ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2011
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Aya Napa, Cape Greco, Nissi Beach

Despina Vandi&Yannis Parios-Adiexodo

Anul trecut am petrecut o saptamana de vacanta in Cipru, in luna iunie.

Imi doream demult sa ajung in Cipru, fiindca citisem ca e o insula primitoare si relativ ieftina. Mai citisem despre plajele frumoase ale Ciprului si ma atragea faptul ca, se afla mai mult in Orientul Mijlociu, decat in Europa (cca. 200 km distanta de coasta Libanului si a Siriei) si ma gandeam ca trebuie sa fie deosebit de cald.

Asa si este, cu un climat arid, in Cipru se ating vara in mod frecvent peste 40 de grade Celsius.

Noi am fost la mijlocu lunii iunie si erau cam 33-35 grade Celsius la pranz iar seara temperatura nu cobora sub 28 de grade.

Ne-am cazat in zona Aya Napa, statiune cunoscuta pentru plajele frumoase si in ultimii ani devenita faimoasa pentru viata de noapte trepidanta, asemanata astfel cu Ibiza, Rimini si Mykonos,

Aya Napa, este situata la 40 km de Larnaca, in zona Cape Greco.

Cape Greco este un parc natural, reprezentand in esenta un promontoriu, (niste stanci foarte inalte care inainteaza in mare) si de pe care se vad privelisti superbe cu marea.

Merita vizitata aceasta frumusete a naturii.

In Aya Napa exista o multitudine de plaje. Unele dintre ele sunt foarte stancoase, cum ar fi Aya Thekla si Macronissos. Acestea sunt mai tot timpul aproape pustii.

Golden Beach este o plaja mica, cu nisip auriu, de unde si numele.

Sandy Bay, o alta plaja mica, se pare ca temperatura apei de aici este mai ridicata, deoarece e in realiatate un golfulet.

Majoritatea turistilor prefera plaja Nissi Beach. "Nissi" inseamna in limba greaca "insula mica". I s-a dat acest nume deoarece langa ea exista o insulita la care poti ajunge mergand pur si simplu prin apa.

Este de asemenea potrivita pentru copii, neexistand valuri. Valurile din larg se sparg de insulita din apropiere, nemaiajungand astfel pana la Nssi Beach.

Nissi Beach este incomparabila cu celelalte plaje din zona in ceea ce priveste calitatea nisipului, (deosebit de fin), a plajei (foarte lata si fara urma de stanci) si a apei (turcoaz, transparenta, clara).

A fost votata in anii trecuti cea mai frumoasa plaja din Marea Mediterana iar in 2011 cea mai frumoasa plaja din Europa.

Nissi Beach este o plaja publica, sezlonguri sunt din belsug, contra-cost, bineininteles (5 Euro/zi).

La capitolul sporturi nautice exista oferta mare, de la hidrobiciclete (unele special facute pentru familii cu copii, prevazute cu un tobogan de pe care cazi direct in mare), la parasailing, banana, ski nautic, jet-uri, etc.

Deoarece locuiam la cca. 8 km distanta de Nissi Beach, in localitatea vecina Aya Thekla, ne-am inchiriat masina. Trebuie sa mentionez aici ca, datorita ocupatiei britanice din trecut, in Cipru se conduce pe partea stanga a drumului, lucru ce te zapaceste la inceput, mai ales daca esti tu cel de la volan. Dar te obisnuiesti.

Vremea a fost deosebit de calda, dupa cum am spus iar cerul, fara nori. Suparator a fost uneori vantul, care batea foarte tare, mai ales dupa-amiaza.

In zona Aya Napa gasesti o multitudine de baruri, pub-uri, terase...

Chelnerii de aici erau in mod surpinzator britanici (de multe ori ei erau proprietarii localului), si desigur exista multi chelneri de origine romana.

Astfel, desi n-am intalnit atat de multi pe cat m-as fi asteptat, cipriotii mi s-au parut deosebit de prietenosi si nu au nimic din aroganta rudelor lor apropiate-grecii.

Trimis de mariarosa in 13.05.11 08:25:59
Validat / Publicat: 13.05.11 09:33:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 10639 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Pustiul meu, care a mai crescut

Admin [13.05.11 09:35:37] »

Recomandarile au fost selectate ca MiniGhid AmFostAcolo / Cipru

webmaster13 [13.05.11 09:52:55] »

Inseamna ca eu sunt norocos, in desele mele vizite in Ellada eu i-am perceput pe greci ca fiind cei mai patrioti si cei mai mandri de originea lor insa nu aroganti!

Poate putina lume stie ca in anii 90...96/97 30% din detinutii din penitenciarele din Grecia erau fie de nationalitate albaneza fie de nationalitate romana si mass media avea grija periodic sa aminteasca acest lucru!!!

Sper sa placa melodia atasata, se poate schimba!

mariarosa [13.05.11 09:59:12] »

wb13, eu n-am fost decat de 2 ori in Grecia dar nu mi-a placut deloc comportamentul lor cand aflau ca suntem romani... poate a fost doar o intamplare...

crosbyx* [14.05.11 10:41:39] »

Review-ul tau ne este de ajutor pentru ca mai avem o luna pana plecam si noi in Cipru (2 saptamani in zona Paphos). Daca iti amintesti spune-mi te rog daca era calda apa marii in luna iunie cand ai fost tu.

mariarosa [14.05.11 11:00:56] »

Da, apa marii era calda. Paphos e chiar langa Aya Napa!

rudy [15.05.11 17:45:15] »

Gresit! Paphos nu se afla deloc langa Aya Napa ci tocmai in vestul insulei, Aya Napa e in est... iar in iunie apa marii e ok...

balasa violeta [15.05.11 23:32:30] »

@mariarosa, am stat acum de Sf. Pasti, vis-a-vis de plaja Nissi Beach, la hotel Atlantica Aeneas in Ayia Napa. Plaja e frumoasa dar nu se compara cu cea de la Mamaia. Nici ca dimensiune si nici calitatea nisipului nu e mai buna ca la noi. MAREA da e incomparabil de frumoasa, curata, fata de a noastra!

In review-ul "Relaxare, relaxare, relaxare!", poza 1 e facuta chiar de pe insula Cape Greco si se vede dimensiunea plajei. Poza 32 este facuta la iesirea din hotel si se vede ca doar traversam pana la plaja. Pozele 44,45,46 si 47 arata calitatea nisipului. Langa statiunea Ayia Napa se afla statiunea PROTARAS, m-am interesat la ghid pentru ca in toamna trecuta trebuia sa mergem aici.

As concluziona: MAREA, CAZAREA si SERVICIILE ne determina sa ne petrecem vacantele departe.

Cred ca am reusit sa lamurim pe ceilalti useri ce-i asteapta. De la tine un pic, de la mine un pic, de la altii poate mai mult si uite asa ne completam constructiv.

Din suflet imi doresc sa nu ma interpretezi altfel,

mariarosa [26.05.11 11:48:28] »

Vai rudy, imi cer scuze... Am confundat Paphos cu Protaras, acesta din urma e langa Aya Napa! Ce prostie din partea mea!

Dar apa era intr-adevar calda, nu ok. Inseamna ca n-ai facut niciodata baie in Atlantic, Marea Nordului sau Baltica, daca apa Mediteranei in iunie nu te multumeste...

akia [08.07.11 14:55:20] »

O mica rectificare: am fost in Aya Napa la sfarsitul lui iunie 2011 si sezlogul era 2€ (umbrela era la acelasi pret de 2€). Peste tot am gasit aceste preturi, inclusiv la Nissi Beach.

mariarosa [08.07.11 17:28:50] »

Da, si eu am fost tot la sfarsitul lui iunie 2011 (asta dovedeste ce mult mi-a placut acolo anul trecut, ca m-am intors si anul asta) sezlongul 2,5 si umbrela tot 2,5 Euro. La Nissi Beach. Si in plus, 90% din turisti, rusi.

Oricum, review-ul meu era de anul trecut, cu preturile practicate anul trecut, asa incat nu prea aveai ce sa rectifici )

akia [11.07.11 14:00:06] »

Draguto esti cam acida pentru un forum civilizat!! Limiteaza-te astfel incat informatiile pe care le oferim sa fie corecte si sa ai aiba relevanta pentru colegii de forum! Eu am considerat relevant faptul ca e diferenta de 50% intre un pret comunicat de tine si cel de la fata locului tocmai pentru ca posturile nu se sterg de la un an la altul!

Admin [11.07.11 14:10:56] »

Eu vad ceva "aciditate" doar in postul tau, akia -- nu si in cel al marieirosa.

Motiv pentru care singura avertizare merge catre tine.

akia, balasa violeta, crosbyx*, mariarosa, rudy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ayia Napa:

• pagină generată în 0.048562049865723 sec