ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2011
APR-2011

ARTICOL ARHIVAT

Hotel superb

ELLI KOKKINOU

Starniti oarecum de alti iubitori ai Greciei si ai insulei, ne-a incoltit ideea de a petrece Sfintele Sarbatori de Paste aici, in Thassos. Dupa ce am obtinut o serie de preturi in diferite locatii, am decis ca hotelul Hera ar fi pe placul nostru, ca pret, pozitionare, in Skala Potamia, aspectul si dotarea camerelor. Nu am gasit alte pareri pe site-urile specializate despre acest hotel, deci am mers pe mana norocului si am ales bine, chiar foarte bine. Nu am gasit nici un cusur, nu avem nimic de reprosat. Bineinteles ca este posibil ca in perioada de plin sezon, situatia sa fie diferita, oricand se pot crea stari de disconfort din diferite cauze, dar noi am fost 100% multumiti si il recomandam cu multa placere.

Am facut rezervarea pentru 2 studiouri, 4 persoane, la 20 martie 2011 si am platit avansul prin western union (la cererea expresa a Evangeliei, una din fetele proprietarilor, probabil cea mai mare). Pretul a fost de 30 euro/noapte/studio si avansul solicitat a fost plata pentru o noapte.

Hotelul este pozitionat in capatul statiunii Skala Potamia, in partea cum mergi spre Potos, pe ultima strada care coboara spre plaja si catre port (limani), foarte aproape de faleza principala. Stabilimentul urca cativa metri pe dealul pe care se sprijina statiunea in partea sa sudica. Distanta fata de plaja din Skala Potamia este de doar 100 m reali masurati de mine.

Hotelul ofera 10 studiouri si 1 camera dubla, dispuse pe 3 niveluri, toate cu vedere superba, asupra intregii statiuni Skala Potamia, cuprinzand si plaja si marea, muntele Ypsario, Potamia, Panagia si Skala Panagia in plan indepartat. Toate camerele au balcon mare cu masa si scaune din lemn masiv, bine intretinute.

Parcarea hotelului este mare asigurand adapostirea a cel putin 7-8 masini si este dispusa la nivelul strazii, dar ca sa intri in hotel trebuie sa urci cateva trepte bune, dupa cum o sa vedeti in poze. Exista posibilitatea de a aduce masina in spatele hotelului, pe o alee foarte ingusta si inclinata, ce urca pana la etajul doi al hotelului, si pasagerii sa fie lasati la nivelul receptiei, dar soferul trebuie sa duca masina inapoi in parcarea din fata. Deci cei care poate va ganditi sa vizitati aceasta locatie, sa tineti cont ca zilnic veti urca aceste trepte. Noi am tratat aspectul ca o binecuvantata miscare in aer liber si antrenament pentru cucerirea in vara a varfului Mousala.

Decorul interior, pornind de la holuri, receptie si terminand cu barul, denota un gust impecabil pentru frumos, iti arata clar dorinta proprietarului de a cuceri oaspetii. Acum in prag de sarbatoare a Pastelui existau si decoratiuni specifice, adica crengute de pom impodobite cu globuri in forma de oua, vesel colorate si cu desene pictate, jucarii-iepurasi de diverse marimi, flori si lumanari. De cum am intrat in hotel am fost pur si simplu cuceriti. Si surprizele placute nu s-au oprit aici.

Sa trecem la camere (studiouri). Ne-au fost repartizate 2 studiouri alaturate, la nivelul 3 (la mansarda locuind, cred, doar familia proprietara formata din mama, tata, 2 fete cucuiete de vreo 18-25 ani si un copilas mic). Am fost multumiti pentru ca privelistea a fost mai completa, fiind pozitionati mai sus. In camera am gasit totul luna, prosoapele frumos impachetate si legate cu panglica de voal, si o sticla de vin din partea hotelului. Asta a fost a doua surpriza. Patul arata ca un baldachin, si el impodobit de aceelasi voal, mai erau 2 noptiere, o masuta cu oglinda si sertare, un scaun, o masa suport pentru bagaje, sifonier, calorifer, aer conditionat, frigider (maricel si cu congelator), plita electrica si dulapurile de bucatarie care contineau cam tot ce este necesar (farfurii, cani si pahare de toate marimile, oala inox cu capac, strecuratoare, polonic, cutit de paine, tirbuson, deschizator de conserve si tacamuri).

Toata mobila este de calitate, parea destul de noua sau foarte bine intretinuta, perdelele foarte elegante incadrau geamurile termopan (lemn masiv maron). Dupa ce am fost condusi in camere am primit a treia veste (poate cea mai buna dintre toate), ca au pornit centrala si vom avea caldura in fiecare noapte, pentru ca a fost destul de frig. De asta ne era cel mai frica, ca vom tremura in camere, ba chiar luasem de acasa un radiator, pentru ca noi suntem mai frigurosi din fire decat alte persoane. Odata rezolvata aceasta temere, am fost siguri ca nimic nu ne poate strica vacanta. In plus am fost informati ca putem folosi concomitent si aerul conditionat, daca nu este suficient de cald. La atata risipa din partea unui grec, nu ne-am fi asteptat niciodata, dar uite ca exista exceptii de la regula. Apa fierbinte venea repede la orice ora, fara nici o problema.

Camera noastra avea cam 14 mp iar cea alaturata, a prietenelor noastre, cam 18 mp si paturi twin maricele. Camerele de pe colt se pare ca sunt cele mai mici, dar la acest hotel camerele de pe colt, culmea, sunt pe mijlocul hotelului, vezi foto.

La etajul 3 aveam doar noi cele 2 camere, restul spatiului fiind alocat barului si coltului office. Am primit parola pentru wireless, dar din anumite motive nu ne-am putut conecta cu laptopul, prin urmare am fost invitati sa folosim cand si cat vrem calculatorul lor. In bar erau 10 mese, fiecare cu 4 scaune, foarte frumos impodobite, o canapea, fotolii, o masuta de cafea, cateva taburete, un semineu, un tv LCD de diagonala uriasa, si 5 scaune inalte de bar. Bineinteles ca nu lipsea terasa larga cu vedere panoramica si cateva mese si fotolii de ratan.

In prima seara si in fiecare dimineata am mancat pe balcon, desi aerul era „cam tare”si ieseau aburi din gura, dar era atat de frumos! In celelalte 3 seri ne-am instalat la o masa din bar si am mancat si baut impreuna toti 4, ce am adus de acasa. Nimeni nu ne-a reprosat nimic, ba chiar ne zambeau si ne urau pofta buna. De fapt in bar nu era nimeni de obicei si cu familia proprietarului, ne mai intalneam doar pe scari, sau prin curte, dar practic aveam totala libertate, fara reguli, fara paza, dar repet, acum erau ocupate doar 5 camere (8 romani si 2 bulgari), iar oaspetii, au (am) fost toti foarte linistiti si cuminti.

Sambata, dupa ce ne-am plimbat toate ziulica pe insula, am gasit la intoarcere in camera, prosoape si astenuturi noi, curatenie facuta la sange, patul aranjat frumos si inca o surpriza: un platou cu 4 oua rosii si cativa colacei traditionali de Paste. Frumos din partea lor, nu sunteti de acord? Ce am putea reprosa acestor oameni care si-au dat toata silinta ca sa noi sa ne simtim cat mai bine in zile de sabatoare?

Seara am plecat toti, cu mic si mare, proprietari si turisti, la slujba de Inviere, apoi dupa ce am am luat lumina, ne-am reintalnit, ne-am urat „ Christos anesti! ” si ne-am raspuns „Alithos anesti! ”

Hotelul poate fii vizionat la adresa de aici, tot ce este prezentat regasesti cu adevarat la fata locului.

Trimis de Cristina67 in 02.05.11 21:01:53
Validat / Publicat: 02.05.11 22:23:53

VIZUALIZĂRI: 8382 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Hera din Skala Potamia

webmasterJr
[02.05.11 22:40:23]

Deja iubitorii Greciei incep sa viseze la vacanta, asa ca ar trebui sa adaugam o coloana sonora, asa, pentru a trece timpul mai usor!

Sper sa placa melodia propusa!

ileanaxperta*
[02.05.11 23:12:18]

Deja simt ca mi se "strapezeste" inimioara de dorul Greciei mele... mister (ul) Thassos... aici in discutie...

Ma bucur sincer ca v-a fost super bine si ca ati petrecut un Paste minunat pe tarmurile linistite ale insulei de smarald!

adryana
[03.05.11 12:40:31]

ma bucur mult de tot pentru voi, asteptam acest rw, intr-adevar vazand si pozele, am ramas fara cuvinte, foarte frumos, si camerele, interiorul vilei, dar mai ales privelistea si faptul ca de Pasti ati vazut marea. In iunie vom trece si noi pe aici in vizita. Felicitari, imi este tare dor de Grecia!

dorgo
[04.05.11 06:28:15]

@Cristina... n-ar strica sa ne scrii un review cu poze si despre localitatea Skala Potamia, sau poate despre altele din Thassos, pe care le-ai vizitat, review-uri insotite de impresiile tale... peste o luna eu voi fi eu prin zona...

[04.05.11 13:05:07]

Va multumesc tuturor pentru voturi si apreciez melodia atasata.

ruude_box
[01.06.11 23:47:25]

are cineva vreo lista de preturi actualizata care sa cuprinda si octombrie 2011 (plus temperaturi luna octombrie - prima parte) din ce am mai citit despre aceasta locatie sunt convins ca e frumos (pacat ca nu are si piscina)

[02.06.11 07:13:05]

Preturile le discuti cu Evangelia prin mail, e deschis si in octombrie, dar eu nu iti recomand Thasos in acea perioada decat pentru plimbare.

Piscina ai sa gasesti la alte pensiuni sau hoteluri, cum ar fi Eric's, insa e cam departe de plaja si colac peste pupaza isi mai construieste un corp de cladire alaturi.

Temperaturile din octombrie pentru Thasos le poti consulta daca dai un : click aici

ruude_box
[02.06.11 10:59:30]

multumesc Cristina67 pentru raspunsul prompt (sincer nu credeam ca voi primi raspuns... asta pentru ca e singurul site care mi-a raspuns pana acum la o intrebare de genul mai sus) si multumesc foarte mult mai ales pentru sit-ul despre temperaturi pe care il gasesc f benefic (sa ma pot orienta ca si destinatie deoarece speram mult si la niste bai facute in aer liber --cea ce in octombrie cam greu mai ales ca dispunem de o suma de 1000E +- 200E) Daca mai ai vreo recomandare e mereu bine primita Multumesc anticipat!

Liliana2020*
[27.08.11 12:17:52]

Cristina67, te rog mult sa ma ajuti: Am hotarit sa plecam pe 1 sept., vom sta 7-8 zile in Thassos am si am ales acest hotel.

Cum este mai bine sa mergem acolo si sa negociem pretul sau sa facem rezervare din tara. Vom pleca 2 fam din Suceava.

Daca avem posibilitatea care camere crezi ca au cea mai buna priveliste?

Gazdele sunt dragute (ne-am saturat de atitea ifose la unii)

Multumesc anticipat pt. raspuns

[27.08.11 13:06:15]

@Liliana2020 eu sunt adepta rezervarilor facute din tara, solicit pretul, negociez putin daca este posibil si trimit avansul necesar prin Western Union sau, in cazul de fata, la cererea proprietarului, prin Money Gram. Procedand asa stau linistita ca nu pierd timpul cautand la fata locului. Plus ca trebuie sa stii dinainte daca exista sau nu camere disponibile si fara trimiterea avansului nu-ti garanteaza nimeni ca mai gasesti liber.

Poti solicita D-rei Evangelia oferta prin site-ul oficial si poti mentiona ca ai ales acest hotel in urma descrierii facute mine (Cristina Ionescu, care i-a vizitat de Paste si a fost foarte multumita de serviciile oferite).

Din cate imi amintesc, parca toate camerele au vedere catre statiune si plaja, oricum noi am avut nr. 1 si 2, situate la nivelul 3, dar sa nu pierzi din vedere ca si pana la nivelul 1, adica la receptie, mai sunt scari pret de 2 etaje.

Camera nr. 1 a avut pat baldachin dar spatiu mai mic, camera nr. 2 avea 2 paturi single unite si spatiu ceva mai mare.

Succes!

Alessandra17
[16.04.13 13:41:14]

@Cristina67: Buna ziua! Astazi vreau sa trimit avansul prin MoneyGram, cred ca pe numele uneia dintre fetele proprietarului.

Problema mea este urmatoarea: in e-mail domnisoara respectiva mi-a spus ca se numeste Evagelia, iar mai sus vad ca scrie Evangelia, cu "n". Stiti cumva cum este corect? Nu as vrea sa intampin probleme cu transferul banilor... Din pacate nu mai am nici credit pe telefon, sa o sun... Multumesc mult de ajutor!

[16.04.13 19:36:29]

Imi pare rau nu mai am schimburile de mailuri de acum 2 ani, deci nu pot sa iti raspund, cred ca mai simplu ar fi sa intrebi din nou desi daca asa ti-a spus, asa trebuie sa trimiti banii.

Dupa ce ii depui la banca ti se va da un cod pe care tu il vei comunica in Grecia, nimeni altcineva nu va putea ridica banii decat cel care are codul respectiv.

Succes si vacanta placuta!

Alessandra17
[18.04.13 13:30:49]

@Cristina67: Multumesc! Am trimis banii in cele din urma, pe numele trecut in e-mail; pana acum nu am primit vreun raspuns de la dansa, nici daca a reusit sa ridice banii, nici daca nu... sper sa fie ok, totusi... In alta ordine de idei, abia astept vacanta! Apropo, hotelul l-am ales dupa recenziile de pe AFA, mi-au fost de mare ajutor, iar pentru asta va multumesc din suflet! Voi reveni cu impresii in toamna, va fi prima mea recenzie

Toate cele bune!

adryana, Alessandra17, Cristina67, dorgo, ileanaxperta*, Liliana2020*, ruude_box, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂHera Hotel: