ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2011
  • --- F ---
    DIN: Cluj Napoca
    ÎNSCRIS: 13.03.11
    APR-2011

Il recomand - si hotelul si Dubaiul :)

Hotelul Four Points by Sheraton Sheik Zayed Road, 4 stele, este unul din multii zgarie nori situati pe vestita Sheik Zayed Road (SZR prescurtare uzuala). Zgarie-nori in Dubai inseamna 40-70 etaje inaltime (majoritatea). Hotelul are 43 de etaje.

SZR este bulevardul cu 12 benzi de circulatie, cate 6 pe fiecare sens, care traverseaza Dubaiul (nu si zona Deira) incepand cu zona Bur Dubai si continuandu-se, la iesirea din Dubai, cu autostrada spre Abu Dhabi. Este paralela cu tarmul Golfului Persic, dar nu f. aproape de plaja. Inafara zgarie-norilor, care sunt ei insisi atractie turistica, SZR este importanta pentru turistii care doresc vizitarea Dubaiului pentru linia de metrou ultramoderna. Statia de metrou Emirates Towers Station este la aprox. la 300m de hotel.

Pozitia hotelului este perfecta pentru vizitarea Dubaiului, multe din obiectivele turistice de interes fiind in apropiere.

Astfel:

La aprox. 500 m de hotel sunt Jumeirah Emirates Towers (cele doua turnuri "gemene" emblematice ptr Dubai, unul hotel, celalalt turn de birouri aici avand birouri si printul mostenitor al Dubaiului, la parterul carora se afla galerii comerciale si restaurante) si Dubai World Trade Centre (centrul de afaceri).

La aprox. 2km/5 min. cu taxi se afla Burj Khalifa (cel mai inalt turn din lume, 828m inaltime, 162 etaje), fantanile arteziene "dansatoare", Dubai Mall (cel cu acvariul prin care se intra printr-o bolta de sticla, cu peretele imens cu casacada, cu zona zoo cu pinguini si paianjeni uriasi), la aceesi distanta in partea opusa se afla imensul parc Zabeel (50 ha de verdeata plantata fir-cu-fir, lacuri cu ambarcatiuni, piste de biciclete, terenuri ptr diferite sporturi, terase de restaurant).

La max. 10- 15 min. distanta cu taxi este zona Bur Dubai (cu Muzeul Dubai, complexul de case "istorice" iraniene Bastakya, Moscheea Jumeirah-singura care se viziteaza, casa sheikului decedat in 1958 Saeed Al Maktoum, Burjuman Shopping mall, canalul navigabil de 14 km Dubai Creek, Bazarul de textile); in partea opusa la aceeasi distanta este Mall Of Emirates (cel cu partia de ski, cel mai mare mall dinafara SUA); iar spre plaja la max. 10 min. cu taxiul distanta se afla Jumeirah Beach Park, parc special amenajat ptr plaja, sporturi, plimbare.

Ptr distante mai mari este convenabil transportul cu metroul: spre malul "celalalt"al Dubai Creek, in Deira, unde sunt de vizitat bazarul de aur, de condimente, piata de peste; in zona opusa Dubai Marina (portul de ambarcatiuni inconjurat de zgarie nori spectaculosi) cu The Walk in apropiere si Ibn Battuta Mall, iar ptr Burj Al Arab, Madinat Jumeirah (laguna care imita canalele Venetiei), aquaparcul Wild Wadi, Palm Jumeirah (insula palmier) e necesara combinatia metrou- taxi.

Hotelul are mai multe tipuri de camere, suite si apartamente cu unul sau mai multe dormitoare.

Camera "preferred" este mai scumpa decat cea clasica ptr ca e amplasata pe colt, avand priveliste spe doua laterale ale hotelului, in acest sens peretii exteriori sunt decupati cu 4 geamuri mari pe ambele laterale exterioare. In functie de disponibilitate clientilor li se ofera la receptie sa aleaga privelistea dorita: spre plaja sau spre Sheik Zayed Road. Din pacate tipul acesta de camere sunt numai pana la etajul 20, la etajele superioare fiind suitele si apartamentele cu mai multe dormitoare.

Detalii camera "preferred": f. spatioasa 48mp, dotata cu mobilier de lemn masiv cu furnir maro, cu pat imens si asternut impecabil si de calitate, birou cu scaun de piele, bufet de living cu oglinda, 2 fotolii de piele cu masuta, gresie scumpa care imita marmora, covoare "persane" f. groase; masa si fier de calcat (in garderoba), seif, cantar de baie, halate, papuci de casa, cafetiera cu pliculetede cafea, ceai si zahar gratuite, 2 sticle de apa plata/zi gratuite, minibar dotat dar consumatia contra cost, aer conditionat reglabil, tv plasma cu majoritatea programelor-aprox. 50, din tari din lumea araba (la deschiderea televizorului apare mesaj de bun-venit pe ecran cu numele clientului), pereti exteriori cu geamuri imense, balcon cu usa de la balcon blocata (practica uzuala in zgarie-norii din Dubai).

Baia f. mare cu articole de toaleta complete, dar care lasa senzatia de produse ieftine, probabil din cauza ambalajului. Boxe in tavan ptr sonorul tv.

Micul dejun bogat, diversificat si scump. 18 euro/pers/zi fiind se pare un pret obisnuit cerut in hotelurile de 4 si 5 stele din Dubai ptr micul dejun.

Personalul: amabilitate rece, rezolvare rapida a solicitarilor clientilor, fara disponibilitate de dialog. Pentru rezervari, probleme de transport (hotelul ofera transport gratuit la ore fixe la Jumeirah Beach Parc ptr plaja, la Dubai mall, Dubai Marina) excursii (gasiti f multe pliante in holul de la intrare), orice info utile: portarul/concierge, dupa bacsis extrem de amabil.

Punctul "tare" al hotelului este terasa de la ultimul nivel unde se afla piscina, barul, spa si sala de sport. Sala de sport poate fi folosita de clientii hotelului la orice ora inclusiv noaptea, cardurile care deschid usile camerelor deschizand si usa de la sala de sport. Privelistile de la acest nivel sunt spectaculoase. n. b. wireless este gratuit in spatiile comune ale hotelului (scump in camere) si functioneaza si pe terasa de la ultimul etaj unde seara atmosfera creata de piscina, bar, privelisti este extraordinara.

Pretul ptr camera Preferred: 160 euro/cam/noapte cu mic dejun inclus, pretul difera in functie de perioada sejurului si de data rezervarii. Pentru categoria hotelului- 4 stele, amplasare si facilitati pare un pret corect, chiar avantajos pentru clientii obisnuiti ai hotelurilor de 4 si 5 stele sau, de ce nu, si ptr noi-ceilalti, asa din cand-in-cand... :)

Vacante minunate tuturor!

Trimis de station5* in 14.05.11 19:20:41
    Validat / Publicat: 14.05.11 20:48:15
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (station5*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P11 szr spre bur dubai si dubai creek

bobyrodin
    [16.05.11 16:34:38]

- foarte frumoase fotografiile, impresionante as spune. Multumim pentru ele, ca de ajuns acolo... mai greu... foarte greu.

[16.05.11 17:03:09]

multumesc bobyrodin,

sa stii ca pretul ptr o vizita in dubai, in anumite conditii, se apropie de alte destinatii europene.

varianta:

bilet de avion tarom ptr luna febr. 2012 (in perioada DFS-Dubai Festival Shopping) ptr rezervare on line= 235 euro cu toate taxele. Cazarea in Dubai porneste de la 30 euri/camera (adica 15euro/pers/noapte); sunt hoteluri si cu 15 e/cam dar nu e indicat nici hotelul nici zona); taxa de viza printr-o agentie 100 e (o obtii in cateva zile).

Deci, sejur Dubai ptr 1 persoana: 235e+ 105e (cazarea 7 nopti/pers) + 100e viza= 440 euro.

Nu e putin, e adevarat, dar e comparabil cu alte destinatii.

Costul mancarii nu l-am pus deoarece pretul la mancare este identic sau mai mic decat in Ro (iar de mancat in acest interval mananci si in Ro...)

De meritat, merita...

Daca mi pot fi de folos cu vreo info... de-abia astept!

Angelinne
    [23.09.11 17:12:46]

salutare

nu se mai gasesc bilete asa ieftine la tarom din pacate

cel mai ieftin e acum 432 euro nu stiu de ce naiba...

am citit toate review-urile tale

super!!!

vreau si eu sa ajung in dubai candva... e in plan, ghidul tau imi va fi super util daca ajung vreodata!

sa imi dai si mie un pm cu agentia care te-a rezolvat cu viza, dar nu e nici o graba... doar sa o am acolo notata, ca nu cred ca plec curand

multumesc frumos

[23.09.11 18:28:34]

Multumesc draga angelinne de aprecieri. uite acuma am facut o simulare pe siteul tarom si sunt bilete spre dubai cu 235 euro, incl. taxe incepand cu mai 2012. trimit pe priv si agentia ptr vize. Tinem legatura, vacante frumoase!

[23.09.11 19:08:09]

Poate m-am exprimat gresit.

Pretul de 235 este dus-intors, nu numai "spre" cum m-am exprimat in ecoul anterior

Angelinne
    [23.09.11 19:23:40]

da am vazut si eu acum prin mai ca este cu 235, din toate simularile mele nu gasisem decat cu 432... bagasem iunie care e ultima posibila acum la tarom si am vazut pretul mare. am inteles ca e vorba de dus intors

din pacate sunt putine date de plecare la pretul ala

eu ma tot uit mereu pe toate site-urile sa vad care e miscarea ca imi sta mereu gandul la plecare, iar dubaiul il am in vizor demult

si acum ma oftic ca prin 2008 gasisem la tarom bilete la 330 euro/2 pers si nu mai stiu de ce nu am plecat!!!

multumesc frumos de informatii si de mesajul privat

sper sa te caut cat mai curand, adica sa plec in dubai ))

week-end minunat iti doresc

PIQIU
    [30.09.11 10:55:13]

Salut! Datorita tie tocmai mi-am rezervat 2 bilete la Tarom pentru luna mai 2012. Super oferta! As vrea daca ai putea sa-mi dai cateva detalii legate de obtinerea vizei si poate imi si recomanzi niste hoteluri ok ca si raport calitate/pret. Mersi!

[30.09.11 20:27:43]

Ma bucur mult ca ti-am putut fi de folos piqiu! referitor la viza iti trimit mesaj privat cu datele de contact ale agentiei

Referitor la hoteluri, iti indic studierea ofertelor aflate pe booking.com, cele mai bune ar fi cele care au un raport bun: pret (mic) /nota primita de la clienti (mare). Importanta mi se pare locatia, desi vei fi in siguranta in Dubai peste tot, totusi conteaza parca si atmosfera din jurul hotelului si in primul rand distanta fata de locatia cu concentrarea cea mai mare de obiective turistice, locuri de distractii, mall-uri ("Noul Dubai"/Dubaiul modern). Apoi, desi taxiurile sunt destul de ieftine, indic pozitionarea hotelului langa statie de metrou (ieftin, mai ales pe distante lungi conteaza). Apoi, deoarece preturile la restaurantele hotelurilor sunt mari este indicat (f convenabil) mancatul la food-court-urile aflate in mall-uri: mare varietate, ieftine, iar ptr o economie mai mare cumpararea mancarii la caserola din "alimentare".

Sigur ca ideal ar fi sa ai hotel langa plaja-cu plaja proprie daca e posibil - sau in alte super-zone ale Dubaiului-SZR, Medinat Jumeirah, Dubai Mall, etc cu preturi de la min. 150-200euro/cam/noapte. Ai de unde alege la aceasta categorie. Daca doresti un hotel mai convenabil ca pret si coroborat cu indicatiile de mai sus referitoare la pozitie sunt tentata sa-ti indic un hotel in zona Al Barsha, langa Mall of Emirates-imens (inclusiv food-courturi, un carefour cu preturi mai mici decat in ro, statie de taxiuri) plus statie de metrou langa. Zona se afla cumva "la mijloc". Pret pe camera aprox. 50euro/noapte de ex. Ibis al Barha sau Citimax Al Barha (ultimul e peste drum de mall of emirates, ofera si shuttle bus gratuit la plaja zilnic, au si frigider in cam). Alte zone convenabile ca si pret: Bur Dubai (mai putin elevata si curata, mai putin moderna) si Deira, zona veche a Dubaiului, locuita de emigranti, mai modesta, mai murdara (fara a generaliza totusi), cu putine obiective turistice in apropiere (numai Gold Souk, Spice Souk, Mamzar Park).

Atentie la faptul ca unele hoteluri din Dubai nu accepta cazarea in aceeasi camera a cuplurilor necasatorite (in primul rand hotelurile gen Apartaments, altfel convenabile ca si pret-si in jur de 30 euro/cam-zona Bur Dubai de ex.) Cele mentionate mai sus din Al Barha nu au aceasta problema.

daca mai pot fi de folos, oricand cu placere

PIQIU
    [03.10.11 10:25:20]

Multumesc de recomandari! Noi suntem casatoriti asa ca nu vom avea probleme din acest punct de vedere. As vrea insa sa te consult intr-o problema, avem un baietel care la data sejurului va avea 1 an si 2 luni, spune-mi te rog daca crezi ca e ok sa mergem impreuna cu el sau nu. Fata de o destinatie Europeana am cateva indoieli... Ma gandesc la siguranta in primul rand si apoi la clima...

Angelinne, bobyrodin, PIQIU, station5*
    Alte impresii din această RUBRICĂFour Points by Sheraton Sheikh Zayed Road: