ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2011
DIN: Motru
ÎNSCRIS: 02.05.11
JUL-2009

Liniste si odihna, dar...

Am fost pentru a doua oara in 2009 in aceasta statiune (sat de vacanta). Ne-a fermecat in 2008.

Alegerea a fost motivata de prezenta copilului. Fiind prima iesire intr-o statiune din exterior am incercat sa fim cat mai aproape de tara, aprox. 60km de la Vama Veche.

Am mers pe traseul Craiova, Pitesti, Bucuresti, Cernavoda, Constanta, Vama Veche, Rusalka. La intrarea in statiune este o bariera. nu intra decat cei care au rezervare sau personalul. Dupa aceasta bariera este parcarea, receptia, un restaurant, cateva terenuri de tenis betonate, un teren amenajat pentru tir cu arcul, iar in stanga, pe malul marii, o mica plaja cu un bar, probabil amenajata pentru cei care nu intra in satul de vacanta. In aceasta parcare, de la receptie pleaca masinute electrice care repartizeaza turistii la casute. Nu este indicat sa plecati pe jos in cautarea casutei, chiar daca este o harta la receptie. Accesul in sat nu se face decat daca ai bratara. Am avut sejur la trei stele. Diferenta fata de patru stele se reflecta in primul rand asupra cazarii. Mancarea este aceeasi.

In anul 2008 spatiile verzi erau foarte bine intretinute, in 2009 nu mai era aceeasi situatie. Era mai putin personal si nu reuseau sa faca fata.

Cazarea a fost acceptabila cam 2 stele de la noi. Curatenia in camere era buna. Mobilierul era in functie de casuta unde erai cazat, mobilier nou din PAL cum este in pozele de pezentare, sau vechi din lemn de brad. Instalatia de clima este veche si zgomotoasa. Frig face, dar pozitia aparatului de racire de la camera vecina este la geamul camerei tale si in conditiile in care este liniste deranjeaza. Si chiar este liniste, liniste in asa fel incat te deranjeaza si zgomotul facut de un aspersor, chiar daca este la 50m fata de casuta. Foarte rar am folosit aerul conditionat din cauza ca este umbra.

Masa de pranz a fost acceptabila cu un usor plus in anul 2008. Erau produse cu carne, salate, prajituri, fructe si inghetata. La masa de dimineata nu ne-a placut ca era lapte praf, dar erau iaurturi, cereale, mezeluri, oua, unt si nu lipsea mierea. Aveai de unde alege, si cina era ok. In 2008 au facut mai multe gratare, in 2009 au cam disparut.

Plaja -super. Nu a fost aglomerata, asa ca a fost primul concediu in care nu am dus grija copilului, sa nu se piarda. Umbrelele si sezlongurile sunt pe plaja. Avand copil am lasat jucariile pe plaja pana la sfarsitul sejurului. Nu a disparut nimic. Personalul curata plaja si apoi le aseza la loc. Intr-adevar plaja curata. Intr-o zi s-au adunat alge dar dimineata pana la ora opt era curata plaja. Langa plaja in stanca era un bar la care puteai servi bauturi sau cafea la racoare. Erau si gustari, cateodata, dar nu prea simteai lipsa lor.

Locul de joaca era destul de slabut dotat (nisip, leagane, casuta de plastic), dar pentru copil conta prezenta altor copii. Este si o gradinita dar nu stiau limba romana. In fiecare seara a fost animatie pentru copii si spectacol organizat de trupa proprie. Contra cost este un loc unde copii pot colora statuete de ipsos, ceea ce pe fetita a incantat-o. Copii pot invata foarte multe, in ceea ce priveste pictura, de la proprietari.

Pentru activitati sportive gratis era tenisul de masa, tirul, teren de fotbal. Contra cost: tenisul de camp, sala cu aparate pentru intretinere corporala, masaj.

Piscina a fost curata si langa este un bazin cu apa sulfuroasa. Bazinul cu apa sulfuroasa avea jeturi pentru hidromasaj.

Concediul de la Rusalka a fost primul concediu dupa care am ajuns acasa odihniti.

Trimis de silviu060 in 02.05.11 13:40:24
Validat / Publicat: 02.05.11 14:41:40

VIZUALIZĂRI: 3044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silviu060); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.05.11 15:32:47]

Bun venit pe site si in comunitate, @silviu060!

Excelent echilibrul cu care ai apreciat conditiile acestei vacante, te asteptam si cu alte impresii, din vacantele tale, la fel de obiective, eventual cu cat mai multe fotografii sugestive.

Apropo, cat a costat sejurul aici?

silviu060AUTOR REVIEW
    [03.05.11 07:11:41]

Nu mai stiu exact dar cam 42euro/noapte fiind in varf de sezon.

[03.05.11 10:14:52]

Am adaugat costul sejurului in caseta tehnica, multumim

silviu060
    Alte impresii din această RUBRICĂRussalka Holiday Village: