ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2011
ÎNSCRIS: 31.03.11
MAY-2011
team-building

Tineretea statiunii Eforie Sud

Nu! Nu am gresit titlul asa cum unii ar crede! Chiar daca multi ar crede ca este o statiune imbatrinita, gresesc! Batrina, adica veche, da, este dar imbatrinita nicidecum.

Purtind numele de Carmen-Sylva, dupa pseudonimul de poeta a Reginei Elisabeta A Romaniei este prima statiune de pe litoralul Marii Negre, statiune cunoscuta si astazi pt tratamentele pe care le pune la dispozitie.

Amplasamentul, intre lacul Techirghiol (cunoscut pt calitatile curative ale namolului) si Marea Neagra facind atit cura heliomarina cit si cea cu namol.

De altfel atractia principala a statiunii o reprezinta 'Baile Reci' cu namol, complet modernizate din anul 2009.

Frumusetea statiunii o da insa faleza de la inaltimea careia (25-30m) se deschide o splendida panorama a M. Negre.

Eforie Sud este o oaza de verdeata, cu un parc imens, complet reamenajat si cu o multime de flori care raspindesc un aer de prospetime.

Cu un sanatoriu de recuperare, cu medici f buni, dar putin mediatizat, aici cum s-ar spune 'vii in cirje' si pleci pe propriile-ti picioare.

Desi, cu ani in urma a fost cunoscuta ca si o statiune 'sindicalista', in ultimii 5 ani si-a schimbat 'fata' aproape in totalitate. Vilele vechi sau schimbat cu vile noi si moderne, au aparut multe pensiuni, terase, restaurante moderne si parcuri de joaca pt copii. In aceasta primavara am remarcat ca se lucreaza intens la reconstructia trotuarelor de pe faleza si amenajarea interfalezei.

Despre costuri va spun ca este una din cele mai accesibile statiuni avind oportunitatea de a alege intre un restaurant de 'fitze' si o terasa cu mincare buna, ieftina. De toate pt toti, cum s-ar zice1 Preturile la cazare nu depasesc 100/ron/zi si asta in plin sezon... in iunie si inceputul lunii iulie fiind undeva la 50-60/ron/zi/camera.

Poate, datorita acestui fapt afluenta de turisti tineri a inceput sa se cunoasca deja, transformind statiunea intr-una de tineret, diferit anilor '90

Ca si locatie, este f bine asezata, undeva la mijlocul litoralului, avind posibilitatea deplasarii atit cu tren, cit si cu maxi-taxi spre alte statiuni cum ar fi; la 5km Costinesti la 35km Mangalia, iar intre acestea salba de statiuni, Cap Aurora, Venus, Neptun, Saturn.

Oalta directie, spre nordul litoralului. la 2km, distanta pe care poti sa o faci intr-o plimbare se afla statiunea Eforie Nord. Pina la Constanta ar ma fi 18km si inca 5-6 pina in Mamaia. Mentionez, pt soferi, ca soseaua care leaga Constanta de sudul litoralului, pina la Mangalia este grozava, pe doua benzi sa tot mergi!

Dar sa revin la Eforie Sud si sa va vorbesc putin si despre posibilitatile de distractie. Aproape toate restaurantele si terasele au formatii cu muzica pt toate gusturile iar clubul THE ONE Cazino noapte de noapte cu alt program pt iubitorii dans-ului. Un cinematograf in aer liber si Teatrul de Vara intregesc peisajul statiunii si oportunitatea unei vacante frumoase. Avem plaja intinsa, avem nisip din cel mai fin, avem soare, asa ca o vacanta placuta la Eforie Sud, tuturor!

Trimis de maria55 † in 17.05.11 19:26:14
Validat / Publicat: 17.05.11 21:13:20

VIZUALIZĂRI: 5617 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 52
romanitzaa
[17.05.11 21:36:01]

Chiar daca mai este mult pana cand Eforie Sud o sa redevina ce a fost candva, te felicit pentru ca ai avut curajul sa ne impartasesti cate ceva despre aceasta statiune si pentru faptul ca incerci sa o promovezi.

Din pacate, atat Eforie Sud cat si Eforie Nord nu au avut parte de sustinerea si implicarea primarilor care au "pastorit-o", insa nu este totul pierdut, chiar daca o sa fie nevoie de mult mai multa munca si de o noua sansa din partea turistilor, care de cativa ani se indreapta spre alte tari care ofera servicii mult mai bune, la preturi avantajoase.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[17.05.11 22:09:19]

Referitor la distantele amintite de tine in articol:

... alte statiuni cum ar fi; la 5km Costinesti...

De fapt intre Eforie Sud si Costinesti sunt exact 12,3 km, iar intre Eforie Nord si Sud sunt exact 5 km si nu 2 km cat aminteai.

Era necesar sa fac aceaste mici corectii pentru a nu deruta in nici un fel, una peste alta te felicit ca ne-ai povestit cate cava despre orasul/statiunea in care locuiesti, avem nevoie de promovarea turismului autohton, iar cel mai bine acest lucru se poate realiza de catre cei care simt zi de zi transformarile bune sau mai putin bune care se produc acolo.

[18.05.11 10:05:02]

@romanitzaa, multumesc pt aprecieri, da... ai dreptate in ceea ce priveste 'pastoritul' cum zici tu, dar o dam in politic, iar acest site este unul pt turism! Sa ai o vara buna si multa sanatate!

nicoletass
[18.05.11 11:17:28]

Laudabila initiativa ta, mi-ar fi placut sa incarci si niste poze din statiune, pentru exemplificare.

geta10
[18.05.11 11:22:20]

Anul trecut am fost in Eforie Sud, nu am fost cazati acolo numai in trecere, dar dupa parerea mea era cea mai neingrijita statiune dintre toate prin care am trecut.

Pe plaja erai ca pe santier, consolidau malul la sfarsitul lunii iunie, era o terasa pe plaja am vrut sa bem o cafea dar era un miros de mucegai ca ne-a trecut pofta.

Cand cobori sau urci la plaja pe scari trebuie sa te uiti bine unde iti pui piciorul pentru ca puteai sa ai surprize.

Pe vremuri am fost de multe ori in vacanta la Eforie Sud dar nu a fost in halul acesta.

Imi pare rau dar nu as recomanda la nimeni sa mearga la Eforie Sud.

La Eforie Nord plaja in zona Belona arata mult, mult mai bine decat plaja la Eforie Sud.

[18.05.11 14:20:32]

@geta10, sa o luam metodic;

Singura recunosti ca ai fost doar in trecere, asaca... fara a initia o polemica incerc sa te contrazic usor. Nu cred ca intr-un timp relativ scurt sa poti sa-ti formezi o parere si sa fii atit de vehementa incit sa le sugerezi tuturor sa ocoleasca statiunea! Sunt deficiente peste tot, chiar si in Mamaia, dar tocmai acest lucru intentionam sa-l combat, spunind ca se reface si se revigoreaza statiunea de vre-o 2-3 ani incoace!

Santiere sunt peste tot dar asta inseamna ca se lucreaza!

Nu stiu unde ai fost tu nevoita sa-ti bei cafeaua, dar daca persista acel miros de mucegai, inseamna ca erai intr-o locatie inchisa atit timp cit aveai o alta, sau mai multe oportunitati la toate terasele de pe faleza unde respirai aerul curat al orasului!

Scarile nu peste tot sunt grozave, aici ai dreptate dar se pare ca ai facut plaja in sudul extrem al statiunii, unde inca mai este de lucru.

Dca treceai de Cazino, spre nord ai fi observat ca este f bine si pe plaja si pe scari si pe faleza. Vezi zona Splendid Beach, te rog1 Critica e buna, dar intr-o anume masura! Cu tot respectul, Maria

neimportant
[18.05.11 14:20:58]

"Unde sunt zăpezile de altădată? "...

În 2003 am fost în Eforie Sud. Era prima dată când veneam aici, cu bilete prin sindicat. Am "locuit" la H. Măgura, plasat undeva pe străduțele învecinate cu numeroasele case care se gasesc aici.

E o stațiune potrivită, în primul rând, celor care vin aici pentru efectele terapeutice ale nămolurilor binefăcătoare, dar nu numai.

Ai surprins foarte bine aspectul legat de oaza de verdeață, contează foarte mult în peisajul stațiunilor de pe litoralul nostru, avide doar după construcții cu orice preț, în detrimentul spaților verzi. Nu stiu dacă în alte stațiuni autohtone riverane M. Negre se mai gasește atâta "clorofilă".

Faleza de care pomeneai, cu promenada aferentă, rămâne emblematică pentru Eforie Sud, care nu știu ce durabilitate va mai avea, în condițiile de eroziune galopantă a plajei.

Sloganul amintit de dvs. "'vii in cirje' si pleci pe propriile-ti picioare", suna parcă altfel : "vii în cârje și pleci în căruciorul cu rotile"...,slogan total nepotrivit sanatoriului de recuperare pe care încă nu l-am "călcat", și nu din considerente financiare...

Grosso modo, Eforie Sud alături de câteva stațiuni, puține din păcate, încă ține steagul sus la capitolul ”vacanță la mare - amfostacolo- maivreauacolo”...

Cu stimă,

Z...

[18.05.11 14:24:05]

@nicoletass, multumesc frumos pt aprecieri, sa ai o vacanta grozava!

geta10
[18.05.11 14:55:19]

@maria55

Eu am scris parerea mea despre Eforie Sud, fiecare merge in vacanta unde doreste.

[18.05.11 16:53:46]

@geta10,

Asa este, mai ales ca tu ai Balaton-ul aproape!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[18.05.11 16:56:34]

@maria55

Primesti un vot de la mine, insa as vrea sa-l si explic, iar principalul motiv este nostalgia copilariei! Eforie Sud era in urma cu peste 30 de ani statiunea romantelor vesperale, in care, seara de seara, statiunea era plina de muzica (exclus manele-slava Domnului ca nu se inventasera pe vremea aceea!) frumoasa, lume bucuroasa la promenada... terase cu mici si bere...

Daca-mi amintesc bine era si un restaurant in care se ascultau numai valsuri vieneze... iar pestele se alegea viu, din bazin pentru gratar... Este statiunea ce-mi aminteste de Olimpiada Nadiei Comaneci... stiti la care ma refer... unde apoape doua saptamani cat am stat in sejur, ne-am lipit ochii de televizor, noapte de noapte...

Din pacate, unii din colegii de pe site au dreptate... Statiunea nu mai are farmecul de odinioara (am stat fugitiv in urma cu 3 ani la o gazda vreo 4 zile), insa potential exista... Si frumusete exista, in schimb se impun neaparat investitii in turism... dar nu vreau sa cad in desuetul politicului... Am incercat sa-i mai conving pe ai mei (sotia si baiatul) sa mai petrecem un mic sejur macar aici, insa... nu s-a legat! Am sa urmaresc in continuare evolutia acestei statiuni atat de dragi memoriei mele (ce poate fi mai frumos decat sa-ti amintesti de vremurile copilariei, cand, vorba aceea: eram tineri, frumosi, bucurosi si... nu murise nimeni!) si imi promit ca odata si odata sa petrec macar o saptamana aici.

Cu bine

[18.05.11 17:01:18]

@zapacitu,

Frumoase amintiri, insa trebuie sa stii ca din 2003 sau schimbat multe... in bine! H. Magura era un hotel bun si la acea vreme din toate pct. de vedere. Acum insa a mai ridicat stacheta... deh... am mai invatat si noi de la altii! Despre 'zapezile de altadata' au ramas o amintire si la propriu si la figurat.

Oriunde ai pleca sa ai o vacanta placuta!

[18.05.11 17:22:00]

@jonnyredlabel,

se pare ca acest review al meu nu face altceva decit sa aminteasca tuturor vacantele copilariei, nostalgie si o revenire in timp... bine si atit.

Tu ai dreptate, nu erau inventate manelele, sau erau dar nu si promovate, la restaurantul de care ti-ai amintit, se cinta live, muzica buna...

Acel restaurant se numea 'VIENEZ', si spun 'se numea' deoarece acum locatia este transformata intr-un mic bazar, iar terasa a devenit o autoservire.

Celalalt restaurant, cel cu bazinul cu pesti se numea si se numeste in continuare 'Faleza'. Nu si-a pastrat profilul... deh... economia de piata, bat-o vina.

In schimb au aparut altele, noi, elegante si cu preturi cit se poate de acceptabile! Sunt doua restaurante cu specific pescaresc la mai putin de 15km in loc. 23AUGUST pe malul lacului.

Dar vorbeam despre Eforie, scuze m-a luat valul!

Oriunde ai merge, o vacanta placuta iti doresc!

vorhees
[02.08.11 18:45:56]

In vara lui 2011 sunt amenajate portiunea de plaja din dreptul hotelurilor Excelsior, Gloria, Capitol etc, si mai ales plaja din dreptul cazinoului care este cea mai intinsa. Fata de alti ani, nu mai exista sezlonguri sau salvamar pe plaja din dreptul hotelului Splendid.

Faleza a fost consolidata dupa problemele cu surparea de anul trecut. Acum turistii aflati pe plaja nu mai sunt deranjati de remorcile care carau pamant in timpul zilei.

Parcarea in statiune costa 10 ron/zi si este valabila si in Nord. Baietii care distribuie tichetele iti vor face chiar si o reducere daca iei tichete pentru 7 zile.

Cinematograful in aer liber este inchis, ca si anul trecut. Teatrul de vara insa gazduieste spectacole aproape in fiecare seara. Merita sa o vezi pe Stela Popescu chiar daca restul numelor de pe afis nu te intereseaza.

[25.04.12 15:35:44]

Maria, din cate am citit pe aici vad ca cunosti foarte bine Eforie, te rog da-mi niste recomandari despre cazare pentru tratament afectiuni ale coloanei; doresc sa merg in luna iunie.

Multumesc anticipat.

[25.04.12 16:47:44]

@rodicapepe: sunt din Eforie, asa se explica totul.

Avem o baza de tratament noua "Complex Marea Neagra" se numeste, unde ai si cazare, masa si tratament.

De asemenea mai exista si Sanatoriul DE Ortopedie si Recuperare, cu un personal f bine pregatit. Pt ultimul, unde ai avea nevoie doar de recomandare de la medicul sp., ti-as recomanda Complex "Briza Marii", care se afla f aproape de sanatoriu.

Au preturi accesibile, este o locatie chiar pe faleza, la fel si sanatoriul, in acest mod ai combina utilu' cu placutu'!

Dar vreau sa stiu cate persoane, cate zile... iar eu iti voi putea da si niste costuri!

[26.04.12 08:04:54]

@maria55: multumesc frumos!

As vrea sa merg la inceputul lunii iunie pentru 10 zile de tratament.

Varianta care mi-o spui ma incanta deoarece este totul aproape si pot face si plaja.

Ieri am cautat si am vb la Complex Grand dar nu stiu toate amanuntele, urmeaza sa sun si la Baza de tratament.

Daca ai posibilitatea sa-mi dai niste variante de pret m-as bucura.

Ma intereseaza o cazare decenta, cu masa, fara masa, dar sa fie curat si tratamentul am inteles ca este suportat de asig. de sanatate.

Acelasi id il am pe Yahoo.

Sper sa ne si cunoastem daca vizitez Eforie!

[26.04.12 08:33:13]

@maria55: am uitat...

Suntem 2 persoane si ma intereseaza ca locatia sa aiba internet si parcare.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.04.12 08:41:00]

@rodicapepe: Incearca la Hotel Mirage.

romanitzaa
[26.04.12 09:32:22]

@rodicapepe

Maria ti-a oferit variante in Eforie Sud. Din ce inteleg eu (poate gresit) tu doresti sa te cazezi in Eforie Nord.

Baza de tratament Grand iti ofera 3 proceduri/zi gratuite, insa nu toate bazele de tratament ofera aceasta facilitate pentru ca nu toate lucreaza cu Casa de Asigurari de sanatate.

[26.04.12 09:34:59]

@rodicapepe: da, tratamentul este suportat de casa de sanatate, insa trebuie neaparat sa ai bilet de trimitere de la medicul specialist.

In ceea ce priveste cazarea:

Compex Briza Marii, la 100m de plaja si 500m de sanatoriu.

75/ron/camera dbl/zi.

45/ron/3mese/zi/persoana. (masa este optionala)

12-13/ron/pranz/pers/zi.

Deci se poate alege ceea ce te avantajeaza mai bine, cu masa sau fara masa.

Apartament Evelin, la 250m de plaja si la 300m de sanatoriu.

Este liber in perioada 01/06/15/06 la un pret de 100/ron /zi.

Avantajul acestuia din urma este ca are internet, bucatarie utilata complet si cand spun complet trebuie sa stii ca are pana si storcator de fructe.

Ambele locatii le gasesti pe net, au si parcare.

Compexul Grand este in Eforie Nord, iar pt cazare recomand vila Trandafir la un pret de 50/ron/cam. dbl., insa nu stiu cat de acceptati sunt pacientii din exterior. Aici in general se vine cu bilet. Vila Trandafir este la 5-600m de Grand.

Activeaza-ti optiunea de a primi mesaje private de pe AFA.

[26.04.12 09:50:22]

@rodicapepe: da, @Romanitza are dreptate in ceea ce spune, baza de tratament Grand ofera 3 proceduri gratuite pe zi, este in Eforie Nord, statiune superba, cu multa viata, iar cealalta locatie este in Eforie Sud.

Eu ti-am sugerat varianta ieftina, atat timp cat nu ai bilet de tratament pt una din baze. Si in Sud exista o alta locatie Compex Vraja Marii se numeste, unde la fel ai 3 proceduri gratuite decontate de CAS., platesti doar consultatia 50/ron.

Acesta a fost motivul pt care ti-am sugerat Sanatoriul de Ortopedie si Recuperare din Eforie Sud.

[26.04.12 19:13:31]

@maria55: multumesc!

imi sunt foarte folositoare informatiile tale.

Dupa cercetarile facute in urma ecourilor nu am ajuns inca la nici o concluzie.

Cred ca o sa sun maine la Sanatoriul de Ortopedie si Recuperare din Eforie Sud sa vad ce sanse am.

La Grand ii cam cu probleme, nu am certitudinea ca gasesc ceea ce caut, am sunat la Baza de tratament.

Complex Briza Marii ii cel de pe Aleea Mercur?

Despre Complex Flamingo ce parere ai si ce distanta ii fata de sanatoriu?

Am activat optiunea de a primi mesaje private.

[26.04.12 19:24:48]

@rodicapepe: da, Complex Briza Marii este cel de pe aleea Mercur, iar hotel Flamingo este un hote f bun.

H. Flamingo este pe b-dul Republicii, paralel cu sanatoriul, f aproape de acesta si cam la 3-400m de faleza.

De fapt, ambele sunt in vecinatatea sanatoriului.

Alegerea este a ta!

[26.04.12 19:34:04]

@maria55: am o oferta f buna acolo dar depinde de ce imi spun cei de la Sanatoriu.

Din cate citesc pe aici multi afirma ca nu prea ai ce face prin Eforie Sud. Chiar asa sa fie, nu-i animata ca Eforie Nord?

Sper sa nu te plictisesc, intreb asta pentru ca eu am fost ani la rand la Mamaia. Pe vremea aia nu ma preocupa sa fac tratamente

Vrei sa vb pe privat? Daca da, trimite-mi contactul.

[26.04.12 19:45:54]

@romanitzaa: iti multumesc, sunt in cautari...

Ma gandeam la Eforie Nord, in prima faza, deoarece mi-a suras ideea cu Grand-ul dar nu e posibil din cauza ca ei nu garanteaza procedurile suportate prin CAS.

[28.04.12 19:56:33]

@johnnyredlabel: hotelul Mirage nu a deschis inca baza de tratament, fiind inca in lucru.

Cazarea cu mic dejun pt o camera dbl. este undeva la 120ron/zi.

Altfel, acest hotel este unul f bun, cochet, servicii bune, iar ca amplasament super!

Anul acesta nu mai lucreaza nici cu Casa de Pensii si nici cu Casa de Asigurari de sanatate, din pacate!

lorellayy
[04.05.12 21:37:33]

@maria55:

ce bine imi prind cele scrise de tine legat de bazele de tratament. tocmai mi-au descoperit niste probleme la spate.

lorellayy
[04.05.12 21:43:06]

@rodicapepe: E drept ca Eforie Sud nu e asa de animata, eu as zice aglomerata, ca Eforie Nord, dar asta nu inseamna ca nu ai ce face sau ca te plictisesti acolo.

Anul trecut ne-am plimbat o seara intreaga in Eforie Nord fara sa gasim locuri la terasa sa mancam.

Nasshu
[19.05.12 15:55:33]

@All... Eforie sud locul unde m-am nascut si copilarit... este o statiune foarte frumoasa, care a inceput de decada in momentul in care s-a desfiintat primaria si cele doua Eforii s-au unit cu primarie doar in Eforie Nord.

Mai departe va puteti imagina... toti banii au fost investiti in Eforie Nord... sunt multi "investitori" cu interes... Copos, Trita Fanita si au avut grija sa isi protejeze investitia... asa ca pina in momentul in care Eforie Sud va avea din nou primarie si independenta se va degrada in continuare.

Eforie Sud este una din statiunile de pe litoral care beneficiaza de FALEZA si o PLAJA CU NISIP FIN.

Din pacate autoritatile din zona au alte interese... PACAT.

Acum 30 ani, in plin sezon in Eforie Sud nu gaseai un loc de cazare ca sa nu mai spun ca abia aveai loc sa pui un prosop pe plaja...

Cei de virsta mai inaintata stiu bine ce vorbesc...

Localnicii investesc si au facut citeva locuri de cazare de nota 10, dar din pacate datorita lipsei de promovare, in loc de profit au pierdere si normal ca in ultima vreme este una din cele mai naspa statiuni...

corina12, geta10, johnnyredlabel, lorellayy, maria55, Mihai18, Nasshu, neimportant, nicoletass, rodicapepe, romanitzaa, tumisfabu, vorhees
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Eforie Sud: