ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2011
DIN: Honolulu
ÎNSCRIS: 02.01.11
APR-2011

Simplu, curat si linistit

Cunoastem hotelul de mai multi ani si ca atare am si stat aici de citeva ori. Locatia despre care va scriu se afla in oraselul Engelberg la o altitudine de ca. 1000 m. Este zona Elvetiei in care se vorbeste limba germana. In timpul verii aici este extraszon si ca atare sunt foarte putin turisti, in marea majoritate virstnici si straini adusi cu autocarele de pe aeroportul din Milano.

Hotelul este situat ceva la marginea statiunii intr-un cadru natural superb. De pe balcon cit si din camera am avut o priveliste superba. Camerele, asa cum se vede in poze, simple fara lux, dar super curate. Baile (am avut doua camere) utile, doar cu dus, dar picobello curate. Hotelul este garni, deci nu are restaurant. Se serveste doar micul dejun. In schimb se afla la dispozitia clientilor o bucatarie micuta unde sunt si ceva bauturi contra cost. Micul dejun, si el simplu, dar cu preparate proaspete si delicioase. O masina de cafea, aproape profesionala, zic eu pune punctul pe I. Repet: micul dejun este simplu, nicidecum asemanator ofertelor allinclusive din turcia sau bg. Deci fara cremwurschti, omleta, etc.

Exista parcare acoperita gratuita.

Ptr. cei cu finantele mai strense, recomad magazinul coop din centrul statiunii, unde la etaj este un restaurant (impinge tava) foarte curat, mancare buna la preturi acceptabile. Jos in magazin va puteti aproviziona cu alte bunuri si alimente. Dupa parerea si impresia mea, produsele elvetiene, sunt de o calitate foarte ridicata. Ceva mai ridicata si decit la noi in D. De produsele discount din Ro. nu mai vorbesc...

Hotelul apare pe booking, dar pt. cunoscatorii de limba germana sau engleza (eventual si franceza) recomand rezervarea telefonica la doamna care conduce hotelul. Spun asta, ptr. ca, mai ales in extrasezon, se poate sa beneficiati de ceva reduceri.

Cam asta ar fi... daca am uitat ceva sau daca cineva mai are intrebari, cu placere raspund.

Nu de alta ci doar ca info: cunosc aceasta statiune si aproape toate hotelurile de aici din sejururi petrecute aici in ultimii 15 ani. Deci daca pot sa mai dau lamuriri, cu cea mai mare placere...

Trimis de Michaell in 01.05.11 11:58:27
Validat / Publicat: 01.05.11 12:36:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA. A mai fost în/la: ascona, locarno, lugano, luzern,

VIZUALIZĂRI: 1753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michaell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Geo Sarbu*
[25.02.13 23:14:40]

Foarte dragut hotelul, amenajat cu bun gust, pozele sunt graitoare in acest sens. Am observat ca pana si in balcon exista dusumea de lemn, exact cum ai spus nu lux dar multa atentie la cele mai mici detalii.

Nu credeam ca pot exista astfel de minibenzinarii.

Totodata ma bucur ca prin votul meu ai primit si superbonusul pe care cu adevarat il meriti.

MichaellAUTOR REVIEW
[26.02.13 08:48:41]

@Geo Sarbu: cu toate ca nu ma prea am cu aceste bonusuri si punctaje, iti multumesc pentru apreciere.

si pe mine ma fascineaza de fiecare data din nou aceste minibenzinari, cum le numesti tu. pe la noi nu-am prea vazut. in zona alpiilor se pot intilni mai des. deobicei sunt atasate unui magazin mic mixt sau ca in cazul de fata, unui atelier de biciclete, motorete si utilaje de dezapazit.

atentie: am aflat ca doamna care conducea hotelul in timpul cand ma fost noi cazati acolo, a demisionat. ne-a instiintat chiar ea personal. a preluat tot o doamna, care, daca as merge dupa recenziile de pe booking.com, isi face treaba la fel de bine.

geo sarbu: daca te intereseaza o excursie in aceasta zona sau esti chiar in planuire, nu ezita sa ma contactez. cu mare placere iti pot da informatii utile care eventual te pot scuti de unele neplaceri prin care am fost nevoit eu sa trec in decursul aniilor. cand spun neplaceri, ma refer mai ales la costuri si taxe care daca as fi fost in tema, ar fi fost poate evitabile...

sanatate si toate bune tie si sa speram la o primavara furmoasa pe care aici o asteptam cu mare nerabdare. n-am mai vazut soarele de saptamini...

Geo Sarbu*, Michaell

• pagină generată în 0.040142059326172 sec