ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2011
    AUG-2009
    8 AD. + 1 COPII -- v: 15 ani

Lacul Skadar / Printre pasari si nuferi albi

Lady From The Lake @};-

Am primit o intrebare pe privat in legatura cu acest lac din Muntenegru si de aici mi-a venit idea de a scrie cateva cuvinte despre acesta mai ales ca un alt coleg de aici de pe AFA spunea ca multi nu mai scriu pentru ca nu mai exista premiile anuale, de aici si interesul scazut pentru acest lucru.

Eu zic ca majoritatea scriu din placere de cate ori este cazul sau atunci cand considera ca ar putea ajuta pe cineva si bineinteles cand au de spus ceva, inca nu a inceput sezonul vacantelor dar cand va incepe sunt convins ca se va vedea ca am dreptate!

Dar sa revenim la subiect, in cazul de fata lacul Skadar, cel mai mare lac din Peninsula Balcanica, si una din putinele regiuni mlastinoase de apa dulce din zona mediteraneeana, se afla in sudul tarii si suprafata de luciu a acestuia de 22.500 hectare este impartita cu Albania careia ii revine cam 1/3, lungimea malurilor este de 168km, din acestea 58km in Albania, suprafata lacului se afla cam la 5 metri peste nivelului marii, lacul are insa adancimi si de 60 metri, 30% din cantitatea de apa provine din asa zisele “ochiuri” cam 30/40 de izvoare aflate pe fundul lacului, din acest lac izvoraste raul Boyana care se varsa dupa doar cativa kilometri in marea Adriatica cu un debit de 320 metrii cubi/secunda si formeaza la varsare un fel de delta, fiind singurul rau din lume care curge in ambele sensuri, interesant este ca apa lacului se schimba in totalitate cam de 2,5 ori pe an.

Insa lacul este celebru pentru bogatia de pasari care ierneaza aici, cam 812 hectare de luciu de apa acoperit cu stufaris si alte plante acvatice este declarata rezervatie ornitologica fiind una din cele mai importante din Europa.

Din localitatea Vir Pazar care se afla pe drumul care face legatura intre capitala Podgorica si principalele orase din sud Bar si Ulcinj se pot inchiria barci pentru o plimbare pe lac, sunt barci de 20 sau 40/50 de persoane, pretul depinde de cat de multa aglomeratie este si nu in ultimul rand de talentul dumneavoastra de negociator, noi fiind un grup de 9 persoane am platit 60 euro pentru o plimbare de 2 ore, si in acea perioada am fost singurii amatori de asa ceva.

Traseul strabate la inceput rezervatia ornitologica, printre lanuri inalte de stuff, culturi de nuferi albi si galbeni intre care este un du-te-vino permanent de pasari de apa, lisite, cormorani, egrete, care nu se lasau asa usor imortalizate pe aparatul de fotografiat, astfel ca ma intrebam cum trebuie sa arate locul acesta in decembrie cand sosesc cateva zeci de mii de pasari!

Apoi vaporasul inconjoara cateva insulite stancoase, pe una dintre acestea se pot vedea ruinele unei foste inchisori construita in secolul 15 de catre un despot cu scopul de a intemnita acolo adversarii politici. Localnicii numesc acel loc Alcatrazul Muntenegrului.

Am facut si cateva pauze pentru baie intr-o apa super limpede alaturi de carduri de pasari care pescuiau linistite la cateva zeci de metri de noi.

In zare se zaresc muntii semeti ai Albaniei pigmentati din loc in loc cu zapada, peisajul este superb in nuante de verde gri si cenusiu.

Pot sa spun ca plimbarea a placut tuturor si toti au fost entuziasmati, si pentru ca dupa balaceala si statul in soare si in vant pe acel vaporas ne-a venit foame la intoarcere ne-am oprit in Vir Pazar, un sat de pescari si am mancat la unul din restaurantele "afacere familiara" de acolo, am mancat peste bineinteles cam 6/7 feluri pregatit cu un fel de mujdei si legume, portiile erau pentru 4 persoane si ne-a costat cam 6 euro de persoana, si pot sa va spun ca efectiv ne-am lins pe degete!

Va spuneam ca Vir Pazar se afla pe drumul ce leaga capitala de orasele din sud, din Vir Pazar pe acest drum incepe un pod care taie partea de nord a lacului si tine pana in localitatea invecinata Vranjina, tot un sat de pescari, si de aici se fac excursii pe lac insa cu vaporase mult mai mari pentru grupuri organizate, acolo unde se termina podul chiar in zona unde sunt ancorate ambarcatiunile de agrement, este sapat in stanca un magazin de prezentare si desfacere al vinurilor din pogoria Plantaze (cea mai celebra) care produce vinul Vranac Pro Corde un vin excellent, pe care-l gasiti la 14/16 euro sticla in restaurante 7/8 in supermarket si 3,75 euro aici.

Din Vir Pazar pleaca un drum secundar care urmareste tarmul de sud/vest al lacului trecand prin cateva sate pescaresti pitoresti oferind peisaje deosebite, insa drumul nu este asfaltat si foarte ingust si nu ne-am incumetat sa-l incercam.

Spuneam ca raul Boyana dupa ce izvoraste din lacul Skadar la scurt timp formeaza o delta si se varsa in Adriatica, aici se afla si Ada Boyana (ada=insula in turca, insula are o portiune de 3km de plaja cu nisip fin si este un centru cunoscut FKK) in drum spre acesta la intoarcere am trecut peste unul din bratele acestui rau si cat vedeai cu ochii pe ambele maluri erau tot felul de barci pescaresti semn ca aici se pescuieste nu gluma!!!

Nu stiu daca voi reveni in Muntenegru, poate in viitor cand accesul va fi mai facil, dar daca va fi asa, cu siguranta voi repeta plimbarea cu vaporasul pe acest lac!

Multumesc ca ati citit si vacante cat mai frumoase va doresc!

Pt. Webmaster,

rog frumos atasarea melodiei de la adresa:http://www.trilulilu.ro/Cubanezu54/6cae70b3745e76

Trimis de Cristian_h* in 13.05.11 16:54:48
    Validat / Publicat: 13.05.11 20:15:22

VIZUALIZĂRI: 6254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.05.11 20:19:18]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie, mai putin 'acoperita' pe site

A fost atasata si ilustratia muzicala solicitata - enjoy @all

joanne
    [17.05.11 10:37:33]

foarte tare! foarte fain scris, ma face sa-mi doresc sa fiu acolo

mariarosa
    [01.06.11 10:05:44]

F frumos. Felicitari. E o destinatie mai putin cunoscuta la romani, desi e aproape.

danoradea
    [23.06.11 01:09:49]

Intr-adevar o destinatie mai putin cunoscuta de noi, dar minunata, peisajele sunt fantastice.

adrianag*
    [25.06.11 21:22:49]

Spui ca vei reveni cu alta ocazie, daca accesul va fi mai facil, de ce? Ai intampinat unele greutati si daca da, de ce natura? Ne-ar interesa si pe noi sa ajungem in viitorul apropiat in zona Budva / Bar.

Foarte frumoase imaginile, cred ca este un lac foarte frumos

Cristian_h*AUTOR REVIEW
    [09.07.11 16:06:15]

@ adrianag, cer scuze pentru raspunsul intarziat, problema este traversarea Sarbiei, drumuri inguste, in trafic multe masini vechi care ruleaza cu 40/50 km/h, sofatul este obositor si stresant am fost 4 in masina iar drumul ne-a parut tuturor interminabil, am scos o medie mai mica de 50km/h!

georgiana
    [24.08.11 12:49:18]

Imi cer scuze, dar review-ul acesta mi-a scapat, eram in vacanta atunci cand l-ai scris si se pare ca am multe lucruri de recuperat. M-au impresioanat foarte mult pozele, dar si review-ul tau. Felicitari.

adrianag*, danoradea, georgiana, joanne, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Muntenegru: