ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2011
ÎNSCRIS: 10.06.10
JAN-2008

Ras Nungwi, resort de aproape 5*

MIRYAM MAKEBA and Harry Belafonte- malayka

Situat pe plaja cu acelasi nume, acest resort este recomandat de majoritatea site-urilor si revistelor de specialitate, drept cel mai bun sau al doilea cel mai bun din Zanzibar.

Plaja Ras Nungwi este situata in nordul Zanzibarului, la aproximativ 50 km distanta de capitala Zanzibar Town, aceasta plaja este una dintre cele mai faimoase din insula.

Ajunsi aici cu minivanul dupa o calatorie de 90 min cu avionul de pe continentul african, suntem cazati in cele din urma. Asteptarea a fost cam lunga...

Din pacate, suntem cazati la bungalourile cu vedere spre gradina, cand noi stim exact ca platisem pentru cele cu vedere la ocean.

Camera este extrem de intunecoasa, fara TV (asta nu e neaparat un minus, din punctul meu de vedere), baia este la fel de intunecoasa, cabina de dus nu are nici macar o draperie, cand faceai dus, stropeai in jurul tau, ca mai apoi sa aluneci pe gresia uda.

In rest, este ok, important e pana la urma ca este curat si avem aer conditionat (ar fi fost chiar culmea sa nu avem, la un resort dat ca fiind de 5 stele).

Nu incercam sa ne ascundem nemultumirea fata de managerul resortului (o ea, britanica, parca), care este si cam impertinenta si ne spune ca nu, am rezervat exact acele bungalouri, cu vedere la gradina. Consolati, totusi, ne punem costumele de baie si fugim pe plaja.

Privelistea ne face sa uitam nemultumirea de mai devreme, deoarece plaja si marea sunt de-a dreptul "bestiale".

Sunt exact cum apar in pozele de pe site-ul hotelului, marea turcoaz (poate nu chiar la fel de frumoasa ca cea din Maldive) si nisipul alb.

Exista chiar si hamacele din acele poze, pe care te poti tolani la umbra palmierilor.

Baietii responsabili cu aranjatul sezlongurilor nu se grabesc sa ne ajute.

Ne privesc, inregistrand ca suntem nou veniti. Acesti baieti s-au comportat la fel cam pe tot parcursul sejurului nostru de 8 zile, adica au stat la umbra copacilor si au trancanit intre ei, rar catadicsind sa ne ajute.

Unul singur (dar nu era de serviciu zilnic, evident) era foarte de treaba si saritor, de indata ce ne vedea ca aparem pe plaja ne saluta si se grabea sa ne mute sezlongurile unde voiam noi. Era si singurul care mirosea a sapun, ceilalti cam toti baietii responsabili cu sezlongurile emanau un miros intepator de transpiratie.

Ceilalti membri ai personalului erau ok, ma refer la chelnari, barmani, dar nu deosebit de harnici, adica aveau acea relaxare specifica insularilor, dar si lenea caracteristica musulmanilor.

De cate ori nu vi s-a intamplat sa asteptati o bere sau o limonada intr-o tara musulmana, in timp ce va uscati de sete iar chelnarului nici sa nu-i pese si sa se intoarca cu comanda peste 15 minute?

Resortul avea doua restaurante, cel principal si inca unul, care era si bar, pe plaja si unde se serveau mai mult salate si peste (extrem de proaspata si gustoasa mancarea, de altfel). Aveam regim de demipensiune.

In afara de barul de pe plaja mai exista inca un bar, pe care noi "il inchideam" in fiecare seara, caci eram intotdeauna ultimii clienti (sa nu va inchipuiti acum ca mergeam la culcare pe la orele diminetii! Nu, in jur de ora 23. Lumea vine aici la relaxare si se culca devreme).

De altfel, atmosfera de aici nu este una de party, este o atmosfera relaxata si linistita, aici 99% dintre clienti fiind, cupluri, in general fara copii.

Resortul mai are si un centru de scufundari.

Totusi, insula are un dezavantaj, mareea aici este extrem de puternica. Dimineata, in timpul fluxului, apele se retrageau cam 1 km. Plaja devenea astfel extrem de lata iar apa iti ajungea de abia pana la glezna sau maxim genunchi pe o distanta de 500 m spre larg.

In timpul fluxului cele cateva barci pescaresti din zona esuau. In jur de ora 14 apele, la reflux, incepeau sa creasca, plaja se ingusta considerabil iar apa devenea adanca chiar de la mal.

Inca un lucru extrem de neplacut era existenta unor meduze, mici, turcoaz si a caror intepatura am inteles ca ustura ingrozitor. Pe mine nu m-a muscat nici una, dar sotul meu era plin de muscaturile lor, care aratau ca niste zgarieturi de pisica.

L-a usturat vreo trei zile. In zilele urmatoare meduzele au disparut.

Resortul mai are o piscina destul de mare si un centru SPA.

Odata iesiti din resort, nu exista nici o distractie in zona, bar, discoteca, club, restaurant. Nimic! Exista doar un sat, dar arata destul de saracacios, ca sa ma exprim frumos!

Hotelul organiza diverse excursii la plantatii de condimente (Zanzibarul, dupa cum scriam in reviewul despre Stone Town, fiind in trecut mare comerciant de condimente). Se mai organizau si alte excursii, dar nu tin minte, fiindca nu m-au interesat. Am stat toata ziua pe plaja, am privit marea si am inotat.

Bineinteles ca garden view room-ul nostru s-a dovedit a fi in final foarte buna, pentru ca nu prea petreceam noi timp in ea, era de altfel identica cu ocean view room, doar situata mai in spate, nu pe plaja.

De altfel, in seara sosirii noastre un alt manager al hotelului (de data asta un el, care ne-a zis ca e austriac) a venit sa-si ceara scuze, spunandu-ne ca s-a intamplat o neintelegere cu camerele... In fine, vreau doar sa va spun ca uite, lucruri din astea se mai intampla si prin alte locuri, nu doar la noi.

Dar, agentia care ne-a organizat vacanta ne-a returnat la vreo 10 zile dupa ce ne-am intors acasa diferenta de pret intre camera garden view si cea ocean view, pentru 8 nopti de cazare. Si era destul de mare aceasta diferenta! Si nu, nu era o agentie din Romania!

Daca acest resort este dat ca fiind cel mai bun din Zanzibar, oare cum or fi celelalte?

Dar, si iarasi spun ce am scris in reviewul despre Stone Town, Zanzibarul nu este Maldive si nici Seychelles. Si nu va fi niciodata! Nu vei intalni aici luxul si profesionalismul personalului din aceste doua insule situate tot in Oceanul Indian. Aici totul este relaxat, nepretentios...

Pentru ca Zanzibarul s-a nascut ca o destinatie hippie si eu cred ca asa va ramane...

Trimis de mariarosa in 12.05.11 09:11:04
Validat / Publicat: 12.05.11 09:48:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 3875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ras Nungwi Resort, scarile ce duc spre plaja

webmaster77 [12.05.11 09:47:26] »

mutat la noua rubrica creata pt acest resort.

webmaster13 [12.05.11 09:56:21] »

Malaika in limba Swahili inseamna "inger" si este una din melodiile pop celebre din Kenia, am indraznit sa o atasez la aceste impresii, sper sa placa, se poate insa schimba!

dartax [12.05.11 10:51:28] »

Stiam ca in Zanzibar s-a nascut Freddie Mercury de la Queen, exista ceva pe acolo care sa aminteasca de el?

mariarosa [12.05.11 11:50:13] »

am un review mai vechi despre Stone Town, Zanzibar. Am scris acolo despre Freddie...

mirmicu [12.05.11 20:01:27] »

Splendide fotografii!!!

dartax, mariarosa, mirmicu