ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2011
APR-2011
6 AD. + 3 COPII -- v: 16-18

Către satisfăcător

Nu pentru Dobruja, da pentru Albena

Am fost 3 familii si 3 pusti (16-18 ani) cu 2 masini.

Am plecat la 7,30 din Bucuresti, pe A2, apoi Ion Corvin, Adamclisi, Negru Voda, Dobrici, Albena (370 km).

Am platit pentru fiecare masina 11 lei la podul peste Dunare si 25 lei buvineta, luata de la un butic inainte de intrare in vama.

Atentie mare daca aveti copii ai rudelor sau prietenilor, ca trebuie imputernicire notariala din partea parintilor si prentru persoana imputernicita cazierul judiciar.

Din cauza cazierului (care pana la urma a fost transmis de cineva pe fax), era sa ratam vacanta.

Cu ocazia acesta mi-am schimbat parerea proasta despre vamesii romani, care de data asta au fost foarte intelegatori acceptand chiar si un cazier mai vechi.

Drumul a fost bun atat in Romania cat si in Bulgaria.

La intoarcere am luat-o prin Varna, Ruse, Giurgiu, am stat in blocaj la podul peste Dunare 45 minute si al platit taxa de trecere a podului 6 euro.

Despre statiune

Albena este o statiune gradina, foarte frumoasa si foarte curata.

La intrare apesi un buton al unei bariere si ti se elibereaza un tichet, cu care te duci la receptia hotelului, platest 5 leva si-ti da o cartela magnetica cu care poti iesi, prin apropierea de suportul barierei si ridicarea acesteia, din statiune.

La plecare predai cartela, ti se da inapoi tichetul pe care-l bagi in suportul barierei si gata.

Daca pierzi tichetul sau cartela iesi cu 5 leva.

In orice caz, sunt la a doua vizita la Albena si nu am auzit pe cineva ca i s-a furat masina.

Are o zona comerciala cu chinezarii si localuri.

Am baut, la o gradina, o bere Carlsberg (2,5 euro) extraordinara.

Despre hotel

Hotelul Dobruja este pe departe cel mai mare si mai inalt hotel din Albena.

Are o parcare relativ micuta, marea majoritate a masinilor fiind parcate pe strazile din vecinatate.

Holul de primire este impresionant. Aveau o expozitie de pictura a unor pictori bulgari, cu vanzare, de unde am cumparat, prin receptie, 2 miniaturi foarte frumoase, la 100 leva (50 euro) bucata.

Banii i-am scos de la unul din cele 2 bancomate din holul hotelului.

Ceck-in a fost destul de rapid, actele de identitate recuperandu-le a doua zi.

Hotelul are 6 ascensoare rapide, apelabile de la butoane comune.

Am fost intr-o zi pe terasa hotelului de la etajul 17 si privelistea era fantastica.

Sala de mese destul de mare, frumos aranjata, dar desi am avut all inclusive, ca bauturi alcoolice nu exista decat un dozator de vin. Daca am dorit tarii sau bere trebuia sa ne adresam ospatarilor, care percutau destul de lent.

Mancare buna, diversificata, cu carne (de Paste si de miel), branzeturi si salate din belsug.

Seara au cantat o tipa si un tip din Medias, destul de bine. Am dansat iarasi dupa 2 ani.

Camerele sunt o tragedie, cel putin cele de la etajul 1 unde am stat. Mobilier vechi si degradat, usa de la baie nu se inchidea, apa calda curgea intr-un firicel, caldura ioc.

Dupa 5 euro dati cameristei au aparut in 3 camere cate un incalzitor electric.

Nu mai pun la socoteala faptul ca una din camere era in reparatie la instalatia sanitara din baie iar la una nu se facuse inca curatenie.

Televizorul de la una din camere a functionat necorespunzator chiar si dupa ce un stab de la hotel a venit si a promis ca se va repara.

Nici una din telecomenzi nu avea baterii, aceste ne-au fost aduse dupa insintente.

Aveau prosoape albe, de fata, corp si picioare.

Aveu minibar, gol.

Aveau balcon (asa le-am comandat de la Bucuresti).

Nu am fost teribil de afectati de camere intrucat am stat in ele numai pentru dormit.

Despre litoralul bulgaresc

Sambata am fost la Sozopol, la circa 175 km distanta, si la Nessebar, la circa 100 km distanta fata de Albena.

Amandoua au zona veche a orasului bine restaurata, asa cum nu se poate vedea nicaieri in Romania. La Nessebar am fost si anul trecut, este de o frumusete rara.

Drumul, 350 km dus-intors, o mare parte prin muntii josi ai litoralului, destul de obositor pentru soferi, cu toate ca este frumos.

Trimis de nnaaee in 04.05.11 15:28:38
Validat / Publicat: 04.05.11 16:47:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur, Obzor

VIZUALIZĂRI: 2975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nnaaee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere Albena de pe hotel

anka16
    [04.05.11 17:01:01]

Cum adica: "Am platit pentru fiecare masina 11 lei la podul peste Dunare"??? Noi am plecat din Bucuresti la 6.30 pe acelasi traseu si am platit taxa de pod 24,6 lei, doar nu s-a ieftinit intre timp!!!

nnaaeeAUTOR REVIEW
    [05.05.11 13:30:58]

Era vorba de podul de peste Dunare de la Fetesti!

anka16, nnaaee
    Alte impresii din această RUBRICĂDobrudja Hotel: