19204

NOV-2010
801.4 lei

ARTICOL ARHIVAT

De incercat, comparativ cu alte oferte de 4 stele in Romania

M-am hotarit sa scriu si eu despre H Germisara, mai ales ca am vazut pareri pro si contra;

Am petrecut un week-end in noiembrie 2010, si am rezervat un pachet 2 nopti cazare cu demipernsiune si acces la Spa chiar de pe site-ul lor la pretul de 280 ron camera pe noapte, in conditiile in care fara cina pretul era de 230 ron (ne-am gindit ca 50 ron cina pt 2 persoane cit ar fi de rea, vom putea comanda ceva in plus; mentionez ca cina era meniu fix 2 feluri si un desert); in total am platit 801,4 ron, cu 2 sedinte de masaj si suplimentele de cina unde am comandat ce am dorit in plus si un prinz in ziua in care ne-am cazat, tot la restaurantul lor (total restaurant in plus fata de pachet 196,4 lei). In pret a mai intrat si parcare 10 lei pe pachet.

Si acum comentariile:

1 Cazare: acceptabila pentru 4 stele, curat; intr-adevar oferta slabuta la consumabilele de igiena din baie; personal prompt (am chemat pe cineva pt seif, ramasese blocat si persoana respectiva a observat o problema la aparatul de incalzire pe care a remediat-o pe loc; de apreciat, pentru ca am avut problema asemanatoare anul acesta la H Orizont din Predeal, tot de 4 stele si de fite fata de Germisara dar personalul era debusolat si nu a fost in stare sa rezolve nimic... puteti citi review-ul scris in graba chiar in noaptea in care am fost cazati acolo); minibar functional...

2. Masa: MD foarte bogat, cel putin cind am fost noi si variat, pentru toate gusturile, preparatele calde erau calde si nu reci, ca la H Orizont de pilda... MD a fost o incintare, printre cele mai bune gasite vreodata in Romania. Cina inclusa in pachet la 50 ron 2 persoane avea un aperitiv (salata bulgareasca intr-o sera si cirnati Virsti in alta), un fel principal (pui cu orez intr-o seara si mazare cu cotlet de porc in alta - asta nu a fost chiar pe placul nostru) si desert (clatite intr-o seara si salata de fructe in alta) eu zic ca la pretul respectiv e f bine si daca nu iti place poti sa mai comanzi, cum am facut noi in seara cu mazare in meniu. Mentionez ca am mincat si un prinz comandat a la carte, ciorbita si felul doi, foarte bun.

3. Spa: curat; piscina cu apa termala f draguta si pe gustul meu; cea cu apa dulce cam rece (eu nu am folosit-o, dar ceilalalti din grup s-au plins de asta); sauna f buna; masajul contracost, noi am facut de relaxare, de apreciat; nu mai spun de prosoape, halate, papuci de baie oferiti in pachet.

4. Ce lipseste: un bar, asa cum au mai spus si altii inaintea mea, foarte indicat, in special pentru seara, mai ales ca in Geoagiu nu ai ce face, in special in extrasezon.

5. Concluzie: Un sejur reusit dpdv al raportului calitate pret, chiar facind comparatie cu alte hoteluri asemanatoare din Romania (cum am mai spus am incercat si H Orizont din Predeal si a fost o mare dezamagire, cu exceptia Spa-ului).

O parere, daca mi se permite: cred ca cei mai multi care au fost nemultumiti de hotel si au scris review-uri negative au fost cu pachete de 5 nopti in timpul sapt cu 3 mese incluse si acces la Spa si trat balneo inclus, la un super pret 600-700 ron de persoana, deci 1200-1400 ron de familie; consider ca la aceste preturi cu masa, spa si trat balneo inclus, adica max 280 ron pt 2 persoane pe noapte (cit am platit si noi fara prinz si trat balneo), chiar nu vad de ce au avut atit de mult de comentat (nu stiu unde ar mai gasi asemenea servicii la asa preturi in tara sau afara.

Deci, comparativ cu alte hoteluri din tara care ofera cam aceleasi servicii la 4 stele, eu zic ca ar fi de mers la Germisara (nu recomand Orizont din Predeal; nu am incercat Danubius din Sovata, dar vreau sa o fac cu prima ocazie...)

Sper ca nu s-au stricat serviciile de cind am fost noi (noiembrie 2010) si astfel il recomand.

Impresii încărcate de ANAMA in 13.05.2011 11:38:02

Validat / Publicat: 13.05.11 13:18:07

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ANAMA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2

pagină generată in 0.0798420906067 sec