosoape albe, halate de baie, papuci de unica folosinta. Terasa mare era impartita cu inca un studio. Din terasa se putea cobora in curtea interioara a hotelului. Constructia dateaza din secolul 16 si pare a fi o fosta manastire.

Camera dubla era spatioasa – un pat mare dublu (2 saltele lipite), o masuta + fotoliu, un dulap mare si birou; baia spatioasa (in jur de 4mp), cada (170 cm), halate de baie, prosoape, papuci de unica folosinta. Vederea camerei era catre padure si drumul care duce in sat.

Toate bune si frumoase, ne lasam bagajele si plecam sa vizitam Veliko Tarnovo. Aici ne plimbam pe stradute, uimiti de frumusetea vechiului. Am reusit sa identificam un restaurant laudat pe AFA – restaurant Gurko unde am luat masa. Servire buna/prompta, mancare delicioasa.

Spre seara ne-am intors in Arbanasi pregatiti sa ne relaxam pe terasa. In relaxarea noastra

suna telefonul – personalul de la receptie – care ne informeaza ca s-a facut o incurcatura de catre baiatul de la receptie si ca trebuie sa ne mutam pentru ca studioul este rezervat de sambata de la pranz si ca dimineata dupa pranz vor veni sa discute cu noi alternativa de cazare. Nu ne-a mirosit foarte bine, pentru ca la momentul cand am facut noi rezervarea nu mai aveau liber decat acest studio + o camera dubla si odata ajunsi acolo am constatat ca hotelul era ocupat in totalitate. Dar am zis fie, discutam sambata dimineata si vedem ce ne ofera, mentionand ca dorim tot un studio. Sambata dimineata ne-am trezit, am luat micul dejun – bufet suedez: mezeluri, branza, cascaval, omleta, oua fierte, oua ochiuri – cam uleioase, fructe, patiserie, unt, dulceata, sucuri, lapte si cafea de la dozator Nescafe. Dupa ce am terminat ne-am dus la receptie sa vedem despre ce este vorba. Ne-au spus ca deseara este o nunta iar studioul nostru este rezervat pentru miri si ca trebuie sa ne mute dar isi cer scuze si le pare rau... Am zis ok, hai sa vedem ce ne oferiti, mentionand ca dorim tot un studio. Ne arata 2 camere, una dubla si un asa zis studio care era de fapt o camera tripla, ambele cu vederea la zidul ce inconjura hotelul. Le-am refuzat. Ne-au mai aratat o camera dubla... cred ca era cea mai mica camera dubla pe care o aveau... maxim 16 mp, baia mica (3 mp, cada avea 130 cm) dar avea vederea catre padure, departe de zgomotul ce avea sa fie seara ca urmare a nuntii. Ne-am exprimat nemultumirea legata de asa zisa incurcatura cusuta cu ata alba, dar pentru ca nu vroiam sa ne stricam ziua, am hotarat sa ne mutam in ultima camera dubla prezentata pe motiv ca altceva nu mai aveau liber, toate camerele fiind ocupate. Le-am solicitat un discount pentru deranjul provocat de ei si au spus ca vor discuta cu managerul despre asta. Evident ca nu am primit nimic. Ne-au trimis in schimb o sticla de sampanie... fara importanta pentru noi. Sampania putea cel mult sa reprezinte scuzele lor, nicidecum deranjul si disconfortul creat noua.

Hotelul avea si 2 piscine, una mai mica pentru prichindei si una mare. Dar evident ca nu erau functionale, motivatia lor fiind: este prea frig afara. Iar afara erau 26 de grade.

In plimbarea noastra prin Arbanasi, am descoperit si alte hoteluri/pensiuni care aveau piscine si surpriza... erau functionale, turistii balacindu-se din greu. Cand le-am spus, erau tare mirati, mentionand ca este o informatie foarte buna si ca o va comunica managerului.

Dupa mutarea bagajelor, am plecat sa descoperim satul. Primul stop a fost la Hanul Arbanashki unde ne-am hotarat sa mancam. Este un loc minunat, care ne-a incantat privirea de cum am intrat in curte. O curte mare, plina de verdeata, copaci, tufe de flori, locuri de luat masa dispersate prin curte, departate una de alta, loc de joaca pentru copii – leagane, balansoare din lemn, o groapa cu nisip, un tobogan mic, 2 hamacuri... o minunatie.

Dupa ce am savurat din preparatele lor culinare, am intrebat daca putem vedea o camera. Arata fabulos. Curat, spatios, aerisit.

Ne-am continuat plimbarea prin sat, pe stradutele lor, admirand casele vechi si reconditionate, zidurile inalte din piatra.

Seara cand ne-am intors la hotel, nunta deja incepuse – era doar in restaurant, terasa fiind libera pentru cei dornici sa leneveasca in fata unei beri si a muzicii care razbatea din restaurant.

Tragand linie, a fost un sfarsit de saptamana mult asteptat care a inceput bine dar ne-a lasat un gust tare amar. Pana la urma nu a fost nicio greaseala din partea receptionerului care ne-a dat camerele rezervate. Au stiut de la bun inceput ca ne vor muta si ca nu ne pot oferi la schimb aceleasi conditii si au mizat probabil pe bunul nostru simt.

Nu am primit niciun discount pentru deranjul nostru, au mentionat ca platim o noapte studioul si o noapte camera dubla. Asa si... de parca nu era logic sa fie asa.

Ca urmare nu recomand acest hotel pentru ca desi pleci de acasa cu gandul ca te vei relaxa in niste conditii pe care tu le hotarasti nu te alegi decat cu ce vor ei sa iti dea. Ceea ce pentru mine este inacceptabil. Am ales acest hotel pentru: studioul mare si terasa aferenta, piscina care spun ei ca este functionala si linistea locului. Si ne-am ales cu 2 zile in care a trebuit sa mutam bagaje, cu o piscina nefunctionala, cu o terasa pe care la ora 12 noaptea s-au stins becurile si cu o nunta la care nu am ales sa fim partasi.

Da, bulgarii sunt amabili, politicosi, au servicii de calitate, iti zambesc, se bucura cand le treci pragul... dar nu pragul acestui hotel.

Trimis de mariaHDR in 23.05.11 13:25:51
Validat / Publicat: 23.05.11 14:32:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcik, Hotel Los Dos Gallos

VIZUALIZĂRI: 3336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariaHDR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.62 EUR pe cameră

[23.05.11 14:52:31]

Au fost adaugate coordonatele gps ale hotelului rezultand urmatoarea localizare pe : harte interactiva

carmen_22_09
    [13.05.13 00:43:39]

Cand doriti sa va simtiti foarte bine intr-un week-end de 2-3-4 zile, va recomand cu bani mai putini decat in Romania sau chiar Bulgaria, Ungaria. Si sunt mai aproape de noi si servicii mult superioare.

carmen_22_09
    Alte impresii din această RUBRICĂRachev Hotel Residence: