ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Calabria, o altfel de Italie / Zona Tropea - Vibo Valentia

Calabria este o regiune in sudul extrem al Italiei, in "varful cizmei".

Este despartita de Sicilia de stramtoarea Messina, cu o latime de 3 km in cel mai ingust punct. Practic, Calabria e la o aruncatura de bat de Sicilia.

Capitala regiunii este Catanzaro, un oras ce aduce destul de bine cu Craiova noastra. La fel e si Cosenza, un alt oras din zona, dar si Vibo Valentia. Nu sunt adevarate orase tipice italienesti, cladirile sunt banale, fara o arhitectura anume si pluteste in aer o atmosfera de Africa maghrebiana.

Am petrecut in Calabria 14 zile, pe malul marii, in luna septembrie 2010.

Daca orasele de aici nu sunt frumoase, in schimb litoralul din zona este special, total nepretentios si non-turistic. Daca va amintiti Costinestiul anilor '80. Tocmai pentru asta l-am si ales, caci aveam nevoie de o vacanta relaxanta si fara fite.

Marea de aici (Tireniana) e turcoaz, plaja cu nisip si cvasi-pustie in luna septembrie. Cu exceptia catorva familii de localnici, nu sunt alti turisti.

Hoteluri, cel putin in localitatea unde am fost noi, Zambrone Marina, erau doar doua hoteluri, de 3* ambele. Aduceau mai mult a tabere de vacanta decat a resorturi. Noi ne-am cazat la o viluta, la 5 minute de mers pe jos de plaja.

Peisajele sunt superbe. O mare turcoaz, pe alocuri stanca intra direct in mare.

Desi plaja era publica, nu existau sezlonguri sau umbrele. Mergeam la plaja cu sezlongurile&umbrelele noastre de plaja (ma rog, nu ale noastre proprii, ci ale proprietaresei vilei). Cand nu aveam chef sa caram cu noi sezlongurile, sedeam pe prosoape direct pe nisip. De asta spuneam ca seamana cu Costinestiul de demult. O vacanta deloc pretentioasa si foarte hippie!

Chiar daca plaja nu era amenajata nu stiu cat, avea pubele mari de gunoi, care erau golite zilnic si tot zilnic era curatata plaja. O fi el sudul extrem al Italiei, dar tot civilizati, chiar si in satucul acela de cateva sute de locuitori...

In satucul respectiv existau doar vreo 2 terase si tot atatea restaurante. In schimb, in oraselul Tropea, la vreo 10 km de unde stateam noi, gaseai numeroase baruri&restaurante.

Tropea este foarte faimoasa, datorita peisajelor superbe si a unui tip de ceapa rosie foarte dulce si gustoasa care creste in zona, "cipola di Tropea".

Locuitorii Calabriei, ca de altfel toti cei din sudul Italiei, sunt obsedati de peperoncino. Cam 90% din mancarurile lor sunt cu peperoncino.

Calabrezii au tipuri de paste in al caror aluat pun bucatele de peperoncino. Si sosul e tot cu peperoncino. Va inchipuiti cat e de iute...

Mancarea din Calabria (lasand la o parte omniprezentul peperoncino) e de altfel foarte simpla si foarte gustoasa. Ca in toate zonele Italiei, exista si aici feluri de mancare specifice, pe care nu le gasesti altundeva.

Peste si fructele de mare sunt des intalnite, gatite in special la gratar. La fel, gatesc la gratar cam orice leguma care le cade in mana (un soi de vinete foarte dulci, zucchini, etc).

Se spune ca in trecut, acum 15-20 de ani, erau mult mai saraci si s-au obisnuit "sa arunce in oala" cam orice era comestibil.

Intre timp Berlusconi le-a construit autostrada, i-a "legat" de restul Italiei, au devenit mai cunoscuti si au inceput sa apara turistii. Acum nu mai sunt atat de saraci.

Totusi, nici instariti nu sunt, datorita reliefului (doar munte si mare, nu prea pot cultiva nimic decat maslini si faimoasa ceapa). Sa nu mai spun ca, asemenea tuturor celor din zonele mediteraneene, le place mai degraba sa zaca la soare decat sa munceasca.

Calabria face parte din zona a ceea ce se numeste "mezzogiorno", adica au orele lor de siesta, care e mai sfanta decat in nordul tarii. Intre orele 14-16 nu era voie sa faci nici baie in piscina, sa nu-i deranjezi de la odihna. O data mi s-a intamplat ca intrand intr-un magazin alimentar al carui unic client eram in acel moment, sa-l gasesc pe vanzator dormind cu capul pe tejghea.

Era ora 12 la pranz. Am iesit incet, sa nu-l deranjez.

La supermarketul din Zambrone Marina, siesta era afisata pe geam, cu scris mare, intre 14-16. Dar deschideau de abia pe la 16.45.

Un fel foarte specific de mancare din Calabria este n'duja (cuvant cu rezonanta de origine nord-africana), este o pasta de carne de porc, foarte grasa, asemantoare pastei din care se face carnatul, amestecata, desigur cu mult ardei iute. E cam gretoasa, as spune.

In schimb pizza cu ceapa de Tropea, excelenta. Una dintre cele mai bune pizza pe care le-am mancat vreodata!

Calabria este o regiune ramasa fidela radacinilor ei. Peste aceasta zona au trecut numeroase popoare migratoare (inclusiv maurii, care si-au pus cel mai tare dintre toti amprenta), popoare aflate in drum spre cetatea Romei.

De aceea, locuitorii ei vorbesc practic doua limbi. Italiana (o vorbesc cu cei care nu sunt din zona) iar intre ei vorbesc un dialect ce aduce mai degraba cu o limba araba.

Calabria e o regiune aparte, extrem de aparte, o regiune impartita intre doua lumi, e in Italia, si totusi e in Italia oare? Ma mai gandesc... Poate mai degraba in nordul Africii, e "Calafrica", cum o numesc italienii din nord.

Trimis de mariarosa in 11.05.11 17:34:27
    Validat / Publicat: 11.05.11 18:09:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 14180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 Serios, nu vi se pare ca seamana cu Costinestiul anilor '80?

[11.05.11 18:05:15]

Am redenumit rubrica nou-creata in "Descopera Calabria" si am mutat-o in sectiunea "Calatorii CALABRIA" (nou-creata pe site); speram ca in timp sa adunam aici si alte recomandari generale de calatorie din aceasta zona.

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

[11.05.11 18:06:38]

Bine, multumesc, nu ma prea descurc cu rubricile noi...

[11.05.11 18:39:26]

sper sa placa melodia atasata!

dorgo
    [11.05.11 19:01:57]

@mariarosa... prin Reggio Calabria am fost si eu prin anii -'70, am poze "alb-negru" care acum sunt "galben-negru", sudul Italiei e tare sarac, vroiam sa ajung la insula si la vulcanul Stromboli, calcand pe urmele lui Jules Verne, ai carui eroi au patruns, in romanul "Calatorie spre centru pamantului", prin vulcanul Skartaris din Islanda, urmand drumul lui Arne Saknussem si au revenit la suprafata, dupa ce au atins centru Pamantului, pe langa regiunea calabreza, prin craterul vulcanului Stromboli... ei, dar asta a fost doar in mintea celui mai mare povestitor de aventuri pentru copii... am urcat totusi pe buza vulcanului Vezuviu de langa Napoli, poate intr-o zi am sa descriu si aceasta excursie, chiar daca a fost tare de mult...

[11.05.11 19:08:44]

@mariarosa, ca recomandare generala, este mai bine sa nu se amestece in cadrul aceluiasi review recomandarile de "cazare" cu cele de "calatorie". Este de preferat sa se scrie un articol distinct despre unitatea de cazare respectiva la care se pot acorda si notele pentru "servicii", "cazare" si "bucatarie si masa". Aceste note ar trebui retrase in cazul de fata, insa vor fi pastrate, ca exceptie, pentru ca pot fi utile celor interesati de o cazare in aceasta regiune. Te mai asteptam si cu alte relatari si, daca ai timp, chiar cu un articol dedicat vilei unde ati fost cazati.

[11.05.11 19:22:48]

Dorgo, asta este foaaaarte tare... ai putea scana pozele si sa le postezi, sa scrii un review!!!

Nici acum nu e foarte bogata Calabria, pai in anii '70, cred ca erau saraci lipiti...

mariana.olaru
    [12.05.11 12:05:09]

Cum ai ajuns să alegi pentru vacanța ta, tocmai această zonă, înțeleg deloc, sau foarte puțin promovată turistic?

[12.05.11 12:08:35]

Tocmai de asta, pentru ca nu e promovata turistic... urasc turismul de masa. Am vrut un loc ramas autentic... peste 10 ani nici Calabria nu va mai fi asa cum e acum. Va fi invadat de hoarde de turisti.

Ellada_sagapo
    [13.05.11 16:28:31]

Foarte frumoasa P02.

Am fost si eu in Italia de mai multe ori, dar nu am reusit sa ajung si in partea sudica pana acum.

Ca si tine iubesc sa ajung in locuri neatinse de turisti.

Felicitari pentru review!

narcisala
    [27.07.11 22:07:22]

vrem sa facem anul asta exact ce ai facut si tu... , ai putea sa imi detaliezi cate ceva despre cazare... ai facut rezervari... sau ai gasit acolo, la fata locului? si cam care ar fi preturile? noi am vrea sa stam 2-3 zile intr-un loc... si alte 2-3 zile in alt loc, dar tot in zona aia... din descrierile tale este exact ce am vrea... multumesc anticipat!

[29.07.11 19:06:45]

narcisala: pe Homeaway.com am facut rezervare la o viluta a unei tipe britanice. Dar noi am fost la inceputul lui septembrie si rezervarile le facusem din februarie. Bine, am stat o luna prin Europa si ne-am facut itinerariul din timp.

Vile sunt putine de inchiriat in Calabria, s-ar putea sa ai mai mult noroc cu hotelurile, caci e cam tarziu sa rezervi acum. Poate totusi ai noroc.

Despre hoteluri nu stiu sa-ti spun mare lucru, nici acestea nu sunt multe in Calabria si in general deloc luxoase, cam 3 stele. Calabria nu e turistica, cum sunt majoritatea zonelor la mare in Italia, de aceea locurile de cazare sunt putine. Succes!

Ioana_Ioana
    [20.11.11 12:06:40]

vai e superb 1000 euro / 2 persoane a fost sejurul? in ce an ai fost?

adri-nico
    [14.05.14 21:52:14]

Vreau sa fug de lume, de turismul in masa si as alege si eu Calabria. Am vazut un documentar pe internet si mi-a placut in special Muzeul Peperoncino. Ai fost acolo?

Felicitari pentru ca ai scris atit de corect acest review si intr-un mod foarte usor de citit.

relugrigo
    [10.05.17 13:54:24]

"P10 [SEP-2010] Serios, nu vi se pare ca seamana cu Costinestiul anilor '80?"

Unde a fost facut poza, ce plaja? Noi mergem in iunie cu un copil si am vrea o plaja fara valuri mari... mai protejata.

[06.12.18 19:35:33]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Tropea» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Calabria]

adri-nico, dorgo, Ellada_sagapo, Ioana_Ioana, mariana.olaru, mariarosa, narcisala, relugrigo
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tropea: