19307

MEMBRU: SENIOR
AUG-2009
360 Euro

Raport calitate-pret corect

La inceputul lunii august desi nu aveam bani prea multi pentru ca achizitionasem un autoturism nou nu am putut rezista ofertelor last minute pentru Albena.

Descrierea Hotelului Oasis prezentata de catre agengiile de turism este destul de apropiata de realitate. Camera noastra era la ultimul etaj si avea vedere catre mare si catre piscina. Dupa parerea mea din toate camerele se vedea marea de la etajele superioare. Noi nu am avut o camera foarte mare dar pentru 2 persoane a fost suficienta (mult peste o camera din Paralia).

Hotelul era administrat de o familie de batrani (aprox. 60 ani) care faceau eforturi deosebite ca turisti sa se simta bine. Doamna se ocupa de hotel iar domnul de restaurant si baruri. Spre surprinderea mea in hotel erau si turisti bulgari care se cununosteau cu administratori hotelului.

La piscina era tot timpul program de animatie si am observat ca se ocupau gratuit de copii la un anumit interval orar.

Hotelul are patru corpuri in forma de patrat iar unul din corpuri se afla pe strada principala si are si un bar cu terasa. Mi-a placut mai conceptul de all inclusive din Albena fata de Nisipurile de Aur... La Oasis erau aproape in permanenta fructe proaspete, inghetata si cafea expreso foarte buna la discretie de la 10 la 22, gustari si prajituri intre mese. Am citit si alte impresii care se plangeau ca masa nu este variata dar noua nu ni s-a parut, cei drept gratar de porc a fost o singura data iar torturile se terminau destul de repede la aceasta contribuiau din plin turistii romani si bulgari care isi puneau portii foarte mari pe care nu le mancau.

Amplasarea hotelului este foarte buna pe stada de promenada si la maxim 150m de plaje. In curtea interioara si pe terase erau foarte multe sezlonguri unde puteai face plaje. Plaja din Albena este foarte mare si gasesti locuri tot timpul. Ce ne place la plaja din Albena fata de alte statiuni este lipsa vanzatorilor ambulanti pe plaje, noi nu am vazut niciunul si era lana august. Deasemenea am apreciat prezenta foarte discreta a politiei in statiune spre deosebire de Nisipurile de Aur unde politia este la tot pasul si ridica masinile romanilor. Aici era o firma de paza foarte discreta care asigura linistea.

Locurile de parcare sunt si in Albena destul de putine si va recomand daca ati prins un loc de parcare sa nu mai miscati masina. Cazarea incepe fix la ora 14 poate ne-a deranjat putin pentru ca de cum am intrat in hotel ni s-au cerut documentele si am crezut ca vom primi camera imediat (cred ca era ora 13) desi sunt sigur ca erau pregatite camerele si parca nu am primit primi camera receptionera a dat mai intai camerele la turisti bulgari care sosisera dupa noi dar in schimb a trimis un baiat cu noi care ne-a aratat camera iar la plecare nu a fost nevoie sa predam camera la o camerista (ne place increderea acordata).

Noi ne-am simtit bine la Oasis mai ales ca am platit putin (29 E/zi pers.). Noi credem ca tot timpul trebuie sa te raportezi la cat platesti daca plateam peste 50E/zi. pers. nu mai era bine.

Impresii încărcate de olteanul2010 in 21.05.2011 10:24:09

Validat / Publicat: 21.05.11 11:44:35

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur, Hotel Perunika Albena, Hotel Kaliakra
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Franta, Belgia, Grecia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 9 voturi) nota2