ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2011
DE Basy
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 02.08.10
NOV-2010

O vacanta de vis intr-o pensiune de bun simt

Am ales perioada noiembrie pentru liniste si bine am facut. Noi am fost in timpul saptamanii singurii turisti. In week-end evident ca s-a umplut pensiunea. despre proprietari am numai cuvinte de lauda si multumire, pentru calitatea serviciilor, discretie si mult bun simt. Incepand de la receptie, conditii de cazare, caldura in camera, curatenie, liniste totul este OK.

Despre serviciile de masa as putea scrie mult si numai la superlativ, strict mancare extraordinara, romaneasca, carnea la garnita, carnatii de la untura, pastravul proaspat din crescatoria proprie, nelipsitii cozonaci facuti in casa si celelalte specialitati de patiserie au fost minunate. Palincutza a fost din dotarea proprie. Pot spune ca dupa plimbarile cu fetita noastra prin extraordinara zona montana, asteptam chemarea la masa.

Locul de joaca pentru copii este ok, datorita conditiilor meteo bune joaca la groapa cu nisip si toboganul "imbarligat" au fost de nepretuit pentru copil. Vom reveni cu mare drag tot iarna, ne-am gandit in Decembrie, ca sa prindem si ceva zapada pentru distractie.

Recomand cu caldura acesta pensiune pentru cei ce doresc liniste, curatenie si servicii foarte bune. Un plus important pentru mine a fost lipsa totala a semnalului GSM Vodafone. De nepretuit. Nu incarc fotografii, cele deja existente fiind edificatoare.

Trimis de Basy in 16.05.11 15:56:32
Validat / Publicat: 16.05.11 16:57:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: Neptun, Hotel Miorita

VIZUALIZĂRI: 2812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Basy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la pensiune. In planul 2 se vede structura de beton, in conservare (noiembrie 2010)

cosminp
[16.05.11 20:06:31]

eu as vrea sa vad si cateva fotografii, mai ales ca sigur nu sunt aceleasi deja postate. sigur trebuie sa aiba o nota aparte, unghi, luminozitate, etc.

[16.05.11 20:11:12]

Cosmin, da ce nu-ţi place la fotografiile urcate de mine la acestă pensiune, pe care o recomand cu plăcere şi unde am stat de 2 ori? Fotografiile încărcate de mine, le vezi, la review-ul meu, pe care-l găseşti dacă dai click aici.

@Basy

La ultima mea discuţie cu Laurenţiu Drăgan (proprietarul), mi-a zis că va moderniza şi pensiunea Rodica, cea de 2 stele, situată în aceeaşi curte, pentru a o aduce şi pe aia la 3/4.

Ce s-a mai întâmplat cu ea?

cosminp
[16.05.11 20:23:07]

@creivean, departe de mine gandul ca pozele tale au ceva. adica au, dar de bine.

am citit rw-ul tau asta toamna, cand am cautat o pensiune in zona si am gasit Casa Enescu din Bran, despre care am scris aici, dar stiu ca l-ai citit deja.

totusi, am avut retineri pentru ca rw-ul era cam departe de zilele noastre.

acu, eu vroiam sa vad cateva poze prin viziunea personala a autorului rw-ului.

[16.05.11 20:26:26]

Da, şi eu aş fi curios, cum arată mai ales, dacă a renovat şi cealaltă pensiune din curte, care era la 2 stele şi eclipsa pensinea Mama Cozonacilor de 4 stele. Poate n-am interpretat corect intervenţia ta. Sorry!

[16.05.11 20:44:40]

Creivean,

In curte era inceputa o structura de beton, parter si plafon turnate, insa in Noiembrie era in conservare, nu muncea nimeni.

[16.05.11 20:59:34]

In dreapta, in spate?

Înseamnă ca a demolat-o pe aia veche.

Ei, aia a construit-o pe cea nouă...

[16.05.11 21:05:33]

Cosminp,

Din pacate hardul extern in care am stocat fotografiile este la o ruda, imi printeaza ce ma intereseaza. Insa din cate-mi spune nu am fotografii decat cu sotia si fetita, evident in cadrul natural existent. Doar 3-4 poze cu intrarea si cladirea principala.

Dupa ce-mi recuperez hard-ul voi selecta si voi atasa poze la ecou.

O seara buna,

Basy.

[16.05.11 21:18:22]

[@creivean]: In dreapta, structura de beton, destul de mare. Eu nu stiu vechea pensiune.

[16.05.11 21:25:18]

Clar, s-a pus pe treaba. Nici nu ma mir, la ce grad de ocupare are. De cele mai multe ori îi full. Şi pe merit!

rodica1016
[27.03.13 15:11:02]

@Basy: De acord pentru cozonaci.

N-am mancat nici pana atunci, nici dupa, asa cozonaci buni.

Nu sunt un fan (o fana?!) al lor, dar pe aceia nu pot sa-i uit. M-as mai duce si doar pentru ei pana acolo.

Despre cazare sau masa nu pot sa va spun nimic, eram in trecere si ne-a oprit numele 'firmei'.

Basy, cosminp, mariuca, rodica1016
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mama Cozonacilor [Șimon]: