ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2009
    MAR-2009

la PMM* = 46 USD

E loc si de mai bine

Buna tuturor,

Asa cum i-am promis Juliei, la intoarcerea din sejur postez cateva dintre impresiile de calatorie.

Voi incerca sa fac o mica prezentare a celor 8 zile petrecute acolo, ca, la final, sa punctez ce ne-a placut si ce nu ne-a placut pe durata sejurului/ sederea la hotel.

Plecarea am avut-o din Otopeni, cu o cursa Air Cairo; zborul a fost ok, fara nicio problema. Aterizarea in Hurghada conform orarului; am fost intampinati de reprezentantii locali ai agentiilor prin care ne-am cumparat biletele, ei ne-au dat indicatiile necesare pentru viza si transportul catre hotel.

Drumul catre hotel a durat cam 45 min, motivele vi le voi expune la partea de +/-.

La receptie am fost indrumati spre sala de mese pentru pranz (deja era ora 13. 30-14. 00), dupa ce am mancat ni s-au repartizat camerele. A noastra, ca si a celorlalte doua cupluri cu care am ajuns la hotel, erau pozitionate cu vedere spre piscina si prindea si o parte mica spre mare/golf.

Zilele sejurului au fost relativ sablon, intrucat dorinta a fost sa prindem o saptamana de plaja intr-o perioada in care in tara erau cu 25 grade mai putin decat in Hurghada.

Vremea a fost in general frumoasa, a cam batut vantul, insa asta nu ne-a impiedicat sa " adunam" cat mai mult soare pentru "bronzul" ce s-a lipit de noi.

La partea de relaxare am adaugat si acordul pentru masaje in cadrul centrului SPA.

Acum voi incepe sa punctez minusurile (-), din punctul nostru de vedere (posibil sa nu fie aceleasi cu ale celor care au trecut pragul Pyramisa) :

(-) pana sa ajungem la partea cu hotelul, un MARE MINUS il acord modului in care bagajele sunt transportate si manipulate.

Unul dintre cele doua trolere pe care le-am avut cu noi l-am recuperat serios deteriorat si descuiat (avea lacat pus pe zipper). Nu ne-am putut pronunta daca au umblat in bagaje fiindca, dupa urmele exterioare lasate pe troler, credem ca a fost calcat efectiv cu mijlocul de transport, fiind taiat, deformat si murdar de ulei/vaselina (fac precizarea ca era nou, cumparat doar de cateva zile, fiind la prima utilizare).

(-) Un alt minus il acordam mijlocului de transport folosit de la aeroport catre hotel, un microbuz vechi, antic si de demult (poate nu atat de vechi precum piramidele), insa credem ca se putea gasi ceva mai bun decat atat. Am gasit o mica scuza doar punand pe seama faptului ca am fost doar 3 familii care trebuiau transportate catre acest hotel, restul au fost imbarcate in alte mijloace de transport (autocare), functie de marimea grupului si zona in care erau cazate.

(-) Inca un minus il acordam modalitatii de cazare (am pierdut mai bine de o ora asteptand sa primim camerele) in conditiile in care ne-am dat seama dupa o zi ca doua dintre aripile hotelului erau ocupate doar in proportie de 20/30 %, cea de-a treia fiind inchisa. Ni s-a spus sa asteptam intrucat camerele nu sunt inca pregatite (ce se intampla sau cat dura daca venea un autocar plin? ).

(-) un minus il acordam pentru mic dejun- IDENTIC pe toata durata sederii, chiar daca destul de bogat ca si prezentare.

(-) dat fiind distanta destul de mare fata de oras, credem ca erau necesare mai multe spatii destinate cumparaturilor (aprox 10 mini-magazine existente). Spatiul destinat farmaciei (desi nu a fost cazul, am plecat pregatiti cu toate cele necesare) era gol, probabil in asteptarea deschiderii sezonului

(-) lenjeria (cearceafurile si fetele de perna) nu a fost schimbata pe toata durata sejurului, desi o gaseam aranjata la intoarcerea de la plaja (in a doua zi de sedere am gasit acel ornament pe pat facut din prosoape, asta ca urmare a bacsisului lasat pe noptiera; n-am mai lasat nimic pe noptiera, rezultatul s-a vazut).

(-) spectacolele (daca le putem spune asa) au fost slabute, singurul care a captat atentia a fost cel desfasurat de o trupa invitata, cu dansuri specifice

(-) restaurantele a la carte cu specific, respectiv chinezesc, italian si cel pescaresc sunt aproape inexistente (italian si chinezesc sunt despartite de un paravan, in acelasi hall mare, intr-o singura seara am vazut la chinezesc aprox 10 familii la masa, dupa o prealabila rezervare). In cazul nostru, am vrut sa mancam intr-o seara la cel cu specific pescaresc, interesati fiind de meniu bazat pe fructe de mare. Acest restaurant (impropriu spus restaurant, e vorba de incinta barului de pe plaja) avea doar doua variante de meniu cu specific, prima cu peste prajit cu garnitura de orez si alte cele, a doua varianta cu peste prajit si calamari, tot cu orez (am renuntat, vazand cat de “generoasa” e oferta)

(-) ca un ultim minus (desi ar mai avea loc vreo cateva, dar nu vreau sa par prea carcotas) ar fi acela ca ultima zi de sejur este ca si inexistenta: la ora 01. 00 cameristul bate la usa si solicita scoaterea bagajelor, se aloca 30 min pentru formalitatile de la receptie (desi 3 familii le-au incheiat in mai putin de 5 min), la 01. 30 vine mijlocul de transport pentru deplasarea catre aeroport (de data aceasta am fost mai norocosi, microbuzul de la intoarcere era cu 20-25 ani mai tanar decat precedentul) si déjà pe la 2. 30 eram cu formalitatile incheiate la aeroport, zborul fiind programat pentru ora 05. 00, cu aterizare in Bucuresti la 08. 00.

Repet, ultima zi de sejur este PIERDUTA, desi hotelul se inregistreaza cu clienti (sa nu omit nici faptul ca am vazut turisti veniti la aeroport de la alte hoteluri cu pachet cu hrana rece acordat in recipiente avand sigla hotelului-lucru ce nu s-a intamplat si in cazul nostru, desi nu stiu daca la ora respectiva am fi putut manca ceva).

Plusuri (+) :

(+) plaja e ok, cu nisip, sezlong-uri suficiente (poate si datorita extra-sezonului)

(+) apa este limpede, curata (cam 22 grade la aceasta data), amatorii de corali si pesti pot utiliza echipamentul adecvat pentru snorkeling si nu vor regrata

(+) relaxare la masaj (contra cost, nu uitati negocierile)

(+) incercati o plimbare pe faleza ce se afla in plina constructie, merita

Observatie finala:

Din punctul nostru de vedere, hotelul poate fi catalogat de 4* (asa cum de fapt apare si la alte agentii de turism).

Sejurul poate fi inclus in categoria “bine, e loc si de mai bine”.

Fotografiile nu le-am descarcat inca, le vom adauga ulterior

Vacanta placuta!

Trimis de divio* in 30.03.09 12:33:20

VIZUALIZĂRI: 1541 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (divio*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 drumul spre resort
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.00 USD pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂPyramisa Sahl Hasheesh: