ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2011
ÎNSCRIS: 03.04.09
MAY-2011

1 Mai la Astera

Aseara ne-am intors din minivacanta de 1 mai petrecuta la Astera. Desi plecam cu ceva indoieli si aveam un mic morcovel dupa ce am citit parerile celor care au fost de Paste, pot spune ca am avut un sejur foarte reusit si ne-am simtit foarte bine. Mai jos, cateva detalii din sejur…

Drum: plecare din Bucuresti, trecut granita la Giurgiu in 2 minute (mergea foarte repede, desi erau ceva coooozi), cumparat vigneta la prima benzinarie dupa vama, unde am pierdut vreo 20 minute din cauza cozii, apoi mers super regulamentar catre Varna si Nisipuri; bucatica de autostrada are portiuni cam varza, dar macar mai poti sa calci acceleratia; la intrarea in Nisipuri, cu 20 lei (culmea, nu a vrut 5 euro) ne-am luat un taxi pe post de “magarus”, ca sa nu orbecaim pana la hotel; parcare chiar langa hotel, gratis si fara spaguta. La 12.30 eram la receptie.

Despre hotel…

Check-in in 2 minute, bratarile la incheieturi, cartelele in brate si fuga sus. Nu prea am folosit lifturile, aveam camera la etajul 2, deasupra piscinei exterioare.

Camera este chiar mare si f curata (deh, daca stateai sa cauti, gaseai pe mocheta o urma a unui fier de calcat), pat dublu, A/C centralizat dar functiona chiar bine, un tv cam “obosit”, cu tub catodic, minibar cu o sticla de apa si un suc noname, o masuta si un fotoliu. Balconul este chiar marisor, cu o masa si 2 scaune plus “vedenie” laterala la mare. Baia este mare, foarte curata, cu cada. Bateriile sanitare sunt putin cam obosite la aspect, dar perfect functionabile. Am auzit pareri negative pentru lipsa halatelor de baie si a papucilor, dar pe mine aceste lucruri ma lasa rece.

Lobby barul este cam mic pentru aceasta perioada, tinand cont ca era singurul bar deschis – in afara de cele din restaurante, in timpul meselor; totusi, in fiecare seara am avut locuri la bar. Sucurile erau la dozator, destul de ciudate. Norocul meu ca nu beau suc si astfel am fost “fortat” sa apelez la celelalte bauturi: bere Kamenitza, rece si baubila; wisky Jim Beam, Grants, Jamesson si ceva chestii locale; niste tequilla, nu i-am retinut numele; Bacardi Rum, Martini, Campari… si alte vodci, cognacuri, multe feluri de bahisme.

Masa… am mancat in restaurantul Arrogance doar vineri si micul dejun de sambata, caci pentru pranz si cina il aveau inchiriat si am mancat la Mon Ami (am fost anuntati printr-o hartiuta adusa la usa despre faptul ca Arogance este inchiriat si eram rugati sa mergem la masa ceva gen “tura 2”, la diferenta de o ora si jumatate de la inceperea mesei). Nu am mers niciodata la deschiderea restaurantului asa ca nu stiu daca au existat cozi – eu nu am vazut asa ceva, desi Mon Ami este mult mai mic. Masa libera am gasit de cate ori am fost, cozi la mancare nu am vazut, tavile se inlocuiau imediat. Mancarea este foarte buna si diversificata, ai ce papa de acolo. Inghetata pentru desert, fructe si ceva prajiturele. Stiind ce a fost de Paste, se vede treaba ca s-a lucrat serios pentru imbunatatirea capitolului masa.

Piscina interioara este super, apa are 31 grade si nu a fost aglomerata. Am mers in fiecare zi acolo sa ne balacim. Prosoape pentru piscina se dau in baza cardului de prosoape (daca il pierdeti, ca mine, achitati 10 leva pentru un altul). Sala de forta arata foarte bine, aparatele sunt ingrijite. Pentru doritori, gratuit, exista sauna uscata si sauna umeda, chiar langa piscina. Piscina exterioara era in pregatire, se inlocuiau portiuni din mozaic, in cateva zile va fi gata. Plaja este vis-à-vis de hotel, dar era pustie, am mers acolo doar pentru a trage cu pusca, dar marea arata superb.

Animatie in hotel… era o fatuca ce vopsea kinderi pe fata si dansa cu ei, un nene magician interesant cu prietenul lui, un fel de “sobodihor” funny cu care facea tot felul de ghidusii, rifle shooting si ceva muzica/concursuri vineri seara. Vara cred ca au mult mai multe.

Schimb valutar la hotel, 1.85 leva pentru 1 euro. Prin statiune am vazut si 1.95, dar nu am incercat sa schimbam acolo, am schimbat numai la hotel.

Statiunea… foarte curata, multe lalele si flori peste tot, terasele si restaurantele erau deschise destule sau in curs de amenajare, multe marketuri, clasicul bazar, roata… Per total, ne-am simtit bine si, la pretul platit (270 lei/persoana/2 nopti), a meritat din plin. Dupa mine, ceea ce s-a intamplat de Paste anul acesta a fost un caz izolat si atat.

Vacante perfecte tuturor!

Trimis de papone in 02.05.11 12:51:31
Validat / Publicat: 02.05.11 13:25:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: albena, nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 2682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

DoreD
    [02.05.11 13:39:34]

Ce diferenta fata de review-urile de Paste. Incredibil... In sfarsit, poate chiar au invatat ceva...

alex1968
    [02.05.11 14:41:50]

Asteptam cu sufletul la gura review-ul tau, pentru ca, dupa citirea impresiilor de Paste mi se parea o evolutie in sens negativ cam greu de imaginat pentru un hotel de top din Nisipuri, in care si eu am stat, tot in perioada Pastelui (ce-i drept, anul trecut). Vacante placute in continuare

tm67bru
    [02.05.11 14:51:11]

Eu cred ca si diferenta de asteptari a contat, ba chiar mult (probabil)... Sau poate realismul/echilibrul cu care a fost "descifrata" realitatea...

[02.05.11 15:29:19]

tot ceea ce am scris este cat se poate de echilibrat, de obiectiv si de real. serviciile au fost bune si nu am cum sa scriu altceva. dar, asa cum am mai spus, nu te poti asteapta la conditii de antalia sau dubai si pret de eforie sud... chiar este un hotel bun si sincer as reveni.

[02.05.11 15:30:35]

Dupa experienta de Paste, nu mai calc pe la acest hotel.

Au dreptate toti cei care, in pacate, si-au facut vacanta de Paste... la Astera.

Au cazat tot hotelul 9 etaje si am avut la dispozitie un restaurant de cca 180 locuri. La cantina socialista cred ca te simteai mai bine!!!

Nu neaparat, mancarea nu a fost punctul forte. In afara piscinei, altceva nu mai ai de facut in hotel. Animatie???

Program artistic???

Instalatiile sanitare f. vechi si ruginite...

Dezamagire totala!

[02.05.11 15:36:56]

cora, nu caut polemica, dar incearca sa fii obiectiva. citeste ce am scris in review si incearca macar sa imi respecti parerea. nu poti decreta cu mana pe inima ca au dreptate cei care au fost de paste (aia a fost de paste, ghinion), pentru ca de 1 mai a fost cu totul altceva si la vara va fi muuult mai bine. hotelul este chiar bun.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [02.05.11 15:39:03]

Ca unul care am stat de mai multe ori la Astera, ma bucur pentru acest rw, si eu il asteptam si-ti multumesc ca l-ai scris atat de repede.

Important este faptul ca te-ai simtit excelent si ai cantarit obiectiv serviciile de acolo, este posibil sa fi scazut standardul odata cu schimbarea managerului, insa pentru mine ramane o destinatie speciala atat din punct de vedere al conditiilor din hotel, cat mai ales din punct de vedere sentimental...

Felicitari!

ps. uitati o fotografie a unui alt utilizator cu

Instalatiile sanitare f. vechi si ruginite...

click aici

Chloe
    [02.05.11 15:44:56]

Review-ul tau m-a facut sa retraiesc experienta mea de la Astera din luna mai a anului trecut; n-am avut nimic de obiectat!

La fel ca in majoritatea locatiilor, se pare ca aglomeratia da peste cap serviciile!

[02.05.11 15:57:43]

multumesc celor care apreciaza acest review si care l-au votat.

in ceea ce priveste sanitarele ruginite, si eu am sesizat si am scris despre ele, dar nu sunt in niciun caz ruginite, ci cromajul este usor sters pe ici pe colo. acest fapt m-a afectat atat de tare ca si urma aia de fier de calcat de pe mocheta sau lipsa halatului...

[02.05.11 15:58:33]

poate nu am fost destul de clara! scuze! De Paste, au facut-o lata si nu vorbesc din punct de vedere al unui om care nu stie ce spune... Credeti ma!

Se pot imbunatati serviciile nu contest. Legat de pret de vacanta la Eforie Sud...

perfect adevarat dar este un pret pe care l-au facut ei, bulgarii. Noi am acceptat oferta si avem pretentia unui hotel de 4 stele si sa fim respectati ca si turisti chiar daca suntem romani, nu? Aglomeratia da peste cap serviciile perfect adevarat DAR daca vrei profit...

Daca deschideau si celalat restaurat (a la cart) era f bine. Trebuia gasita o solutie, DAR asta e!

Andox
    [02.05.11 16:55:30]

De obicei bulgarii mai dau chix de Paste sau 1 Mai dar in vara si eu cred ca acest hotel va fi foarte bun.

alex1968
    [02.05.11 17:34:20]

Si eu am fost de Paste anul trecut, iar hotelul a fost - ca si in acest an - full. Ba chiar locurile se terminasera cu cateva saptamani inainte de Paste. Si tot un singur restaurant a fost deschis. Insa, din punctul meu de vedere, minivacanta a fost la superlativ.

Pe de alta parte, anul acesta am fost la Duni. La restaurantul de la Marina Royal era coada mai mereu la gratar. Nu am auzit pe nimeni, insa, ca ar fi fost nemultumit din aceasta cauza. Si, logic vorbind, daca mergem 30 la masa odata, este normal sa se faca o oarecare coada, din simplul motiv ca nu putem toti sa ne servim din acelasi loc, concomitent, ci pe rand.

De asemenea, este prima oara cand aud ca la Astera instalatiile sanitare ar fi "foarte vechi si ruginite".

Personal, cred ca exista posibilitatea ca nemultumirile de Paste ale cuiva (derivate, poate, si din niste asteptari exagerate) sa fie expuse printr-o "voce" care a capatat mai multe nume de useri. Repet, am spus exista posibilitatea si nicidecum ca am convingerea ca asa este.

Daca am suparat pe cineva cu aceste consideratii, imi cer scuze anticipat.

[02.05.11 17:46:09]

De obicei (subliniez si eu - "de obicei"; probabil in procent de minim 95% -- nu se poate face totusi "farmacie" aici) astfel de tentative (reale! vezi mai jos) sunt depistate si eliminate de pe site.

Nu cu mult timp in urma am avut un caz in care un user (o familie?) din Constanta a incercat sa-si creeze 3 conturi si sa scrie mai multe impresii negative despre acelasi sejur la acelasi hotel din BG; doar un singur review (si un singur cont) a fost insa publicat pe site.

[03.05.11 08:53:01]

nu e cazul, webmaster10... am mai avut un cont pe amfostacolo si cu ceva timp in urma l-am sters (pe privat, pe e-mail, iti pot spune ce user am avut), pt ca mai sunt postari de-ale mele pe amfostacolo cu user-ul initial... dar acest cont este singurul creat de mine, nu mai am altul activ pe site... pe doamna Costea (care a postat si ea aici) am cunoscut-o in hotel, a protestat ca si noi, la receptie, in privinta conditiilor si serviciilor... alte nume de persoane ce au postat aici nu-mi spun nimic, dar ma indoiesc sa fi fost singurii nemultumiti acolo...

acum am creat acest cont (unul singur!) ca sa povestesc o experienta neplacuta si sa avertizez eventual pe cei ce merg la acest hotel despre ceea ce am gasit noi acolo... asteptari exagerate... comparam cu alte hoteluri de 3+ si 4 stele din Bulgaria, tot experiente din timpul sarbatorilor pascale, iar aceasta a fost cea mai rea dintre toate... ca sa dovedesc ca ce spun eu e real, am atasat si fotografii... iar de aici pana la a minimaliza (pana la negatie) o situatie intr-un anume moment... e distanta mare!... in fond, eu am povestit ceva trait de mine, am vorbit in numele meu si al familiei mele, am incercat sa fiu echidistanta... credeam ca acesta este rolul site-ului... in calitate de moderatori voi ar trebui sa deosebiti corect un post de altul, in functie de stilul "scrierii" si sa nu aruncati acuze nefondate...

[03.05.11 09:32:54]

@mirene: nu inteleg, vad ca webmaster10 nu a scris deloc in acest fir de discutie, la ce 'acuze nefondate" te referi?

[03.05.11 11:31:46]

scuze, webmaster si alex erau cei vizati de raspunsul meu, dat in mare graba... greseala mea, mi-o asum!

[03.05.11 13:15:10]

@mirene: da' pe mine de ce ma luasi 'in vizor'??

Interventia mea a avut scopul de a "dezacuza" si nu invers!

[03.05.11 17:45:00]

oh, chiar n-am dorit sa creez polemici, nici sa acuz... scuze daca asta s-a inteles... doar ca n-am creat mai multe conturi, atat... si zau ca ce am relatat eu a fost real (in acel loc, in acel moment, altcandva desigur nu va fi la fel)... uite un zambet, sa te impac... il primesti, ca e din suflet?

[04.05.11 17:13:07]

Am citit... polemicile... si sa stiti ca imi pare rau ca am indraznit sa mi manifest nemultumirea!

Am gasit de cuviinta sa scriu, deoarece, am fost un fel de organizator al acestei excursii de Pasti la Astera, in sensul ca pe langa familia mea, am mai recomandat si inca la cativa prieteni hotelul...

In perioada sederii in hotel a trebuit sa suport si nemultumirile celor inca 7 familii cu care am fost. Mirene intelege ce vreau sa spun pentru ca a fost acolo!

Daca au imbunatatit serviciile, bravo lor. Eu una nu mai am curaj sa revin.

[04.05.11 17:34:52]

@cora2011, foarte bine ca ai indraznit sa-ti manifesti nemultumirea scriind pe acest site, te asteptam si cu alte impresii, poate mai placute de aceasta data din vacantele tale, oricand scartaie ceva in vacantele noastre, AmFostAcolo este aici pentru a informa. In fond sansa unei alegeri informate reprezinta garantia unei vacante reusite!

Vacante cat mai frumoase!

alex1968, Chloe, cora2011, DoreD, mirene*
    Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: