ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2011
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 27.08.10
    APR-2011

Excelent

Spre dezamagirea mea, nici de data asta nu am reusit sa-i conving pe cei din grupul nostru sa plecam mai tarziu, asa ca joi, 28 apr 2011 la ora 00,00 ne-am suit frumos in masina si am pornit-o spre Albena incolonati, noi si inca 3 masini cu care ne tot plimbam de 2 ani :).

Drumul a fost ok doar ca vremea a fost capricioasa si dimineata, cand soferii erau chiauni de somn, a trebuit sa fie f atenti deoarece ploua torential si din nefericire am vazut si o masina rasturnata in Bg. In fine, cu chiu cu vai in jur de ora 9 am ajuns la destinatie. Eram franta de obosita si cand am vazut parcarea goala parca mi s-a facut rau. Am coborat pe rand si am incercat usa hotelului si... nimic, era pustiu. Dezamagita si un pic speriata dar si extrem de obosita m-am suit in masina cu gandul si cu parerile amicilor din grup ca probabil azi deschid hotelul asa k momentan cea mai buna solutie era sa incerc sa dorm un pic. Intre timp sotul a coborat si impreuna cu cativa din grup au ajuns la receptia hotelului de 4+.

Desigur ca nu am putut sa dorm dar am fost placut surprinsa cand mi-a zis ca vom fi cazati la 4 stele deoarece nu s-a deschis hotelul unde platisem noi. Ok, toate bune si frumoase, insa, singura obiectiune pe care o am de facut este ca ne-au tinut cam mult la receptie sa-si cazeze intai turistii care au platit 4+, insa nu au depasit ora cazarii... deci in jurul orei 13 ni s-au predat camerele iar la 14,00 bratarile. 3 familii am fost cazate in corpul k, am inteles ulterior ca este de 3+ dar nu este mare diferenta intre cam pt ca una din familiile care au fost cu noi a fost cazata la 4+ si dif era doar cam un pic mai mare si un fotoliu pat in plus. Ok, am trecut peste episodul cu statul la receptie dar nu neaparat din vina lor ci din vina celor din grupul nostru care ma bat la cap ca tr sa plecam devreme sa nu prindem aglomerat sau sa nu prindem locuri de parcare... In fine... am parcat pe bordura... :), la ei se practica... nu inteleg de ce pt ca spatiu este berechet, in fine...

Am parcat imediat dupa bariera ca deh, venisem printre primii :), nu dau voie sa parchezi in fata hotelului decat pt a aduce bagajele, un lucru minunat. Uf, am atatea de spus de acolo... Dupa ce ne-au pus bratarile am plecat in sir indian (m-am amuzat copios) catre snack bar unde am servit gustari constand in pizza, cornuri cu diverse umpluturi, salate si desigur bauturi alcoolice si non, inghetata si cafea... super indestulator asa ca nu a fost mare dif. fata de multe pranzuri de acasa. am uitat de oboseala si eram fericita ca am reusit sa ne cazam, totul era curat, mirosea bine, aveam apa calda, ac cu temp max 28 grade... ce sa iti mai doresti? Decat sanatate si buna dispozitie... Seara ne-am bucurat de o cina perfecta cu mancare din belsug, bauturi de tot felul, deserturi, fructe si desigur minunata orchestra care vb romaneste (posibil romani) dar canta in engleza. O seara linistita...

agitatia a inceput a doua zi cand au venit mult mai multi turisti.

Am avut multe facilitati acolo... piscina interioara incalzita in care au inotat cei din grupul nostru (care se pricep). Eu nu am intrat pt ca sunt mai friguroasa+ca nu stiu sa inot asa ca riscam sa-mi fie frig, insa am dormitat pe sezlong deoarece temperatura era super, un fel de sauna dar cu grade mai putine... :). Ce sa zic... am jucat fotbal pe terenul amenajat, am dansat, m-am plimbat pe faleza si prin padurea minunata intretinuta cu fonduri FARE. animatorii au fost superbi... si ziua cand te invitau sa participi la diverse activitati sportive (fotbal, curling, volei, ping pong, etc...) si seara cand participau la programul artistic.

Am numai cuvinte de lauda pt acest complex, pt ca gasesti aici diverse moduri de a-ti petrece timpul si totodata mijloace de relaxare.

Am plecat chiar de 1 mai, cu regret si cu speranta ca voi reveni in acest loc minunat in special in aceasta perioada... vara este un pic problematic pentru ca este un pic mai departe de mare dar merita... eu as merge pe jos la mare deoarece acest complex iti ofera mult prea multe satisfactii incat ce mai conteaza un km pana la mare? !

Trimis de LoredanaG* in 07.05.11 00:33:02
    Validat / Publicat: 07.05.11 08:04:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sf. Constantin si Elena- hotel Dolphin 4+, Nisipurile de aur- Hotel Pliska3+

VIZUALIZĂRI: 5271 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LoredanaG*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere in sparele corpului K( eu am pozat pescarusul:))

[07.05.11 11:16:13]

daca zici ca pana la urma v-au cazat la 4 stele, n-ar fi mai bine daca am muta review-ul la Ralitsa Superior, adica aici?

[07.05.11 11:18:36]

Nu stiu sigur daca e de 3* corpul k sau de 4* pt ca 3 fam am fost cazate in corpul k, este imediat langa hotelul de 4+ si o fam la 4+ deci... cum considerati, asa faceti.

cosminap
    [07.05.11 12:03:26]

Si noi am fost de Paste la Ralitsa (ce de 4*). A fost foarte placut, nu ne-a lipsit nimic... poate soarele a fost putin mai zgarcit!!! Un vot de la mine!

[07.05.11 12:10:08]

Din cate stiu, corpul K este vandut/apreciat la "4 stele", astfel ca am mutat impresiile la rubrica "Ralitsa Superior" (4 stele)

[07.05.11 12:24:18]

cosminaap: * multumesc pentru vot. Ce sa zic... nici cat am stat eu nu a fost soare decat o zi (am facut un pic plaja) dar m-am bucurat ca nu a plouat... oricum nu ma asteptam sa fie prea cald dar nu a mai contat pt ca la bronzat ma duc vara .

[07.05.11 12:48:01]

k admin... cum zici... ti-am zis orkm nu e dif intre cam decat ca cea a prietenilor nostri era un pic mai mare dar eu au platit 3 loc+ un copil... asa ca se explica marimea camerei.

Multumesc!

[09.05.11 19:19:03]

Bine v-am regasit pe toti...

E o bucurie mare pentru mine cand regasesc in randurile tale ceea ce am simtit si am trait si eu anii trecuti la Ralitsa Sector K. Am fost si eu multumita de ce se oferea acolo, de modul cum eram noi, turistii, primiti acolo si citind randurile scrise mai sus regret inca o data faptul k anul acesta de 1 Mai am vrut sa vad si altceva si am ales...

Pana la urma dupa ce am refuzat conditiile de la hotelul Golden Beach si am primit banii inapoi, am gasit conditii bune la hotelul Bolero din Nisipurile de Aur, dar parca emblema nu tine locul zambetului si serviabilitatii intalnite la Ralitsa.

Pentru cei care vor informatii despre cele doua hoteluri din Nisipurile de Aur, le pot da, intrebati-ma...

Am si eu o rugaminte, poate cineva sa-mi dea adresa sitului oficial al Hotelului Rlitsa Superior?

[09.05.11 21:00:17]

VALIADA si eu am venit tare incantata de acest complex, de faptul ca am fost tratati cu respect si servialitate. Chiar sunt niste profesionisti. In privinta site-ului nu stiu daca este permis sa il afisam aici...

[09.05.11 21:07:01]

@Loredana, site-ul hotelului este permis si chiar recomandat sa fie afisat, daca il cunosti il poti posta intr-un ecou.

Atentie! - sa fie site-ul oficial al hotelului nu o fereastra a hotelului din pagina unei agentii de turism.

[09.05.11 22:01:59]

Site-ul oficial Ralitsa Superior: click aici

[09.05.11 22:03:23]

Dak ai site-ul oficial, da-mi-l te rog, eu nu l-am gasit decat pe cel de la Ralitsa de 3*.

[09.05.11 22:09:47]

multum mult, l-am primit, acum sa vad cum fac cu germana lor...

[09.05.11 22:12:47]

Poate reusesti sa traduci in engl. Succes. Noapte buna!

Cu multa placere!

[09.05.11 22:13:27]

Multumim LoredanaG, am adaugat si noi in fisa tehnica pagina web a lantului hotelier care detine si acesta unitate.

[09.05.11 22:23:52]

am reusit sa traduc in romana, dar oare de ce nu pomenesc nimic si de sector k?

lalena
    [29.05.11 15:54:02]

Am si eu o curiozitate. Cei cazati in toate cele 3 lanturi hoteliere (ma refer la Ralitsa 3 *, Ralitsa 4* si sector K) iau masa impreuna in acelasi loc sau fiecare hotel are locul lui de luat masa???

Multumesc!

[29.05.11 16:09:59]

ti raspund eu la aceasta intrebare, cei de la Ralitsa 3* iau masa in restaurantul lor, dar restaurantul si piscina lor se afla in aceeasi incinta cu cei de la Superior si Sector K, pe langa asta au 2 baruri la care au acces, cel de la piscina lor si altul vis - a - vis de piscina lor, insa atat, mai departe au acces doar cei de la Sector K, care impart acelasi restaurant cu Superior, au o piscina exterioara si una interioara doar pt ei plus un bar f dotat langa restaurat si altul la fel, in incinta receptiei, cei de la Ratitsa 3* au un bar si piscina acoperita in incinta hotelului lor, toate celelalte le gasiti peste drum.

[29.05.11 16:48:54]

[@webmaster10]: Cu placere, ma bucur ca am contribuit cu informatii utile.

[29.05.11 16:51:34]

Lalena, cred ca de obicei se procedeaza cum a spus Valiada. Personal nu cunosc prea multe detalii in acest sens... pot sa-ti spun doar ca eu am fost cazata in corpul k si am beneficiat de aceleasi servicii si aceleasi locatii cu cei din corpul de 4*.

tronko
    [07.07.11 12:21:20]

buna ziua tuturor, suntem un cuplu tinerel fara copii, si daca ma puteti ajuta cu niste info, v-as fi foarte recunoscator. mi se tot spune ca albena nu este statiune pt tineret, iar cei care au fost imi spun ca se merita, as vrea sa stiu adancimea piscinei si chiar a marii, seamna cu mamaia sau e ceva mai adanca? gen costinesti neptun, am aprox 2 m si nu mi'as dori sa merg jum de km ca sa ajung la aceasta adancime, si la bar de la ce ora se platesc bauturile? Multumesc anticipat, sper sa imi raspundeti cat mai repede pt ca vreau sa fac o rezervare cat mai am timp! exista biliard, tenis de masa, mini fotbal, etc?

[07.07.11 14:19:55]

Buna, Tronko!

Daca o sa te cazezi in complexul Ralitza, ai sa gasesti cu siguranta tenis de masa, cred ca si biliard iar teren de fotbal exista... mini fotbal nu stiu ce este... Adancimea apelor nu o stiu pt k eu am fost acum in mai si nu am testat. In privinta bauturilor, daca optezi pt uai... nu platesti deloc. Sper sa iti fie de folos partial rasp meu. Concediu placut!!

irsi79
    [11.01.12 15:32:16]

Va rog sa imi spuneti daca piscina interioara are apa calda (incalzita). Noi vrem sa mergem cu un copil de 2,5 ani, la inceputul lui iunie si nu stiu cat de calda o sa fie apa in mare. Macar in piscina sa il balacesc .

Din motive financiare ne-am orienta catre corpul k. Va rog sa imi spuneti daca este ok. Am inteles ca sunt camerele mai mici, dar in rest sunt ok? Adica nu misuna gandacii sau... altceva. Daca ne ducem cu patutul copilului dupa noi, avem unde sa il asezam? Sau sunt camerele atat de mici incat nu mai este spatiu.

[11.01.12 17:50:03]

Camerele sunt micute, e posibil sa vi se monteze patut acolo dak spuneti din timp k veniti cu copil mic. In alta ordine de idei aveti la dispozitie tot ce va puteti dori... mai putin gandaci si alte alea. Camerele sunt curate la Sector K, asemanatoare cu cele de la Ralitsa de 3 stele, diferenta o constituie masa si barurile care le au comune cei de la Sector K cu Ralitsa Superior

Referitor la apa din piscina interioara nu garantez k e incalzita

[19.01.12 12:30:19]

@irsi79:

Buna!

Exact cum a spus VALIADA, nici eu nu as garanta pt apa... adica, asa cum am scris si in review, era buna pt innot... Este posibil sa ai surpriza placuta ca in sejurul tau sa urce temperatura apei... In ceea ce priveste spatiul, imi pare rau, dar nu cred ca am foto cu camera, este mai ingusta dar destul de lunga. Noi am gasit deja 3 paturi, ddoua lipite cu noptiere lateral +unul lipit de perete, deci, puteti renunta la un pat si intra de voie patutul... nu cred ca au cv impotriva, asta in cazul in care vreti neaparat sa mergeti cu patutul dupa voi. Curatenie garantata!!!

Vacanta placuta!!!

Scz pt intarzierea raspunsului... sper sa mai fie util!

cosminap, irsi79, lalena, LoredanaG*, tronko, VALIADA
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):