ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2011
ÎNSCRIS: 10.06.10
SEP-2008

Cu balonul deasupra desertului Kalahari

Akon - Oh Africa

Aventura mea cu balonul s-a petrecut in Namibia, (sud-vestul Africii), deasupra desertului Kalahari.

Desertul Kalahari este cel mai vechi desert din lume, se intinde in sudul si sud-vestul Africii, in Botswana, Africa de Sud si Namibia.

A fost o aventura cu multa adrenalina, deoarece aceasta plimbare cu balonul m-a cam inspaimantat.

Eram la a doua mea excursie cu balonul, dar prima (desfasurata tot in Africa, in Tanzania) a fost mai "draguta". (Atunci ne-am ridicat doar la 80-100m altitudine si am privit animalele. In plus, nacela era mai mica, incapeau doar 10 persoane.)

Aventura din Namibia a fost mult mai "tare".

Ne-am ridicat inainte de rasaritul soarelui, tocmai pentru a-l admira de la inaltime. La ora 5,30-5,45 dimineata.

Acesta era un alt tip de nacela, mai mare, ce permitea accesul a 16 persoane, unele dintre ele deosebit de corpolenete. (in special o olandeza care avea undeva la 120 kg, din 5 in 5 minute priveam la ea, sa vad daca nu cumva ne dezechilibreaza)

La fel ca si celalalt balon, si acesta era tot cu aer cald.

Spre nedisimulata mea mirare, nu ne-am oprit la o altitudine de 100 m, ci am continuat sa urcam vertiginos. Pilotul balonului era o doamna, Astrid, de origine germana.

Altimetrul de la ceasul meu arata la un moment dat o inaltime de 500 m, dar credeam ca pur si simplu nu indica bine. Pana cand doamna pilot ne-a anuntat ca suntem la 1000m. Nu va imaginati cat era de frig. Dardaiam, desi eram bine imbracata.

Soarele a rasarit in sfarsit, peisajele erau superbe, mai degraba selenare decat pamantene. Desert si munti golasi. Priviti pozele...

Altitudinea maxima la care ne-am ridicat a fost 2.500m. Era din ce in ce mai frig.

Ne-am deplasat cca. 20 km de la locul decloarii.

Dupa vreo ora si jumatate am inceput sa coboram si am aterizat, pilotul s-a dovedit a fi foarte indemanatic, direct pe platforma unui camion. (in Tanzania aterizasem pe pamant).

A urmat, ca si in aventura mea anterioara cu balonul, un mic dejun copios in mijlocul desertului, stropit din belsug cu sampanie (totul intra in costul biletului).

Am mai mancat carne de zebra uscata, carne de strut uscata, dar si branzeturi, fructe si prajituri, cafea si ceai.

Trimis de mariarosa in 12.05.11 12:46:51
Validat / Publicat: 12.05.11 13:55:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 3712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Acum suntem cel mai sus, la cca. 2.500m altitudine
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

[12.05.11 13:22:06]

Am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala, se poate schimba!

dorgo
[12.05.11 17:53:13]

@mariarosa... felicitari!... nemtoaicei-pilot ca s-a intors pe-acelasi continent de pe care a pornit... cand o luase asa de iute-n sus, fara palier de oxigenare, incepusem sa am emotii ca vrea sa fuga clandestin din tara sau ca e o kamikadze araba deghizata si-a vrut sa va duca pana la 11 km... cred c-ati avut noroc cu olandeza... in fine, totul e bine cand se termina cu bine

ARA
[12.05.11 18:57:26]

Palpitant nu gluma! mi-a placut mult.

ancamariagadea*
[13.05.11 19:59:47]

Asta da aventura! Vreau si eu!!! Cu exceptia carnii de zebra si strut...

Imi spui, te rog, ce reprezinta cei 1000 de euro? 3 zile de persoana sau pentru amandoi? Multumesc.

Cristian_h*
[13.05.11 20:42:16]

Din cate stiu eu carnea de strut este foarte sanatoasa aproape nu are colesterol, cu zebra este alta poveste... nu am incercat... inca , frumoasa aventura te invidiez @mariarosa!

mariarosaAUTOR REVIEW
[13.05.11 21:13:24]

[@ancamariagadea]: 1. ooo Euro pt amandoi, balon+ cazare, fara transport, evident.

johnnyredlabel †
[18.05.11 17:09:32]

@mariarosa

Felicitari pentru o asa cura de adrenalina! Iar imaginile fac toti banii!

Diaura*
[04.07.12 11:36:03]

@mariarosa:

Superb.

Poate iti faci timp si mai scrii un RW despre restul vacantei in Namibia. Putina lume ajunge acolo si noi, cititorii, visam cu ochii deschisi la astfel de aventuri.

Ai putea sa ne spui cum ai ajuns? (pe cont propriu sau organizat) cat ai stat, pe unde ai colindat, ce te-a impresionat, cum sunt oamenii...

@ancamariagadea

Eu nu vad nici o problema cu canea de zebra sau de strut. Sunt doua animale mult mai curate decat " iubitul nostru porc"; care se hranesc foarte bio si pe care nu le vaccineaza nimeni nici cu hormoni de crestere nici cu antibiotice. Macar de as avea bucuria sa ajuns si eu pe acolo si sa gust asa ceva.

ARA, Diaura*, dorgo, johnnyredlabel, mariarosa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Namibia: