19208

MEMBRU: PARTENER
APR-2011
+ COPII: 2 -- varsta: 8, 11

Krambousa din Skala Potamia, o taverna pe cinste

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
To palikari

Am facut un tur de Thassos in aprilie, constienti ca marea este inca rece si soarele, atunci cand apare, are un efect limitat asupra avizilor de caldura ca noi, fugariti de iarna lunga si de primavara rece de prin Romania.

Ne-a placut foarte mult satucul Panaghia, cu ulitele sale stramte si cu oamenii politicosi dar am gasit la Skala Potamia (cam 14 km din Limenas) un loc cu totul aparte. Eu nu prea acceptam pietre culese de copiii mei in masina dar aici am "prestat" si eu alaturi de ei, atat de spectaculoase sunt si pietrele si plaja, si muntele (varful) Ypsario, inca acoperit cu zapada.

Iar ca sa mancam, am gasit o taverna foarte frumoasa, pe plaja, cu aer autentic, Krambousa. Numele ii vine de la o mica insulita situata in sudul plajei iar ospatarul ne-a propus chiftele de caracatita ("htopi chiftea" sau ceva asemanator in graiul lor) si incerca sa ne explice nu doar cum se pronunta ci si din ce este facuta. Atractia serii a fost insa calamarul (taiat in doua ca sa incapa pe platou), mare si bine facut, cu salata verde drept garnitura. Jos palaria! (este adevarat ca eram cam singurii la ora aceea si m-am simtit ca si cum am inchiriat tot restaurantul pentru familia mea). Iar masa s-a completat cu tzatziki, ceva bere si branza la cuptor, plus dulce, totul la un buget f decent, sub 26 de euro!

Pofta buna si celor ce-or sa poposeasca pe-acolo.

Impresii încărcate de Radix7 in 13.05.2011 17:34:25

Validat / Publicat: 13.05.11 20:20:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Radix7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 10 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Radix7? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[13.05.11 19:57:36]

Ctapodi=caracatita in greceste :))

Iar "To palikari" din titlul melodiei postate care este si propunerea muzicala, se traduce prin " prietenilor mei"!

- adryana
[14.05.11 14:03:11]

multumesc pt. urare, am notat si aceasta taverna. Sa stii ca si eu am pietricele de la marea Egee, care si-au gasit si un locsor in acvariul cu pesti, sunt colorate si foarte frumoase.

- Radix7
[16.05.11 10:30:05]

Asa e! Ctapodi! Doamne, cat m-am chinuit sa-mi aduc aminte; merci si pentru melodie.

@adryana: mai am o taverna de evidentiat, tot in Thassos, o sa scriu in curand.

[23.07.17 15:55:15]

Mutat în rubrica "Taverne în zona Golden Beach, THASSOS" (nou-creată pe sait)

Publicitate    [24.10.19 06:17:56]

pagină generată in 0.0816202163696 sec