ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2009
JUL-2007
[?] AD. + 1 COPII

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Gradina de la malul marii

Hotelul Elea Village este un hotel destul de dragut, dar nu luxos, situat pe Sithonia, unde nu mai exista prea multa lume. In afara hotelului, e pustiu, chiar si distractiile nu sunt, este ideal pentru a te retrage in natura in concediu. Avand in vedere ca noi eram cu copii si programul era dupa ei, nu era nici o problema. dimineata plaja in vecinatati, amiaza o gustare rapida cu cumparaturi de la minimarket (11 km pana la Nikiti sau cam tot 11 km pana la Neos Marmaras) somnul de dupa amiaza, la trezire o baie si putina plaja, masa de seara si e ora noua, ora la care stateam cu copii la locul de joaca.

In camere este curatel, se face curat in fiecare zi. Prosoapele se schimba zilnic (doar cele folosite).

Servirea mesei este tip bufet, mananci cat vrei, ce vrei, te servesti singur, cu exceptia bauturilor, care se platesc. o cola, in 2007 era 3 eur, deci... Pe deasupra mai era si un chelner plictisit, care se uita la noi ca suntem romani si era sigur ca nu comandam, dar ne mai intreba cateodata, de politete, desi stia ca nu comandam. Masa mi s-a parut foate buna, cu meniu variat (in anul urmator am fost la mai multe hoteluri in Grecia si la nici unul nu am mancat asa bine, mai ales la masa de dimineata): papara, foietaje, rosii, sunca, carnati, etc. In sala alaturata, prajituri pentru cafea - 3 feluri, inclusiv un aparat de facut ceai, suc, cafea. (nu recomand cafeaua greceasca, este oribila).

La masa de seara foarte multe feluri de mancare, iar ca desert era prajitura si inghetata, trei feluri; intotdeaua era coada, trebuia sa stai din timp, te serveai singur. Painea: mai multe feluri de paine: prajita, alba, neagra, cu masline, cu susann, etc.

Gradina de la Elea Village este foarte frumoasa, cu palmieri, leandri (superbi: rosii, albi, roz, infloriti in aceasta perioada), hibiskus si alte plante specifice. Hotelul are doua intrari: una dinspre mare, una de sus, de la strada.

Hotelul dispune si de piscina, dar pe mine piscina la mare nu ma incanta, prefer apa sarata pentru binefacerile ei, mai alrs cand esti cu copii, in plus apa d din orice piscina e plina de clor, miroase de la sezlonguri, si e mai rece decat cea din mare.

Plaja e la iesirea din hotel, la stanga, dupa tatverna de peste drum, comuna cu cea de la Anthemus Sea. noi faceam baie aici doar dupa masa, dimineata mergeam si cautam plaje de care Sithonia dispune si am admirat verdele apei si transparenta ei, nisipul grunjos si alb si frumusetea plajelor.

Cel mai mult mi-a placut apa din Neos Marmaras, plaja e publica, in spatele insulei Broastei Testoase, pe margine sunt maslini care la orele amiezii tin umbra.

Ce nu mi-a placut la acest hotel a fost baia. Este mica, cu faianta de tip vechi (20-30 de ani), dusul foarte aproape de vasul de toaleta, si prevazut cu perdea de dus. Cadita de dus mica, astfel incat perdeaua, la dus se uda si se lipea de corp. Pe jos era ud, cand ieseai de la dus era apa de 1 cm in baie.

In rest... totul e OK.

De vizitat, merita vizitat Pestera Petralona. De la autostrada, inainte de a intra pe bratul Sithonia, se poate zari indicatorul. E foarte interesanta, merita vizitata si e cel mai aproape, nu strici decat o dupa amiaza de plaja si baie, nu toata ziua. Daca te duci pe la 2-3, apuci o plaja si seara.

Salonicul e un oras foarte frumos, care merita vizitat, de asemenea si croaziera la Muntele Athos.

De asemenea, merita facut turul Sithoniei, de admirat plajele, aatentie dupa Neos Marmaras de vazut Insula Broastei Testoase (asa arata insula - rezervatie naturala). Cei ce fac croaziera de divertisment in Golful Toroneos fac escala la aceasta insula precum si sarituri direct de pe vas).

Distractie placuta.

Trimis de biancuta in 03.04.09 18:41:58

VIZUALIZĂRI: 4144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 intrarea din fata a hotelului

adryana
    [20.07.10 12:05:28]

si noi am fost in trecere in iunie 2010 aici, fiind cazati in apropiere la hotel Lagomandra, si nu ne-a placut nimic ce am vazut din exterior, timp de o ora cat ne-am plimbat..am fost chiar dezamagiti de acele ,,bordeie" de pe vremea bunicii, aratau jalnic pe dinafara(banuiesc ca erau dotate camerele corespunzator), dar chiar si exterior privindu-le nu ne-au placut, nici piscina, facand comparatie cu cea de la noi... am observat ca afara, in spatele locului unde se facea dus, in dreapta piscinei era o superba tufa de leandru roz, care de altfel l-am si pozat, e ceva, cand faci dus, sa iti intre florile in nas...dar per ansamblu nu as sta aici, sper sa nu fiu considerata rautacioasa...

magdalena
    [10.11.10 12:07:16]

Tocmai ce am citit azi alte impresii cu Neos Marmaras si m-am decis sa scotocesc sa vad cat de frumos poate fi acest loc.

Cat a costat sejurul aici?

adryana, biancuta, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂAcrotel Elea Beach Hotel (ex Elea Village) [Elea, Nikiti]: