ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2011
DIN: FAGARAS
ÎNSCRIS: 17.01.11
APR-2011

Paste la hotel Kristal - Nisipurile de Aur

Am petrecut Pastele la Hotel Kristal, in Nisipurile de Aur. Va voi descrie experienta mea personala, cu speranta ca ii va folosi cuiva, asa cum si mie mi-au folosit descrierile altora si m-au ajutat sa ma hotarasc spre ceva anume.

Am iesit din tara sambata pe la Vama Veche. Cam 30 de km dupa vama romaneasca drumul e in usoare reparatii si are denivelari (nu neaparat gauri) deci se circula mai incet. Dupa aceasta portiune soseaua e OK si se merge bine. Sunt cam 92 de km de parcurs in Bulgaria, dar atentie la intersectia cu Albena sa nu o ratati ca va treziti in Varna. Noi asa am patit si ne-am intors 11 km.

Am ajuns la hotel dupa ora 14.30 si nu am mai primit nimic de mancare pana la cina, desi regimul era all inclusive.

La bar sucurile erau de la dozator din gama Pepsi (cu derivatele sale), cafeaua era de la aparat si toata avea cam acelasi gust, indiferent de care iti luai. Daca luai cafea expresso de la bar costa cam 2.2 Euro si nu prea merita. Bauturile alcoolice din care am gustat (gin, coniac, mastic) erau din categoria medie spre bune.

Si acum sa va spun despre mancare si despre restaurant. Acesta e prea mic (subdimensionat) pentru capacitatea hotelului si cum de Paste hotelul a fost plin la refuz, cand am intrat in restaurant imi venea sa sa ma intorc acasa. Am vazut o mare de oameni care se zbateau pentru orice: farfurii, tacamuri, feluri de mancare, fructe, deserturi. Am plecat si am venit la sfarsitul programului cand nu am mai primit mare lucru de mancare, deci am inteles ca trebuie sa ne conformam programului. Fiind doi adulti nu prea mancaciosi, nemofturosi si fara copii, am fost multumiti de felurile de mancare si mai ales am fost incantati ca aceasta avea gust.

Noi am plecat cu o zi dupa majoritatea turistilor si atunci cand nu a mai fost aglomeratia aceea nebuna, conditiile au fost bune, am fost primiti frumos in local, condusi la mese; asadar o alta fateta pe care nu o vazusem

Tot personalul este binevoitor, mereu cu zambetul pe buze, amabil cum nu prea vezi pe la noi, cunoscator de limba engleza si te poti descurca cu usurinta de la bar pana la piscina. Loc de parcare nu am avut si am fost directionati spre o parcare cu plata 8 leva /zi (4 euro). Atentie la parcari pentru ca daca iti este ridicata masina platesti 69 de leva (informatii de la receptie).

In statiune nu se putea face mare lucru; cum era inceput de sezon unele locatii nu erau deschise, altele erau in amortire, preturi mari de tot (1 inghetata la cornet in statiune 6 leva- 3 euro). Ne-am plimbat, am fost pe plaja (este superba) la centrul SPA de la subsolul hotelului si cam atat.

Atentie pentru cei cu copii mici: hotelul este departe de plaja se face cam 15 minute de mers pe jos in ritm bunicel si cum statiunea e tot un deal si o vale nu e chiar comod.

Hotelul este catalogat **** dar e cam de *** si la aspect si la dotare. Dintre posturile de televiziune se receptiona doar " Taraf TV", deci am fost rupti de realitatile de acasa

In ziua de Pasti nu prea s-a cunoscut ca e sarbatoare; hotelul nu a facut nimic special pentru noi si nici ceva festiv prin statiune nu a fost; noroc ca am vorbit acasa si am putut auzi urari de "Hristos a inviat! "

In ziua de Pasti in statiune se lucra pe rupte la renovarea unor hoteluri. Din imobile impersonale de tip comunist scoteau adevarate bijuterii arhitectonice, absolut incantatoare. Din acest punct de vedere satiunea este minunata, chiar daca este mai inghesuita si fara locuri de parcare.

Daca credeti ca va mai pot fi de folos cu orice informatie va voi raspunde bucuros.

La intoarcere am fost si am vizitat Castelul Reginei Maria din Balcic. Dar aceasta este o alta poveste.

Trimis de ISADORA in 03.05.11 20:54:48
Validat / Publicat: 03.05.11 21:57:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sogia, iarna

VIZUALIZĂRI: 3718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ISADORA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.05.11 21:13:37]

@ISADORA, ne-ar prinde bine cateva fotografii din sejurul tau daca poti atasa cateva, n -avem nici o poza disponibila din acest an, iar hotelul prezinta interes pentru foarte multi turisti. multumesc.

ISADORAAUTOR REVIEW
    [03.05.11 21:24:07]

Nu am avut camera foto cu noi. Regrete!

ISADORA
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: