ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2011
ÎNSCRIS: 13.05.11
MAY-2011

ARTICOL ARHIVAT

Un super restaurant: LE PETIT DUC

Niste prieteni m-au invitat alaturi de sotie la restaurantul "Le Petit Duc" din strada Docentilor (pe langa Kiseleff).

Am fost foarte surprins sa gasesc acolo un restaurant care nu face rabat de la calitate: mancare deosebita, gatita extraordinat si foarte frumos prezentata. Eu si sotia am servit friptura de caprioara pe piatra incinsa care este SENZATIONALA, atat din punct de vedere al gustului cat si al modului de prezentare.

Servicile sunt foarte bune: ospatarul iti aseaza un guler pentru a nu te murdari, dupa care, in functie de preparatele alese iti recomanda un vin.

Ca si preturi sunt undeva la un nivel mediu daca te gandesti la pretul in sine, dar dupa ce servesti preparatele iti dai seama ca ai servit ceva de calitate si foarte bine preparat.

Am inteles de la celalalt cuplu cu care am fost acolo ca si pastele si fructele de mare sunt foarte bune (nu le-am incercat inca).

Ca un plus in zona este ca restaurantul are si o parcare privata.

Ca si locatie, este un restaurant de 40 de locuri, amenajat cu bun gust, retras, muzica ambientala, si nu cred ca poate fi recomandat celor care ies in oras doar pentru a fi "observati".

Personalul este foarte ospitalier.

Trimis de ClaudiuPeter in 13.05.11 21:54:40
Validat / Publicat: 13.05.11 23:11:11

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ClaudiuPeter); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.05.11 23:22:30]

Să-mi fie cu iertare, pentru recomandări de vinuri, nu m-aş lăsa doar pe mâna unui simplu ospătar... au cumva şi un somelier?

nicollec
[16.05.11 15:08:07]

Ciudat cat de bine ai remarcat numarul exact de locuri.

Ca preturi, e bine sa insotesti atributul "mediu" cu exemple. Daca imi e permis, le dau eu, conform celor afisate pe site: Ciorba de vacuta 15 lei; Palarii de ciuperci umplute cu branza marar si usturoi 25 lei; Spaghetti carbonara 25 lei; Cartofi prajiti Farmer 6 lei; Papanasi cu dulceata si smantana 18 lei; Pulpe de pui dezosate in sos de vin alb cu rozmarin 25 lei; Fondue de peste 150 lei.

ClaudiuPeterAUTOR REVIEW
[16.05.11 19:59:17]

Fondue de carne 140 lei (sub pretul pe care l-am gasit la alte restaurante - doar 2 din Bucuresti ce-i drept ca mai multe nu cunosc cu acest specific)

Fondue de pește este intr-adevar 150 lei (pe acesta nu l-am incercat). Am mancat in schimb friptura de cerb pe piatra incinsa care mi s-a parut chiar bine la pret fata de celelate doua restaurante pe care le-am frecventat pana sa descopar Le petit duc. Si friptura de vita argentiniana mai e buna si f. frageda.

marius.e*
[21.05.11 11:16:11]

Da am fost si eu aseara acolo. Desi este intr-o zona accesibila mie si am trecut destul de des pe langa restaurant recunosc ca nu am intrat pana ieri. Poate nu mi-a atras atentia datorita faptului ca restaurantul are o prezenta discreta cu o parcare pazita ce nu se afla in fata restaurantului, dar poate tocmai acest detaliu da unul din multiplele farmece ale restaurantului. Restul farmecelor sunt date de mancare foarte buna si de personalul foarte prietenos.

Claudiu are dreptate in sensul ca nu se face rabat de la calitate, mancarea este foarte buna iar pretul a fost OK pentru mine. Totusi pot spune ca am fost pacaliti de Claudiu care sustinea ca localul are 40 de locuri ceea ce nu este adevarat. Cum v-am spus personalul este foarte prietenos si am vorbit chiar cu maestrul bucatar, intamplator proprietarul restaurantului, de la care am aflat ca intra maxim 30 de persoane si ca sunt specializati si in organizarea de mese festive de orice fel, cred ca mancarea pentru urmatoare petrecere de acasa o sa mi-o prepare chiar el.

In concluzie: ne-am simtit bine, sotia a fost incantata si pot spune ca voi reveni cu placere si insotit si de alti prieteni.

[05.11.17 19:04:36]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm” (în București, cazul de față), am constatat că resturantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

ClaudiuPeter, marius.e*, nicollec
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: