ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2011
ÎNSCRIS: 24.08.09
APR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Minunata Lombardia - De neuitat!!!

Ciao Italy,ciao amore-Ricchi e poveri

M-am reintors in Italia special pt. vacanta de Pasti si am ales sa vizitam cate ceva din nordul Italiei, zona neexplorata pana acum de noi si de care am auzit ca este cea mai frumoasa din Italia. Am vazut Milano, din nou, (vezi review aici) Bergamo, Citta Alta, Brescia, Grumello del Monte, Gardaland si Venetia.

Prima destinatie a fost Venetia, in a doua zi de Paste, pe o vreme super. Drumul catre Venetia este foarte lejer, se merge pe A4 care leaga Milano de Venetia, si din zona unde stateam, Bergamo, am mai facut cam 200 km pana la Venetia, in aprox 2 ore. Ajunsi aici in statia Tronchetto, de unde vedeai andocate fel de fel de feriboturi care vin dinspre mare, am luat vaporul catre statia Piata San Marco, drum parcurs pe apa in aprox 40 min. , pret 6,50 euro/pers. un drum. Noi am luat linia nr. 2 Tronchetto-Piata San Marco, transportul local in Venetia e organizat pe linii care leaga diversele insule ale orasului, cele mai multe oprind in piata San Marco. Puhoi de turisti am intalnit in piata, ne tineam de mana sa nu ne pierdem, cele mai mari atractii Palatul Dogilor si bazilica San Marco fiind mai tot timpul pline de turisti si cozi interminabile la intrare. Atat bazilica cat si palatul sunt edificii foarte frumoase, mai ales bazilica avand picturi si sculpturi deosebite. In piata San Marco lume multa, inghesuiala, formatii care cantau muzica live de la diferitele cafenele si terase cu preturi mai mult decat imposibile, insa o atmosfera placuta si relaxanta. Fiindu-ne foame si sete am hotarat sa cautam un local mai pe buzunarul nostru si am gasit o straduta ingusta pe care am gasit o terasa foarte draguta cu preturi nu mici ca deh e Venetia dar cat de cat decente fata de cele din piata. 50 euro un pranz complet pt. doi adulti si un copil. Venetia e un loc deosebit si merita vizitat, nu intalnesti la tot pasul gondole si vapoare pe post de taxiuri. Dealtfel, cam tot orasul e un muzeu si are o atractie speciala. Destul de scump insa totul acolo. Chiar am vrut sa fac o plimbare cu gondola insa cei 80 euro ceruti m-au descurajat total. Oricum, gondolierii cam somau si nu prea aveau clienti fata de alti ani. Lumea preferea ori sa bea o cafea la o terasa ori sa viziteze ceva asa ca acele canale inguste nu prea mai erau inguste pt. gondolieri ici colo trecea cate una pe sub poduri. Una peste alta Venetia nu are cum sa nu-ti placa, si indiferent ce fel de fire esti, iti da o senzatie aparte de romantism.

La Gardaland insa lucrurile au stat cu totul altfel. Parcul este una dintre atractiile majore ale Italiei si ale Europei dat fiind faptul ca strainii erau mai multi decat italienii. Acolo e nebunie totala; rollercoastere si montagne-russuri care mai de care mai ciudate care te dau peste cap, pt. cine are curaj, dar si jocuri frumoase si multe altele pt. copii ce fac deliciul parcului.

La intrarea in parc am platit 5 euro parcarea unde ti se da si o harta a parcului ce iti va fi f. utila in interior. Odata intrati te intampina o multitudine de aranjamente florale si gradini superbe, personaje de desene animate si printese. Deasemenea, daca ti se face foame gasesti la tot pasul localuri sau terase cu preturi maricele dar ce sa-i faci odata vii aici. Fel de fel de jocuri pt. copii si adulti intalnesti in parc, poti sa te dai in orice, ideea e sa ai rabdare sa stai la coada.

Intrarea costa numai in parc 36 euro/pers. si 29 euro/copil sub 10 ani insa daca e o familie formata din 2 adulti si un copil sub 10 ani pretul e 87 euro pt. toti. Alaturi, se poate vizita si Sea Life Aquarium, un acvariu f. frumos iar daca vrei sa vizitezi si acvariul si parcul pretul e 39,50 euro/pers. iar pt. o familie cu 2 adulti si un copil sub 10 ani costa 100,50 euro pt. toti.

Parcul e deschis zilnic de la 10 la 18 iar din 15 iunie pana pe 15 sept. pana la ora 23. Am plecat din Gardaland cu un zambet pe buze si ce mi-a placut era curatenia exemplara in parc si gradul de civilizatie ridicat al vizitatorilor.

Am vizitat si Bergamo, unde am ajuns in partea veche a orasului, pe Citta Alta, o zona deosebit de frumoasa de unde aveai o panorama splendida asupra orasului si pe stradutele inguste medievale, cu pizzerii si terase pline ochi de turisti. Bergamo este un oras incantator, foarte curat si verde, cu coline inalte si are un aer vechi, medieval, pe Citta Alta (Orasul Inalt) vizitand si catedrala, o constructie minunata in interior si exterior.

Mai apoi am ajuns in Grumello del Monte si in Grone, doua zone superbe, mai ales Grone, zone montane, unde am mancat si cea mai buna pizza din cate am mancat vreodata, la 2000 m altitudine, o cappriciosa delicioasa la un pret f. bun de 6 euro.

De sus aveam o panorama incredibila asupra oraselor Bergamo si Brescia, iar drumul pana sus este ca-n palma, chiar si la 2000 m, la urcare am facut cu masina 45 min. iar la coborare 30 min.

Am vrut sa ajungem cateva ore si prin Elvetia dat fiind faptul ca noi stateam cam la 30 km de granita cu Elvetia insa nu prea mai era timp intrucat a doua zi urma sa plecam acasa.

In ziua urmatoare am plecat acasa dar la vara ne vom reintoarce pt. ca vrem sa ajungem si la Roma si Vatican.

Trimis de rudy in 05.05.11 18:51:50
    Validat / Publicat: 05.05.11 20:13:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rudy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 spre Venetia...

[05.05.11 20:13:28]

Mutat la rubrica "Descopera nord-vestul Italiei - alte zone" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[05.05.11 20:17:43]

Si atasat si muzica

mirmicu
    [05.05.11 21:37:50]

Intradevar este minunata intreaga Italie.

Am fost in Gardaland in 2005 cu nepotii, am intrat dimineata si am iesit aproape de inchiderea programului si nu am reusit sa incercam decat o parte din masinariile alea. Pe la orele 22.00 eram la patinoar, la spectacolul pe gheata. E deosebit parcul acela de distractii si daca ai intrat cu un copil acolo e nebunie.

Este foarte frumoasa toata acea zona cu statiunile acelea din jurul lacului Garda.

In Venetia, in Piata San Marco la terasa, o Coca-Cola la doza de 330 ml costa 8 euro.

balasa violeta
    [06.05.11 00:12:19]

Foarte frumos oras. Multa arta si istorie.

balasa violeta, mirmicu
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Lombardia-Piemont: