ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2011
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani jumate

Zoo, Gradina Botanica si Parc de distractii - 3 in 1

De mult aveam in plan vizitarea acestui loc, trecusem de multe ori pe langa Zoo, dar ba era iarna, ba era tarziu...

Anul acesta de Pasti am reusit sa ne plimbam si noi prin minunatul Zoo din Debrecen. Daca exeperienta de anul trecut, tot de Pasti, cand am vizitat Zoo din Sibiu, mi-a lasat un gust amar si am plecat de acolo cu "inima sfasiata" de mila, anul acesta a fost o mare placere sa ma plimb si sa vizitez o astfel de gradina.

Dimineata am plecat de la Arieseni, drumul pana la Oradea a fost rau si aglomerat, iar la Zoo am ajuns pe la ora 13, dupa ce am mai oprit si prin Oradea.

La acea ora toata padurea in care este Zoo era full - full de oameni si masini. De 3 ori am facut turul parcului pana, cu greu, am gasit un loc de parcare.

Am gasit un loc bun, la umbra chiar la intrarea unde sunt girafele. In zona asta este si lacul pe care se pot face plimbari cu barca, Aquaticum-ul, ceva stadion si locul de unde se pot face plimbari cu ponei.

Dupa cum spuneam era multa lume, multe familii cu copii si bebei si pe deasupra o caldura...

Biletul de intrare ne-a costat 2200 de forinti, adica 1100 de persoana, copilul beneficiind de gratuitate, avand sub 3 ani.

Sunt mai multe intrari, noi am intrat prin zona unde sunt girafele, care dispun de un spatiu imens, numai cladirea unde se adapostesc cat este de mare si inalta :) despre curte sa nu mai zic.

Spuneam ca Gradina Zoologica, Gradina Botanica si Parcul de distractii Vidampark sunt 3 in 1. Da, toate sunt la un loc, o data ce ati platit bilet de intrare la zoo, va puteti plimba peste tot, DAR si spun DAR sa nu uitati ca si mine. Citisem in review-ul lui Creivean, parca, sa pastrez biletul de intrare. Am uitat sa-i spun sotului, de fapt nici nu m-am gandit ca le-a aruncat si dupa ce ne-am intors din parcul de distractii, la zoo sa mergem inapoi la masina... surpriza. O doamna ne-a cerut biletele... pe care nu le mai aveam. Cu greu ne-am inteles cu acea doamna, nu stia engleza... noi nu stiam ungureste... au urmat explicatii prin semne, pe unde am intrat, unde am lasat masina... noi tot aiurea ii aratam... dar pana la urma ne-a lasat sa trecem. Pastrati biletele, nu le aruncati.

Spuneam in alte review-uri ca un Zoo ca si cel de la Viena, care e cel mai tare, pe care l-am vizitat pana acum, nu ma va mai fascina. Da asa este, dar fiecare zoo a avut ceva ce m-a atras.

Aici la Debrecen cel mai mult mi-a placut curtea in care erau pasarile flamingo. Am intrat printr-o cladire, am trecut pe sub o frumoasa cascada, dupa care am intrat intr-o curte superba cu flori, podete peste rau, iar apoi am admirat elegantele flamingo roz.

Desi era multa lume a fost o placere sa ne plimbam, timp in care am vazut o sumedenie de animale, aleile fiind marginite de multe flori si aranjamente cu diferiti arbusti.

Cam toate animalele isi faceau, cred, siesta dupa masa de pranz. Erau foarte linistite si plictisite :), cele mai multe dormeau cu burta la soare, doar pasarile si maimutelele zburdau intr-una, ca si fiul meu si ceilalti copii, de altfel :)

Din loc in loc gasesti tonete unde se vand dulciuri si jucarii, dar si multe locuri de joaca. Cred ca pe toate le-a incercat fiul meu.

Am intrat in diferite cladiri si sere, de exemplu mi-a placut cea in care sunt reptilele, unde alaturi de ele intalnim si multe specii de plante tropicale. Aici am intalnit un crocodil, parea a fi de plastic, statea nemiscat, cu gura cascata. Un turist mai indraznet tot isi baga mana pe sub geam, il tot atingea, dar cocodilul nu reactiona nici cum.

Aceasta sera se gaseste chiar la iesire, respectiv intrarea in Vidampark. Prin Vidampark doar ne-am plimbat, sunt multe masinarii periculoase sau mai putin. Noi n-am fost curiosi, nici fiul meu, el doar vroia sa se urce intr-o masinuta, cum avem si noi prin mall-uri. Cu acelea este el obisnuit.

Am descoperit ca foarte multa lume si-a adus mancare de acasa. Din loc in loc sunt amplasate zone de picnic, cu mese si scaune. Chiar radeam ca nu numai romanii merg si-si intind masa pe unde apuca, cum intalnim cam in toate benzinariile din Europa, ci si altii. Dar nici nu am vazut vreun restaurant sau vreo terasa unde se poate servi ceva. Doar dulciuri se vindeau.

Animalele dispun de un loc destul de generos, apa si mancare la discretie, pe unele poti pune mana, in unele tarcuri cu animale mai domestice se poate intra.

Noua ne-a placut si vi-l recomand si voua. De bai eram satui, cel putin la Aqua Palace si Aquaticum o perioada nu vom mai merge. Poate la iarna.

Prin centru ne-am plimbat intr-o iarna, mall-urile erau inchise, Tesco inchis, n-am mai avut unde sa mergem.

Ne-am mai oprit la Mc'Donald's in Oradea, apoi ne-am indreptat spre casa.

Asta am facut noi de Pasti.

Trimis de Alina Morar in 18.05.11 09:29:46
Validat / Publicat: 18.05.11 10:35:40

VIZUALIZĂRI: 8241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe aici am intrat la zoo, pe la girafe

creivean [18.05.11 20:58:50] »

Alina, parcă ţi-am mai zis. Dacă tragi un claxon de la McDonald's, eu sigur îl aud. Dacă aş fi ştiut că sunteţi acolo, vă aduceam la mine şi vă serveam cu ceva tradiţional, de Paşte!!!

Aşa, ai mâncat un hamburger (brrrr...). Na, aşa-i când uiţi că, noi românii suntem un popor ospitalier...

Acum să revenim la subiect. Zoo Debrecen, pentru noi aştia din vest, este un must see, că altfel ajungem pe la zoo Turda, Oradea, sau Sibiu şi ne luăm cu mâinile de cap.

Io amu duc tratative cu fetele mele, ca peste câteva saptamani sa mergem la Zoo Nyiregyhaza, despre care am citit şi pe saitul nostru că ar fi mai mare/faină şi decât cea din Budapesta, tare faină şi ea...

Alina Morar [18.05.11 21:27:30] »

Da, am auzit ca e mai fain acolo. A fost o prietena de-a mea.

La Mc Donald's am oprit mai mult pt copil, la locul de joaca... pana in Cluj... mai era ceva.

Acum duminica am descoperit ca si la Cluj s-a facut un zoo.

E ceva fain, poate am sa scriu despre el, dar nu stiu ce importanta turistica ar avea pentru restul tarii.

Daca te intereseaza cauta pe net Moara de vant.

webmaster13 [18.05.11 23:22:09] »

am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala pentru aceste impresii, din pacate varianta audio nu functioneaza, sper sa placa!

Alina Morar [19.05.11 07:37:13] »

@Web 13 multumesc.

alina7laca [19.05.11 20:45:37] »

Te felicit ca ai ales sa te relaxezi de Paste impreuna cu familia intr-un loc dragut. Sa stii ca merita sa vizitezi Zoo din Nyiregyhaza e muuult mai mare si mai interesanta si pentru micutul tau. Ai spus ca multa lume si-a adus mancare de acasa, un fel de picnic, doar ca probabil nu arunca la nimerala nimic. Nu ar fi nici o problema ca romanii mananca pe unde apuca ci unde "apuca" ei sa arunce mizeria lasat in urma. Ei, asta este o alta problema de mentalitate pe care poate noi sau copii nostri o vom rezolva. Vazand cata curatenie exista dincolo poate ne induram sa protejam natura si sa fim mai civilizati. Gradina zoo in Cluj unde este? Poate trecem pe acolo vara asta.

Alina Morar [19.05.11 22:13:33] »

Nu e chiar in Cluj, e la vreo 10 km, intr-o zona, pe un deal unde inca se mai poate iesi la "iarba verde", inspre Salicea, Ciurila, dupa Faget, daca cunosti zona. De pe Calea Turzii, nu urci pe Feleac, ci faci dreapta spre Faget... eventual am sa-ti explic exact pe unde trebuie sa mergi.

Nu e in oras. E ceva mai diferit. Poti hrani si te juca cu animalele. Este un loc dedicat mai mult copiilor. Animale periculoase nu au adus in parc.

E ceva inedit si chiar ma gandeam odata cum de nu s-a facut zoo in Cluj. Cam in toate orasele mari exista.

@Webmaster Daca e voie atasez link-ul unde se pot gasi mai multe informatii.

Uite aici

Alina Morar [28.07.11 22:24:06] »

Ca vorbeam de zoo si parcuri de distractii, azi am aflat de la... cabinetul veterinar despre un parc de distractii, trenulet, ponei, tiroliana langa Cheile Turzii. Se numeste PONY - CHEIA - PARK. Sambata mergem acolo daca nu ploua.

Am sa revin cu detalii ca pare interesant. Inainte erau niste grajduri. Acolo era o firma cu calorifere noi din import. De acolo mi le-am luat si eu. Se pare ca s-au reprofilat sau poate mai au.

Stie cineva de acest loc? A fost cineva?

webmasterX [16.02.15 08:46:12] »

Mutat în rubrica "Vidampark - Zoo, grădina botanică, parc de distracţii, DEBRECEN" (nou-creată, între timp, pe sait)

Alina Morar, alina7laca
Alte impresii din această RUBRICĂVidampark (parc de distracţii, zoo, grădina botanică):