ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2011
DIN: Turnu Măgurele
ÎNSCRIS: 29.08.10
MAR-2011

Acceptabil, pentru orice buzunar, conditii decente

La finalul lunii martie am petrecut o noapte la Hotel Craioviţa, care se află la ieşirea spre Drobeta Turnu-Severin. Pe site-ul acestora, scrie că se află lângă Parcul Craioviţa, iar eu imi imaginam ca este un parc cu alei, băncuţe, un loc amenajat unde să te poţi plimba, însă nu este deloc aşa, Parcul Craioviţa fiind de fapt o oază de verdeaţă neamenajată. Nu am văzut pe nimeni să se plimbe prin acest parc, eu una nu aş fi îndrăznit din cauza aspectului sălbatic. În imediata apropiere se află Baumax şi un peco, precum şi hipermarket Real.

Să lăsăm de-o parte cadrul natural şi să trecem la condiţiile de cazare oferite. Este un hotel de trei stele, are parcare proprie generoasă, iar punctul forte cred eu că îl constituie saloanele spaţioase (4 la număr) de diferite dimensiuni, care sunt potrivite pentru organizarea evenimentelor. Dispune de teren de fotbal cu nocturnă.

Camera în care am fost cazaţi, o dublă matrimonială, a fost călduroasă, luminoasă, la ultimul etaj, de dimensiune cam mică, însă suficientă pentru două persoane, cu TV, aer condiţionat, telefon, minibar, balcon, destul de curată. Baia era dotată cu cadă, prosoape impecabile, cosmetice.

Preţul a fost de 175 lei camera dublă, în timpul săptămânii, iar în weekend preţul este de 150 lei.

Am avut micul dejun inclus, în sistem bufet suedez. Micul dejun a fost foarte diversificat, cu produse proaspete, (mezeluri, cascaval, roşii, castraveţi, omletă, oua-ochiuri, cremvuşti, şuncă, brânză, cereale, unt, dulceaţă, salată de vinete, cafea, ceai, suc, lapte, iaurt simplu sau cu fructe, etc), astfel că aveai de unde alege. La prânz se serveşte meniul zilei, la preţul de 12 lei. Nu am venit să mănânc aici la prânz, pentru că din centrul oraşului unde aveam eu treabă, până aici, ar fi durat foarte mult drumul, chiar şi cu maşina personală.

Per ansamblu, este un hotel destul de bun ca raport servicii/preţ, însă poziţia acestuia nu prea îmi convine, fiind destul de departe de centrul oraşului, iar în condiţiile de trafic actuale din Craiova (centrul este închis circulaţiei pentru construirea unor pasaje), durează mult până ajungi la Universitate. Deci este foarte bun pentru cei care sunt doar în trecere prin oraş.

Trimis de cris1982 in 14.05.11 16:35:05
Validat / Publicat: 14.05.11 20:31:11

VIZUALIZĂRI: 2197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la balconul camerei - iesirea din Craiova spre Severin. In fata hotelului se afla o statie Taxi.

[14.05.11 20:29:30]

@cris1982

Am adaugat pagina web a hotelului si coordonatele GPS ale acestuia, rezultand urmatoarea pozitie pe harta.

Te rog, cand ai timp, sa te uiti putin la acestea si sa ne confirmi daca sunt ok.

Multumesc.

cris1982AUTOR REVIEW
[14.05.11 20:41:48]

Sunt OK, atat pagina web cat si pozitionarea pe harta.

Cristian_h*
[14.05.11 20:56:49]

Craiovenii cunosc acest hotel sub numele de Hanul Craiovita, mult timp cat a fost in administratia unei institutii a statului a cam fost lasat de izbeliste, ma bucur sa aflu ca in sfarsit au fost renovate camerele, ultima data acum7/8 ani cand am fost acolo avea acel aer, prafuit comunist!

cris1982AUTOR REVIEW
[14.05.11 21:07:14]

@Cristian_h

Hotel Craiovita a fost dat in folosinta in anul 1989, fiind complet renovat si modernizat in anul 2006. (informatie de pe site-ul oficial).

Sa va uitati si pe fotografiile de pe site, pentru a va face o imagine mai clara asupra situatiei din prezent.

Mie mi-a fost jena sa ma invart cu aparatul foto prin jurul hotelului si sa fac poze din exterior.

Chiar arata bine!

Cristian_h*
[14.05.11 21:07:59]

intradevar, pentru fluidizarea traficului, primaria vrea sa construiasca o sosea suspendata chiar in centrul Craiovei,

asa ca portiunea de drum european E70 este intrerupta din dreptul Universitatii pina in zona Valea Vleicii pentru cel putin 2 ani, traficul fiind foarte congestionat si rutele ocolitoare greoaie, asa ca sfatuiesc pe cei in tranzit pe ruta Bucuresti-Timisoara sa foloseasca centura de nord a orasului!

cris1982
Alte impresii din această RUBRICĂCraiovita Hotel: