ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2011
    ÎNSCRIS: 10.05.11
    AUG-2010

Pur si simplu... paradis

Turin Brakes - Fishing for a dream

Saint Julians - Malta... O locatie de vis, unde oricare muritor se simte ca in Paradis... cam scump, ce-i drept!

St Julians, este o fosta localitate pescareasca, acum transformata in resedinta de vara a localnicilor si turistilor bogati, faimoasa pentru viata de noapte, distractie si peisaje, si cautata in mod special de catre tineri dar si cei care sunt la a doua tinerete :)... Portul este plin de vase multicolore malteze, iar pe mal gasesti o gramada de restaurante cu oferte de peste de toate felurile incluzand pestele "spada", o delicatesa printre turisti, dar nu foarte scumpa... Viata de noapte este foarte animata din cauza tinerilor, a barurilor si discotecilor, cazinourilor... si a bauturii. Numele statiunii isi are originea de la Sfantul Patron al Vanatorilor... dar este mai mult al pescarilor... :)

Am petrecut impreuna cu prietena mea, 7 zile de vis, binemeritate dupa un an de munca foarte obositor, si am ales Malta, ca destinatie turistica, la nimereala, am pus cateva biletele intrun borcan cu destinatii turistice si am ales... si a iesit Malta, iar mai tarziu ne-am decis ce regiune sa vizitam... banii nu au fost problema, ci timpul foarte pretios... Am vrut sa inchiriem chiar si un avion particular sa facem un tur aerian de-asupra statiunii dar din cauza vantului puternic ne-am resemnat... Cazarea am avut-o la un localnic, nu am vrut sa stam la hotel am ales pe loc sa petrecem 7 zile ca localnicii iar ajunsi la destinatie am fost intampinati ca si aici la noi de ofertanti... Am platit suplimentar pentru micul dejun aici, dar celelalte mese le-am luat in oras, la restaurante sau fast-food-uri cu meniuri pescaresti. Va spun pestele spada este delicios (cu bere)

Las imaginile sa spuna mai mult, cert este ca daca aveti bani, Malta este locul ideal pentru a va petrece concediul!

Trimis de baciuflorin* in 10.05.11 16:53:46
    Validat / Publicat: 10.05.11 17:29:56

VIZUALIZĂRI: 3170 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (baciuflorin*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.05.11 17:28:28]

fiind un review "de calatorie" (ne-ai povestit despre statiune mai mult) am anulat notele date pt servicii, cazare si bucatarie. de obicei preferam sa dam aceste note doar in review-urile despre unitatile de cazare (sau restaurante - servicii si bucatarie).

[10.05.11 22:22:22]

am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala!

mariana.olaru
    [11.05.11 12:03:29]

Dragă Florin, review-ul tău ar fi fost mult mai interesant dacă ne făceai cunoștință măcar cu câteva din atracțiile turistice ale zonei, că doar nu v-ați dus acolo doar pentru mâncare și viața de noapte. Ce altceva ar mai fi de făcut?

Am înțeles că alegerea Maltei ca destinație de vacanță a fost la mâna sorților, dar cum de ați ales tocmai Saint Julians?

Las imaginile sa spuna mai mult

ne spui în ultimele rânduri ale review-ului tău. Da, fotografiile sunt frumoase și reprezentative, dar nimeni în afara ta nu poate ști unde au fost făcute. Era util să fi plasat și o mică explicație.

mariana.olaru
    Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) 'Opţionale' prin/din Malta - pe cont propriu sau organizat: