ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2011
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
APR-2011

Restaurant Dragului - o locatie ireprosabila

Draga mea maicuta a implinit zilele trecute 60 de ani si cum o asemenea varsta se cere sarbatorita am hotarat sa ne adunam cu ai mei parinti si socrii la un restaurant. Pentru ca s-a intamplat ca Predealul sa fie cea mai comoda varianta am inceput sa caut pe AFA o locatie adecvata evenimentului. Am oscilat intre Vatra Regala si Restaurant Dragului. Pana la urma i-am trimis pe ai mei sa vada ambele restaurante si sa aleaga pentru ca mama era sarbatorita si ei au optat pentru cel din urma, aflat langa gara din Predeal, in spatele benzinariei Petrom.

Restaurant Dragului - este foarte greu sa aduc completari dupa ce creivean a descris aceasta locatie atat de bine aici.

Un restaurant elegant, foarte curat, luminos si cu o servire ireprosabila. Am avut rezervare la nefumatori, intr-un salon micut, cu vreo 5 mese, cu ferestre de jur imprejur astfel incat puteai admira peisajul si soarele minunat de primavara.

Mancarea a fost exceptionala si foarte proaspata, restaurantul, destul de maricel (aprox. 140 de pers.), a fost plin in permanenta.

Am servit ciorba de burta (9 ron), supa crema de legume (6 ron) si ciorba de vacuta (8 ron), fiecare dupa cum a preferat, iar la felul doi s-a optat pentru ceafa de porc la gratar (16 ron) cu garnitura de cartofi cu rozmarin (6 ron) sau specialitatea casei coaste de porc marinate la gratar cu garnitura de cartofi cu rozmarin si sos chili (28 ron). Salata de varza era 4,5 ron, o apa plata 4 ron iar vinul casei, un sauvignon alb demi-sec 20 ron litrul.

Am mai consumat, de asemenea, ciocolata calda, cafea, bere fara alcool (fiecare la 5 ron) si am luat si desert papanasi, profiterol sau parfait (toate intre 12 si 14 ron).

Dupa o asemenea masa copioasa, nota de plata pentru 6 persoane a fost de 358 ron.

Am dorit sa-mi scriu parerea despre aceasta locatie pentru ca asa cum eu am avut nevoie de o recomandare si am citit impresiile lui creivean si ale lui pepsi70ro, in calatoriile noastre, fie ca suntem in vacanta, fie ca suntem in interes de serviciu, vrem sa mergem intr-un loc unde se mananca bine pentru a nu avea surprize neplacute.

In concluzie va recomand cu tot dragul sa mancati la Dragului cand treceti prin Predeal.

Trimis de mirmicu in 02.05.11 20:28:20
Validat / Publicat: 02.05.11 21:59:58

VIZUALIZĂRI: 3844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurant Dragului / Specialitatea casei-vestitele coaste de porc la gratar cu garnitura de cartofi cu rozmarin 28 ron portia

dorgo
[03.05.11 07:34:24]

... un review apetisant...

creivean
[03.05.11 19:15:16]

@mirmicu

Mă măguleşti, dacă mă consideri vinovat de acestă incursiune în minunatul local Restaurant Dragului, mai ales că aceasta s-a produs la un astfel de eveniment deosebit de fericit din viaţa ta.

Te felicit pentru că-ţi cinsteşti părinţii, aşa cum aceştia merită. Jos cu pălăria!!!

[03.05.11 19:43:15]

@creivean

Iti multumesc inca o data pentru ca am nimerit la Dragului datorita tie.

Asa s-a potrivit sa sarbatorim in Predeal. Noi locuim in Ploiesti, la fel si socrii dar ai mei sunt galateni si au venit la munte pentru o saptamana, ca pensionarii. A fost la fix doar ca nu ne orientasem pe carciuma pentru ca la Casa Taraneasca sau la Robinson am fost altadata si nu prea ne-a placut.

M-a atras si Vatra Regala dar tinand cont de eveniment si de varsta parintilor si cea a socrilor se preta mai bine Dragului.

Cat despre cinstitul parintilor, ne-am facut un obicei in ai scoate la un restaurant sa-i sarbatorim. Au ajuns la varsta la care merita sa mai facem si noi cate ceva pentru ei atat cat ne mai putem bucura ca-i avem alaturi.

trofim veronica*
[04.05.11 16:51:47]

Doamne, mirmicule, cat de mari sunt coastele alea!!!

Ati reusit sa le dovediti?

La Taverna Sarbului am mai vazut portii asa mari.

[04.05.11 17:00:08]

Buna Veronica,

taica-meu le-a rezolvat, ca sa zic asa, eu am cerut sa-mi puna la pachet jumatate din portia aia. Sa stii ca restul portiilor, adica ceafa, tochitura si ce s-a mai comandat erau destul de bine proportionate cu apetitul nostru.

La Taverna si mie mi s-au parut imense portiile.

popescu.borsa*
[05.05.11 21:57:24]

@mirmicu

Şi eu am împlinit zilele trecute o regretabilă vârstă.

Copiii mei mi-au adus... o pizza... cu o lumânare pe ea. Cred că era mai potrivit un colac.

Ce să-i faci, fiecăruia după merite.

Felicitări pentru Review şi pentru gestul tău frumos.

La mulţi ani, mamei tale, din partea mea.

[05.05.11 22:04:19]

@popescu. borsa

Dupa cum vad eu te incadrezi la 40-50 de ani deci si copiii tai sunt probabil mai tineri decat mine. Eu am, cred, vreo 10 ani peste ei si stii tu, pe masura ce trec anii iti apreciezi parintii mai mult. Acum vreo 10 ani si eu eram prinsa in conflictul dintre generatii. Intelepciunea vine cu varsta.

Multumesc pentru urare si un LA MULTI ANI din toata inima si tie!

dorgo
[08.05.11 16:53:16]

@mirmicu... sincere aprecieri pentru faptul ca-ti cinstesti parintii cand inca mai sunt in viata, mai ales ca exista si oameni care vadesc o oarecare indiferenta fata de parintii lor atata timp cat acestia traiesc, considerandu-se ei prioritari si incep sa-si iubeasca parintii doar atunci cand acestia nu mai sunt...

[08.05.11 18:54:04]

@dorgo,

Multumesc din suflet. Cred ca fara familie si fara prieteni am fi tare saraci. Cat despre parintii, ei sunt cea mai mare comoara a mea, eu neavand copii din nefericire.

[15.05.13 13:12:45]

As dori sa va anunt ca ne-am oprit sa mancam zilele trecute din nou la restaurantul Dragului. In primul rand am remarcat nu numai ca terasa era deschisa dar era si renovata si cu un "look" nou si ultra elegant. Oricum se vede de la o posta ca este o locatie foarte ingrijita.

Am mancat un pastrav fabulos si am plecat de la Dragului cel putin la fel de vrajiti ca la prima vizita.

dorgo, mirmicu, popescu.borsa*, trofim veronica*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Predeal?: