ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2011
DIN: Piatra Neamț
ÎNSCRIS: 23.06.10
MAY-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: aproape 10, 7, aproape 3 ani

Borsec o statiune unde semnele sperantei infloresc din nou

Simţeam nevoia să dau o replică (ce face AFA din oameni dom’le…), tristeţii descurajante pe care rîndurile celor care au scris aici înaintea mea despre Borsec o emanau în mod mai mult ca sigur justificat la momentul acelor rewiewuri.

Dorinţei mele “de bătaie” i s-a potrivit în urmă cu relativ scurt timp întîmplarea, care a făcut (evident pe fondul unei dorinţe mai vechi de a ajunge acolo) să am drum prin zonă. O ocheadă scurtă de 1 ½ ore m-a convins să revin şi, cu căţel purcel puradei şi consoartă, iată-mă în acest weekend pentru 2 zile descărcat cu arme şi bagaje în staţiune (vezi review pensiunea Chris).

Ca preambul este evident că în ultimii 2 ani în acest loc au ajuns bani. S-a construit, se construieşte şi din ceea ce am mai vorbit cu cei de acolo se va construi în continuare. Au început şi reparaţiile acolo unde retrocedările de proprietăţi au intrat în linie dreaptă, unde statul s-a jucat în continuare cu drepturile oamenilor evident că zidurile continuă să se dărîme. Sunt multe pensiuni noi cu ofertă variabilă, în centrul staţiunii există acum 2 restaurante (ce-i drept unul dintre ele nu prea e cine ştie ce, iar la celălalt oferta nu este extraordinar de variată dar calitativ oamenii îşi dau silinţa: vezi review restaurant Falo).

Există pîrtie de schi cu teleschi precum şi încă 2 secundare. S-a asfaltat un drum de centură, s-au refăcut marcajele turistice adăugîndu-se unel noi. Potecile spre locurile interesante s-au transformat în drumuri de acces nivelate şi bine întreţinute, cu şanţuri de drenaj pluvial. S-au montat indicatoare de orientare şi informare. Chiar şi în centrul acela pe unde bîntuie stafiile au început refacerile, ce e drept deocamdată la străzi şi trotuare. Se va construi probabil un patinoar (aşa zicea proprietăreasa pensiunii unde am stat). Se pare că au apărut ceva investitori pentru baza de tratament, cel puţin la izvoarele pentru cură externă din Poiana Zînelor noile amenajări au apărut de anul trecut.

Totul se pestrece într-o staţiune unde aerul e atît de plăcut încît ai senzaţia că respiri o delicatesă.

Semnele de revenire sunt încurajatoare. Evident, este foarte mult de lucru în continuare, iar dacă turiştii în următoarii 4 – 5 ani nu vor apărea în număr suficient lucrurile probabil o vor lua din nou la vale.

Există şi un ghid scris de cei din Borsec, ghid care recent a ieşit de la tipar. Nu e perfect, dar e perfectibil deoarece există.

Am pus foto care nu se centrează pe valorile staţiunii ci pe faptul că acolo se întîmplă ceva, că lucrurile încep (şi nu timid...), să-şi revină. Evident, lipsesc ruinele, care există... Dar există alte rewiewuri înaintea celui scris de mine unde pot fi văzute şi unde se scrie despre ele. Nu am pus foto cu pensiunile nou construite (care sunt destul de multe, nu avea rost, mai ales că se putea înţelege că fac reclamă)

Pentru ceea ce face Borsecul unic, am pus mai jos nişte linkuri.

click aici

click aici

Trimis de Qvadratvus in 23.05.11 00:55:50
Validat / Publicat: 23.05.11 05:27:22

VIZUALIZĂRI: 2942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Construcţie nouă pe strada principală (7 Izvoare) - acolo unde în ultimii ani au bîntuit stafiile.

gophren
[23.05.11 11:11:13]

Bravo!

Bun articol, orice actiune de promovare a statiunilor romanesti este bine primita din partea mea.

Ma bucur enorm pentru faptul ca incep sa se miste lucrurile in Borsec, aceasta statiune are atatea de oferit...

PS: primul link la mine deschide o pagina goala, initial am crezut ca e de la Adblock Plus, dar de fapt cred ca situl nu e configurat sa intre corect pe pagina default. Linkul complet cu care am reusit sa intru pe el este: http://www.borsec-turism.ro/ro/index. html

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.05.11 14:34:19]

Ma bucur cand aud ca vechile noastre statiuni incearca sa renasca. Problema este ca si noi, turistii trebuie sa le ajutam. Si, din pacate, deseori am avut de-a face cu persoane in mintea carora s-a format ideea ca la noi nu se face nimic asa cum trebuie, ca turismul este terminat si nu accepta ideea ca lucrurire se pot schimba. Trebuie sa fiu corect si sa spun ca in multe cazuri au dreptate dar totusi... poate uneori chiar exista si intentii bune. Oare nu merita sa le oferim o sansa?

Lacul artificial construit la baza partiei inclin sa cred ca va fi folosit pentru alimentarea cu apa a instalatiilor de producere a zapezii artificiale.

[23.05.11 21:34:36]

@gophren

Am reparat link-ul defect. Multumim de sesizare.

codryna
[24.05.11 08:59:29]

Am fost acum 3 ani in Borsec si statiunea parea distrusa... Indicatoarele lipseau cu desavarsire si statiunea avea aspectul unui oras parasit din Vestul Salbatic.

Ma bucur enorm sa aud ca s-a facut ceva, imi plac foarte mult pozele atasate acestui review si datorita lui imi doresc foarte mult sa ajung anul acesta din nou la Borsec.

codryna, gophren, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Borsec și împrejurimi: